Фраза, която мразя

  • 1 074 523
  • 19 323
  •   1
Отговори
# 9 420
  • Мнения: 25 808
А това не съм го чувала тук:„Га“ вместо „я“ („зех га“ вм. “взех я“) – да, но не и „е“.

Ами, така говорят по селата в нашия регион, както и на юг, и на югоизток от нас – Опан, Харманли, Хасково... Най-вече старите хора, при младите май изчезва вече.
„Га“ замества не само местоимението „я“, но е и съкратена форма на „кога“, „когато“ – „Га яде кюфтетата, не рева...“

"Където" вм. "който", "която" и мен много ме дразни. Мисля, че е разпространено из цялата страна, не е регионално май. И във форума е много често срещано.

# 9 421
  • Мнения: 1 435
А това не съм го чувала тук:„Га“ вместо „я“ („зех га“ вм. “взех я“) – да, но не и „е“.

Ами, така говорят по селата в нашия регион, както и на юг, и на югоизток от нас – Опан, Харманли, Хасково... Най-вече старите хора, при младите май изчезва вече.
„Га“ замества не само местоимението „я“, но е и съкратена форма на „кога“, „когато“ – „Га яде кюфтетата, не рева...“

"Където" вм. "който", "която" и мен много ме дразни. Мисля, че е разпространено из цялата страна, не е регионално май. И във форума е много често срещано.
Много точно си го написала, Как' Сийке, но прекалено литературно - "правилното"  изречение по-скоро звучи така: "Га ядИ кИфтетата нИ рИва." Поне из чирпанските села е така (преки наблюдения)  и наистина само възрастните хора го ползват. Също много "жъ" вместо "ще" - "ж' идИм", "ж' додИм", вместо "ще отидем", "ще дойдем" и т.  н.   Mr. Green

# 9 422
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
аз пък минах половината си жУвот без да знам, че фразата "А га яди кифтетата ни рува!" имала продължение.

# 9 423
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Аз съм го чувала някъде така - "Га яди кифтЯ, ни рива" . Simple Smile Май в "Ку-ку" . Simple Smile
А "га" вместо "я" съм го чувала само в песента на Гюрга Пинджурова "Омиле ми, Ягодо" , та мислех, че е характерно само за трънско. Всъщност май бъркам, в песента "га" е вместо "го" - "Ама ми га, Ягодо, ама ми га, Ягодице, ама ми га други преотеше..." (комшийското девойче) Simple Smile На тази песен специално си правих превод с малко помощ. Joy

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 10:31 от Ензим

# 9 424
  • Пловдив
  • Мнения: 14 738
Га вместо местоимението я е диалект, и аз съм го чувала, но за Е продължавам да твърдя, че никакъв диалект не е. Не всяка широко любима грешка е диалект.

# 9 425
  • Мнения: 25 808
Това за кюфтетата е от един виц, леко нецензурен.  Simple Smile

# 9 426
  • Мнения: 4 303
Vasq_5, сигурно живеем в паралелни светове. 50 % съм капанка, по бащина линия. Дълго време съм ги слушала капанци, много им е интересен "езика", но не говорят така. Не ми е цел да се заяждам, приключвам тук. Между другото има много интересни книги за капанци, история, език, бит. Който има желание може да се образова.
Нямам никакво желание да споря и аз. Израснала съм в търговищко капанско село. Даже носиите на капанците от различните села са различни, Доста неточности има и в книгите. Чела съм и съм гледала и филмчета по телевизията.
Това, че 50% си капанка нищо не означава.
Предполагам баща ти не говори така, ако не живее там, в тези села.
Възрастните хора, когато ги посещават деца и внуци от градовете всячески се стараят да говорят правилно доколкото могат.
Чувала ли си че вместо "браво", казват "брава","брава"?
Веднъж детето в градината смаяло г-жите си като ги питало защо не му казват "брава" за нещо си?
Една баба на село му пляскала и го брависвала.

# 9 427
  • Мнения: 25 808
Много хора от по-старото поколение не казват "браво", а "брава".

https://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE

На мъж изпълнител се казва „браво“.
На мъже изпълнители – „брави“.
На жена изпълнител – „брава“.
На жени изпълнители – „браве“.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 16:38 от Как' Сийка

# 9 428
  • София
  • Мнения: 19 363
като сте такива лингвисти може ли да ми обясните защо е "вкъщи", а "в апартамента", "в колата", "в мола"
Wink то аз ползвам "в двореца" де, ама да питам. Simple Smile
Когато съм била в началното у-ще, нямаше такова правило. Явно е въведено след като са ме научили на правопис. В началото се противях, но щом вече е официално, приемам, къде ще ходя

# 9 429
  • Мнения: 7 964
След напът вече взех да срещам и намясто
Уфзащоизобщодасиправятрудадаползваминтерваликатоявноскоросъвсемщеизчезнат

# 9 430
  • София
  • Мнения: 19 363
Аз съм го чувала някъде така - "Га яди кифтЯ, ни рива" . Simple Smile Май в "Ку-ку" . Simple Smile
А "га" вместо "я" съм го чувала само в песента на Гюрга Пинджурова "Омиле ми, Ягодо" , та мислех, че е характерно само за трънско. Всъщност май бъркам, в песента "га" е вместо "го" - "Ама ми га, Ягодо, ама ми га, Ягодице, ама ми га други преотеше..." (комшийското девойче) Simple Smile На тази песен специално си правих превод с малко помощ. Joy
В трънския е възможно вместо глагол, завършващ на - ха, да завърши на - ше
Има поговорка: Пораснаше пилци - пое*аше квачку
 Майка ми цитираше дядо си: "Ма що викате дЕца ви не яду? Х. (майка ми) и У. (братовчед й) изедошЕ целу погачу". Там са с падежи. Приотеше е всъщност "приютиха"

# 9 431
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 013
След напът вече взех да срещам и намясто
Уфзащоизобщодасиправятрудадаползваминтерваликатоявноскоросъвсемщеизчезнат
" Напът" и "Намясто" не са правилно изписани. Това, че ги срещаш не означава, че са верни. Срещат се какви ли не небивалици във виртуалното /и не само!/ пространство. И едва ли от едно "Вкъщи", което е повече за улеснение, а не за затруднение, трябва да се прави извода, че интервалите кардинално ще изчезнат!!  Simple Smile

# 9 432
  • Мнения: 3 634
Уви...
Скрит текст:

# 9 433
  • Пловдив
  • Мнения: 14 738
"Напът съм да..." (направя нещо) се пише слято по БАН-ски - сравнително отскоро.
"На път съм към Бургас" се пише разделно.

Това беше към milmich.

# 9 434
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 013
"Напът съм да..." (направя нещо) се пише слято по БАН-ски - сравнително отскоро.
"На път съм към Бургас" се пише разделно.
Това беше към milmich.
"След напът вече взех да срещам и намясто" - така написано излиза, че винаги го срещаш написано така. Извън контекст е трудно да се каже дали е вярно или не Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт