Веганизъм, суровоядство и спорт

  • 73 045
  • 740
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 8 163
За много години, момичета! Да има мир, да сме живи и здрави.

***

Имам набързо направени записки от една книга за съня, която си купих неотдавна. И понеже засягат връзката тренировки/сън, реших да ги споделя.

1. Тялото не става по-добро по време на тренировка, а по време на сън след спортуване. В края на тренировка тялото всъщност е в много по-лошо състояние, отколкото преди нея. Правилната тренировка води до по-пълноценен сън, а по-пълноценният сън води до по-ефективна тренировка. Спортувайте сутрин около 7:00 (идеалният вариант!) или в късния следобед/ранна вечер (16:30-18:00). Сутрин има естествено повишение на кортизоловите нива. Късната тренировка води до неспокоен сън заради повишена вътрешна (core) телесна температура и по-високи нива на стресови хормони и биомаркери за възпаление.
2. Не бягайте продължително с цел отслабване. Тичането на дълги разстояния топи мускулите, като същевременно води до метаболитни изменения, които предизвикват бързо напълняване, когато тренировките намалеят или спрат. Вдигайте тежести, за да оформите тялото. Ако просто отслабвате, тялото ви ще премине от формата на голяма круша във формата на малка круша. Изграждането на културистки мускули изисква не само изключително много и целенасочени тренировки, но често и прием на вредни добавки, и много ядене. От редовно, но нормално трениране с тежести тялото ви само ще се оформи. По-голямата мускулна маса (в нормалните граници) е свързана с по-дълги теломери, по-добра инсулинова чувствителност, по-добър метаболизъм, по-добър сън, по-добро самочуствие и настроение.
3. Възползвайте се от кортизола, който се отделя сутринта и тренирайте. Каквото и да е.
4. Направете си тренировъчна програма. Използвайте календара на мобилния си телефон и се придържайте към едно и също време за тренировка. Така тя ще е още по-ефективна, защото тялото ви ще привикне, ще очаква да бъде натоварено физически в този времеви интервал и ще се потготви хормонално. Изберете първо времето за тренировка и сън, а след това добавете всичките си останали ангажименти.
5. Спортувайте това, което ви носи радост. Изберете вид спорт (поне 2 дни седмично силов) и треньор, които ви допадат. Започнете с избора на дни за силови тренировки и след това добавете останалите видове.
6. Намерете си някой, с когото да тренирате. Отчетността драстично повишава готовността да пренебрегнем моментното си нежелание за тренировка.
7. Лошото качество на сън води до понижена мотивация за тренировки. В някои случаи са нужни седмици за тялото да приеме новия начин на живот. Намерете смелостта и ината да продължите дори когато ви е най-трудно през първите седмици.
8. Ако сте страдали продължително време от инсомния или неспокоен, разбит сън, започнете със силови тренировки. Правете суперсетове, чиято обща продължителност да не надвишава 30 мин. Редувайте мускулните групи, примерно първо 8-10 пъти клек, а след това 8-10 пъти гръдна преса. Следва кратка почивка и повторение на суперсета.

# 736
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Записвам се да слеедя и да се уча  bouquet !

Признавам си, че съм голям фен на Фея и благодарение на нея се опитвам да правя палхи стъпки към веганство .

Фея много е вдъхновяващ начина ти на живот и мислене  bouquet bouquet bouquet !

# 737
  • Мнения: 8 163
Записвам се да слеедя и да се уча  bouquet !

Признавам си, че съм голям фен на Фея и благодарение на нея се опитвам да правя палхи стъпки към веганство .

Фея много е вдъхновяващ начина ти на живот и мислене  bouquet bouquet bouquet !
Душица мила! Казвай, ако имаш нужда от помощ, съвет или информация. На линия съм.

# 738
  • Мнения: 3 067
Здравейте и от мен. Започнах да чета темата от начало и ми е много интересно. Отдавна търсех хора, с които мога да си говоря за трениране и тренировки, за отслабване и израждане на хубави мускули, без да се храня предимно с месо, риба, яйца и извара! Много се радвам, че ви намерих. Връщам се да чета старите ви идеи и споделяния Simple Smile)
Поздрави  Hug

# 739
  • Мнения: 8 163
Добре дошла, Госпожица Дух! Чети и питай. А аз май тази вечер ще трябва да стегна следващата тема, преди да са заключили тази...

# 740

Общи условия

Активация на акаунт