Колко често трябва да ака кърменото бебе

  • 7 796
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 051
Не зная какво означава "трябва" да ака. Мисля, че всяко бебе е с индивидуална процеси на обмяна на веществата. Всичките ми деца са кърмени, но в това отношение са различни.
Дъщеря ми беше "нормална" - 2-3 пъти на ден. Големият син - след всяко хранене. Малкият син - 2-3 пъти на седмица, без запек, подуване, газове, колики и прочие радости (както го е описала Ива).
Дори близначките сега са ми различни - едната е по-скорострелна и храносмила по-бързо (но може би не всичко и е малко по-слаба), другата е бавна, но славна ( ака по-малко, но върви по-дебеланка).

# 16
  • Мнения: 3 379
Цитат на: boo
Ето накратко какво пише в специализираната литература по въпроса:
Между 5 и 40 дена е желателно бебето да ака поне веднъж на ден, по-често по няколко. В противен случай може да се подозира, че не получава достатъчно мляко и трябва да се търси причината защо не ака.
От 40 дена нагоре, когато перисталктиката се регулира и усъвършенства, за кърмените деца е нормално както да акат почти на всяко ядене, така и да акат по-рядко - веднъж на 7-10 дена. Ако бебето не е запечено, и количеството ако е обилно (в случаите с по-рядко изхождане), няма място за притеснение. Просто тези деца акат по много, но по-рядко, докато има и други, които акат често, а по по малко.


Точно така, Гогата след 50-тия ден някъде започна да ака веднъж на 8-10 дни, но си беше нормално ако. Аз попрочетох това онова и спрях да се притеснявам. След около месец и половина започна пак да си ака всеки ден или през ден, някой път и по два пъти на ден. За кърмено бебе всичко това е нормално...

# 17
  • Мнения: 2 655
АЛИСИА акаше на почти всеки памперс отначалото. Това бяха около 12-14 памперса за едно денонощие.
Сега вече ака по 3-5 пъти на ден.
Мисля, че е нормално.

# 18
  • Мнения: 3 927
абе как така сте ми пуснали мнението в отделна тема Confused:

не че съм много компетентна по въпросите на бебшката перисталтика, но цитирах само една позната, която наистина се притеснява, че бебето й ака на два дни. то е изцяло на кърма до 5-я месец, от скоро яде плодови пюрета. разпитвала съм подробно майката. тя твърди, че акото е нормално, меко, каквото си е на кърмено бебе, дори прелива от памперса, само че според нея трябвало да ака всеки ден, иначе се образували токсични в-ва в червата. не знам дали е така. знам само, че всеки организъм си е различен.

моето бебе пълнеше по 4-5 памперса, когато го кърмех, а е хапвало доста малко.....след 1 1/2 мес. се регулира и почна да пълни по 1 памперс на ден. сега обаче, откакто започна да яде зел. пюре ака по 3-4-5 пъти на ден, обикновено по много. направо се виждам в чудо, защото спря и да се напъва и аз все се налага да я душа Wink  и проверявам за "тортичка"....

ей т'ва исках да кажа......че организма преработва и изхвърля различните храни за различно време и нищо чудно от кърмата да остава по-малко за изхвърляне.

Общи условия

Активация на акаунт