Рефлукс – кога и как сте диагностицирани?

  • 5 442
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 184
Здравейте, малката е на 35 дни и повръща често, понякога и на фонтан. Повръща както мляко-течно, така и по-гъсто. Искам да попитам майките, чиито деца са диагностицирани с диагноза "рефлукс" на каква възраст се е случило, с какви изследвания, дали са болезнени за бебчо и за още подробности по темата. благодаря на всички, които се отзоват

Последна редакция: вт, 24 фев 2015, 10:12 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 373
Здравейте, малката е на 35 дни и повръща често, понякога и на фонтан. Повръща както мляко-течно, така и по-гъсто. Искам да попитам майките, чиито деца са диагностицирани с диагноза "рефлукс" на каква възраст се е случило, с какви изследвания, дали са болезнени за бебчо и за още подробности по темата. благодаря на всички, които се отзоват
Още в началото имахме рефлукс. Изчезна към края на 6-ти месец след захранването.За инфо виж тук.


https://xedra.wordpress.com/articles/livingwithbaby/ger_or_colic/

# 2
  • Мнения: 4 762
На 9 месеца му направиха изследване - измерване на киселинността в хранопровода. Педиатърката ни прати след безкрайна поредица от бронхити и бронхиолити. За повръщане - никога не е повръщал.

# 3
  • Мнения: 1 817
По принцип бебета имат физиологичен рефлукс, който изчезва с времето. Явно обаче теб те тревожи другия. По принцип моето дете също много повръща и сега си повръща, но по малко, което е нормално. Повръщал ми е само един път на фонтан-2 дена, защото го бях прехранила...

# 4
  • Мнения: 184
Здравейте, малката е на 35 дни и повръща често, понякога и на фонтан. Повръща както мляко-течно, така и по-гъсто. Искам да попитам майките, чиито деца са диагностицирани с диагноза "рефлукс" на каква възраст се е случило, с какви изследвания, дали са болезнени за бебчо и за още подробности по темата. благодаря на всички, които се отзоват
Още в началото имахме рефлукс. Изчезна към края на 6-ти месец след захранването.За инфо виж тук.


https://xedra.wordpress.com/articles/livingwithbaby/ger_or_colic/
При вас как изчезна рефлукса-с времето или ползвахте нещо?

# 5
  • Мнения: 1 136
Рефлукс се появи преди навършване на месец, постояхме 2- пъти в болница , изписаха му специално мляко зс деца смс рефлукс и  на 2-рия месец от зсбранването изчезна

# 6
  • Мнения: 373
Здравейте, малката е на 35 дни и повръща често, понякога и на фонтан. Повръща както мляко-течно, така и по-гъсто. Искам да попитам майките, чиито деца са диагностицирани с диагноза "рефлукс" на каква възраст се е случило, с какви изследвания, дали са болезнени за бебчо и за още подробности по темата. благодаря на всички, които се отзоват
Още в началото имахме рефлукс. Изчезна към края на 6-ти месец след захранването.За инфо виж тук.


https://xedra.wordpress.com/articles/livingwithbaby/ger_or_colic/
При вас как изчезна рефлукса-с времето или ползвахте нещо?

С времето, след захранване постепенно изчезна. Иначе изхвърляше мляко след всяко хранене, а вечер понякога и на фонтан.Това което ми помогна най-много беше позата на кърмене.Иначе и аз си лежах в болница веднъж понеже два пъти повърна в един и същи ден на фонтан и бях се уплашила много.Като млякото не беше пресечено, а някакво кафяво и затова бяхме 3 дни. Правеха му ренген и тръба в хранопровода да видят дали няма пилорна стеноза. Изписаха ни и ни дадоха някакви капки мисля за една седмица и после съм нямала проблем с повръщането на фонтан.След като тръгнах да захранвам мед. сестрата ми беше дала един лист с плодове които са с по-високо киселинно съдържание и трябва да се дават по-късно. Ябълка, слива, грозде ей такива.Даже цитруси след 1.6г това ми бяха казали. Той моят син скоро навършва годинка и едва преди 3 седмици му дадох ябълка.Не се притеснявай всичко ще мине и замине.

Последна редакция: нд, 22 фев 2015, 15:36 от Tanya and Alex

# 7
  • Мнения: 659
Здравей!
Първо искам да ти кажа да опиташ да не се притесняваш. Защото аз като си спомням колко притеснения имах в началото и колкото повече четях, толкова по-лоши ставаха сценариите в главата ми. Не казвам, че не трябва да се информираш, но не се вкарвай във филми.
Дъщеричката ми повръщаше от самото начало и то много и непрекъснато. Виждала съм мляко във всякакви консистенции. Даже часове след кърменето и независимо от това, че я държах изправена минимум 30-40 минути след кърмене, оригвах я, повдигах дюшечето и прочее трикове. Първия месец наддаде нормално, обаче после 2. и 3. месец не беше достатъчно според педиатърката ни и тя ни прати в болница за изследвания. Там я гледаха специалисти, правиха и ултразвук, и, слава Богу, не откриха нищо нередно. Казаха, да, има силен рефлукс, ще го надрастне. Посъветваха ме да захраня на 4 навършени месеца и ги послушах. Постепенно повръщането намаля и сега почти не повръща. Сега е на 10 месеца.
Ще ти кажа същото, което вероятно вече си чула: ако наддава добре и е здрава, всичко ще е наред. След няколко месеца всичко ще премине. Дотогава се зареди с лигавничета или памучни кърпи, които да сменяш като се намокри, за да не се налага всеки път да я преобличаш. И ако мислиш, че има проблем, заведи я да я види лекар, пък дори и втори.
Поздрави и да растете здрави.
 

# 8
  • Мнения: 4 762
Ще ти кажа същото, което вероятно вече си чула: ако наддава добре и е здрава, всичко ще е наред.

Това не е вярно. Авторката не е уточнила за какъв рефлукс става въпрос, но повечето тук говорят за стандартния бебешки рефлукс. Има обаче и друг (като този на моето дете), който се установява с изследвания, при който невинаги има типичните симптоми като повръщане и плач по време на ядене и за който се изисква лечение.

А иначе моето дете се храни относително добре (не е злоядо, но и не е от яшните), наддава горе-долу добре, но има рефлукс и съответно пие лекарство за него. Тукашните лекари не смятат, че трябва да се ограничат някои храни - напротив, даваме му всичко, единствено вечер избягваме мандарините.

# 9
  • Мнения: 659
Нединка, точно заради този вид рефлукс, който има твойта рожба, добавих "и е здрава". Поздрави!

# 10
  • Мнения: 4 762
Нединка, точно заради този вид рефлукс, който има твойта рожба, добавих "и е здрава". Поздрави!

Честно казано, не бих казала, че детето е здраво. Има детска астма и рефлукс и според лекарите при такава комбинация не е ясно кое е водещото - астмата или рефлукса. Във всеки случай до 6 месеца моето дете нямаше никакви здравословни проблеми. В момента, в който тръгна на ясла на 6-месечна възраст, започнаха едни безкрайни бронхити и бронхиолити, от които никога не можеше да се излекува напълно въпреки лекарствата. Така стигнахме до изследванията за рефлукс и разни други неща. Щом включихме и лекарство за рефлукса, нещата се пооправиха. В момента сме на постоянно лечение за рефлукс и детска астма + допълнителни лекарства, когато започне да кашля и да прави отново бронхити.

Та не бих използвала точно думата ''здрав'' за моето дете - да кажем, че сме постигнали някакъв баланс и не е кошмарът, който беше в началото. Дъщерята на една приятелка има същите проблеми, но пък тя прави отити и пневмонии от рефлукса.

# 11
  • Мнения: 1 817
А изключи ли ли сте вероятността за алергия?

# 12
  • Мнения: 659

Ще ти кажа същото, което вероятно вече си чула: ако наддава добре и е здрава, всичко ще е наред.
 
Нединка, само да поясня, не съм писала нищо по повод твоето дете, само казах на авторката, че ако нейното детенце е здраво и наддава, то всичко най-вероятно е наред. А "здраво" добавих, защото съм наясно, че рефлуксът не е само повръщане, какъвто е явно вашият случай.
Пожелавам на всичко много здраве.

# 13
  • София
  • Мнения: 412
Синът ми беше диагностициран на около месец. Бълваше на фонтан по всяко време. Гастро-то ме успокои, че ще премине с изправянето на детето, т.е сядането. Така и стана - той седна на 6 месеца и рефлуксът постепенно отшумяваше до пълното му изчезване около осмия месец. Това, което тя ми обясни - не е свързано с твърдата храна (изчезването му), а с позицията на тялото/хранопровода. Съветите бяха - хранене начесто по малко, в полуизправено положение (май 60 градуса), спане повдигнато, носене с кенгуру, НИКАКВА вода, късно захранване. Мисля това беше, всичко противоположно на това, което тогавашната ни педиатърка каза  Laughing Аз следвах напълно тези съвети, тъй като съвпаднаха напълно с всичко прочетено, а и ми звучаха напълно логични. Повръщаше си постоянно детето, но под килограм не е качвал (до пролазването). Беше изцяло и единствено на кърма до към седмия месец, както ме посъветва гастро-то.

# 14
  • Мнения: 4 762

Ще ти кажа същото, което вероятно вече си чула: ако наддава добре и е здрава, всичко ще е наред.
 
Нединка, само да поясня, не съм писала нищо по повод твоето дете, само казах на авторката, че ако нейното детенце е здраво и наддава, то всичко най-вероятно е наред. А "здраво" добавих, защото съм наясно, че рефлуксът не е само повръщане, какъвто е явно вашият случай.
Пожелавам на всичко много здраве.

Ясно, душа, аз само уточнявам, че нали знаеш, не питай старило, а питай патило Simple Smile

А на нас ни трябваха девет месеца, за да се ориентираме какво става, защо лекарствата не действат и детето гъгне като Дарт Вейдър Simple Smile През тези девет месеца имаме едноседмичен престой в болница в София, където не направиха нито едно изследване на детето. Само го блъскаха с Урбазон, защото така било по клиничната пътека за бронхиолит - като казах на педиатърката ни тук, тя изпадна в ужас как може да сме стояли една седмица в болница и да не му направят никакво изследване, при положение че той за по-малко от два месеца беше направил два бронхита и два бронхиолита.

И на вас здраве!

Прекрасната, ако въпросът за алергиите е към мен - да, изключили сме ги, правили сме кръвни изследвания за всякакви алергии, отрицателни са + правили сме изследване за муковисцидоза, защото детето има доста от симптомите, а живеем в държава, в която заболяването е често срещано. Слава богу, там всичко е наред. Знам обаче, че в БГ не приемат кръвните изследвания за алергии, а пък детето е все още малко за онези с надраскванията.

Та ако авторката има някакви съмнения, да се консултира с лекар - за предпочитане гастроентеролог.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 123
Здравейте, моят опит с рефлукса показа, че детето го израстна на 10 месеца, пила е АМ - антирефлуксно, спа на повдигнат матрак, пи разни сиропи и прахчета, но всичко имаше временнен ефект, мисля, че майките на деца с такъв проблем, просто трябва да се въоражат с голямо търпение. Всичко ще се оправи  Peace Между другото, сиропът, който най-много облекчаваше положението се казва Гастротус бейби.

# 16
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 051
Моята дъщеря не е била диагностицирана с рефлукс, но повръщаше страшно много и ще споделя и моя опит, дано ти бъда полезна.
Кърмиш ли или сте на АМ? Ако сте на АМ задължително вземете такова, което е с означение АР (анти рефлукс). Моята дъщеря повръщаше много- след всяко ядене на фонтан, беше някакъв ужас. ЛЛ обясни, че в стомаха има нещо като клапа и при някои бебета е по- пропусклива ( нещо подобно беше, не помня точно вече) и за това повръща повече от другите бебета. Но тя си наддаваше нормално, нямаше други оплаквания и не се наложиха изследвания за рефлукс, тъй като АР АМ го овладя почти на 100 % ( от 6-8 повръщания на ден намаляха на 1-2 и в последствие като я захраних спряха на цяло.)
Пожелавам ви късмет и бързо да преминава  Hug

# 17
  • Мнения: 5 250
И моята дъщеричка много повръщаше от самото раждане. Изцяло на кърма беше 6 м. Давах и сироп за рефлукс, но нямаше полза от него. Всичко спря след като я захраних. Вече е на почти 9 м. и няма помен от рефлукса.

# 18
  • Мнения: 54
Здравейте, да разкажа и аз. Момчето ми до захранването беше като "шише без капачка". Ха си го наклонил, ха е потекъл! Не беше повръщане на фонтан, такива е имало 2-3 пъти само, а потичане, стичане, връщане на мляко в устата. Съответно спазвахме основните правила - уригване, понякога и по 30 - 40 мин. сме го чакали, леко повдигане на матрачето и т.н. След захранване отшумя наистина и го бяхме забравили, допреди две седмици! Заведохме го на УНГ, като си мислехме, че имаме сериозен проблем с трета сливица и че ни чака операция, защото дори и в будно състояние диша през уста и т.н.
Е, оказа се, че всички проблеми са вследствие рефлукс! Сега пие лекарства и чакаме да видим ефекта, но не мога да си простя, че бях забравила за този гаден проблем!
Така, че търси добър детски гастроентеролог, който още сега да каже от кой рефлукс е и да ви наблюдава дали ще го израстете. После ако започнат УНГ проблеми ще може по-лесно да се ориентирате от какво точно са предизвикани!
Дано бързо отшуми и всичко да ви е наред!

# 19
  • Мнения: 4 762
Е, оказа се, че всички проблеми са вследствие рефлукс! Сега пие лекарства и чакаме да видим ефекта, но не мога да си простя, че бях забравила за този гаден проблем!
Така, че търси добър детски гастроентеролог, който още сега да каже от кой рефлукс е и да ви наблюдава дали ще го израстете. После ако започнат УНГ проблеми ще може по-лесно да се ориентирате от какво точно са предизвикани!
Дано бързо отшуми и всичко да ви е наред!
Явно всеки го удря на слабото му място - при вас гърлото, при нас бронхите. Би ли ми казала какво лекарство пие детето? Питам само с информативна цел, макар че ние не сме в БГ. Нашето се казва Омепразол, пише, че не се дава на деца под 2 години, но моят започна да го пие на 10 месеца и досега продължава. Единственият опит за намаляване на дозата приключи с бронхит - само за 2 седмици се задръсти със секрети.

Мерси предварително!

# 20
  • Мнения: 54
Е, оказа се, че всички проблеми са вследствие рефлукс! Сега пие лекарства и чакаме да видим ефекта, но не мога да си простя, че бях забравила за този гаден проблем!
Така, че търси добър детски гастроентеролог, който още сега да каже от кой рефлукс е и да ви наблюдава дали ще го израстете. После ако започнат УНГ проблеми ще може по-лесно да се ориентирате от какво точно са предизвикани!
Дано бързо отшуми и всичко да ви е наред!
Явно всеки го удря на слабото му място - при вас гърлото, при нас бронхите. Би ли ми казала какво лекарство пие детето? Питам само с информативна цел, макар че ние не сме в БГ. Нашето се казва Омепразол, пише, че не се дава на деца под 2 години, но моят започна да го пие на 10 месеца и досега продължава. Единственият опит за намаляване на дозата приключи с бронхит - само за 2 седмици се задръсти със секрети.

Мерси предварително!

http://apteka.framar.bg/30025742/%D0%B3%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80% … 200-%D0%BC%D0%BB-

# 21
  • Мнения: 4 762
Мерси много, ще споделя с педиатърката и пулмолога!

# 22
  • Мнения: 184
Нека уточня-на кърма сме. Педиатър ни каза, че пилора-мускула, който свързва стомаха с дванадесетопръстника се затваря малко по-бавно при нас и затова е повръщането. Иначе наддава, има добър тургор и т.н. Казаха да не се притесняваме, но като млада майка - няма как. Предполагам, че ме разбирате

# 23
  • Мнения: 54
Уви, повече е от това, което помня при моето момче! Но пък всяко дете си е различно! А успявате ли да се уригнете добре след хранене?

# 24
  • Мнения: 4 762
Tanya, аз пак да попитам - при вас какви са прогнозите за изчезване на рефлукса? Има ли вероятност да го израсте и ако не, какво следва? Един български лекар ми каза, че на детето трябва да се направи гастроскопия, за да се провери доколко е увреден хранопроводът и после да се вземе решение за операция. Според него в Щатите правили такива операции още когато бебето е на 6 месеца.

Тукашната ни педиатърка беше споменала, че въпросът какво ще правим ще обсъждаме, когато детето стане на 3-4 години - вероятно очаква до тогава да мине. Признавам, че и тя беше споменала за някаква операция, но тогава не слушах внимателно - бяхме отишли за нещо друго и нямах умствения потенциал да обсъждам и това.

Мерси за отговора!

# 25
  • София
  • Мнения: 412
Таня много добре го е казала  Peace При дечицата с рефлукс стомахчетата достатъчно трудно се справят, само им липсва и рано-рано да се мъчат с твърди храни  #Crazy Твърдата храна в повечето случаи е без никакъв смисъл за самия организъм на бебчето преди годинка. Не знам защо свързвате края на повръщанията със захранването. Ключът е в изправянето  Peace И не давайте в никакъв случай вода на дете с рефлукс! Това направо си е съдизъм...

# 26
  • Мнения: 54
Ние още нищо не сме решили. Засега караме с препоръката на УНГ за сиропчето и след месец на контролен и тогава ще го мислим. Че нещо множко ми дойде тази диагноза! На гастроскопия няма да го подложа, ако не е жизнено необходимо! Между другото след седмица става на пет години и уж отдавна трябваше да го е надрастнал проблема с рефлукса! Ама така е! Премятаме информация през лични лекари и специалисти и никой няма поглед върху цялата картина! И накрая се докопваш до светило УНГ и той те застрелва с гастро диагноза!!! Вярна при това!

# 27
  • София
  • Мнения: 412
Къде се развива това действие?

# 28
  • Мнения: 54
В гр. София, д-р Улевинов е УНГ. Много съм му благодарна, но трябваше по-рано да отидем при него!

# 29
  • София
  • Мнения: 412
Благодаря! Ще си запиша тази информация, пък дано не ни се налага  Praynig

# 30
  • Мнения: 4 762
Ние още нищо не сме решили. Засега караме с препоръката на УНГ за сиропчето и след месец на контролен и тогава ще го мислим. Че нещо множко ми дойде тази диагноза! На гастроскопия няма да го подложа, ако не е жизнено необходимо! Между другото след седмица става на пет години и уж отдавна трябваше да го е надрастнал проблема с рефлукса! Ама така е! Премятаме информация през лични лекари и специалисти и никой няма поглед върху цялата картина! И накрая се докопваш до светило УНГ и той те застрелва с гастро диагноза!!! Вярна при това!

Ясно. Мерси за информацията! Ние бяхме на консултация с УНГ миналата година, през май. Отидохме заради това, че на моето почти непрекъснато му тече носът. Лекарят каза, че всичко му е ок, а сополите, повече или по-малко жълти, са резултат от яслата и така ще бъде.
При следващото посещение при педиатъра и пулмолога непременно ще обсъдя въпроса с рефлукса, че нещо започвам да се притеснявам. А за многото лекари, права си абсолютно - колкото лекари, толкова мнения! Аз затова съм ограничила ходенето до двама - каквото кажат те, това е! Ако нещо ме съмнява или не съм съгласна с предписаните от тях лекарства, ги питам защо/какво и споделям какво ме притеснява - в крайна сметка аз най-добре си познавам детето и знам как реагира на лекарствата.

Успех и дано имате добри новини от УНГ-то!

Общи условия

Активация на акаунт