Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 11 721

Точно , но с малко уточнение. За да не се доплаща голямата разлика се избира имот на първо място като основен, който не е толкова в престижен квартал, по тънко да минеш.

по скоро обратното, по скъпия имот по данъчна оценка остава основно жилище, по евтиния отива за допълнително. Така занапред данъка за по скъпото жилище ще е с 50 % отстъпка. Но отстъпка от по големия данък.
Всеки си преценява... 
Peace Може и да нямам добър спомен, може и да съм в грешка,  това беше миналата година м. август. Но важното е, че глобата е 20 лв. - нищо работа.

# 16
  • Мнения: 2 401
20 лв.- нищо работа, затова го правят гадовте, щото на хората не им се занимава, и могат да ги муфтят.

# 17
  • София
  • Мнения: 11 721
20 лв.- нищо работа, затова го правят гадовте, щото на хората не им се занимава, и могат да ги муфтят.
Чакай сега, в мен си е вината, че не съм си посочила основното жилище правилно и попълнила /коригирала правилно декларацията. Няма на кого да се сърдя. В този случай са прави. Има си законови норми , написани са ,  да съм чела и отбелязала това за което ме санкционират. Първо,  както казах не съм изчела правилно закона и второ съм искала да мина метър. Вече всички общини имат електр. връзка  помежду си и веднага засичат кой колко имота има, къде се намират и как и кога се извършва плащането  им.  Сега ако си купя още един имот, веднага трябва да направя нова декларация и отново да посочвам кой е на първо място, кой на второ.. и така .

# 18
  • Мнения: X
От 10 до 400 лв е глобата за физически лица.

# 19
  • Мнения: 2 401
Марчева, къде е написано? Не се заяждам, само събирам информация.
От 10 до 400 лв е глобата за физически лица.
Чеки, какво ми казваш? Любезния служител ми каза 400 лв.  Mr. Green

# 20
  • Мнения: X
Да казва каквото иска. Като/ако издадат акт ще го обжалваш щом си сигурна, че не си декларирала подобно обстоятелство. Най-вероятно е някаква административна каша и ако както казваш няма такова декларирано обстоятелство в декларацията няма да издадат и акт.
Подай искане да ти издадат копие на декларацията, която си подала.

# 21
  • София
  • Мнения: 11 721
Марчева, къде е написано? Не се заяждам, само събирам информация.
От 10 до 400 лв е глобата за физически лица.
Чеки, какво ми казваш? Любезния служител ми каза 400 лв.  Mr. Green
Разбира се, че не се заяждаш.  Peace Не съм го чела, аз написах по горе, но го има . Попитай  служителката и тя ще ти го извади веднага. След като имам глоба само от 20 лв какво повече да чета. Няма да те глобят 400 лв, сигурна съм, след като и мен не са ме глобили с такава сума. Успокой се.

# 22
  • Мнения: X
Вече всички общини имат електр. връзка  помежду си и веднага засичат кой колко имота има, къде се намират и как и кога се извършва плащането  им.  Сега ако си купя още един имот, веднага трябва да направя нова декларация и отново да посочвам кой е на първо място, кой на второ.. и така .


Това за което говориш не е връзка между общините, а портал до който всеки може да има достъп след съответната регистрация.  
http://www.icadastre.bg/index.aspx?ReturnUrl=%2f
Виж плащания в различни общини не могат да засичат, защото такава система нямат. Не им и трябва.
Като купиш още един имот в декларацията за придобиването му не посочваш имотите, които вече притежаваш, освен ако няма променено обстоятелство, което има значение за определяне на данъка. За което подаваш отделна декларация от тази за новопридобития и съответно никакви първи и втори места не посочваш.

Последна редакция: сб, 10 яну 2015, 00:14 от Анонимен

# 23
  • София
  • Мнения: 11 721
Check,  може и така да е. Не съм запозната напълно, но аз имам няколко имота и до момента никой от общината не ме е засичал през годините назад,  кой е на първо място, кой на второ и т.н. Както казах, миналата година за първи път ми се случи да ми обърнат внимание на това, затова и смятам, че имат вече връзка помежду си, като общини и правят съответните проверки.  Сега, ако купя още един имот би трябвало да подам нова декларация и описанието му, нали. ?  Повече нищо...няма да пиша. Ще направя консултация за всеки случай.
Благодаря за разяснението!   bouquet

# 24
  • Мнения: 160
Получих същото съобщение лятото и когато отидох в общината се оказа, че поради новият им софтуер, системата е направила пълна каша и те нямат никаква идея кое жилище на кой е първо, второ, пето и т.н. Само за 5 мин., докато бях там, дойдоха още 5 човека със същите съобщение Crazy Служителката, както се опитваше да ме убеди, че съм декларирала основно жилище, в което на практика живеят родителите ми с учредено право на ползване т.е. всички данъчни задължения по имота са на тяхно име, така ми смъмри, че имат проблем със системата и реално хората не са виновни. В моят случай, грешката е изцяло тяхна, този имот не е мой основен повече от 15 год., което е надлежно декларирано при тях! За глоби не е ставало изобщо въпрос, не бих им дала и 1 лв. при тяхна грешка, още повече, че два пъти ме разкарваха заради поредния "софтуер на баджанака"!!!

# 25
  • Мнения: 25 669
Добре де, аз не мога да разбера как на практика човек може да има повече от едно основно жилище. Нали така се губи смисълът на "основно"? Имаш няколко имота, живееш основно в единия, там ти е постоянната адресна регистрация - как така ще имаш още едно основно жилище? И още един постоянен адрес ли?
Не виждам никаква логика...
Че има объркване - ясно, да привикват хората да уточнят ситуацията - разбирам, ама автоматично да приписват две и повече жилища за основни, че и глоби да налагат, вече ми се струва ненормално.  Thinking

# 26
  • Мнения: 2 401
Кажете молим, възможно ли е онлайн подаване на заявлението до шефа на данъчна служба, или ще трябва да се разходя до там?  Търсих и гледах, нещо и не можах да се ориентирам в структурата, какъв точно се води въпросния шеф?

# 27
  • Мнения: 3 025
Случайно попаднах на темата, не съм получила съобщение от общината, но четейки написаното тук, разбрах, че през годините аз само съм декларилала покупка на имоти и придобиване на един по наследство, плащала съм си данъците, имам сменена адресна регистрация, но не съм попълвала нова имотна декларация, където да посоча, че има промяна в основното ми жилище. Мисля, че това автоматично се отразява при смяна на адресната регистрация, съвпадаща с адреса на новопридобит имот. Спомням си, че когато майка ми почина и отидох в общината, занесох някакви документи /майка беше ползвател и данъците бяха на нейно име/, питах ги трябва ли нещо друго да попълвам, казаха не, и данъка си идваше на мое име.

Както и да е, явно трябва да отида до общината, но, в кой отдел /служба/, защото не ми трябва само да взема формуляр, но, ще трябва и да задам някои въпроси.

# 28
  • София
  • Мнения: 11 721
......................

Както и да е, явно трябва да отида до общината, но, в кой отдел /служба/, защото не ми трябва само да взема формуляр, но, ще трябва и да задам някои въпроси.
Данъци.

# 29
  • Мнения: 3 025
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт