Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други мезенца

  • 141 016
  • 757
  •   1
Отговори
# 120
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ехооо, ето ме с моя терин от риба, защото шунка трудно може да се нарече. Ами да ви кажа стана много вкусно. Няма толкова плътна структура като пунката, но пак се реже добре. Нещо като смляна сбита консерва от риба, не знам как да го опиша. Вкусно е.

# 121
  • Гулянци
  • Мнения: 126
Джемма страхотно изглежда... coolcool

# 122
  • Мнения: 738
Оптимистично изглежда, ако е и толкова вкусно, колкото е красиво, направо... джакпот!   chef
Добър апетит пожелавам и го записвам в списъка за правене, само да се довлачи шунковарката.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Убийствена тема, моите мъже-месоядци изкапаха пред снимките! От утре мятам да чета немските сайтове, ако открия нещо изгодно ще споделя.

# 124
  • Мнения: 2 152
Многоуу апетитно, Джемма
Това с рибката съм си го оставил за края на седмицата, но мисля да не я меля, а да я нарежа на парченца ? И да добавя няколко парченца сьомга ?
Светли, споделяй смело!
 

# 125
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ще чакам да видя произведението ти от парченца риба, Бате. Peace
Много е вкусно , но някак си не го свързвам със шунката, все пак има рибен вкус.

# 126
  • Мнения: 2 152
.......... , но някак си не го свързвам със шунката, все пак има рибен вкус.

Е, ще му измислим някакво заглавие - например Колбас от риба, или .... развихряме въображението - Моряшки колбас, или Рибарска наслада .... или
Вие сте на ход

# 127
  • Мнения: 18
Здравейте!
Нахълтвам в  темата,  за  да се похваля с първият ми успешен опит на шунка. От както една колежка ме светна на темата , нямам мира с тая шунка .  И за един ден  се решихме  5 колежки  да си поръчаме миналата седмица  шунковари , и те взеха , че вчера най- очаквано дойдоха. Естествено  се бях заредила с месо  и снощи направих първата шунка. От нетърпение не спазих правилото да стои 48 ч в хладилника  , ами се прибрах измих и го натъпках в пресата. Варих  2ч30  на 80-85 гр.  Получи се идеално и на вид  и като консистенция , не се разпада , реже се  на хубави  филийки. Приготвих го така
1 кг свинско от шол на дребни парченца, следващото с по-малко от кг ще го приготвя
2 пълни ч.  л . сол , черен пипер смлян , бахар на зърна , 3 скилитки чесън нарязан на кръгчета , но следващият път без чесън ще го направя , че сега докарва като на пача.
Вода да покрие месото , така го ставих да престои  от  неделя.
Интересно не пусна никаква вода след варенето , но по самата шунка имаше  желирано.
Част от месото на края  не се беше сготвило  добре, стоеше розово ,а бе като несварено , за това е много важно наистина  да бъде с вода до месото .Моята беше на 1 пръст под термометъра., но месото явно е било  доста. Снимки ще кача  , но  първо трябва да се регистрирам !
Очаквам  шунките и на другите ми колежки , като всяка прави различни  по вид  и технология. Отзиви и от техните също по -късно ще   дам!

# 128
  • Мнения: 2 152
Здравейте!
Нахълтвам в  темата, 


Ей, момиче, не нахълтваш ! Идваш направо съвсем уместно -- и със страхотно предложение.
Впрочем и моят засега скромен опит подскааза, че чесънът не е удачен за този начин на приготвяне.
Както и че водата трябва да е над месото - и трябва да се слага една идея по-малко от него ... Точно в горния край остава леко и някак си недосготвено.
И чакаме снимките и отзивите на останалите момичета




# 129
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз понеже правя с половин килограм и не ми остава несварено.

# 130
  • Мнения: 18


Ето , но не знам защо снимката  е толкова малка , но пак се вижда нещо! Сега отивам да зареждам пилешко! Wink

# 131
  • Мнения: 2 152


Ето , но не знам защо снимката  е толкова малка , но пак се вижда нещо! Сега отивам да зареждам пилешко! Wink


изглежда добре, ама наистина ще ни трябва лупа. Виж следващия път да е по-едричка

Момичета, вижте първата страница.

Реших да подобря темата и да облегча тези, които влизат тука и дават рецепти, идеи и др.п. И в същото време да не си задаваме глупави въпроси, а направо, който погледне да знае какво има ...

Приемам идеи и за вкарване на линкове и за подобряване на нещата ...

Ако пропусна някой, нека писва и ще се поправям. Няма да ме заболи ...

Чакам отзиви ...


# 132
  • Мнения: 550
Нахълтвам и аз при вас, темата е страхотна.   bouquet
Сега почвам да търся такъв уред и много искам и аз да пробвам да направя шунка. Иначе основно мезета ядем домашни, но направени от баща ми  Mr. Green Човека много се занимава прави пастърма, веяна скумрия, маринована херинга и луканки. Аз обаче до сега никога не съм правила нещо различно от зимнина в буркани  Embarassed

# 133
  • Мнения: 18


Страхотна е темата!   bouquet

Аз снощи заредих 540 гр  пилешко бон филе! Довечера ще го варя , мисля да не чакам 48 часа , пък да видим какво ще излизе утре сутринта !
На мойта колежка не и допада  обаче  и мисли да се разделя с него!  Laughing

# 134
  • София
  • Мнения: 13 206


Страхотна е темата!   bouquet

Аз снощи заредих 540 гр  пилешко бон филе! Довечера ще го варя , мисля да не чакам 48 часа , пък да видим какво ще излизе утре сутринта !
На мойта колежка не и допада  обаче  и мисли да се разделя с него!  Laughing



Иии, ама много сте нетърпеливи... Grinning
По-хубаво би било месото да се маринова добре. То не е само до варене, а до овкусяване. Между другото на края на сезона на киселото зеле да кажа, че съм варила месо в сок от кисело зеле. Става чудесно. Според мен може да се ползва при мариноването  Rolling Eyes Аз бих пробвала

Общи условия

Активация на акаунт