Фраза, която мразя

  • 1 071 126
  • 19 311
  •   1
Отговори
# 8 265
  • SF
  • Мнения: 21 243
Ботур не знам какво точно означава, но моята колежка го ползваше, когато описваше погледите и поведението на сърдити, стреснати, готови за скандал хора. Много се забавлявах с тази дума и винаги я използвам, когато искам да опиша същото.

# 8 266
  • Плевен
  • Мнения: 584
Ботур е точно човек, който гледа с празен поглед в пространството и не разбира какво му говориш. Ако случайно те разбере няма какво да каже и пак продължава да гледа по същия начин.

# 8 267
  • Мнения: 2 277
А боцуняк?

# 8 268
  • Мнения: 15 960
Ботур го знам като темерут, вечно нацупен и сърдит човек, например - ти го поздравяваш, той мълчи и гледа като ботур.

# 8 269
  • SF
  • Мнения: 21 243
Точно нещо такова е ботур.
Сестра ми си купи едни големи кожени ботуши на ниска подметка и ги наричам "ботурите".

# 8 270
  • Мнения: 2 071
При нас има и "ботурясва" - блъсва, удря. "Ботур" е темерут.

# 8 271
  • Мнения: 2 755
Дразни ме фразата "Ти да видиш", почти винаги използвана неподходящо. Не знам защо стана толкова модерна...

# 8 272
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Дразни ме фразата "Ти да видиш", почти винаги използвана неподходящо. Не знам защо стана толкова модерна...
А кога се ползва подходящо? Според мен не и в смисъла, който се влага, т.е. винаги е неподходящо.
Апропо и мен ме дразни. Какво точно да видиш...

При нас има и "ботурясва" - блъсва, удря. "Ботур" е темерут.
Аз съм го чувала "сботурясва", точно в смисъл блъсва, удря се.

# 8 273
  • Мнения: 54 502
Дразни ме фразата "Ти да видиш", почти винаги използвана неподходящо. Не знам защо стана толкова модерна...

От някакъв филм е, не знам кой, не гледам ТВ.
И мен страшно ме дразни.
Даже искам някой просветен да ми обясни какъв е точно смисъла.

# 8 274
  • Мнения: 25 666
Смисълът е, че изразява ирония, недоверие, скептицизъм... "Ти да видиш!".
Реплика на героя на Малин Кръстев от филма "Седем часа разлика".
Досадна е, спор няма, защото се превърна в клише и паразит.

Ето още малко такива "култови" филмови реплики: https://www.24chasa.bg/Article/2393767

# 8 275
  • Мнения: 54 502
Да разбирам ли, че означава "Не е за вярване"?

# 8 276
  • Мнения: 25 666
По-скоро "А, стига бе...".  Laughing

# 8 277
  • SF
  • Мнения: 21 243
Голямо постижение е, ако актьор, тв водещ, сценаристи, тв реклама успеят да наложат хит - Ооо, Пепи!  А създаделят на фразата Генчо Генчев е много горд с успеха.
"Ето това чукане чаках", което се превърна в чакане на всичко - ядене, пиене, пътуване, целуване...
Непрекъснато върви реклама на Фереро Роше, но съм сигурна, че никой не може да повтори макар и малка част от нея - страст, феерия, вълшебство, кадифена мекота, създай Коледата си уютна... - бъркотия от думи, но нито една, която да бъде като щурец в ухото.

# 8 278
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
При нас има и "ботурясва" - блъсва, удря. "Ботур" е темерут.

в някои селища в Резервата има и  "сботурент", щото се ботурясват на бала Simple Smile Simple Smile Simple Smile 

# 8 279
  • Мнения: 1 804
Смисълът е, че изразява ирония, недоверие, скептицизъм... "Ти да видиш!".
Напоследък една друга подобна фраза ми прави впечатление - "кАжи честно". Не съм сигурна какво точно изразява, но като че ли носи подобен смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт