Фолклорни фестивали в България – разкази и впечатления

  • 25 261
  • 97
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 644

Роженския събор също ни е в списъка, фестивала в Жеравна също, стига да намерим носии. Още от сега се правят резервации за нощувки, но като нямаме носии ooooh! Доколкото разбрах от моя колежка, последния ден пускат и без носии, с фотоапарати и т.н.
Нестинари съм виждала наживо, но много искам да заведем детето - те поне са ни близко.

пускат и без носии след като бъде закрит фестивала и всичко вече е минало

нощувки за всички тези още от сега

много желаещи има ............ Peace

# 46
  • Мнения: 650
Много интересна тема!
Аз и моето момиче от три години ходим на народни танци (тя в ансамбъл, аз в любителски клуб). Вълнението от присъствието, а И участието в надигравания в страната вече е част от живота ни. За сега не съм ходила на фестивалите, за които говорите по-горе в темата...
Мога да кажа мнението си за карнавала в Габрово, тъй като съм габровка... Sunglasses
Забелязала съм, че всеки който дойде и го види за първи път е очарован, и за габровци е много приятно да се разтушат от ежедневните грижи... В каранавалът участват много групи, както от страната така и от чужбина. Всякакви ентусиасти се маскират и дефилират. Това не е задължително, но можете спокойно да сложите маска, грим, перука и да се разхождате из града  costumed034. За децата подготовката и очакването започва много по-рано и е супер вълнуващо.
За организацията:
- Провежда се детски карнавал в градинката пред Мол Габрово обикновено в 14 часа.
- Големият карнавал е от 17 или 18 часа, като задължително до около 16  трябва да сте се придвижили до центъра, защото тогава се спира движението и паркиране става много трудно, или трябва да оставите колата по-надалеч и да вървите пеша. Автобусите от градския транспорт спират в близост.
Така че... може да се приготвите за един купон, който започва в 14 и свършва в 24 часа със зарята на площада. Все още  няма информация за програмата, но месец-два преди това излиза в нета и във фейсбук страницата им.
П.П.Най-добре не бързайте с плановете и следете прогнозата за времето, миналата година развали карнавала - дечицата дошли от цялата страна в тънки костюмчета трепереха под студения дъжд... Sad
Ето клип от един слънчев карнавал:
http://vbox7.com/play:aa03e4d9

Последна редакция: вт, 03 фев 2015, 13:33 от Мегич

# 47
  • Самоков
  • Мнения: 563
Ето още едно едно място на което има какво да се види https://www.youtube.com/watch?v=Htex2OfViR0, прави се на една много хубава поляна в близост до Самоков, тази година ще бъде на 25 юли, прави се историческа възстановка, има пехливански борби с атрактивни награди, курбан, песни, танци. Може да се отседне и в Самоков, Боровец, с.Бели Искър, с.Говедарци, с.Мала църква също са близо. А има и хора, които отсядат на палатки и на самата поляна, която е разположена в непосредствена близост до р.Искър.

# 48
  • Мнения: 90
Ако може да се включа и аз!
Чувала съм за повечето фестивали за които пишете,но в интерес на истината съм ходила само на Пирин пее на Предел през 2012 и 2014 година.Той е през две години и тази 2015 няма.Но наистина е много интересно преживяване.
Други фестивали,за които съм чувала и искам да посетя са Нестинарските танци на Еньовден в с.Делчево над Гоце Делчев и нещо,което наричат Набора в с.Равногор до Пещера,но за второто не съм сигурна дали е фестивал или събор,но казват че е интересно.

# 49
  • София
  • Мнения: 477
Супер темичка. Тази събота отиваме в с. Попинци, но то е по- скоро тип концерт от няколко фолклорни формации, иначе съм си заплюла за Рожен тази година

# 50
  • Мнения: 5 291
Утре в Троян има празник по случай Сирни заговезни. Казва се Яловата свадба - много е интересно и забавно. Завършва с палене на огън и палене на тези факли, на които казват уруглици, или нещо подобно Simple Smile Интересно е Peace Ние май тази година обаче ще проспуснем Confused

# 51
  • Мнения: 90
Следващата събота на Тодоровден,28.02 в с.Бачево до Разлог,има конни надбягвания.Казват че било много забавно.Не знам само дали ще навия семейството да отидем.

# 52
  • Враца
  • Мнения: 2 333
На мен от години  ми е интересно да отида на Тодоровден. Някой знае ли някъде по-близо до София /за да надвия семейството да идем  Laughing Hug/
Но да е истински традиционен ритуал, че по телевизията, не се спомням от къде, но съм виждала кушия тип "надбягване между цигани с коне", ама те може и да не знаят защо са там  ooooh!
Не бих отишла на такава циганска сбирка, с претенции за традиционен български ритуал... не ми се връзва.

# 53
# 54
  • Мнения: 6 352
На мен от години  ми е интересно да отида на Тодоровден. Някой знае ли някъде по-близо до София /за да надвия семейството да идем  Laughing Hug/
Но да е истински традиционен ритуал, че по телевизията, не се спомням от къде, но съм виждала кушия тип "надбягване между цигани с коне", ама те може и да не знаят защо са там  ooooh!
Не бих отишла на такава циганска сбирка, с претенции за традиционен български ритуал... не ми се връзва.
Вижте тук, до колкото знам всяка година се провеждат някакви мероприятия:
https://bg-bg.facebook.com/pages/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE% … a/149871195176945

# 55
  • Мнения: 5 228
На Тодоровден ние сме ходили в Копривщица на кушия, беше много интересно и тази година мислим пак там да отидем.
Миналата неделя, на Заговезни, случайно попаднахме на кукерски фестивал в с. Виноградец, беше много вълнуващо и много ми хареса, имаше групи от много села, страхотно беше.
Фестивал на народната носия и различни надпявания през лятото има в Рибарица, няколко пъти сме ходили и е много хубаво.

# 56
  • Враца
  • Мнения: 2 333
На Тодоровден ние сме ходили в Копривщица на кушия, беше много интересно и тази година мислим пак там да отидем.
Миналата неделя, на Заговезни, случайно попаднахме на кукерски фестивал в с. Виноградец, беше много вълнуващо и много ми хареса, имаше групи от много села, страхотно беше.
Фестивал на народната носия и различни надпявания през лятото има в Рибарица, няколко пъти сме ходили и е много хубаво.

А в Рибарица кога се провежда?

# 57
  • Мнения: 5 228
Различно е всяка година, но в общи линии края на юли или началото на август, в сайта на селото пускат информация.

# 58
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 916
Кукерският фестивал „Песпонеделник” в Широка лъка – 1 март 2015 (прави се първата неделя на месец март)
Повече инфо тук

# 59
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 916
Кукерският фестивал „Песпонеделник” в Широка лъка – 1 март 2015 (прави се първата неделя на месец март)
Повече инфо тук
Аз бях на празника. Не съм очарована. Движението се затваря на входовете/изходите на селцето и се пуска чак към 14-15ч и става страшен калабалък, колони от чакащи автомобили. По главната улица беше фраш. Навсякъде се блъскат зрители, кукери. Няма коридор, по който участниците да минат парадно. Закъснях с 1/2ч и изпуснах половината шоу, а останалите кукери които видях не бяха никак автентични. Явно традициите вече се размиват и кукерските празници заприличват по-скоро на маскарад с кичозен привкус. Самата програма е на центъра, директно на едно уширение, навярно площад. Няма сцена и трудно се виждат изпълненията освен, ако не се набуташ на 1ви/2ри ред.

Общи условия

Активация на акаунт