Православни пости - 6 тема

  • 68 592
  • 694
  •   1
Отговори
# 660
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
Доли, станаха ли целувките? Споделяйте и аз да се престраша. bouquet chef
Имах голямо желание да ги направя,купих един буркан нахут/след голямо избиране/и се оказа,че в него няма никаква вода,беше като желирано около зърната.....за Бъдни вечер аз ще си сваря нахут и ще пробвам дали ще се получи нещо  Wink

# 661
  • Мнения: 1 698
Снощи направих крем супа от тиква. За първи път и се получи добре. Продуктите - четири картофа, два моркова , около стрък праз, три скилидки чесън, джинджифил от пакетче, няколко щипки, тиква - окол 400-500 грама. Сварих я със вода, пасирах, посолих. Нищо мазно, но можете да сложите малко зехтин или олио накрая. Когато не постим слагам малко масло и мляко.
Мисля да направя и с червено цвекло. Горе долу същите продукти, цвеклото се вари по-дълго, после няколко картофа, морков, лук /праз или кромид, може и от двата/, няколко скилидки чесън. Пасирам и подсолявам.
По -лек вариант е зеле, картофи, праз, морков, чесън. Отново пасирам.

Последна редакция: вт, 22 дек 2015, 10:28 от Nataka

# 662
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
Доли, ами трябвало е малко да затоплиш буркана,например да го потопиш в съд  с топла вода. Ако е студено течността се желира.
Аз все още не съм пробвала да ги правя, но искам да прилюча  първо с постите и тогава. Не че има нещо, което не е постно, но искам да не прекалявам със сладкото преди Коледа, че после трябва да диетувам.
Тия дни съм на тиква и производни. За първи път приготвих спагети от "cognac - Shirataki". Интересен вкус.

# 663
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
И да го бях затоплила пак нямаше да има достатъчно,почти нямаше течност...но пък много ми хареса нахута,някакъв испански,не се усещаше люспата,стана страхотно гладък хумуса....

# 664
  • Мнения: 1 698
Вчера направих една зимна салата. Сварих няколко грудки червено цвекло, обелих го и го нарязах на кубчета. Кисели краставички от туршия на кръгчета, моркови от туршия на кръгчета, варени картофи на кубчета, малко праз ситно нарязан. Зехтин и оцет, може и малко лимонов сок. Сол не сложих, понеже туршията е солена. Разбърках и оставих една нощ в хладилника, за да попият картофите и червеното цвекло сол от киселите краставички и от моркова. Ако има нужда все пак, можете да си посолите. Въпрос на вкус.
Лично аз обаче обичам повече следната салата: сварени грудки червено цвекло, нарязано на кубчута, овкусено със счукан чесън, зехтин и лимонов сок. Ако нямате лимон, оцетът върши същата работа, а зехтинът може да се замени с олио. Според мен обаче е добре тази салата да престои една нощ, за да си попие ароматите.

# 665
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Една хубава салата направих и аз-руска, с херинга, подобна на тази на Nataka, но с майонеза без яйца и херинга нарязана на малки парченца.Другото е варени картофи, моркови, варено цвекло, можех и кисели краставички да сложа.Вкусно стана. Този пост ми беше труден, не че имах апетит кой знае какъв, но така ми се ядеше мляко и сирене, наблегнах много и на рибните продукти, което друг път не е било. Сега почти приключих с подготовката за Бъдни вечер, скромно ще е.
Вкъщи само аз постя, по тази причина от няколко години имаме малък проблем, че другите от семейството ( родители) са свикнали да хапват мезенце и аз в началото бях много против, но после реших, че по-добре така, отколкото да се караме и да има сърдити.Вие имате ли подобен проблем и как го решавате. newsm78

# 666
  • Мнения: 1 698
Лунно момиче, трябва да сме отстъпчиви и уважителни. Ние със съпруга ми постим. Но когато ни поканят някъде на гости, хапваме млечни и яйчени продукти, понякога и риба. Ако пък има само месо и хората не са запознати, хапваме и месо. Моят съвет е, обаче да си поговориш със свещеник за тези неща, за да ти е спокойно.

# 667
  • Мнения: 427
Човек трябва да показва твърдост във вярата си.
 ( но това е мое лично мнение - всеки казус е различен)

Ти знаеш, че това е правилно, значи трябва да им обясниш, а не да отсъпваш. Мъжът ми пости, аз ограничавам само месото, понеже още кърмя. Но близки ме критикуват, че съм била много слаба, защото уж съм постела с него. Хората се изкушават по различни поводи ...

Да питам - киноа и чиа могат ли да се ядат само с киснене и по колко часа се киснат? Киноа и преди съм яла, но варена. Чиа за първи път купувам.

# 668
  • Мнения: 1 698
Ивелинка, права си, възхищавам ти се. Явно ние не сме дорасли до там.

# 669
  • Мнения: 9 991
То ако кажеш, че не ядеш месо, или ще си много слаба, или ще си много дебела, или ще си анемична, въпреки кръвните ти показатели, няма да си в ред за другите. Ако ядеш месо, всичко ще е наред, въпреки кръвните и външните показатели. Не им се връзвай.  Peace

# 670
  • Мнения: 6 056
В къщи само аз постя , за мъжа и децата готвя отделно, близките ми свикнаха и когато гостуваме винаги ме питат на мен какво да приготвят.
Също и когато се събираме с приятели( на хижа , палатка)  винаги има нещо подходящо за хапване .

# 671
  • София
  • Мнения: 7 937
Човек трябва да показва твърдост във вярата си.
 ( но това е мое лично мнение - всеки казус е различен)


Аз лично никога не съм имал проблеми никъде. На гости съм - обявявам, че съм в пост и моля никой да не се занимава с мен и всичко си върви нормално. Имам гости, поднасям това, което имам, ако не им харесва - моля ресторанти в София колкото искаш.

# 672
  • Мнения: 2 545
Да питам - киноа и чиа могат ли да се ядат само с киснене и по колко часа се киснат? Киноа и преди съм яла, но варена. Чиа за първи път купувам.

Киноата не е нужно да се кисне, освен ако ще покълва.
Трябва само хубаво да се изплакне с вода, докато престане да се пени водата. Така се отмива горчивия вкус от нея. После се вари - мисля, че половин час й е достатъчен.

Чиата обикновено я добавям към плодови сокчета или сурови десерти.
Минимум десет минути са й достатъчни, за да се желира. Дневната доза е 2 равни супени лъжици. Не трябва да се прекалява с нея, защото влияе върху кръвосърването.

# 673
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
 Nataka,според мен не бива да се нарязват зеленчуци предварително, защото се окисляват и губят голяма част от полезното си съдържание,особено витаминте(което не важи за солените зеленчуци). Дори и в халдилник. Най- добрата защита за плодовете и зелнчуците е собствената им кора.Най-добре е да се ядат пресни, току що набрани, но ако не може да се спазва това правило, по-добре да не се увреждат повече. Не казвам, че не е вкусно.
Вчера приготвих баклавата. Сега съм я покрила да се напои.
И аз нямам проблеми с постите. Винаги намирам какво да си поръчам, а на гости заявявам, че не ям месо и всичко е наред. У нас и бездруго готвя в повечето случаи по отделно за мен и за останалите, така че за гостите заедно с манджите за мъж ми.
Моите консерви с нахут съдържат около една чаша течност. Не ми остава време да пробвам, но след Коледа непременно ще опитам!

Последна редакция: ср, 23 дек 2015, 18:10 от danilu

# 674
  • Мнения: 9 991
По случай коледа, ще споделя рецепта за арменски сладки, които лесно могат да станат веган/постни, като се замени маслото с кокосово:

Арменски сладки:
500 гр. масло кокосово;
5 суп. лъжици пудра захар;
25 супени лъжици с връх брашно;
ром-ликьор 1 суп. лъжица;
1 шепа орехи.

Меси се тесто, при необходимост се добавя още брашно. Прави се на формички. Пече се в студена фурна на 200 градуса. Когато са готови, още топли, се ръсят обилно с пудра захар.

Общи условия

Активация на акаунт