Финансите... Ние ли ги управляваме, или те нас?

  • 50 174
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 1 185
  • Мнения: 1 175
Аз съм донякъде съгласна с Татко Мецан. Има много истина в неговите думи. Аз така с консултант (и понеже сама не мога да се занимавам с финансите си) изгубих 90% от вси4ко, което бях инвестирала, а беШе страхотно сигурна работа (по думите на консултанта) и не нещо съмнително - с банки и борси и недвижимости и т.н. Фирмата още я има и е на борсата, но с 90% по-малка стойност са й акциите....
Татко Мецан е прав за себе си. Като чета поста му за ДДСто има съответното образование или поне се е интересувал достатъчно, за да има добра финансова култура.
Аз съм финансист (по образование), но това също не ми попречи да загубя 4-5 хиляди лева от рискова инвестиция в годините на юруша на борсата. Е, сега внимавам повече Simple Smile Трябва да се преценява риска внимателно.

# 1 186
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 877
ДДс-то се покрива от счетоводството, финансите са съвсем др дисциплина. Дори така ги и учат.

# 1 187
  • Мнения: 3 231
Няма такова нещо "прав за себе си".

Да ползваш или да не ползваш финансови консултации е свободен избор на всеки.

Да заклеймяваш обаче цял един бранш като ненужен, измамнически и т.н., като всяко обобщение, си е признак на ограничено мислене и тесни хоризонти.

Само пазарът определя необходимостта и смислеността на даден бранш. Той ги ражда и той ги праща в историята.

Коминочистачите изчезват.
Финансовите консултанти.... засега не виждам такава тенденция.

Wink

Уточнявам - не съм финансов консултант.

# 1 188
  • София
  • Мнения: 2 952
Напротив, бас държа, че Димитър Бербатов си има финансов консултант Simple Smile
Встрани от конкретната персона, хора с високи и много високи доходи спокойно могат да отидат в една частна банка и да ползват услугите й. Безкрайно по-защитени биха били да ползват нейните услуги, включително и за управление на средставата си, отколкото да дирят свободен електрон, който може и да им даде адекватни съвети, но може и да не им даде такива. Една сериозна институция никога няма да посъветва клиент да инвестира във високорискови начинания, ако тези пари са му важни, нужни, а не заделени за спекула, адреналин, разнообразие...

Финансови услуги от всякакъв характер се ползват, щом човек живее в сравнително развита държава. Да ползваш финансов съветник е избор и той не е най-безрисковия избор. Да не ползваш нечии услуги не означава, че си ограничен, или че не разбираш защо и как съществува определен пазар. Да лепиш етикети е и избор и индикация за възможности.

Аз например не ползвам никакви приложения на мобилния си телефон. Това нито ме прави сляпа за това, че огромната част от хората ползват, още по-малко ме прави ограничена в комуникациите, софтуера или разбирането на информационния свят.

# 1 189
  • Мнения: 3 231
1. Да не ползваш нечии услуги не означава, че си ограничен, или че не разбираш защо и как съществува определен пазар. Да лепиш етикети е и избор и индикация за възможности.
2. Аз например не ползвам никакви приложения на мобилния си телефон. Това нито ме прави сляпа за това, че огромната част от хората ползват, още по-малко ме прави ограничена в комуникациите, софтуера или разбирането на информационния свят.
1. Абсолютно съгласен. Избор на всеки е дали да ползва или не финансов консултант. Но да се етикетира целия този бранш като ненужен..... без коментар.
2. Не мисля, че примерът е релевантнен. През 1997 г. много хора в България смятаха мобилните телефони за нещо прекалено... прищявка, без която човек спокойно може да живее. Днес познавам един-единствен човек в работоспособна възраст, който не използва мобилен телефон. Странен, изчанчен професор по история в СУ "Св. Климент Охридски".

Това, че днес не ползваш мобилни приложения, изобщо не е странно. След 10 г., ако не ползваш обаче.... ще си като нея Smile Съвсем честно и искрено. Нищо лично. Отричането на постиженията на науката и техниката не е повод за гордост.

# 1 190
  • Мнения: 11
И аз не съм съгласна с Татко Мецан. Според мен е отживелица и доста смешно да се пробваш да разбираш от всичко! хайде няма нужда! Аз мисля, че е най-добре всеки да прави това, което може най-добре и много естествено да взема пари за него. Опитите да си спестиш пари, убеждавайки се че финансирането е проста работа и с малко четене ще го схванеш, е доста рисковано. Пари можеш да загубиш и сам, и с консултант. Няма 100% гаранция в инвестирането, поемаш риск, това е. Но да пробваш сам увеличава риска.

Консултантите в много области са си необходимост и ще продължават да бъдат. Това е моето твърдо убеждение, а явно не само моето. Иначе кой и защо щеше да им плаща хонорарите? Thinking Thinking

# 1 191
  • София
  • Мнения: 2 952
След 10 г., ако не ползваш обаче.... ще си като нея Smile Съвсем честно и искрено. Нищо лично. Отричането на постиженията на науката и техниката не е повод за гордост.
Ще поживеем, ще видим. Не съм изпитала нужда да свърша нищо с приложение за телефон, докато имам комп на бюрото, преносим компютър на рамото и таблет в дамската чанта. Отричането на науката е мнооооого различно от пресяването на каналите за достъп и обработка на информация. Апликации за времето, изразходваните калории, зодията и всичко подобно не ми е необходимо. За сериозните неща интерфейсите през десктоп са ми по-приятни. Някак ми е трудно да смятам приложенията за телефон за научно постижение, те са много други неща, но не и наука  Laughing

Нищо няма една страна в този живот. Преди 20 години беше немислимо да не се гледа телевизия. Сега много от нас го правят без да са странни птици.

# 1 192
  • Мнения: 3 231
Е, определянето на потребителското поведение като "тъпотия" си е запазена марка на Татко Мецан.

Според него "Надежда" и "Изток" са напълно еднакви квартали и цените на имотите във втория са два пъти по-високи, само заради тъпотията на някакви хора, които много искат да живеят там и така повишават търсенето. Т.е. хората искат да живеят в "Изток" само щото е по-скъпо. Как и защо първоначално е станало по-скъпо обаче той не обясни....

Та и сега... хората, които ползват финансови консултации и те излязоха тъпи.

Ама... "той си е прав за себе си"  Joy

Аз пожелавам на всеки пък да стигне до финансов консултант. Да се чудите какво да си правите парите Simple Smile - това е едно прекрасно пожелание.

# 1 193
  • Мнения: 54 747
Да, доста хора вече не си купуват телевизор.
Поне тук във форума съм чела.
Реално познавам само едно семейство. Млади са и съвременни.

# 1 194
  • София
  • Мнения: 2 952
Не може да се сравняват нямането на мобилен телефон през 2015 г. и неизползването на мобилни приложения през 2025 г. с негледането на телевизия.
Не бих се наела да спекулирам какви джаджи ще носим в джобовете и чантите след 10 години и как ще ги ползваме.

Убедена съм, че каквито и да са, няма да е предизвикателство да ползвам, каквото ми е необходимо след като съм тръгнала от Правец 8 и ДОС преди 30+ години  Simple Smile

# 1 195
  • Мнения: 1 232
И какъв хит беше Правец 16 след това, с цветен монитор ехеее... Все се бъзикахме за големия и малкия интерфейс хахаха...

Общи условия

Активация на акаунт