раничка в ъгъла на устата

  • 15 386
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 75
Здравейте мили дами! От много време имам проблем с устата. Близо 4 години периодично ми се появява раничка на устата, която прилича на цепване. Никога не съм имала ранички и в двата ъгъла, винаги е била само в единия или само в другия. Лекувала съм ги с какво ли не - Витасин, Вазелин, антибиотични мазила като Гентамицин, Фусидин и т.н. Има ефект от тях, но само краткотраен (в рамките на 3-4 дни ъгълчето е здраво и след това всичко наново). Ходих на дерматолог, направи ми изследвания, които каза, че са добри (няма анемия), изписа  ми нов антибиотичен крем Индекстол и спрей Хлорхексидин, с който да си правя компреси, но и това не помага. Някоя от вас сблъсквала ли се е с подобен проблем и как се е преборила с него моляя да сподели, защото боли и е страшно неприятно и грозно  Cry Cry

# 1
  • София
  • Мнения: 1 966
Сещам се за една реклама на Durex  Joy Сега майтапа настрана, на мен също ми се е получавало, но рядко и бързо ми минава, мисля че това ми е някакво много мижаво, минимално проявление на херпес защото е ставало най-вече като съм болна. Да уточня, че на мен принципно херпес не ми излиза. Според мен не пречи да пробваш със Зовиракс или подобно кремче за херпес, ако не помогне, то няма да навреди.

# 2
  • Мнения: 1 048
 Peace аз съм същия случай - херпес никога не ми е излизал, но ако нещо явно се стресна или съм под напрежение, се получава  цепване на устната

пробвай с нещо на основата на алое - има в аптеките стик за устни с алое  Peace

# 3
  • Мнения: 5 259
Това цепване не е ли точно херпес?

# 4
  • Мнения: 1 844
Рагадите или еритематозните фисури имат склонност да рецидивират често при хора, които са предразположени към тях. Нужно е ежегодна грижа за устните - през всеки сезон, всеки ден - да се пазят от вятър, топло, студено, слънце и т.н. с подходящи защитни кремове и балсами. Устните трябва да бъдат в покой, тоест да се избягва широко отваряне на устата, при стоматолог да не се опъват устните в краищата с инструмент и т.н.
Ако не е травматична рагадата, най-често е авитаминоза. Не знам какви изследвания ви е пуснала дерматоложката, но ако е просто пълна кръвна картина, която е показала добър хемоглобин, то това не е гаранция, че конкретен витамин не липсва в организма ви. Правят се изследвания на конкретни витамини поотделно.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 360
Липса на витамин В-2.Опитайте с В-комплекс 2пъти на ден по 2 дражета.Поне при мен е така.

# 6
  • Мнения: 19 307
При дъщеря ми се появява пролетно време заради алергии. Миналата година я влачи 1-2 месеца. Накрая я минах на диета и изчезна на третия ден.

# 7
  • Мнения: 3 595
И на мен ми се е случвало и не е херпес, съвсем различно е. На английски наименованието на болестта е angular cheilitis, на български не знам тончо, десинка е дала информация, предполагам така се нарича. Слаба имунна система, липса на витамин Б, желязо или цинк водят до него. Аз лично четох, че мазането с вазелин и такива разни е противопоказно, при мен е леко цепването, проблемът е по-скоро, че боли, отколкото визуален и просто го чакам да мине.

# 8
  • Мнения: 75
Липса на витамин В-2.Опитайте с В-комплекс 2пъти на ден по 2 дражета.Поне при мен е така.

Пробвах с Б комплекс и Геритамин, честно казано не бях много сериозна, изпих 2 блистера, видях че няма ефект и спрях. Embarassed

# 9
  • Мнения: 75
И на мен ми се е случвало и не е херпес, съвсем различно е. На английски наименованието на болестта е angular cheilitis, на български не знам точно, десинка е дала информация, предполагам така се нарича. Слаба имунна система, липса на витамин Б, желязо или цинк водят до него. Аз лично четох, че мазането с вазелин и такива разни е противопоказно, при мен е леко цепването, проблемът е по-скоро, че боли, отколкото визуален и просто го чакам да мине.

Намерих информация и мисля, че и при мен е точно това. Ще послушам Десинка и ще си направя допълнителни изследвания, ще пробвам нещо против херпес, може и да помогне, макар че съм убедена, че не е това.  Hug Peace

# 10
  • Мнения: 5 259
Аз винаги съм го смятала за херпес, а то явно не е, но съм го третирала с един крем против херпес и помагаше мигновено.
Но после открих и друго, което също ми помагаше. Крем "Здраве". Сега виждам, че той съдържа цинк и може това да е причината.

# 11
  • Мнения: 75
Имам цинков крем, той също ще се превърне във вариант. Вече съм отчаяна Cry

# 12
  • Мнения: 437
Аз имах такъв проблем,оказах се с желязодефицитна анемия( ниско желязо и хемоглобин)Пусни си ПКК,серумно желязо и ЖСК.Преди изследването пий достатъчно вода защото при пбезводняване желязото се покачва,а иначе да не е високо Simple Smile

# 13
  • Мнения: 75
Уж не е анемия Sad Но ще се консултирам с друг лекар и може да направя допълнителни изследвания. Благодаря ви момичета  Peace  Heart Eyes

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Здравейте,
синът ми имаше такова цепване в ъгълчетата на устните. С какво ли не го мазахме и не минаваше. Един лекар ни посъветва да го мажем с вит. А /течен/. Струва около 2 лв и се държи в хладилник. От няколко мазвания и тия рагади изчезнаха. Дано съм помогнала.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
и аз съм със сцепени ъгълчета постоянно,казаха ми,че е чупливост на капилярите и склонност към фисури,няма да казвам още къде имам сцевания ooooh!  изписаха ми витамин К и Троксивазин,заради други заболявания често си правя ПКК и нямам анемия

# 16
  • Мнения: 495
Здравейте,
При мен раничка още няма, но от вчера ми се появи едно бяло като мехурче ли, не знам как да го обясня, в ъгъла на устните.
Не ме боли засега, нито сърби, но като знам, че е там ме дразни.
Усетих го след като изядох един дюнер  Shocked
Досега никога не съм имала херпес, така ли започват те?  Thinking

# 17
  • Мнения: 11 362
Мъжа ми и детето често имат такива. Тридерма ги премахва за 2 дни. После наблегнат ли на витамините и изчезват  Peace

# 18
  • Мнения: 21
Едно вазелинче с пчелен клей от аптеката. В малка, кръгла кутийка на цена под 3 лв..
В нас свърши чудеса. Майка ми го влачеше проблема с години, с какво ли не  се мажеше и
 пиеше и само временен ефект. Преди 2 години  пробва с този вазелин и до тук с проблема.

# 19
  • Мнения: 49
Ох преди няколко месеца и аз бях така, ту от ляво се цепне ъгълчето, ту от дясно, така в продължение на два месеца, бях се притеснила отдадох го на това че в последните месеци на зимата организма ми е най-беден на витамини, мазах се с всякви гланцове/балсами за устни нон стоп и постепено мина слава на Бога...

# 20
  • Мнения: 75
Дами, продължава този проблем... Казаха ми да пия витамин А и да пукам една капсула и да се мажа с течността в нея. Зарастна всичко, но след 1 седмица пак се появи... Мисля, че може да е, защото веднага след като изчезнаха раничките спрях да приемам капсулите и да се мажа. Сега започвам от начало и смятам след изчезването им да продължала още 1 месец, за да съм сигурна, че няма да се появят пак (макар, че не е каранция) ooooh!

# 21
  • София
  • Мнения: 177
Много е неприятно, и аз имах такъв проблем месеци наред. И ту отшуми, ту пак се появи, страшно досадно. Мазах с различни неща без ефект, докато приятелка не ми каза, че може да е от пастата за зъби. Оттогава не използвам избелващи пасти и нещата се оправиха. При теб може причината да е друга, но не пречи да опиташ.

# 22
  • Мнения: 31 756
Дами, продължава този проблем... Казаха ми да пия витамин А и да пукам една капсула и да се мажа с течността в нея. Зарастна всичко, но след 1 седмица пак се появи... Мисля, че може да е, защото веднага след като изчезнаха раничките спрях да приемам капсулите и да се мажа. Сега започвам от начало и смятам след изчезването им да продължала още 1 месец, за да съм сигурна, че няма да се появят пак (макар, че не е каранция) ooooh!

Уф ooooh! и на мен ми се получава това чат пат, но не е непрекъснато.
Кой знае от какво е. Но са ми казвали от липса на витамини.
Миналата година имах и пих витамин С много. Оправих се.
Може и да е от липса на други витамини. То само с мехлеми не стават нещата, важно е и начина на хранене, повече плодове и зеленчуци.
Но макар че и сега ям повече плодове и зеленчуци пак ми се появи наскоро, ту идва - ту си отива.
Мажа го с един меден балсам за 2 лв, който е за устни. Натурален и помага.
Но някой знае ли къде се правят изследвания за това какви витамини ни липсват?
Имате ли идея колко струват тези изследвания и може ли да е с направление или се плаща?

# 23
  • Мнения: 75
Дами, продължава този проблем... Казаха ми да пия витамин А и да пукам една капсула и да се мажа с течността в нея. Зарастна всичко, но след 1 седмица пак се появи... Мисля, че може да е, защото веднага след като изчезнаха раничките спрях да приемам капсулите и да се мажа. Сега започвам от начало и смятам след изчезването им да продължала още 1 месец, за да съм сигурна, че няма да се появят пак (макар, че не е каранция) ooooh!

Уф ooooh! и на мен ми се получава това чат пат, но не е непрекъснато.
Кой знае от какво е. Но са ми казвали от липса на витамини.
Миналата година имах и пих витамин С много. Оправих се.
Може и да е от липса на други витамини. То само с мехлеми не стават нещата, важно е и начина на хранене, повече плодове и зеленчуци.
Но макар че и сега ям повече плодове и зеленчуци пак ми се появи наскоро, ту идва - ту си отива.
Мажа го с един меден балсам за 2 лв, който е за устни. Натурален и помага.
Но някой знае ли къде се правят изследвания за това какви витамини ни липсват?
Имате ли идея колко струват тези изследвания и може ли да е с направление или се плаща?




Мисля, че се правят там където си се правят и кръвните изследвания. Предполагам, че може с направление. И аз от много време се каня да си направя, и така и не съм отишла  Thinking

# 24
  • Мнения: 9
Това е гъбично заболяване - Angular Cheilitis и се лекува лесно с Нистатин или Клотримазол. Минава за ден- два с Клотримазол.
Профилактиката е да не се яде много захар, защото захарта е идеална храна за гъбичките.

Ето и линк:
http://chamberlaindentalhealth.com/education/healthy-corners-of-the-mouth/

# 25
  • София
  • Мнения: 1 037
Мазала съм с какво ли не, но най-бързо и ефикасно ми действа прополисовият вазелин, за който някой по-нагоре също е писал. Намазвам вечер по-дебел слой върху цепнатината и спя по този начин.   http://apteka.framar.bg/16003334/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE% … 0-7-%D0%B3%D1%80-

# 26
  • Мнения: 9
Прополисовия вазелин е много ефективен за херпес, т.е. когато е вирусна ифекцията, но трябва да се прави разлика между гъбичната инфекция и вирусната. Така че трябва да се избере правилното лекарство според случая.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 037
Не е херпес при мен. Получава се периодично и най-вече в студено време. Не съм се изследвала, но съм говорила с лекар, според когото е липса на витамини.
Вероятно има различни причини за тези цепнатини, добре е да се направят изследвания. Но пък и нищо не пречи да се изпробва вазелинчето - няма да навреди, ако не помогне и е евтино.

# 28
  • Мнения: 9
Разбира се, че всеки избира какво да прави със себе си. Аз също предпочитам природните лекарства, като прополиса например и не само това, но все пак е добре да търсим причината за дадения здравословен проблем и тогава да прилагаме най- безопасното и подходящо лечение според нашата индивидуалност.
Аз също бих препоръчала да се опита първо с прополис, ако предпочитате природната медицина. newsm10

Общи условия

Активация на акаунт