Работа на компютър?

  • 33 356
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 48
Здравейте, ще започвам работа  в офис на компютър и много се притеснявам за зрението си, тъй като много държа на него. Най-вероятно ще е доста дългосрочно, така че можете ли да ми препоръчате какво да правя за да запазя зрението си възможно най-дълго? Специални очила, витамини, настройки на монитора и тн.?

# 1
  • Мнения: 598
настройките на компютъра са достатъчни, освен ако принципно не си с влошено зрение

# 2
  • Мнения: 2 299
Може да се консултираш в оптика, да си закупиш очила само със защита за компютър, имам позната, която работи в офис на компютър и така и беше препоръчано, тя работи от години на това място, но предварително взети мерки не мисля, че ще навредят.

# 3
  • Мнения: 48
При какви настройки комютъра вреди най-малко на очите?

# 4
  • София
  • Мнения: 4 349
 newsm78 newsm78 Това с настройките ще е интересно

# 5
  • Мнения: 2 157
Очният ми лекар ми е препоръчал да нося очила за компютър, нищо че зрението ми е в отлично състояние.
По принцип новите монитори имат вградена защита. Не са като мониторите, които са се продавали преди 10-15 години, примерно. Тогава си спомням, че даже се продаваха отделно стъкло, което се слагаше върху монитора, за да намали вредните лъчения.
За настройки конкретни не знам... може би да е по-нисък контрастът и по-слаба яркостта.

Не е лоша идея да си вземеш очила. В зависимост от рамките и дали не хванеш нещо на промоция, можеш да си направиш дори за около 60лв.  Peace

# 6
  • Мнения: 1 404
Имам очила с антирефлексно покритие, без диоптър, само за работа на компютър. Не мога без тях, ако си ги забравя - едвам изкарвам края на работния ден. Аз съм по 8-9 часа пред компютър и не мога без тези очила. Много добре ми действат, понеже предпазват очите и от луминисцентното осветление в офиса.

# 7
  • Мнения: 415
Интересна тема, аз съм по 8-9 часа на компютър и преди време гледах за очила но така и не си взех и си развалих зрението. От познати знам че очилата вършат много добра работа и моя съвет е да си вземеш

# 8
  • Мнения: 1 792
Настройките - трептенето на монитора трябва да е възможно най-високото (питайте си по ИТ отделите как да го вдигнете на максимум) и яркостта да е намалена, до колкото на теб ти е комфортно. Освен това е хубаво да не се отразява слънчева светлина в монитора.

За антирефлексните очила има два лагера на офталмолозите - едните ги препоръчват, другите ги отричат. Всеизвестно е защо ги препоръчват, но и отричащите ги си имат също обосновка. На мен един отричащ лекар ми обясняваше как светлината, идваща от монитора влиза в окото без пречупване, а ако насила сложим очила се пречупвала и дразнела окото. Ако носиш очила и сложиш антирефлексно покритие било едно, но друго било да сложиш само антирефлекса, за да се предпазваш. Така че по тази тема не знам какво да те посъветвам  Peace

Редактирам се и добавям: може да се посъветваш с лекар за витамини с лутеин. Аз веднъж годишно като се сетя правя едномесечен курс с хубави такива  Peace

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 12:43 от Кристалин

# 9
  • Мнения: 2 760
Работя по 8-9 часа на ден пред компютър от години. Отскоро започнах да получавам болки и зачеряване на очите в края на деня. Първо реших, че е от грима, макар че нито сенките са ми нови, нито спиралата. Пробвах 2 дни без грим - пак болки и сълзи.
Вчера изкарах цял ден с антирефлексните очила, работодателят ни осигурява такива по желание на служителя и от поне 7 години стоят в шкафчето. Вечерта определено имаше разлика - поне наполовина по-слабо беше дразненето.
Но ето че днес до обяд не се и сетих да ги сложа, въпреки, че са ми пред очите.
Моят съвет е да си купиш такива очила и да създадеш навик да ги носиш, не като мен  Laughing

# 10
  • Мнения: 3 231
Ето ти съвет. Няма да сгрешиш:

ПОЛЗВАЙ ЕДЪР ШРИФТ И НЕКА ОЧИТЕ ТИ СА НА НАД 70 СМ ОТ МОНИТОРА!

15 г. работя на комп непрекъснато и нямам никакви оплаквания.

# 11
  • Мнения: 122
Почивай си на всеки час - два, прави упражнения за очи. Можеш да намериш описания в интернет. Аз с очила и без не видях разлика. Бюрото ти да е добре осветено. Честотата на монитора да е на максимум, яркостта намалена.

По принцип работата на компютър вреди не само на зрението. Ако не вземаш мерки, то ще ти е най-малкия проблем. Аз съм на 28 и имам шипове във врата (викат му вече "програмистки врат"), синдром на мишката, ужасни болки в кръста (едвам изкарах края на бременността си). Следи си стойката пред компа. Удобен стол, монитора да ти е на нивото на очите, за да не се изгърбваш или да гледаш нагоре. Когато работиш с клавиатурата и мишката раменете трябва да са ти отпуснати, гърба изправен. Краката по ъгъл 90 градуса. Раздвижвай се по време на работния ден. Ако имаш възможност - плуване,йога, пилатес! И не си и помисляй да си хапваш пред компютъра! Аз така се научих и като седна пред компа и огладнявам :/

Успех в новата работа!

# 12
  • Мнения: 43
И моята работа е по цял ден на компютъра... С очила съм, но си имам и диоптър. И аз съм на мнение, че без диоптър очилата няма да помогнат, а измислените 0.25 дето ги изписват на почти всеки вече няма да коментирам  ooooh!

Препоръчвам https://justgetflux.com/
Също така важното при работа с компютър е да мигаш. Има и различни програмки, които на определен период те подсещаш да си почиваш.

# 13
  • Мнения: 2 157
И моята работа е по цял ден на компютъра... С очила съм, но си имам и диоптър. И аз съм на мнение, че без диоптър очилата няма да помогнат, а измислените 0.25 дето ги изписват на почти всеки вече няма да коментирам  ooooh!

0,25 е отклонение в рамките на нормалното. Аз също съм с 0,25. И на изследване с апарат и с таблото. Но лекарят ми обясни, че 0,25 си е нормално и няма нужда от очила. Наистина ли изписват очила за такъв "диоптър"?

# 14
  • Мнения: 43
0,25 е отклонение в рамките на нормалното. Аз също съм с 0,25. И на изследване с апарат и с таблото. Но лекарят ми обясни, че 0,25 си е нормално и няма нужда от очила. Наистина ли изписват очила за такъв "диоптър"?

Ами около мен хората масово си взимат очила с този "диоптър".  И след това са много доволни, защото виждали по - добре . Crazy Не само го изписват и ти препоръчват очила, но и те насочват към оптиката в която да си ги направиш.  Обяснявам аз, че това не е никакъв "диоптър", но кой ли те слуша...

# 15
  • Мнения: 2 157
Аха, далече от такива "доктори".  Peace

# 16
  • Мнения: 282
Здравйте,
 със сигурност са необходими очила при целодневна работа с компютър. Така се предпазват очите и по-трудно се изморяват, а и зачервяването и паренето също са по-малко вероятни.

# 17
  • Мнения: 18
Първо е хубаво да отидеш да те види лекар и да определи какви очила ще са ти необходими и защита след това в оптиката взимаш най-доброто и намаляваш светлината на компютъра. И най важно е след работа не сядай на компютъра Simple Smile

# 18
  • Мнения: 16
И аз работя по 9 часа пред компютър. Да зрението ми имаше някои малки проблемчета , но с времето пред компютъра те станаха по сериозни, зачервени, уморени очи, сухота, Проверявам зрението на всеки 5-6 месеца и при сухота ползвам капки за очи с невен Calendoftyll, от време на време затварям очи, протягам се а и вечер използвам един ритуал на миене на очи препоръчан от дъщерята на народния лечител Петър Димков.

# 19
  • Мнения: 2 760
Елена, споделете моля, за този ритуал - това ли е с плискането на всяко око със студена вода толкова пъти, на колкото сте години? Благодаря  bouquet

# 20
  • Мнения: 4
Убедих се, че и с очила за компютър и без, напрягането и увреждането на зрението си остава. Само честите почивки и упражнения за очите ми помагат до някъде.
Elena може ли да споделиш какво представлява този ритуал за миене на очите.

# 21
  • Мнения: 650
Shanel88, разбира се че има разлика между покритията.
Съветвам те да потърсиш информация за стъклата Blue Protect.
Такива има всеки един от големите производители на оптични продукти.
Струва ми се, че към момента най-добра е цената на Carl ZEISS, в намаление са - 99 лв. за брой стъкло, което е почти наполовина от каталожната цена.

# 22
  • Мнения: 14
очилата са задължителни според мен, но ви съветвам да слагате и капки "изкуствени сълзи" няколко пъти дневно, има различни марки по аптеките. Аз го правя от няколко години, естествено не е манна небесна ако стоиш по цял ден пред монитор, но със сигурност има облекчение  Peace

# 23
  • Мнения: 16
Аз работя от 10 години на компютър. Със сигурност редовните почивки и раздвижването помагат, добре е през почивките да гледаш в далечина и по възможност естествен зелен цвят като растения, дървета. Задължително от настройките на монитора е добре честотата (херците) да са на максимума. Не ползвам капки за очи, но според мен е вярно това за по-честото мигане. Също един ритуал за облекчаване - в една кафена чашка или в легенче за очи сипваш прясна изворна или минерална вода и капваш в нея няколко капки лимон и си потапяш окото, за да гледаш вътре във водата колкото издържиш. Това е добре да се прави всяка сутрин, на следващата сутрин малко увеличаваш капките лимон и така свикваш окото на по-голяма концентрация. Няма опасност да стане нещо на окото, така се пречиства лигавицата и очното дъно. Това се прави за двете очи. А за раздвижването е добре сутрешната гимнастика и редовно спортуване.

# 24
  • Мнения: 297
И аз работя на компютър доста. Сменил съм пурите на луминисцентната лампа с такива с топла светлина. Тези лутеинови добавки за очите , както и червена/черна боровинка лекарката ми е казала, че засега не се налага да се използват. Използвам изкуствена сълза всеки ден по препоръка на лекаря. Също така са ми казали да правя почивки от време на време и да гледам в далечината, защото очите стават много мързеливи. Аз нося лещи, но скоро ще си сменявам стъклата на очилата с антирефлексни. Имам един овлажнител, който от време на време пускам , защото в стаята въздуха често е доста сух. Също така вече гледам да стоя на по-голямо разстояние от монитора. Веднъж на 6 месеца ходя на лекар.

Лекарката ми каза, че е доказано как синята светлина от мониторите, компютрите и телевизорите дразни очите и освен това може да доведе до по-трудно заспиване. Затова ще си взема антирефлексни стъкла.

# 25
  • Мнения: 412
Подкрепям всички мнения до тук, че трябва да се прави почивка на всеки час. Има упражнения тип медитация за очи, които успокояват очите. След продължителна работа на компютър при всеки един човек се появява синдрома на сухите очи. Консултирайте се с лекар за подходящи капки.
Ако е възможно преместете работното място близо до прозорец, по- добре да влиза повече дневна светлина, отколкото луминисцентно осветление.
Ако нямате нужда от очила по- добре не ги носете. Преди време носих стъкла с антирефлекс със синя светлина, супер прехвалени, няма ефект от тях.
И все пак не забравяйте, че каквото и да правите, след 40. - 50 год възраст ще сложите очила.

# 26
  • Мнения: 3
Нищо не помага, след 3-4 години така или иначе отивате към очила и влошаване на зрението, неизбежно е

# 27
  • Мнения: 412
Нищо не помага, след 3-4 години така или иначе отивате към очила и влошаване на зрението, неизбежно е
Съпруга ми седи по 8-12 часа пред компютъра от години и диоптъра му не се е променил. Всичко е до организъм.
Аз също много си натоварвам очите, в един момент се бях отчаяла, но започнах няколко прости упражнения и техники за почивка. Не само, че нямам влошаване на зрението, но дори се подобри малко.

# 28
  • Мнения: 5 820
   Компютърът унищожава зрението ни. Замислям и аз да купя очила за компютър. Първо, ще се посъветвам с очния лекар и да видя как ми е зрението и дали вече не съм стигнала вече до очила с диоптър. Сигурно вече закъснях да правя превантивни мерки за зрението си, тъй като вече не виждам както трябва. Замъглява ми се погледът и не мога да виждам надалеч. Старая се колкото е възможно по-малко да стоя на компютъра. Иначе получавам главоболие, пулсиране на главата, болки и сълзене на очите ми, като че ли съм настинала и чувство, че ще припадна. Това е, когато стоя дълго време на лаптопа.

# 29
  • Мнения: 297
Еми то си трябва преглед поне веднъж годишно и изкуствени сълзи.  Даже аз като нося лещи и в края на 35тата ми година се появи едно замъгляване с тях. Оказа се, че между лещата и роговицата няма нищо тоест изсъхва. Капех си капки под формата на гел 15 мин преди да си сложа лещите в продължение на месец, иначе не ставаше. В някакъв момент ще трябва сигурно пак да капя. Абсолютно отделно си капя и изкуствена сълза почти всеки ден.

# 30
  • Мнения: 3
препоръчайте капки за ежедневна употреба за работа пред компютър

# 31
  • Мнения: 3
Някой да препоръча специални очила за работа на компютър ?

# 32
  • Мнения: 297
препоръчайте капки за ежедневна употреба за работа пред компютър

Ползвам Systane Ultra. Около 20 лв са, но срокът им след отваряне е 6 месеца.  Аз даже си ги капя директно върху лещите. Подходящи са.

# 33
  • Мнения: 14
Някой да препоръча специални очила за работа на компютър ?

Вземи си задължително освен антирефлекс и Blue Block покритие. Това e специално покритие за компютър, дава син отенък на очилата.  Peace

# 34
  • Мнения: 10
Цитат
Трептенето на дисплея в следствие на ШИМ - безотговорност на производителя или технологична неизбежност?
ШИМ (широчинно-импулсна модулация) управлението на тяхната яркост. При повечето потребители това предизвиква мигрена, главоболие или по-леки форми на дискомфорт при продължителна работа пред монитора. Причина за това е мигащата с около 200Hz подсветка, която предизвиква многобройни свивания и разширения на зениците
Избягвайте "привлекателните" ярки монитори и не се лъжете, че яркостта се намаля, защото както разбирате от тази статия намаляването на яркостта е свързано с увеличаване на пулсациите на дисплея.

На линка е описано как може да намалите ШИМ като вдигате яркостта на максимум, където голяма част от мониторите нямат трептения. От настройките на видеокартата намалете яркостта и коригирайте контраста до комфортни нива.
http://www.retropcmania.com/2012/11/pulse-width-modulation-in-lcd.html

Последна редакция: пн, 28 ное 2016, 23:02 от stoycho89

# 35
  • Мнения: 2
Бих искала да попитам очилата без диоптър за защита при работа с компютър само в оптиките ли могат да се намерят? Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 297
Ако имаш предвид дали има в магазините за техника честно казано не съм срещал.

# 37
  • София
  • Мнения: 9 926
Цитат
Трептенето на дисплея в следствие на ШИМ - безотговорност на производителя или технологична неизбежност?
ШИМ (широчинно-импулсна модулация) управлението на тяхната яркост. При повечето потребители това предизвиква мигрена, главоболие или по-леки форми на дискомфорт при продължителна работа пред монитора. Причина за това е мигащата с около 200Hz подсветка, която предизвиква многобройни свивания и разширения на зениците
Избягвайте "привлекателните" ярки монитори и не се лъжете, че яркостта се намаля, защото както разбирате от тази статия намаляването на яркостта е свързано с увеличаване на пулсациите на дисплея.

На линка е описано как може да намалите ШИМ като вдигате яркостта на максимум, където голяма част от мониторите нямат трептения. От настройките на видеокартата намалете яркостта и коригирайте контраста до комфортни нива.
http://www.retropcmania.com/2012/11/pulse-width-modulation-in-lcd.html
Това е много ценен съвет, смятам вече да го пробвам, съчетано с очила за компютър Peace
Другият проблем е осветлението, то също може да се подобри, но това вече е въпрос на политика на фирмата и гледане в перспектива...

# 38
  • Мнения: 308
И аз се чудя дали да си взема очила, по цял ден пред компютър и после такава умора чувствам и са ми супер зачервени. Не знам какво да правя! Трябва ли да отида на офталмолог за консултация  или от всяка оптика мога да си купя?

# 39
  • Мнения: 5 820
И аз се чудя дали да си взема очила, по цял ден пред компютър и после такава умора чувствам и са ми супер зачервени. Не знам какво да правя! Трябва ли да отида на офталмолог за консултация  или от всяка оптика мога да си купя?

   По-добре е да отидете на офталмолог. Тъкмо ще ви провери и зрението. От тези нови технологии, почти всеки е с диагноза Астигматизъм.

# 40
  • Мнения: 650
И аз се чудя дали да си взема очила, по цял ден пред компютър и после такава умора чувствам и са ми супер зачервени. Не знам какво да правя! Трябва ли да отида на офталмолог за консултация  или от всяка оптика мога да си купя?

Здравейте Summersunsun,
всички големи оптики разполагат с кабинети за рефракция. В тях работят същите офталмолози, които може да откриете и в медицинските заведения.

При нас, в Grand & Joy Optics прегледът е безплатен при поръчка на очила, а в понеделниците дори не е обвързан и с покупка.

# 41
  • София
  • Мнения: 9 926
препоръчайте капки за ежедневна употреба за работа пред компютър
И като спрете капките какво става с очите newsm78
Аз май ще взема очила И с IR защита , отделно син филтър и двустранен антирефлекс.

# 42
  • Мнения: 79
Капките за ежедневна употреба са за допълнително овлажняване на окото. От работата на компютър, доста се изсушават и започват да болят Sad От години нося очила за компютър и съм много доволна, но от около медец много ми съльят очите Sad Ще ходя на лекар да се прегледам.

Общи условия

Активация на акаунт