Фраза, която мразя

  • 1 076 198
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 6 180
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мен "някой път" ме дразни. Предпочитам "понякога".

# 6 181
  • София
  • Мнения: 3 611
Мен "някой път" ме дразни. Предпочитам "понякога".
Ами то значението е различно. Може да се каже : "Някой път ще мина", но не и "Понякога ще мина."

# 6 182
  • SF
  • Мнения: 21 565
Много странно в София от някъде много масово и дразнещо ухото ми, се появи препоръката за кафене, ресторант  "Едикъде-си готвят много добре." И аз  като един "любител  на манджите" (не си падам хич по тях), веднага си представям кръчма или столова с готвено.
Когато АЗ излизам на ресторант, последното нещо, което търся, са яхнии, мусаки, гювечи и т.н.
Знам, че народът си умира да хапне нещо такова готвенко, но за мен това е странна препоръка за ресторант.
Иначе, да, знам, че в ресторантите храната минава топлинна обработка и на практика се готви.

Последна редакция: нд, 19 мар 2017, 10:40 от Esmee

# 6 183
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 435
Мен "някой път" ме дразни. Предпочитам "понякога".
Ами то значението е различно. Може да се каже : "Някой път ще мина", но не и "Понякога ще мина."

Някои хора използват "някой път" в смисъл на "понякога". "По някой път" също съм чувала.

По темата - дразни ме много "пуберитет".

# 6 184
  • Мнения: 5 634
Много странно в София от някъде много масово и дразнещо ухото ми, се появи препоръката за кафене, ресторант  "Едикъде-си готвят много добре." И аз  като един любител  на манджите, веднага си представям кръчма или столова с готвено.
Когато АЗ излизам на ресторант, последното нещо, което търся, са яхнии, мусаки, гювечи и т.н.
Знам, че народът си умира да хапне нещо такова готвенко, но за мен това е странна препоръка за ресторант.
Иначе, да, знам, че в ресторантите храната минава топлинна обработка и на практика се готви.

Нищо не разбрах. Кое те дразни?

# 6 185
  • Мнения: 2 718
Много странно в София от някъде много масово и дразнещо ухото ми, се появи препоръката за кафене, ресторант  "Едикъде-си готвят много добре." И аз  като един любител  на манджите, веднага си представям кръчма или столова с готвено.
Когато АЗ излизам на ресторант, последното нещо, което търся, са яхнии, мусаки, гювечи и т.н.
Знам, че народът си умира да хапне нещо такова готвенко, но за мен това е странна препоръка за ресторант.
Иначе, да, знам, че в ресторантите храната минава топлинна обработка и на практика се готви.

Нищо не разбрах. Кое те дразни?
госпожата явно смята, че се готви само мазна яхнийка, за която простолюдието си мре, но в ресторантите не бива да готвят- нещо друго да правят-топлинна обработка, презентиране, инсталация на протеини. Какви са тия селянии? Ще ми готвят те!
Явно има нужда от по-аристократична дума, освен ако не ходи на ресторант за сандвичи....

# 6 186
  • Мнения: 25 853
Сигурно вече съм го писала поне 100 пъти само в тази тема, но въпреки това, с риск да досадя до смърт на "някой хора", не мога да не споделя (отново!) колко безумно ме дразни изразът "някой хора". И от ден на ден хората, които пишат "някой хора" стават все повече и повече – и във форума, и в медиите, и къде ли не, дори и в книгите вече се среща.
А-а-а-а...  smile3511

# 6 187
  • Мнения: 2 718
Сигурно вече съм го писала поне 100 пъти само в тази тема, но въпреки това, с риск да досадя до смърт на "някой хора", не мога да не споделя (отново!) колко безумно ме дразни изразът "някой хора". И от ден на ден хората, които пишат "някой хора" стават все повече и повече – и във форума, и в медиите, и къде ли не, дори и в книгите вече се среща.
А-а-а-а...  smile3511
Много е противно, наистина. Не само това, а и всякакви изписвания на множествено число с й накрая. А какви претенциЙ имат само тези хора!

# 6 188
  • SF
  • Мнения: 21 565

Нищо не разбрах. Кое те дразни?

Аз си давам сметка, че като го напиша, не става ясно, защото естествено, че в ресторантите се готви. Но отскоро е по-разпространено (СПОРЕД МЕН) да се препоръчва ресторант с "Там много добре готвят".

DianaD, ако исках да го напиша по начина, по който ти си го написала, с думите "селяни", "протеини" и така нататък, щях да го напиша. Това са изрази и обяснения, които аз не съм давала. Не ми превеждай постовете на твоя език.
Ресторантите не са само места за наяждане и не се посещават само при силен глад.
Столовите за хранене ги посещаваме именно с тази цел. Ресторантите, съжалявам ДианаД, че не се сещаш и сама, но имат и друга функция. В тях храната не се готви само, а се и сервира (презентира). И обстановката, цените, вида храна, местоположението, посетителите, атмосферата, хигиената и още много неща... имат значение.
Не казвам кои са моите предпочитания, за да не се коментират грозно и злобно. Въпреки че пак ще се намери някой, който ще се изпусне.
Коментирайте изразите, които пишем, а не личността и предпочитанията на учасниците в темата, защото вашата личност лъсва.

# 6 189
  • Мнения: 2 718
Точно изразите ти коментирах- моята добавка са само "селянии", което се подразбира от поста ти. Ти може да ходиш на ресторант, в който готвенето е без значение, но принципно ресторант е заведение за ХРАНЕНЕ, и храненето е основна причина да отидеш на ресторант, а не на опера например. Това, че ти не знаеш какво обхваща думата "готвене" и си представяш яхнийка / а ти яхнийки не ядеш, защото не си от народа, който си умира за готвенко/ не е причина ресторантите да спрат да "готвят" и да заложат на атмосфера, хигиена и сервиране / какво ли ще сервират, като не готвят е друг въпрос/. Маниерниченето ти ми напомня за един разказ на Чудомир- Наша Нонка :
"– Аз – викала на снахата, – како, това: сирене, сурови домати, подлучен боб, охлюви на яхния, не мога да ги помириша даже, а не да ги кусна. На мене – рекла, – да ми е все нещо печенко на скара, прясна рибица, свинско, такована... луканчица...
Не я е срам, дриплата с дрипла! Баща й с брадвата се бръсне и печен кромид с хляб яде, а тя: рибица, луканка!"

# 6 190
  • SF
  • Мнения: 21 565
Благодаря за разяснението. Често бърках ресторант с опера и не можех да намеря причината. На друго да ме научиш?
Моят баща не се бръсне с брадвата, така че аз мога да претендирам за риба, рибица, луканки. Не знам как ти напомних за откъса, който си написала. Ако ме познаваше, нямаше да се сетиш за него.
Аз няма да споделя ти за какво ми напомняш в момента.

Хубаво е и да мръднем малко от развитието на бабите си. Или не е?
От поста ми не се подразбира думата "селяни". Аз пиша конкретно, а не завоалирано с опция за подразбиране. Тук този стил на писане не  е подходящ, защото ги има всякакви с интерпретации всякакви.

Да се върна на темата. Не ми е подходящо да ми препоръчват ресторант като място за готвене.
ЗА МЕНЕ НЕ Е ПОДХОДЯЩО И МЕНЕ МЕ ВПЕЧАТЛЯВА. Тебе може би не те.

Последна редакция: нд, 19 мар 2017, 12:04 от Esmee

# 6 191
  • Мнения: 6 710
Една позната във фейса редовно снима децата си и слага надпис-Мойте сладури.... Rolling Eyes

# 6 192
  • София
  • Мнения: 3 611
Цитат
Столовите за хранене
Това какво ще рече?
Не мисля, че ресторантът не е място, където се готви. Да не би да се притоплят готови неща или се предлагат сандвичи? Явно там не работят готвачи. Те са само в кръчмите. Laughing

# 6 193
  • SF
  • Мнения: 21 565
Вече не знам какво ще рече. Може би е фраза, която мразиш. Simple Smile
Столова за хранене - едно време по предприятията, училищен стол, в почивните станции, в детската градина има столова.
Това е място, в което не се сервира храната, а минаваш с табли и се самообслужваш. Служителите само слагат в чиниите от това, което си си избрал.
Остави... не е важно. Аз реагирам на това, че някой ми преразказа поста по доста негов си начин, а не дали в ресторанта се готви, сервира, празнува, танцува, консумира и забавлява... Да кажем, че ако не съм ходила на ресторант, поне са ми разказвали и съм виждала снимки в инстаграм. Горе-долу... ориентирана съм.
Ако в речника има друго обяснение за столова, ще сведа глава и ще се съглася с него.

# 6 194
  • Мнения: 2 718
Ако ти препоръчат болница с "там много хубаво готвят", бих ти разбрала опасенията. По-добре е да ти я препоръчат с "там много качествено лекуват".
Първото, което влиза в рекламата на един ресторант е храната- какво и как готвят. Другото е подирна работа....

Общи условия

Активация на акаунт