Да помогнем на съфорумка - Мама Цоцоланка

  • 123 603
  • 758
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 099
Който се чувства ощетен,нека напише сумата която е дарил и ще се опитаме да я възстановим.Ти колко дари Силия?Явно си искаш парите.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Дали знаете кога да спрете,а?! Защо темата не се  заключи? Време е!  Rolling Eyes За децата дали помисли някой ?!

# 737
  • София
  • Мнения: 1 223
От все сърце желая здраве на мама Цоцоланка и на всички остали, разбира се  Hug

Другото ми предложение - след като имате такава силна нетърпимост към измами, направете тема с черен списък на дарителски кампании и пишете на воля там. Така ще има лист с подозрителни кампании и вие ще можете да си лягате вечер спокойно, с чувство за изпълнен дълг към заблудени дарители.
Мисля идеята ще е работеща Simple Smile.
Мога да помогна, ако желаете.

Почти винаги в подобни теми, накрая става грозно... много грозно. И всяка от страните е права!

Сигурно е ужасно е да се чувстваш употребен, но май по-страшно е да те изкарат по-черен от дявола, когато току-що си "прескочил" и се чудиш дали/кога ще се случи пак? Нормално е според мен в такъв момент да мислиш и искаш най-доброто за децата си, ако...

Има дарители и дарители. Затова мисля, че най-добре е в подобни ситуации да се откриват дарителски сметки, в конкретния случай една за лечение и друга за обучение.
Ако мама Цоцолана беше направила това в началото, мисля че нямаше да станем свидетели на подобни полемики, защото парите от тези сметки отиват само и единствено по предназначение. А който иска да дарява за битови нужди, може да го прави по друга сметка или PayPal.

Надявам се Диана все още да чете тук и да открие дарителска сметка за обучение на сина си, понеже е видно, че и предстоящите разходи ще са непосилни за семейството. Който прецени, ще дарява без излишни укори и съмнения.

А на Шарки само мога да кажа - Благодаря, че все още има хора като теб  Hug

# 738
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Дали знаете кога да спрете,а?! Защо темата не се  заключи? Време е!  Rolling Eyes За децата дали помисли някой ?!
Защото не трябва да се заключва. Темата е за помощ и трябва да си остане. Друг е въпросът, че е крайно време модовете да се събудят и да хигиенизират.

Надявам се Диана все още да чете тук и да открие дарителска сметка за обучение на сина си, понеже е видно, че и предстоящите разходи ще са непосилни за семейството. Който прецени, ще дарява без излишни укори и съмнения.
Я! Че то било лесно, бе! ooooh!
Респект. Сериозно.

Последна редакция: сб, 19 дек 2015, 15:17 от Tatti

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 13 543
Чета отгоре, отгоре...но не ви ли е срам, да продължавате? При положение, че жената ясно е написала за какво са й нужни средствата за каква злоупотреба говорим?!?
Злоупотреба и измама щеше да е да събира средства за лечение, а да ги насочва в други направления.
За какво безплатно лечение говорим, ако всичко е безплатно мислите ли, че ще има толкова дарителски кампании??? Нали сте наясно, че от дарителска сметка се теглят пари със ясно установени правила и необходими документи и подписи?
Грозно е всичко, което се изля тук. Унизително е и за самите пишещи какво остава за МЦ. Не ти допада нещо, не искаш да участваш - недей! Ама да скочиш с лозунг измамница е неадекватно.

# 740
  • София
  • Мнения: 15 486
Ми тя добре е обявила, ама те паричките си продължават да текат! Или ти я мислиш толкоз проста мама ти цоцолана, че не знае, че и във фейса се върти "майчиния зов"? Или пък не проверява сметчицата как се пълни? Що не обели и дума във фейса, че е платена сумата? Тя и тук щеше да си мълчи, ама доста хора се надигнаха, та не посмя...
И там е написано,че парите са събрани, да не се пращат повече.

# 741
  • Мнения: 24 467
Смятам, че от полемиката имаше смисъл. Добре, че бе повдигната. Освен от милост и доброта, ние се нуждаем и от честност и свобода да изразим собственото си мнение, от истина. И от това всеки да се замисли още веднъж къде минават границите на допустимото.
Иска се доза смелост за това. Малко хора я имат.
На мен чрез темата ми се изясниха доста неща- не само за конкретния случай, но и за хората. Направих си и лични изводи за това как аз възприемам нещата и как реагирам, какви грешки правя, макар и да не съм дете отдавна. Човек винаги има какво ново да научи.

Благодаря на модераторите, че на са затворили темата. Че не са трили мнения по нея.
Изключително полезна е. От много страни.
.......
Скрит текст:
Помагам когато мога и когато реша за нужно. Правя го по отношение основно на болни и бедни хора, най- вече на деца. Смятам, че тук темите със зов за помощ следва да имат такава насоченост. Това е най- тежкото- да виждаш, как живота у е едно дете, у един човек гасне.
Да се спаси живот- това е първото. Да се съхрани нечие здраве, нечие щастие на някой да продължи да споделя живота си с любимите хора.
След това, по моята лична скала /въобще не карам когото и да било да споделя приоритетите ми/ е набавяне на неща от жизнена необходимост за издръжката на деца и семейства. Такива, без които не може- многодетни семейства, при които родителите работят, но по една или друга причина не могат да набавят нужното за най- елементарен живот на децата си. В мизерната ни държава тези случаи са толкова много- храна, дрехи, учебници, лекарства, малко подаръче за Коледа.
Бих подпомогнала, на следващо място, и обучението на едно доказано талантливо дете, за да доразвива определен доказан свой талант също.
И  стига толкова. От други неща не виждам смисъл за себе си. Пак казвам- това е личното ми виждане.
Без друго горните случаи са много, изключително много. Поради което останалите призиви за набиране на средства намирам, че следва да се ограничат или поне да се формулират в отделна тема, в отделен зов за подпомагане. Защото ако горните са истински зов за помощ, всичко друго е искане за набиране на средства с определена цел. Която цел не е жизнено необходима, а плод на нечие лично решение и лични приоритети. За личните и нежизненоважни приоритети винаги съм смятала, че те следва да се покриват според личните възможности.
.....
Лично моето участие по темата приключи, когато прочетох, че се събират пари сега за заплащане на семестриална такса в частен ВУЗ /убягнало ми е, че големия син е записан в такъв, не следя лични истории/, което не попада в нито един от приоритетите ми за оказване на помощ. Помощ се оказва в беда. Това не е беда. Това е личен избор, неправилно направен, според мен. Всички правим такива. И аз имам несполучливи избори. Така приех и този призив. Затова си и замълчах- просто една лична грешка в подреждането на приоритетите.
Ако едно дете се нуждае от обучение, то просто отива да учи.
Ако един млад здрав и прав човек желае да учи, а няма средства, той избира държавно учебно заведение и често пъти помага сам, с личен труд за издръжката си.
Ако човек се нуждае наистина от средства, той събира и дава за жизнено важни неща.
Ако е страдал, той обикновено разбира и чуждата болка и когато неговата поотмине, сам помага на онези, които са изпаднали, подобно на него, в истинска беда, която застрашава най- ценното- живота и здравето. На нечие дете. На родител. На приятел.
...
Не изразих горното си мнение, макар и то да се оформи по този начин още когато прочетох искането. Просто реших, че няма нужда- всеки си решава. Но това, което ме накара да го напиша, бе призивът да се спре да се говори. Защо? Нека се каже. Дори съжалявам, че и аз не го направих в началото. Имах подобен импулс, който възспрях. Не знам- може би сбърхах и аз.
Харесах първите два поста на Анонимен, и на Мери Ан, и на други.
Други постове ми се видяха по- силни от това, което аз приемам за нормално като израз в публично пространство. Но после научих и някои факти, които ми бяха неизвестни, т.к. не следя ничии истории на съфорумци от тук, които не познавам лично. И ми стана ясно и защо тяхната реакция е такава, както ми се видя в началото- крайна.
.....
Смятам, че в публични теми всеки може и има правото да изкаже личното си мнение.
Но всякакви клетви, обиди и квалификации не съответстват нито на правилата на форума, нито на елементарното човешко възпитание.
Ако трябва да се зачисти нещо- то това са само онези моменти, които противоречат на основните правила- на морала и на форума, конкретно.

В скрития текст изразявам личната си позиция по случая. Който не иска- да не го чете. Затова го оформям по този начин. Да не се натрапва.

# 742
  • София
  • Мнения: 1 345
Да можеха всички да се аргументират като Джуди,нямаше да я има тая грозотия от предните страници....Не харесвате нечия кампания,подминавате...Който иска подкрепя,който не,подминава...
По много нормален,най-вече интелигентен начин (Силия,Анонимен),можеш да кажеш,че не подкрепяш кауза,въпроси също могат да се задават по съвсем друг начин,нали?

# 743
  • Мнения: 46 572
Подкрепям поста на Judy.
Помагам, когато става дума за спасяването на човешки живот (финансово и с кръводаряване), помагам и на бедно семейство с дрехи/храна. За стоки, които за нашия стандарт се броят за луксозни - не.
Нищо лошо няма в молбата за таксата, но в отделна тема, не в такава, която засяга тежко заболяване и спешна помощ.

# 744
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Judy, напълно споделям мнението ти! Моите призиви да се спре бяха след откровено нападателните мнения на Силия като това, което мъчи МЦ не е лимфен възел, а нечиста съвест. Мнението ми идва малко горница по скалата на грубост. Както ти не коментираш пряко молбата и си си запазила решението за себе си, така и аз.

# 745
  • Мнения: 54 690
Добре е, че се изясниха някои неща. Аз отдавна съм решила, че не желая да подпомагам хора за неживотоспасяващи нужди. Вили можеше и да не учи точно в този скъп университет, да не говорим, че висшето не е задължително и можеше да го отложи за момента и да поработи, за да подпомогне семейството.
Успех в лечението на МЦ!

# 746
  • Варна
  • Мнения: 2 268
От все сърце желая на Мама Цоцоланка да е здрава дълги години, да се радва на живота и да бъде до децата си!

Относно възникналата ситуация.....
Баща ми боледува 2 години от рак преди да почине. Много добре помня за какво се молех и мечтаех всеки ден. Трудно ми е да повярвам, че пред лицето на тази диагноза има по- важни неща от грижата за здравето.
И да, страданието извисява и прави хората благородни. За съжаление, не важи за всички.
Всеки има съвест, нека я ползва по предназначение.

# 747
  • Другата България
  • Мнения: 37 710
А аз подкрепям Джуди и споделям това
Смятам, че от полемиката имаше смисъл. Добре, че бе повдигната. Освен от милост и доброта, ние се нуждаем и от честност и свобода да изразим собственото си мнение, от истина. И от това всеки да се замисли още веднъж къде минават границите на допустимото.
Иска се доза смелост за това. Малко хора я имат.
Но без грубостите, нападките и грозните клетви и "пожелания".
Самия факт, че призивът за събиране на средства за нещо неживотоспасяващо беше пуснат в тема за такова неминуемо щеше да породи подобна дискусия.
Притеснителното е, че тя излиза на моменти от рамките на добрия и градивен тон.

# 748
  • Мнения: 287
   Помагам колкото мога на хора, които се борят за живот. С пари. Раздаването на дрехи, храна и вещи, които са ми ненужни, не смятам за особена помощ когато го правя. Гледам парите да давам там, където са най-нужни и се старая да не подхождам емоционално, колкото и трудно да е. В историята на съфорумката попаднах преди два дни след като в рамките на минути, ме приканиха да помогна от три места, вкл. и алтернативния на този форум, в който влизам спорадично. Дискусията, направена по-късно ми е много поучителна в личен план. Подкрепям изцяло мнението на Джуди. Останалите дами, които си позволиха по-остър език, също разбирам и мисля, че тежките думи са породени от огорчение. Не мисля, че трябва да се заключва темата. Напротив, много е полезна.
   На съфорумката пожелавам само здраве! Здраве и на цялото и голямо семейство. Вярвам, че лошото вече е само минало.

# 749
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Много сме тези, за които молбата за покриване на такса в частен университет беше шамар. За мен лично особено неприятен, понеже първата година моите родители изпитваха затруднения да покриват и таксите ми в СУ, но с ЛИЧНИ лишения успяха, без да молят за помощ непознати. Причина ли е обаче това, че сме се изумили от дадено искане, да го обявим за измама? Не е- искането е ясно и директно, всеки има избор дали да откликне. Последвалото след появата на анонимното мнение в темата за мен е вендета, ненужна при това. Изводи всеки може да си направи и без да му се натрапват.

Общи условия

Активация на акаунт