Кондез и мухал

  • 6 948
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 92
Здравейте!Пиша за да споделя и да поискам мнение на един доста популярен проблем.
В спалнята ни която е с югозападно изложение се получава конденз и в следствие на това мухал зад гардероба,които е разположен на западната стена.Живеем в къща и палим всеки ден,но е трудно да поддържаме по цял ден еднаква температура в стаята.Не оставяме много отворена врата на спалнята,която води към коридора,тъй като това води до голяма загуба на топлина.Да спомена,че вратата на коридора ни е дървена.
Моля,ако има някой ,който е бил с подобен проблем като нашия и ако е намерил решение,да сподели какво е било то? Благодаря Simple Smile

# 1
  • Мнения: 29 493
Много е неприятно. Трудно се премахва мухълът. Пръскайте със Саво, без да търкате, иначе ще се разпространи. Трябва хубаво да проветрите след пръскането, защото има хлор в него и много мирише. Спасението е проветряване, да не се сушат мокри дрехи в помещението и външна изолация.

# 2
  • Мнения: 8 533
Цересит- много е добро и става и за цветни стени!

# 3
  • Мнения: 92
Пръскахме няколко пъти със Саво,а и имаме външна изолация.Между другото тази стая тази година я ремонтирахме,сменихме старата дървена дограма с пвц и сложихме тапети,преди ремонта нямахме никакъв конденз.

# 4
  • Мнения: 29 493
Така е, обикновено старите дограми не са изолирани и въздухът циркулира, като не позволява да става конденз и влага. Новите дограми изолират добре и затова трябва да се проветрява много често, също така да се поддържа сух въздухът. Има едни машинки за премахване на влагата, може да си вземете. Важно е да не търкате мухъла, защото са спори и се разпространява. Пръскайте с препарат, който го унищожава, дръпнете малко гардероба напред, за да не опира в стената.

# 5
  • Мнения: 341
Пръскахме няколко пъти със Саво,а и имаме външна изолация.Между другото тази стая тази година я ремонтирахме,сменихме старата дървена дограма с пвц и сложихме тапети,преди ремонта нямахме никакъв конденз.
Трябва ви влагоабсорбатор и проблема ще се реши. Всичко идва от дограмата и разликата в температурата.

# 6
  • Мнения: 92
Дръпнахме гардероба напреди и има поне 5 пръста разстояние,а и имаме влагоабсорбатор,но от обикновените с таблетките,няма ефект.Чувала съм за такива на ток,но дали дърпат много.Също така за едни клапи,които се поставят на прозореца.Ако някои има да сподели.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 900
Ние винаги сме имали конденз и мухъл в спалните, където и да сме живели. И в старо, и в ново строителство, с дървена, и с ПВЦ дограма. Вече сме в наше жилище и решихме да направим нещата както трябва. Проветрявам спалнята по няколко пъти на ден за по малко, за да не изстива стаята. Държа отоплението по цял ден пуснато, за да поддържа постоянна температура, макар, че е излишно. И ползваме голям влагоабсорбатор, с който поддържаме около 45-50 % влажност (беше 70 % като се нанесохме). Нямаме никакви мебели на външни стени. И резултатът е отчайващ отново. Зад скрина, който е лепнат на вътрешна стена към съседен необитаван апартамент - всичко е в мухъл само за 2 месеца зима. Когато външната температура доближи 0 градуса, се събуждаме в голям конденз по прозорците. Отопляваме се с конвектори. През деня в спалнята поддържаме 15-16 градуса. Вечер като лягаме вдигаме до 19-20 градуса.

Супер тъпо ми стана като го видях пак този мухъл. Само дето платихме висока сметка за тока. Влагоабсорбаторите харчат като един климатик.

Та не знам вече решение.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 484
И ние имаме този проблем. Преди да направим външна изолация беше кошмар с допрените до външни стени мебели, много мухъл имаше. Дръпнахме ги няколко сантиметра напред и престана зорът. Пускаме и влагоабсорбатор, електрически - дърпал е по 4 литра на ден (нощем го спирахме, много е шумен).
Преди миналата зима сложихме изолация, качествена (при тези температури навън парното ни едва-едва работи, а вътре е над 22 градуса). Сега външните стени са топли колкото и вътрешните и няма проблем с мухъл зад мебелите. По прозорците има страхотен конденз сутрин, него пак с машина го борим.

# 9
  • Мнения: 313
За мухъла няма препарат, който да помогне. Всичко, съдържащо белина ще го изчисти за момента. Но след време положението пак ще е същото.
За да не тровим и себе си и детето използваме домашен оцет. Изчиства по същия начин, не мирише чак толкова тровещо и по-бързо се проветрява остатъчната миризма.
А вечер използваме в спалнята (само там е имало мухъл) влагоабсорбатор и няма капка по прозорците. Нашият качваше (миналата година) сметката за ток с 15-20 лв при постоянна експлоатация.

# 10
  • Мнения: 1 048
При нас се появи мухъл зад шкаф в ъгъл, който се явява външен . Три дни подред пръсках със саво, в края на седмицата намазах ъгъла със нещо като латекс, но леко вдига температурата там, където е нанесено - супершийлд е името. Дръпнахме и шкафа за пре зимата на около 10 см отстояние и до момента няма възвръщане на проблема   Peace
В спалнята сме повечето време с бебето, тул я къпем и последва този проблем, но за късмт се реши бързо, а знам, че мухълъ е упорит

# 11
  • по морето
  • Мнения: 189
Термошилд става, но мъхъла трябва да сте сигурни че е напълно унищожен, после нанасяте минимум две ръце и така.

# 12
  • Мнения: 68 768
Мебелите трябва да са повдигнати на крачета, за да може въздухът да циркулира..
Проветряване по три-четири пъти на ден..

Пръскала съм с обикновена белина под формата на спрей-върши същата работа като скъпите препарати с хлор Peace / за бели стени /;

Чела съм, че е добре вътрешните врати е добре да се оставят отворени, отново за да може да циркулира въздуха..

Другата седмица в Лидл ще има някакъв блокер за петна от мухъл и плесен, както и спрей без хлор и без мирис... Peace

# 13
  • Мнения: 92
А и ние сме с изолация ама явно не помага.Също така и ние сме с бебе и точно в тази спалня поддържаме висока температура.
Самият мухъл не е на стената,а на фазера,който всъщност е гърба на гардероба и скрина.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 070
Да се запиша в чудене от мухъла. Един и същи ЕПК апартамент  без изолация, стара дограма - преди 1989 г. нямаше мухъл. Сега е по ъглите на стената към балкона. Проветряваме редовно, защото Скъпия пуши. Отопляваме с парно, без да го спираме или намаляме за целия сезон, Няма цветя, не сушим пране в помещенията.
Стята на дъщерята/бивша кухня/ е с нова дограма. И там се появи мухъл на единствената външна стеничка. И него го нямаше, когато помещението си беше кухня.
Освен да повярвам в световната конспирация - с идването на  демокрацията  мухлясахме порядъчно.

# 15
  • Мнения: 92
Тези дни много четох за тези въздушни клапи и за ел.влагоабсорбатор .Просто и аз като я видя тази влага и мухъл лощо ми става,а и с малко дете как да проветряваме постоянно.

# 16
  • Мнения: 7 779
Моля,ако има някой ,който е бил с подобен проблем като нашия и ако е намерил решение,да сподели какво е било то? Благодаря Simple Smile
има специална тема за влагоуловителите. там почти всичките потребители са с този проблем. разгледай я и ще видиш някой решения.   bouquet

# 17
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Ще разгледам и аз темата - при нас вече 4-та година няма решение на проблема с мухъла и конденза - сутрин бършем прозорците, има локви вода върху первазите; и влагоуловител пускаме, и с конвекторни радиатори, закачени на стените се топлим, и няма спасение - мухъл и плесен по стените, гардеробите, шкафовете - тези, които са опрени на външни стени ooooh! Някои съветват да направим външна изолация, други - вътрешна....не знам вече, площта не е малка и не знам кое ще е най-доброто решение Thinking

# 18
  • София
  • Мнения: 6 095
Някой има ли от този вид вентилационни клапи? Дали вършат работа и дари не охлаждат много помещението?

# 19
  • Мнения: 7 779
интересно хрумване вместо да се дупчи дограмата.
не мисля ,че ще се охлади помещението.

# 20
  • Мнения: 8 533
Имаме и такива, но пак има мухъл

# 21
  • Мнения: 5 936
Някой има ли от този вид вентилационни клапи? Дали вършат работа и дари не охлаждат много помещението?

Имам подобно-на аереко. Вече на няколко места пиша-няма никаква полза от него,ако няма вентилация. Т.е. някъде в другия клай на помещението трябва да има или вентилационен отвор/поне/ или принудително вентилиране чрез аспиратор,например.Защото за да влезе свеж въздух,отнякъде трябва да излезе "отработеният".

# 22
  • Мнения: 29 493
Чувала съм, че външната изолация е решението. Вътрешната не става, понеже термомостът остава вътре в помещението и се появява влага и мухъл.

# 23
  • Мнения: 8 533
Чувала съм, че външната изолация е решението. Вътрешната не става, понеже термомостът остава вътре в помещението и се появява влага и мухъл.
И външна изолация показаното по горе на снимката го имаме и пак се появи

# 24
  • Мнения: 29 493
Да не би да не е изсъхнала добре мазилката в стаите?!? Тогава също става мухъл и няма спасение, освен хубаво проветряване и съхнене лятото.....

# 25
  • Мнения: 8 533
Да не би да не е изсъхнала добре мазилката в стаите?!? Тогава също става мухъл и няма спасение, освен хубаво проветряване и съхнене лятото.....
О ние три години го обзавеждахме след като го измазахме,та е изсъхнала чудесно.
Просто се образува конденз и съсипва всичко

# 26
  • Мнения: 7 779
чел съм ,че при ново строителство стените изсъхвали напълно за около 2 год.  и то при положение ,че няма наслагване на нова влага. а ако се живее в това ново жилище немислимо е да не се добавя нова влага.
за клапите аереко също е написано ,че да има ефект от тях трябва да са минимум 2 бр в една стая. друг вариант е както сте го посочили - с отдушник и аспиратор.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 744
 По съвет на приятелка ,монтирах вентилационна решетка на комина и се спасих от мухъла.

# 28
  • Мнения: 5 936

за клапите аереко също е написано ,че да има ефект от тях трябва да са минимум 2 бр в една стая.

И 5 да са,не вършат работа,ако няма  естествена или изкуствена вентилация. Те само вкарват въздух,а не изкарват.

# 29
  • Мнения: 285
И ние борим мухъла. Мислим да опитаме с акрилна термобоя, чудя се коя марка - термошийлд, термомакс или неотерм? Някой има ли опит с някоя от тях, гледам че последната е доста по евтина...но дали върши работа?

# 30
  • Мнения: 411
По съвет на приятелка ,монтирах вентилационна решетка на комина и се спасих от мухъла.

яжка, какво представлява тази решетка?

# 31
# 32
  • Мнения: 428
Явно много народ страда от влага .Вътрешна изолация върши работа само ,ако всички стени до една без значение дали са вътррешни или външни са изолирани включително и таваните. Идеята е температурна разлика да няма ,иначе и един квадратен метър да има неизолиран там ще е като река.За целта най доброто решение е вата и картон.Никога и в никакъв случай не се слага фибран,той е само за подове.Страхотен ефект са клапите  за ПВЦ и алуминиева дограма ,но както каза човека преди това задължително в комплект с циркулация ,ако сте в апартамент оставете вентилатора на тоалетната да работи при открехната врата,ако нямате възможност за друга вентилация.По отношение на дограмата и 100 камери да има все тая след като има стъкло/влагата се лепи винаги по по-студените места,за целта има вече на пазара нагреватели ,подобно на автомобилните стъкла.Най много пречи обикновено ту топло, ту студено.Или топлите непрекъснато или изобщоМухалът е гъба , а за да се развива и трябват само две условия ,температура над 15-16 градуса и влага.Липсата на едно от двете решава проблема.Още  мога да кажа ,че ако ви е скъпо да слагате вътрешна изолация,нямате пари и за външна,може да използвате техмически корк за изолация.Върху него може да правите всичко от шпакловка до тапети,4 мм корк се равняват на 40 мм дърво
Извинявам се за писмото

# 33
  • Мнения: 2
Ifko: ..........или изобщоМухалът е гъба , а за да се развива и трябват само две условия ,температура над 15-16 градуса и влага.....
Температурата трябва да е ПОД 17 градуса, за да се благоприятства развитието на мухъл, ведно с другите условия.
Аз трябва бързо да взема решение дали с Термошилд и Термомакс, или с Неотерм да боядисам отвътре. Последният е 2 пъти по-евтин и много ми се иска някой да каже дали го е ползвал и дали е доволен. Благодаря

# 34
  • Мнения: 10 070
Цитат
за целта има вече на пазара нагреватели ,подобно на автомобилните стъкла.
ifko, какви са тези нагреватели, по-специални ли са, или аз нещо не съм разбрала?
Къде можем да ги видим?
Извинявам се, ако те притеснявам!  bouquet

# 35
  • Мнения: 428
kikorossi ....Под 15 градуса не може да се развие гъба,не случайно оптималната е 17-18 поне доколкото си спомням от учебниците ,но може и да бъркам
.....за нагревателите ,понеже админите не дават да се пускат линкове към сайтове просто напишете нагреватели за дограма на гугъл и ще ви излезне,стават и за ПВЦ и за алумин

# 36
  • Варна
  • Мнения: 900
Kikorosi, нещо си в грешка. Иначе как ще обясниш поява на мухъл при поддържани 22 градуса, без да се изключва отоплението. Или поява на мухъл чак като започнахме да отопляваме апартамента, преди това нямаше.

# 37
  • Мнения: 10 070
Цитат
Връзката температура-влажност е много важна - колкото е по-топъл въздухът в дадено помещение, толкова при по-висока влажност започва кондензът на влагата и обратно. За нормална влажност в жилищата се смята от 40 до 60 %. Помещения с влажност над 60 % се считат за мокри. Прието е, че , ако температурата на въздуха е стайна - 20-21 градуса и влажността нормална, под 60%, не трябва да има проблемен конденз по стъклопакетите. Ако температурата е по-ниска, кондезът се появява при по- ниска влажност и обратно топлите стаи не мухлясват дори да са с влажност над допустимата.
Това го открих тук, да не се сметне за реклама, че...  341uu
https://www.facebook.com/DogramaOtAluglasOod/posts/328271753908296

ifko, благодаря! Добих представа за тези нагреватели.

Последна редакция: вт, 10 фев 2015, 15:09 от dlpl

# 38
  • Мнения: 428
Малко по иначе е .една стая може да е много топла,но стените ,ако са студени при висока влажност пак ще има мухъл така,че важна е температурата на стени и стъкла,това е идеята именно на изолацията.Както казах по горе ,ако обаче имате студени прозорци и висока влажност ,колкото и да изолирате стени пак ще има конденз и той винаги се трупа по най студените места.просто си иска непрекъснато течение ,както си беше със старите дограми:)

# 39
  • Мнения: 10 070
Аз нямам този проблем. Не знам дали е от вида на стъклото ("К"-стъкло - така ми го казаха, като избирах), а имам доста студени и външни стени.
Питането ми е заради мои близки с малки деца. Мухъл им се появява само в един ъгъл на стая западно изложение и си нямат на представа какъв вид са стъклата на дограмата. Слагани са преди да се нанесат.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 8
Какво е разстоянието от гардероба до стената?

Може да пробвате експериментално да почистите стената с някакъв препарат от типа на саво, след това да сложите вентилатор на много ниски обороти между гардероба и стената, за около седмица и да ни кажете дали продължава да има мухъл.

Общи условия

Активация на акаунт