Работа на компютър?

  • 33 363
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте, ще започвам работа  в офис на компютър и много се притеснявам за зрението си, тъй като много държа на него. Най-вероятно ще е доста дългосрочно, така че можете ли да ми препоръчате какво да правя за да запазя зрението си възможно най-дълго? Специални очила, витамини, настройки на монитора и тн.?

# 1
  • Мнения: 598
настройките на компютъра са достатъчни, освен ако принципно не си с влошено зрение

# 2
  • Мнения: 2 299
Може да се консултираш в оптика, да си закупиш очила само със защита за компютър, имам позната, която работи в офис на компютър и така и беше препоръчано, тя работи от години на това място, но предварително взети мерки не мисля, че ще навредят.

# 3
  • Мнения: 48
При какви настройки комютъра вреди най-малко на очите?

# 4
  • София
  • Мнения: 4 349
 newsm78 newsm78 Това с настройките ще е интересно

# 5
  • Мнения: 2 157
Очният ми лекар ми е препоръчал да нося очила за компютър, нищо че зрението ми е в отлично състояние.
По принцип новите монитори имат вградена защита. Не са като мониторите, които са се продавали преди 10-15 години, примерно. Тогава си спомням, че даже се продаваха отделно стъкло, което се слагаше върху монитора, за да намали вредните лъчения.
За настройки конкретни не знам... може би да е по-нисък контрастът и по-слаба яркостта.

Не е лоша идея да си вземеш очила. В зависимост от рамките и дали не хванеш нещо на промоция, можеш да си направиш дори за около 60лв.  Peace

# 6
  • Мнения: 1 404
Имам очила с антирефлексно покритие, без диоптър, само за работа на компютър. Не мога без тях, ако си ги забравя - едвам изкарвам края на работния ден. Аз съм по 8-9 часа пред компютър и не мога без тези очила. Много добре ми действат, понеже предпазват очите и от луминисцентното осветление в офиса.

# 7
  • Мнения: 415
Интересна тема, аз съм по 8-9 часа на компютър и преди време гледах за очила но така и не си взех и си развалих зрението. От познати знам че очилата вършат много добра работа и моя съвет е да си вземеш

# 8
  • Мнения: 1 792
Настройките - трептенето на монитора трябва да е възможно най-високото (питайте си по ИТ отделите как да го вдигнете на максимум) и яркостта да е намалена, до колкото на теб ти е комфортно. Освен това е хубаво да не се отразява слънчева светлина в монитора.

За антирефлексните очила има два лагера на офталмолозите - едните ги препоръчват, другите ги отричат. Всеизвестно е защо ги препоръчват, но и отричащите ги си имат също обосновка. На мен един отричащ лекар ми обясняваше как светлината, идваща от монитора влиза в окото без пречупване, а ако насила сложим очила се пречупвала и дразнела окото. Ако носиш очила и сложиш антирефлексно покритие било едно, но друго било да сложиш само антирефлекса, за да се предпазваш. Така че по тази тема не знам какво да те посъветвам  Peace

Редактирам се и добавям: може да се посъветваш с лекар за витамини с лутеин. Аз веднъж годишно като се сетя правя едномесечен курс с хубави такива  Peace

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 12:43 от Кристалин

# 9
  • Мнения: 2 760
Работя по 8-9 часа на ден пред компютър от години. Отскоро започнах да получавам болки и зачеряване на очите в края на деня. Първо реших, че е от грима, макар че нито сенките са ми нови, нито спиралата. Пробвах 2 дни без грим - пак болки и сълзи.
Вчера изкарах цял ден с антирефлексните очила, работодателят ни осигурява такива по желание на служителя и от поне 7 години стоят в шкафчето. Вечерта определено имаше разлика - поне наполовина по-слабо беше дразненето.
Но ето че днес до обяд не се и сетих да ги сложа, въпреки, че са ми пред очите.
Моят съвет е да си купиш такива очила и да създадеш навик да ги носиш, не като мен  Laughing

# 10
  • Мнения: 3 231
Ето ти съвет. Няма да сгрешиш:

ПОЛЗВАЙ ЕДЪР ШРИФТ И НЕКА ОЧИТЕ ТИ СА НА НАД 70 СМ ОТ МОНИТОРА!

15 г. работя на комп непрекъснато и нямам никакви оплаквания.

# 11
  • Мнения: 122
Почивай си на всеки час - два, прави упражнения за очи. Можеш да намериш описания в интернет. Аз с очила и без не видях разлика. Бюрото ти да е добре осветено. Честотата на монитора да е на максимум, яркостта намалена.

По принцип работата на компютър вреди не само на зрението. Ако не вземаш мерки, то ще ти е най-малкия проблем. Аз съм на 28 и имам шипове във врата (викат му вече "програмистки врат"), синдром на мишката, ужасни болки в кръста (едвам изкарах края на бременността си). Следи си стойката пред компа. Удобен стол, монитора да ти е на нивото на очите, за да не се изгърбваш или да гледаш нагоре. Когато работиш с клавиатурата и мишката раменете трябва да са ти отпуснати, гърба изправен. Краката по ъгъл 90 градуса. Раздвижвай се по време на работния ден. Ако имаш възможност - плуване,йога, пилатес! И не си и помисляй да си хапваш пред компютъра! Аз така се научих и като седна пред компа и огладнявам :/

Успех в новата работа!

# 12
  • Мнения: 43
И моята работа е по цял ден на компютъра... С очила съм, но си имам и диоптър. И аз съм на мнение, че без диоптър очилата няма да помогнат, а измислените 0.25 дето ги изписват на почти всеки вече няма да коментирам  ooooh!

Препоръчвам https://justgetflux.com/
Също така важното при работа с компютър е да мигаш. Има и различни програмки, които на определен период те подсещаш да си почиваш.

# 13
  • Мнения: 2 157
И моята работа е по цял ден на компютъра... С очила съм, но си имам и диоптър. И аз съм на мнение, че без диоптър очилата няма да помогнат, а измислените 0.25 дето ги изписват на почти всеки вече няма да коментирам  ooooh!

0,25 е отклонение в рамките на нормалното. Аз също съм с 0,25. И на изследване с апарат и с таблото. Но лекарят ми обясни, че 0,25 си е нормално и няма нужда от очила. Наистина ли изписват очила за такъв "диоптър"?

# 14
  • Мнения: 43
0,25 е отклонение в рамките на нормалното. Аз също съм с 0,25. И на изследване с апарат и с таблото. Но лекарят ми обясни, че 0,25 си е нормално и няма нужда от очила. Наистина ли изписват очила за такъв "диоптър"?

Ами около мен хората масово си взимат очила с този "диоптър".  И след това са много доволни, защото виждали по - добре . Crazy Не само го изписват и ти препоръчват очила, но и те насочват към оптиката в която да си ги направиш.  Обяснявам аз, че това не е никакъв "диоптър", но кой ли те слуша...

Общи условия

Активация на акаунт