Офис етикет

  • 19 051
  • 335
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 237
Явно все пак Австрия е много по-назад от България, защото наистина познавам секретарки с високи заплати и голяма отговорност, но си вършат работата с години. Една например е вече на над 50 и е най-дългогодишният сътрудник в компанията. Над 30 години тази госпожа е асистентка- първо на бащата, сега на сина. Секретарката във фирмата, в която бях преди майчинството, също имаше завършено икономическо образование, но да бутне шефката на Контролинг-отдела? Ни-ко-га не може да стане. Да, има бонуси, може и да са с равни заплати, но да станат такива жени изведнъж шефове във фирмата, в която са заемали тази позиция - абсурд. В Америка има всичко, но в Западна Европа е просто неприложимо. Може и някой да ме обори, де. Не познавам всички секретарки в страната.


 Че то за секретарка изискванията са точно висше образование и чужди езици newsm78

Затова издигането и няма как да е само заради секса. Явно имат и мозък.
Направо не мога да повярвам, че някой шеф би могъл да бъде толкова прост.

# 316
  • Мнения: 8 950
Една от тях е изпълнителен директор с болни амбиции за слава, на която й пишат интервютата за печатни и онлайн медии, а телевизионни изяви не приема /колкото и да и се ще да се покаже в ефир/, защото е неспособна да даде компетентен отговор относно структурата и бизнеса, които оглавява.
Майчето от ПИБ?

Simple Smile

Всъщност тя вече не е ИД. Но преди 3-4 г., ако  го беше написала, щеше да ти пасне на описанието и тя.


Не за нея.

Когато изпълнителен директор на сериозна институция не може да нямаш задълбочени познания в областта, не е сериозно  Peace

# 317
  • Мнения: 5 060
Оххх, има сто причини ИД да не се показва пред медиите. И да, във всяка читава фирма интервютата за медиите се пишат от PR и екипа му. За какво са ги наели иначе?

# 318
  • Мнения: X
Мисля, че има огромна разлика във вижданията за секретарската позиция тук и в Европа.
Тук на преден план стои изискването за младост и визия, докато в Германия и Швейцария съм виждала и контактувала с жени на преклонна възраст в ролята им на секретарки. Там явно залагат на солидните познания и опит. И е чудесно, че няма възрастова дискриминация.

# 319
  • Мнения: 419
Мисля, че има огромна разлика във вижданията за секретарската позиция тук и в Европа.
Тук на преден план стои изискването за младост и визия, докато в Германия и Швейцария съм виждала и контактувала с жени на преклонна възраст в ролята им на секретарки. Там явно залагат на солидните познания и опит. И е чудесно, че няма възрастова дискриминация.
Тези си бачкат такова от години. Не им се е отворило да напреднат Simple Smile (по нашия начин защото е първобитен)

# 320
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Аз съм била личен асистент ( секретарка)  Mr. Green. Бях най-некадърната секретарка ( според думите на шефа).

# 321
  • Мнения: X
Мисля, че има огромна разлика във вижданията за секретарската позиция тук и в Европа.
Тук на преден план стои изискването за младост и визия, докато в Германия и Швейцария съм виждала и контактувала с жени на преклонна възраст в ролята им на секретарки. Там явно залагат на солидните познания и опит. И е чудесно, че няма възрастова дискриминация.
Тези си бачкат такова от години. Не им се е отворило да напреднат Simple Smile (по нашия начин защото е първобитен)
Разбира се, че си работят това от млади. Но ги и ценят, и им се чува думата. Ползват се с уважение, докато тук доста често секретарката се превръща в бърсалка и кошче за душевни отпадъци: демек, който не може да се изрепчи на някой по-висшестоящ или на друг колега, тя е първият човек, който да го отнесе с пълна сила. Затова и там човек може да откара като секретарка до пенсия, докато при нас секретарките ги сменят през месец със още по-млади и неопитни. И някак странно работодателите очакват тези момичета да са се родили със знанията и уменията, които се очакват от тях ( което освен сложната наука на сервирането на кафе включва и гадаене на мислите на шефа). А да: редовна практика е да вземат току-що завършило моме с два-три западни езика и да започнат да започнат да го обучават за дейности по-близки до сервитьорската и за помощник-кухня, щото знаят, че и без това ще си тръгне след месец и няма смисъл да се учи на нищо полезно.

Последна редакция: чт, 09 апр 2015, 09:25 от Анонимен

# 322
  • Мнения: 5 060
Не е така навсякъде. Има изключения, или по-скоро дадения пример е изключение.

# 323
  • Мнения: 62
Подкрепям танцьорката - да не й пука  Mr. Green

# 324
  • Мнения: 419
"Моме"-то с "два-три западни езика" едва ли ще се навие на секретарска длъжност. Не така с лека ръка момета с 2-3 западни - па и източни - езика. Ти колко знаеш. Едва ли момиче, което е научило добре 2-3 езика, не само как се казва Здрасти на тях, ще се навие за секретарка. Освен ако това не е входно ниво на някаква особена фирма, но се съмнявам

# 325
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
"Моме"-то с "два-три западни езика" едва ли ще се навие на секретарска длъжност. Не така с лека ръка момета с 2-3 западни - па и източни - езика. Ти колко знаеш. Едва ли момиче, което е научило добре 2-3 езика, не само как се казва Здрасти на тях, ще се навие за секретарка. Освен ако това не е входно ниво на някаква особена фирма, но се съмнявам
Има и такива. Какво толкова невероятно има в това?

# 326
  • Мнения: 15 960
Те ако искат само западни езици, пак добре, днес всеки завършва училище  с два. Работата е, че за секретарка искат и висше.

# 327
  • Мнения: 419
Те ако искат само западни езици, пак добре, днес всеки завършва училище  с два. Работата е, че за секретарка искат и висше.
Така ли ? Това е ново . На какво точно ниво завършваш българска г-я с чужд език...

# 328
  • Мнения: 5 060
Vodena, ВУЗ-а не предполага и не гарантира перфектно ниво на чужд език, с изключение на филологиите и тясно свързани специалности.
Секратарката може да знае и 5 езика без да е влизала във ВУЗ.

# 329
  • Другата България
  • Мнения: 37 726
Те ако искат само западни езици, пак добре, днес всеки завършва училище  с два. Работата е, че за секретарка искат и висше.
Така ли ? Това е ново . На какво точно ниво завършваш българска г-я с чужд език...
Ново? Ти не спираш да ме изумяваш, наистина.
Моят син завърши немска езикова гимназия на това ниво, тоест сертификатът е на това ниво
Цитат
- езиков сертификат, даващ възможност за следване в университетите в Германия без полагане на допълнителни изпити
- съответства на ниво В2/С1 от Общата европейска езикова рамка
- има валидност за цял живот
като втори език учеше английски.
Предполагам има още по-елитни гимназии с подобни сертификати.
Нещо, което поне в нашата гимназия е от 1999 година. Тоест, не е ново изобщо.
Може да са ти малки децата още, но сама ще се увериш предполагам колко добре се подготвят в езикови гимназии децата.

Общи условия

Активация на акаунт