Нужда от съвет за 16 годишно момче.

  • 14 030
  • 135
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 24 467
Цитат
Определено имаме съвсем различни разбирания за забрана. Бих забранила на малко дете да пипа шкафа с химия, но не и на тинейджър да пуши. Какъв смисъл има и какво ще постигна? Ще има някакъв страх от отхвърляне или наказание докато ми е в къщата. После?... Това трябва да си го забрани самото дете - да избере друг вариант за себе си. Моята работа е до навършването на годините, в които ще решава самО да има ценностна система, която да го насочва.

А аз мисля, че може да се забрани и на голямо дете, че и на възрастен- зависи как е отгледан и възпитан човек. Ако е свикнал да му се забранява, няма много да се противи, най- вероятно. Поне докато и ако му падне пердето един ден и тегли една майна на забраните. Но не всеки може да се отърси. Някои хора не могат и цял живот се подчинават на нечии забрани.
Лично за няма как да забраня пушенето на човек на 15 години, който може да запали един фас още щом тръгне по улицата за училище. Ако до този момент не е разбрал какво е никотинът, едва ли ще ме чуе. Тук съм убедена, че има много родители, които пушат. Аз, обаче, не пуша. Мога с лека ръка да говоря откровено с децата си, защо съм се отказала- точно личният пример би бил по- важен от това, да взема и да забраня. И то на човек, на който съм гласувала доверие и съм го отделила от полата си.

# 31
  • Мнения: 12 680
Няма как да ми омръзне, защото зная, че нещата, които ги пиша, са верни. И то не субективно, а е проучено и документирано съвсем научно. Който иска, може да поотгърне някой учебник или справочник по анатомия, физиология, неврология, невропсихология и пр. Отделно можете да прочетете предостатъчно източници за девиантното поведение при децата.

Това го пропуснах. Че ти си въоръжена със знания. 

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Забраната я има. А дали ще я спазва или не, и ще се крие и лъже (защото криенето и лъжите не са хич лесна работа), си е негов проблем. Ако няма забрана, няма и затруднение в организиране, мислене, лъгане, внимаване, за да не се разкрие, че пуши примерно. Лъжата и цялото криене в един момент омръзват, и дори да не бъде хванат, човек стига до момента, в който или си признава, или се отказва от забранения плод, защото в един момент му струва повече да поддържа криенето и лъжата от удоволствието да прави забраненото. Но в повечето случаи бива хванат, защото се смята за много умен.

Явно съдиш по себе си, Трещерица, че ти нямаш знания - значи и друг няма знания! Кофти за теб!

# 33
  • Мнения: 8 847
Авторке, към коя секта сте? Не ми излизайте с това, че сте вярващи християни. Сектата ще ви излезе скъпо, би трябвало да не се самозаблуждавате.

# 34
  • Мнения: 12 680

Явно съдиш по себе си, Трещерица, че ти нямаш знания - значи и друг няма знания! Кофти за теб!

Аз имам 2 свестни деца, по моя си начин. Ще те видим теб. Когато им писне от забрани и им теглят една майна.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
И, естествено, ти потриваш ръце и чакаш! Много ли ти се иска моите деца да теглят майни? Ще се почувстваш по-по-най? Ще ми натриеш носа? И най вече ти ще си кажеш колко ти си добър родител? А?

# 36
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не съм Трещерица, но мен ми стига да не им държиш тона, който си позволяваш тук.
Ако го чуват, ще го попиват, приемат и усвоят. Точно както начетеното самодоволство от предния пост.

Разликата между мъдрост и начетеност не е сложна за проумяване.
Когато доказана поколения наред схема работи и по мое време с наличните деца и родители, не бих си губила време да чета в препоръчаните справочници и наръчници за изключения, с които нямам контакт. Наречи го ограничена практичност, ако ти харесва.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Какъв тон?

Коя схема от поколения точно работи? Кое е това зрънце?
Ми, хубаво, ако щеш чети! То си е за теб!... и мъдростта.  hahaha

Това, което много те ядосва теб, и Трещерица е, че няма как да опровергаете това, което пиша. Просто няма за какво да се закачите, защото тези неща не ги знаете. Липсва ви знанието, начетеността, за да имате мегдан после да помъдреете. Вероятно, ако бяхме ученици, щеше да ме наречеш презрително "зубрачка".  Joy

# 38
  • Мнения: 12 680
Вероятно, ако бяхме ученици, щеше да ме наречеш презрително "зубрачка".  Joy

Точно. Закова го. Чела нещо, не разбрала нищо, повтаря като папагал, без никаква мисъл.

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 06:41 от Трещерица

# 39
  • Мнения: 576
Цитат
Определено имаме съвсем различни разбирания за забрана. Бих забранила на малко дете да пипа шкафа с химия, но не и на тинейджър да пуши. Какъв смисъл има и какво ще постигна? Ще има някакъв страх от отхвърляне или наказание докато ми е в къщата. После?... Това трябва да си го забрани самото дете - да избере друг вариант за себе си. Моята работа е до навършването на годините, в които ще решава самО да има ценностна система, която да го насочва.

А аз мисля, че може да се забрани и на голямо дете, че и на възрастен- зависи как е отгледан и възпитан човек. Ако е свикнал да му се забранява, няма много да се противи, най- вероятно. Поне докато и ако му падне пердето един ден и тегли една майна на забраните. Но не всеки може да се отърси. Някои хора не могат и цял живот се подчинават на нечии забрани.
Лично за няма как да забраня пушенето на човек на 15 години, който може да запали един фас още щом тръгне по улицата за училище. Ако до този момент не е разбрал какво е никотинът, едва ли ще ме чуе. Тук съм убедена, че има много родители, които пушат. Аз, обаче, не пуша. Мога с лека ръка да говоря откровено с децата си, защо съм се отказала- точно личният пример би бил по- важен от това, да взема и да забраня. И то на човек, на който съм гласувала доверие и съм го отделила от полата си.

  Има много примери за деца на родители непушачи,които пушат и обратното.Не мисля,че зависи толкова от личния пример.Когато бях малка нашите имаха няколко приятелски семейства с деца на моята възраст.Та майка ми си говорила с една от другите майки(с три дъщери),която много гордо и леко надменно и обяснила как те с мъжа и давали добър пример на децата си и те никога нямало да пропушат,за разлика от "някои други"(имала пред вид майка ми).Ами,жената просто не знаела,че и трите и деца пушат и все още около 15 години по-късно продължават да го правят.Така че има малка разлика от това,какво си мислят родителите и какво реално правят децата им.

# 40
  • Мнения: 12 680
Пушенето ли е най-големия порок?

# 41
  • Мнения: 576
Пушенето ли е най-големия порок?
  Лично за мен - не,ама авторката се беше притеснила,че е намерила цигари в джоба на сина си.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Вероятно, ако бяхме ученици, щеше да ме наречеш презрително "зубрачка".  Joy

Точно. Закова го. Чела нещо, не разбрала нищо, повтаря като папагал, без никаква мисъл.

И това трябва да ме обижда ли? Тези, които наричат другите зубрачи, са най-комплексираните в клас, защото усещат, че нямат капацитета да учат и да са първи. Сори, драга, това ще си го носиш цял живот! Лив уид ит! Няма как ти да прецениш какво съм разбрала, защото си некомпетентна. Все едно да ме преценява метачката от Чистота! При мен такива номера не минават!

Това с криенето и пушенето е класика. Сякаш е някакъв ритуал на посвещаване. Келешлък. Но при пушеща нация не виждам как пушещите тийнове ще намалеят. Но пък, за един родител си е изпитание намирането на цигари у отрочето, защото му се налага да прецени наведнъж всичките си морални разбирания. На мен най ми е любиима позицията "всички така правят". Много изчистващо за съвестта на родителя. Готов е да понесе всичко нататък - и напиването (хай, Трещерице, много ли се бяха напили твоите?), и друсането, и всичко. Просто си вдига рамене и животът продължава.

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 08:18 от Andariel

# 43
  • Мнения: 24 467
Авторке, към коя секта сте? Не ми излизайте с това, че сте вярващи християни. Сектата ще ви излезе скъпо, би трябвало да не се самозаблуждавате.

Самата тема може и да е пързалка, може и наистина да става въпрос за такъв родител, но не това е от значение. Дали ще е заблуден сектант или заблуден краен атеист е все едно. С един почти възрастен човек на 16 години родителят не може да действа така, както с едно 6- годишно дете. И защо нещо се е случило по определен начин ние няма как да знаем, т.к. причините не са ни ясни. Лично аз не мога да гадая, защо в случая на автора- хипотетичен или реален, нещата са стекли по този начин. Но знам, че обикновено причини има.

Инна Д, никъде не съм писала, че личният пример е определящ, още по- малко- единствен фактор. Но че има значение- това е така. В комплект с други фактори. Точно наличието на такова самочуствие и самоубеденост, каквато описваш, е едно от нещата, които също са важни. Един реалист, достатъчно поживял и поумнял, е наясно, че подобна проява на сигурност е най- малкото смехотворна.

Специално за пушене на цигари не може да се проведе "забрана" към 16 годишен, освен забраната да не се пуши на определени места или той не е бил държан много изкъсо до момента и още "слуша" като малко дете /и това е до време, най- често/. Няма и смисъл. Младият мовек следва да е просто запознат с всички минуси на порока и да има позитивен пример в лицето на близките си. Да е наясно, че нарушението на природния закон да не се вреди на собственото здраве се санкционира от самата природа. От там- насетне, каквото се случи. Пука им на повечето 16 годишни, че ще ги "хванат". Какво от това? Ще ги набият ли?
Сигурна съм, че поне синът ми би ме уведомил, именно защото забрани от този вид не сме провеждали. Няма причини да се крие от нас. Тъй както аз не съм имала такива да се крия от моите родители.
Не са ме гонили по такъв смехотворен начин. Сама съм се отказала, осъзнала, че това ми вреди. И гонените си пушеха и повечето, дори, още го правят.
И цигарите са наистина "бял кахър", макар, че аз съм ги отказала преди много години, защото са си кахър, все пак.

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 08:47 от Judy

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето пушещи продължават да го правяят, защото се пристрастяват. Със или без забрани. Въпросът е в това, че не е нужно да се дава зелена светлина, съвсем официално или мълчаливо съгласие и дори благословия. Тъй като в конкретния случай става въпрос за пушене, ще дам пример конкретно с цигарите - много възрастни цял живот не смеят да запалят цигара пред възрастните си родители, защото знаят директно за отрицателното отношение. Ако родителите бяха дали благословията си, същите тези пораснали деца щяха да пушат пред тях. Но не пушат. И се оказва, че могат да издържат два часа без цигара. Детското си остава.

На бас, че няма да те уведоми, ако пуши!

Общи условия

Активация на акаунт