Първият цикъл

  • 12 465
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 363
...
Майката преценява дали да заведе детето си на лекар. Не ти или аз.
Има огромна разлика между "преценява" и "не му обърна толкова внимание".

Няма особена разлика - преценила е, че не е проблем.
Странични хора /от форум/ едва ли са по-загрижени от родителя.

# 16
  • Мнения: 478
"Настъпването на половото съзряване се определя от появата и развитието на първичните и вторичните полови белези. Започва отделянето на женските хормони – естроген и пролактин. Стартира яйчниковата функция – производството на яйцеклетки, развиват се външните и вътрешните полови органи, овлажняващите жлези, появява се т. нар. левкорея (овлажняващото бяло течение при момичетата), нарастват гърдите, появява се окосмявато."

от тук:
http://bialotechenie.net/parvata-menstruaciya/

"Нормално е преди появата на менструацията при всяко момиче от 6 до 12 месеца преди това да се появи бледожълто течение. То е знак за хормоналната пренастройка на тялото и е нормално да го има няколко дни в месеца."

Последна редакция: пн, 15 юни 2015, 11:12 от mimsa2000

# 17
  • Мнения: 120
Не се притеснявай. Ще ти дойде менструацията, когато трябва. Аз съм слаба, не се занимавам с никакви спорни дейности и ми дойде за пръв път на 17 години. И аз се бях притеснила, че не ми идва, докато един ден случайно не забелязах червеното петно на бельото си.
За бялото течение не се притеснявай за сега. След, като ти дойде, ако е постоянно (бялото течение), а не по 2-3 дни в месеца, тогава говори с майка си и отиди на лекар.

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Слабост и хормони нямат особена връзка...
И щерката е слаба, но си и дойде още в началото на 6ти клас.
Виж, на нейната приятелка също слабичка, първата менструация й беше лятото на 8ми за 9ти клас. Доста се бяха ошашкали с майката...

Та дето се казва - когато узрееш.
Но все пак има детски гинеколози, можете да отидете с мама на една консултация, звезда22.

# 19
  • Мнения: 11 363
Слабост и хормони нямат особена връзка...

Напротив има връзка между първия цикъл и килограмите. Лекарите използват понятието критична менструална маса – това са тези килограми, при които у младите момичета, като правило, идва първата менструация (45-47 кг).

Именно с факта, че човечеството яде повече и е по-тежко от ранна възраст се обяснява и по-ранното съзряване.

# 20
  • Мнения: 478
Слабост и хормони нямат особена връзка...
И щерката е слаба, но си и дойде още в началото на 6ти клас.
Виж, на нейната приятелка също слабичка, първата менструация й беше лятото на 8ми за 9ти клас. Доста се бяха ошашкали с майката...

Та дето се казва - когато узрееш.


Те вместо да черпят  Laughing Аз банкет бих вдигнала, че не идва в 4, 5 или 6 клас. За 7 ще го приема някак, но дойде ли и в 8, направо банкет ще вдигам.
Моето дете, ако върви така както до сега, 45 кг ще достигне къмто 18.  Sunglasses

# 21
  • Мнения: X
...Напротив има връзка между първия цикъл и килограмите. Лекарите използват понятието критична менструална маса – това са тези килограми, при които у младите момичета, като правило, идва първата менструация (45-47 кг).
Има връзка между редовността на цикъла и килограмите - при рязко сваляне на килограми може да пропусне и точно за това лекарите използват този термин...
"Като правило" 45-47кг са момичетата на 11-14 годишна възраст и "като правило" тогава им започва цикъла. Та аз извън правилото първи цикъл на 11г нямах 35кг, сестра ми първия цикъл на 17 (с година по-голяма от мен, казвам го заради напълно еднаквото ни хранене, внасяне на хормони с храна и т.н. ...) около 50кг.  Embarassed че аз на 45кг забременях с първото дете 13год след първия ми цикъл.
Към авторката: зрелостта на тялото е много индивидуална и на 13 не е никак късно и няма повод за притеснения. Разговор с мама и посещение на детски гинеколог, ако нещо ви притеснява.

# 22
  • Мнения: 1 196
Поздравления за добрия правопис, изумително.
Peace Peace Peace
+1
До къде стигнахме вече , да се радваме и да поздравяваме 13 годишно момиче,че е грамотно.. /наистина толкова рядко се случва/...
Поздрави и от мен!!! Peace

# 23
  • Мнения: 1 235
И аз съм от слабите, дойде ми за първи път на 14 години. Сравнително рано започнаха да се проявяват вторичните ми полови белези, но менструацията закъсня, което за сметка на това в първите години ми се върна (идваше ми на 21 дни и траеше по Sunglasses.
И аз се замислих дали наистина на всичките ти връстнички е дошло, или само така си приказват...

# 24
  • Мнения: 712
За течението говори с майка ти и отиди на лекар. Може да няма нищо притеснително, но е по-добре да си сигурна, нали? Simple Smile
А за цикъла... Много е лесно да кажеш, че вече имаш цикъл. Simple Smile Това, че съученичките ти казват, че имат не означава, че наистина е така. Момичетата имат една криворазбрана логика, че щом вече имат цикъл, значи са нещо повече от другите и обичат да послъгват. Обикновено тези, които действително са "съзряли" не обичат да тръбят и да говорят по въпроса, а тези които послъгват са мнооого словоохотливи, даже и когато не ги питат. Simple Smile
Не се коси и не бързай - всяко нещо с времето си. Като за начало отиди на лекар за течението. А като си там можеш да питаш и за притесненията си относно цикъла Simple Smile

# 25
  • Мнения: 7 171
Моля ви се, цикълът и не е закъснял! Недейте да притеснявате момичето допълнително. Най-честата възраст в която настъпва менархе в момента е близо до 13 години в Турция (като най-близка държава до нас). Но и 14, и 15 е в рамките на "нормалното". След тази възраст може да има за какво да се притеснява.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Звезда22, не се притеснявай, и на теб ще ти дойде, когато му дойде времето  Peace

Говори отново с майка ти относно течението. Има и детски гинеколози, спокойно.
На мен ми дойде на 10 години и половина, през лятото, твърде рано, мен ако питаш, бях първа в класа си /четвърти срещу пети клас бях/. На сестра ми й дойде на 11 и половина. На една наша приятелка - на 16 и половина. Всичко това е нормално  Peace

http://bialotechenie.net/parvata-menstruaciya/ - статия за първата менструация  Peace

http://dete.bg/n/purvata-menstruatsiya.7420.html - и още една  Peace

Желая ти здраве и щастливи тийн-години  Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 11 989
Не се притеснявай за менструацията, но за течението потърси лекар. Ако майка ти не обръща внимание, отиди сама при личния ти лекар и сподели за проблема. Това е важно.

# 28
  • Мнения: 11 363
Моля ви се, цикълът и не е закъснял! Недейте да притеснявате момичето допълнително. 

Ти пък се изказа чела - недочела  Crazy Че се и караш!  Crazy И кой тая тема според теб не го успокоява детето, а го "притеснява допълнително"?

# 29
  • Мнения: 7 171
Моля ви се, цикълът и не е закъснял! Недейте да притеснявате момичето допълнително. 

Ти пък се изказа чела - недочела  Crazy Че се и караш!  Crazy И кой тая тема според теб не го успокоява детето, а го "притеснява допълнително"?

Последните постове - "менструацията ми закъсня, дойде ми на 14 години"; "говори с лекар за притесненията си относно цикъла"....

Общи условия

Активация на акаунт