Децата и антибиотиците

  • 9 809
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Мили майки, реших да се допитам до вас за алтернатива на антибиотиците. Както всички знаем, те помагат, но и могат да са много вредни, тъй като убиват полезните бактерии, обитаващи червата и оставят чревните стени беззащитни пред вредните микроби. Не казвам, че съм твърдo против антибиотиците, но ми се иска да имам и някаква алтернатива. Така например миналия месец детето на приятелката ми боледува три седмици и изпи два антибиотика по времето на лечението, тъй като имаше силна остатъчна кашлица, от която се давеше нощем. Самата аз имам детенце на 5 години и ще се радвам, ако се отзовете и дадете своето мнение по въпроса. Приятен и усмихнат ден! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 8 962
Не знам какво има да се говори толкова по тази тема.
Да, всички знаем, че са вредни. И не, никой не иска да си трови излишно детето.

Истината е, че има някои бактерии /стрептококи и стафилококи/, които не могат да бъдат ликвидирани по друг начин. Децата често ги завъждат. Просто в определени случаи /примерно при получени усложнения от болест, възпаления/ вредата от АБ е по-малка в сравнение с ползата.

Единственото решение - намерете си съвестен педиатър, който не изписва за всяко кихане АБ и му се доверете! Разбира се, това не изключва подсилване организма на детето с различни добавки, но за съжаление и те са безсилни специално срещу посочените бактерии.

Правилото е да се преценява съотношението на ползата и вредата от АБ за всеки конкретен случай!

# 2
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 389
За мен "алтернатива" така формулирано на антибиотиците няма Peace
Има по-скоро превенция.
Аз лично не съм давала много антибиотици на сина ми, защото се стреснах доста след като му дадох 3 почти за три месеца, когато беше на 2 години. Общо е изпил 5 АБ и е на 6 години.
Вече, когато усетя на къде тръгват нещата/всяка майки си познава детето/ и мога да преценя как да действам, така че да се опитаме да ги спестим. Освен, пак казвам в случаите, когато те са наложителни.
Тук не става дума за кой е ЗА и кой ПРОТИВ.
Когато е наложително да се пие АБ, няма две мнения Peace
След, като вече установя, че детето ми се разболява започвам с всичко, което е помогнало предишни пъти.Водя го и на лекар, разбира се Peace
Тъй като, при моя син всичко протича с хрема, дишане през устата, после зачервено гърло, после изсъхнала лигавица и доста често/да не кажа всеки път през последните 3 години/ ларингит.......
Започвам с инхалации с физ. разтвор, прочистване на носа с физ.разтвор по няколко пъти ден и нощ, отпушване на носа/предимно нощно време и при следобеден сън/, даване на лекарства за смучене. При моето дете в годините съм видяла, че проработиха някои хомеопатични средства и съответно разчитам на тях. Допълнително стимулирам организма с витамини или пробиотик, както и с повече течности и по-лека храна. В случаите с температура не чакам, сваля му я. Не държа детето нощно време никога с Т, без значение каква е.Само през деня го оставям за по няколко часа/стига да не надвишава 38 градуса/ да се опита организма да се пребори. Ако се появи кашлица давам съответните сиропи, като инхалациите с инхалатора продължават. Понякога се включват и други по-сериозни лекарства/когато се налага/ - кортикостероидни. Или пък Вентолин, за предотвратяване на бронхит в следствие на блонхоспазъм.
Това е в общи линии.
Дано да ти е било полезно. Ако има нещо по-специално, което те интересува съм готова да ти отговоря. Стига да съм се сблъсквала лично Peace

Последна редакция: ср, 11 фев 2015, 11:02 от Hushpuppy

# 3
  • Мнения: 2 732
Както по-горе са написали намираш правилният лекар и няма да имаш проблеми .Сега за добър ден изписват АБ ,което е безумие .Аз доста пъти не съм ги давала ,защото съм изчаквала .Но пък скоро при изследвания ,които показаха че е вирус ми натъпкаха детето с АБ .Натикаха ни в болница ,а там само така лекуват за съжаление .
При всеки симптом и аз гледам да реагирам ,а не чакам хремата да си мине сама или зачервеното гърло -ползвам хомеопатични и ако не помогнат и се усложнят децата разбира се ,че давам АБ .

# 4
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 389
Не съм много съгласна, че в болниците лекуват само с АБ Peace Това е от личен опит.
Преди три години бяхме в болница, сина ми с вирусен ларингит и бронхит, с 39.5 Т, силно обезводнен и на  системи. Не му включиха АБ, защото бяха отлични професионалисти, които преценяват точно нуждата. След лечение с други силни препарати /Метилпреднизолон, Вентолин и за разрежзане на кръвта венозно Хепарин/, с много инхалации, направиха и снимка на бял дроб, за да видят точно дали ще се повлие бронхита.С две хидратиращи системи, детето след два дена тичаше в болницата. На третия ни изписаха, да не лепне нещо друго там.
Но, имаше и доста случаи около нас с деца на АБ.
Отново всичко е индивидуално.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 704
Много рядко опираме до антибиотик, но стигне ли се до там, знам че трябва да се пие.

# 6
  • Мнения: 46 565
Не вярвам в алтернативното лечение, когато се налага АБ.
От друга страна - не давам АБ без причина, т.е. доказани бактерии с изследвания, ясен външен признак или снимка.
За щастие попаднахме на педиатър, който не изписва за всеки сопол или кашлица.
Дъщеря ми е на 10 г. и половина и е пила само веднъж, на 6 г., когато се зарази със стрептококи след плъзнала скарлатина в градината. Не се разболя, изследванията показаха ниски нива, изчакахме по съвет на педиатърката, но започна да боледува много често, нещо нетипично за нея, включихме се и ние с баща й Laughing в крайна сметка тримата минахме един курс АБ и всичко се оправи. Ние, да чукам на глава, също не пием, последните ни АБ са били като деца, въпреки че нашата лична изписва абсолютно всеки път за най-малкото вирусче...

Като гледам положението около нас обаче, направо е плачевно, за всеки вирус - АБ. Имам познати с деца, които пият по 2-3 пъти в месеца, правят алергии, пристъпи на задушаване и т.н. Но си вярват, че това е начина и продължават. Всеки сам взима решенията си.

Но пък вярвам в превенцията - засилването на имунитета с балансирана храна, по-малко пакетирани боклуци (не съм крайна, не казвам съвсем без Wink), по-малко навличане, по-малко стрес и повече движение.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
боледува три седмици и изпи два антибиотика по времето на лечението, тъй като имаше силна остатъчна кашлица, от която се давеше нощем.

пил е антибиотик заради остатъчна кашлица? Thinking

ако му се стичат секрети от носа в гърлото, много ясно, че ще се дави нощем.
ако няма огромно количество бактерии, няма нужда от антибиотик.
бактериите си обитават тялото и трябва да се лекуват, ако се размножават патологично или има симптоми. Peace

и аз съм на мнението на Не се сърди - превенция.
движение на чист въздух, по малко игри пред компа, минимум време пред ТВ, повече положителни емоции, телесен контакт, емпатия към детето. храната също да е минимално фабрично обработена. Peace

# 8
  • Мнения: 407

"Но пък вярвам в превенцията - засилването на имунитета с балансирана храна, по-малко пакетирани боклуци (не съм крайна, не казвам съвсем без Wink), по-малко навличане, по-малко стрес и повече движение.
[/quote] " 

  И аз съм на същото мнение. Когато трябва естествено че съм за АБ. Наскоро голямата ми дъщеря се разболя , еми ,  две седмици се мъчим да я излекуваме упоритата кашлица с какво ли не ... Сироп за кашлица, витамини, хомеопатични е не стана. След изследвания и подходящия АБ на третия ден от даването му кашлянето затихна значително, а на петия спря. Сега сме само на пробиотици.

# 9
  • Мнения: 212
И аз съм против антибиотиците, освен когато е наложително разбира се. Ние живеем в Англия, и тук много рядко изписват антибиотици - само ако е крайно наложително. Синът ми се разболя докато си бяхме в България миналата година. Заведах го на лекар и му изписаха общо 7 различни вида лекарства, включително и антибиотик!!! Аз, разбира се, не ги купих и реших да го заведа при друг лекар които му изписа още 4 различни лекарства, включително и още един антибиотик!!! Накрая се предадох и реших да го лекувам по стар Английски метод - с Калпол Wink

# 10
  • Мнения: 2 072
А мислите ли, че 3 антибиотика за 1г.и 4м. са много?
И как примерно зачервените дъги на гърлото могат да изчезнат без антиб.?

# 11
  • Мнения: 46 565
А мислите ли, че 3 антибиотика за 1г.и 4м. са много?
И как примерно зачервените дъги на гърлото могат да изчезнат без антиб.?

Доста вируси са със зачервени дъги. Какво общо има АБ?
Няма правило, което да каже - много или малко. Ако е имало бактериални инфекции, излезли на антибиограмата, няма начин. Ако са изписани ей така, на око, тогава никой не може да каже.

# 12
  • Мнения: 4 292
Моят син на тази възраст беше пил повече, а после още колко, не ми се говори. За червени дъги не знам, знам че гнойна ангина без АБ не минава. Или пък не съм попаднала на лекар да го потвърди. Сега е на 2г., всеки месец пт лятото е с ангина, кога гнойна, кога вирусна. Бягам от лекар, на лекар, пускам изследвания, пие повечето пъти АБ и така. Често се чувствам безсилна!

# 13
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 389
Моят син на тази възраст беше пил повече, а после още колко, не ми се говори. За червени дъги не знам, знам че гнойна ангина без АБ не минава. Или пък не съм попаднала на лекар да го потвърди. Сега е на 2г., всеки месец пт лятот.о е с ангина, кога гнойна, кога вирусна. Бягам от лекар, на лекар, пускам изследвания, пие повечето пъти АБ и така. Често се чувствам безсилна!

Понякога има и изключения Peace
В началото, когато се сблъсках с първата гнойна ангина при сина ми също дадох АБ.
Нещата стигнаха до там....все пак за пръв път гледам дете, пък и болно. Не действах много адекватно.
Сега, когато зачерви гърло и особено, ако видя налепи го мажем със сода първо. Аз съм по-страхлива, но мъжа ми го залъгваше, като по-малък, сега си дава доброволно. Навиваш на пръста стерилна марля, леко мокриш и топиш в сода. После лекичко обтриваш сливиците, и когато си извадиш пръста с просто око може да се види зацапаната марля с гной. Случвало се е така, че от едно до две махания в деня на гной, с помощни средства - чай от лайка, хапчета за смучене и температуро понижаващи сме спирали ангината. В момента, в който извади налепите Т започва да спада, те са основно причината за нея.
Имам приятелки, които го правят това упражнение при ангина с гранофурин/прави се в аптеките/ Peace

Познавам и една майка, чието дете един път се повлияе от сода, след това пак ангина, пак ангина и така по няколко пъти, като всеки път достигаха до АБ.
Честите ангини не са за подценяване и трябва да се търси причината. Не е нормално да се правят една след друга за кратък период от време. Защото, могат да причинят други здравословни проблеми в организма на детето.

# 14
  • Мнения: 1 298
В случаите с температура не чакам, сваля му я. Не държа детето нощно време никога с Т, без значение каква е.Само през деня го оставям за по няколко часа/стига да не надвишава 38 градуса/ да се опита организма да се пребори.

"При температура над 38,5°С броят на макрофагите - предния фронт на отбраната, се увеличава над 20 пъти. И те унищожават нашествениците и директно убиват бактериите."

Оттук, например: http://www.deteto.bg/articles/view/7/263

Ненавременното изкуствено сваляне на температурата парализира естествената съпротива на организма спрямо инфекцията, боледуването се удължава, както и вероятността да се наложи употреба на антибиотик. Не е някаква критика спрямо теб като родител - по-малко от един антибиотик на година живот си е супер постижение в наши дни, но просто нека се знае, че 38 градуса температура при дете не е границата, след която трябва да почваме веднага да сваляме...   Разбира се, с уговорката, че майката познава добре своето дете, тъй като децата са различни и не реагират на температурите съвсем еднакво.

Общи условия

Активация на акаунт