Номинация за най-абсурдна реплика, свързана с кърменето! - 17

  • 70 125
  • 363
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 328
От три дни съм отбила малкия на
 18 месеца .По съвет на педиатър.
Причини:
Заради нощните кърмения няма как да яде през деня много.Той и сега не яде даже яде по малко от преди да го отбия.
Кърменето ще увреди захапката и зъбите.Това може и да е така.

# 331
  • София
  • Мнения: 8 652
И двете не са така.
Кърмата е начин да си доставят хранителни вещества, а причината за липсата на апетит е друга. С отбиване, всъщност не премахвате причината, а начина за набавяне на храна и течности. То може и да прояде, в крайна сметка трябва да се храни . Повечето деца предпочитат мляко през първите 2 години от живота си.
А пък за захапката и говора  Crazy Увреждат се от шишета с биберон, залъгалки и смучене на пръст. Кърменето е естествения начин на хранене, а в световен план възрастта за естествено отбиване  е 2-3-4г. Сукането(от гърда), после дъвченето развиват челюстта и движенията й и тези на езика. Сукането от гърда по никакъв начин не преди на проговарянето и правилното изговаряне на звуците.
Кариесът на млечните зъби също се причинява от хранене с шише, даване на сокове и неподходящи храни. За да се отрази кърменето(конкретно вечерно и нощно) то детето трябва да е с вроден проблем. Моят син има такъв, казва се дисплазия на млечните зъби.  И кърменето всъщност му помага да се забави процесът на разрушаване на зъбите. Ако беше с шише или ядеше повече сладки и тестени храни, щеше да е без зъби до година и половина.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 20:15 от Дезидерия

# 332
  • Мнения: 361
Цитирам "От тичането може да ви спре кърмата". Това е съвет към майка, която иска да тича известно време след раждане и друга майка й го казва. Отдавна не се бях смяла така.

# 333
  • Мнения: 106
Доживях и аз да се включа в темичката, не само да чета. Та наложи ми се скоро да полежа в болница с 6-месечния ми син и една сутрин споделям като притеснение със сестрите, че не е сукал от 2 до 8 сутринта, което е крайно нетипично за повечето кърмени бебета (или поне за моите, които през нощта си се хранят на 2-3 часа на тази възраст). И те с много жал и загриженост за детето ми обясняват, че трябва вече да спира да яде през нощта и защо го мъча да го будя горкото да го храня едва ли не на сила Grinning Как да им обясня аз, че той ме "мъчи" да ме буди по принцип?!

# 334
  • NE
  • Мнения: 10 999
На мен цялото детско отделение на болницата ме анатемосаха, че кърмех дете на година и половина, нищо че беше с ангина и това го спаси да не се озове пак на система с глюкоза.

# 335
  • Мнения: 125
На мен цялото детско отделение на болницата ме анатемосаха, че кърмех дете на година и половина, нищо че беше с ангина и това го спаси да не се озове пак на система с глюкоза.
Mr. Green Аз лежах в болницата с две годишен кърмак, беше с ротавирусна инфекция. Изкара го леко именно благодарение на кърменето. Нооо  и аз се криех, като искаше да суче, понеже исках да си спестя лошите коментари и погледи Sad

# 336
  • NE
  • Мнения: 10 999
Въпреки неодобрението от детските сестри и санитарки имах подкрепата на педиатърката, която ни прие. Wink

# 337
  • Мнения: 502
Кърмех голямата ми дъщеря до 2 г и 6 м, с малката не знам колко ще откараме, но се надявам поне до 2 г.

Най-големите критики относно кърменето бяха от майка ми, никаква подкрепа, веднага ме тормозеше да спазвам режим точно през 3 часа, защото по-честото кърмене много натоварвало малкото коремче и от това имала колики, щяло да преяжда.
Следеше ме кога и по колко време кърмя. После почна със съветите за отбиване около годинката, с въпросите: "Още ли ще кърмиш? До кога смяташ да кърмиш? Ще нанесеш психически травми на детето, ако помни, че е кърмено." и всякакви такива изказвания, намеци, въпроси. Тя ме е кърмела до годинка и е със самочувствие, че знае всичко за кърменето, а аз с липса на всякакъв опит - много ме натоварваше. Аз усещах нещата по различен начин, но се сблъсквах с нейните съвети и все се колебаех дали постъпвам правилно.

Същите съвети ми даваше и за гушкането, да съм оставяла детето в кошарата, да не се учело на ръце, много съм я глезела и т.н.

Сега с второто съм я отрязала и й казах да не ми дава "ценните" си съвети, защото само се караме.

Четох, че обвиняват кърменето за изхвръкналите напред зъбки, но на мен ми обясниха друго.
Заведох детето на зъболекар и ми каза, че долната й челюст е по-малка и за това е виновно кърменето. Не се била развила достатъчно. Детето няма проблем с яденето на твърди храни, с дъвчене и с говора. Смятам, че това е просто ген, но за всяко нещо, което не влиза в точните рамки, се обвинява кърменето - колко удобно....

Много често приятелки са ми обяснявали ползите от АМ пред кърменето, от моите приятелки нямам дългокърмещи и често не са кърмили изобщо, но естествено имат мнение по въпроса. Научих се да се съгласявам с тях и да им казвам "Браво, че си намерила твоя начин", а аз си кърмех и въобще не ми пукаше /единствено мнението на мама ме натоварваше/.

Жалко е, че на гърдите на жената се гледа само в сексуален аспект и се забравя, че всъщност те са създадени, защото сме бозайници и основната им цел е да хранят бебето /в днешно време е нормално да имаме по едно - две деца, но някога са се раждали от 5 нагоре, та дори и по 10/.
Жалко е, че мнозинството хора /от които основно жени/ осъждат кърменето, изобщо не кърмят и обиждат майките, които кърмят на публично място.
Жалко е, че вече е нормално да си слагаш силикон /без да имаш медицинска причина за това, а просто за да задоволиш суетата си/, а не е нормално да кърмиш детето си.

# 338
  • София
  • Мнения: 8 652
Кърменето единствено помага на развитието на челюстта  Peace В никакъв случай не вреди...как да го кажа точно-просто не може да стане  Laughing
Сукането помага, то е един от етапите на развитие на челюстта, движението и и това на езика. Ако бебето не е кърмено и не е сукало гърда може да има проблеми-недоразвита долна челюст, проблеми с говора. Следващия етап след сукането е дъвкането.Затова се препоръчва бебето/детето да се учи да дъвче от рано, не да му се предлагат само пюрирани храни.
При смукането от шише бебето си издава устните, използва вакуум и почти не ползва език. Когато суче от гърда издава езика си напред, над долната устна и с него масажира гърдата. Движи долната челюст и не използва вакуум. Вакуум се ползва само първите секунди, за да всмуче зърното.

Синът ми има ретрогнатия(малка челюст, разположена по-назад), къс френулум под езика и под горната устна, дисплазия на млечните зъби. Заради тези проблеми сме посетили 2 лицево челюстни хирурга, УНГ, 3-а зъболекари. Заради друг дефект е лежал и опериран в ортопедичната болница в Горна баня.
Всички обясниха , че сукането/кърменето е важно за него, за да може челюстта да се развие до някаква степен и постепенно да се издаде напред. При всички бебета е до някаква степен назад, за да могат да сучат и гълтат, но с времето се издава напред.
Едната зъболекарка беше кърмила 3 месеца и не беше много наясно с по-дълго продължаващото кърмене и ролята му при проблеми на млечните зъби. Но каза същото за челюстта и кърменето.
Другата е кърмила близнаци близо 2 години-каза същото и може да и се има доверие, че "чатка" от кърмене.
Третият е препоръчван зъболекар за коригиране на юздички-същото.
КОнсултирала съм се и с няколко консултанта по кърмене  Peace  
 
С тази плеяда  Crazy не искам да прозвуча лошо или назидателно.Споделям опит, за да не се притеснявате от разни такива върлуващи митове. Най-малкото не може природата и милиони години еволюция да са измислили начин на хранене при човешките бебета, който им вреди на нещо.
Иначе, сестра ми е зъботехник и тя казва, че предните зъбки стърчат напред, когато челюстта е малка.Това обикновено е наследствено.Аз съм така(макар, че не е в тежка форма) и казва, че на синът ми му личи-млечните зъби са едри и няма разстояние между тях. Обикновено има разстояние, защото те са по-дребни от постоянните.Ако млечните запълват мястото е ясно, че постоянните, ще са по-големи и ще им е тясно.
Но освен по наследство, може да се получи от смукане на пръст и твърде дълго ползване на залъгалка и шише с биберон. Детето смуче и това уврежда захапката.

# 339
  • Мнения: 475
Моята майка ме е родила секцио и двете сме били в болница 14 дни заради проблеми. Не ме е кърмила въобще.
Като стана ясно, че и аз ще бъда оперирана секцио ми каза:
- Ти приготви ли си шишетата и адаптираното мляко? Много ясно, че няма да успееш да кърмиш...
Е, кърмих повече от две години и имаше същите подхвърляния, че много се е проточило във времето, че кърмата ми е била нехранителна и т.н. В интерес на истината от устата й се измъкна и похвала, че съм успяла да кърмя два пъти даже.
Но както казвам навсякъде, кърмих благодарение на дамите от форумите тук като Дезидерия - препатили, истински енциклопедии. Поклон!

# 340
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз се радвам, че напоследък не чувам глупостите, че нямаш кърма при секцио.
Аз също така родих и никой не ми го е казвал  newsm78 Но съм чувала други жени да споделят.
То, че има трудности заради начина на раждане-има, но и кърма си има  Laughing 
И аз дължа това, което знам на други майки  Hug  Освен тези, които почти или напълно професионално се занимават с това-консултанти и IBCLC ...ами и нормални майки като мен.
Ако сестра ми не беше родила преди мен щях и аз да се чудя как да си съединя зърното с устата на бебето след раждането  Laughing  До тогава така си го представях-хващаш бебето и го слагаш и то лапа и суче.

# 341
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 026
  Laughing  До тогава така си го представях-хващаш бебето и го слагаш и то лапа и суче.
  Laughing
И аз страдах от тази заблуда, правят го, но като доста по-големи.

# 342
  • NE
  • Мнения: 10 999
Именно с такива куци съвети им е убито желанието на много майки да кърмят успешно. Ако слушах акушерките кви ми ги блещят нямаше и месец да изкарам като кърмачка. Разбира се получавала съм и ценни съвети от медицинския персонал.

# 343
  • Мнения: 555
Ние се кърмим вече почти 5 месеца. За щастие срещам огромна подкрепа от всички около мен, особено от ММ, за което съм много благодарна. Имахме трудни периоди и благодарение на неговата подкрепа успяхме да се справим.

Естествено преди да родя, когато пазарувах и си търсех помпа, получих въпроси от сорта на: "Че защо ще даваш пари за помпа, то може да нямаш кърма и само парите ще си похарчиш. Като родиш ТМ ще ти купи  и донесе ако ти трябва толкова". Е, купих си я и вярно, ползвам я рядко, но съм доволна и си я ползвам. Наиситна обаче масово срещам какви ли не истории на майки, които хранят с АМ. Едната имала твърде много дупки на зърното и давела бебето, докторите и казали че не са и хубави зърната и да спре да мъчи детето. Другата пък била с нехранителна кърма, защото като се изцедила в чашка млякото било много прозрачно.

Иначе и мен ме съветваха да храня на точно 3 часа и да редувам гърдите. Е общо взето нищо от съветите не ъзприех - храня си детето както то поиска и колкото то поиска, за особен ужас на свекърва ми. В началото се кърмехме по близо 40 мин, пак противно на съветите, ама се оправихме, та тогава тя ми заяви "Аз никога не бих се мъчила по 40 мин" Е да ама беше временно, вече сме готови за по 5-10 Simple Smile

# 344
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз се чудя какво е това "мъчене" по 40 минути  newsm78  За мен беше време да си легна и да гледам някой сериал, да си чета книга. Въобще не усещах как минава времето.

Общи условия

Активация на акаунт