Андреа или Андрея ви допада повече?

  • 3 146
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Здравейте,

Спряла съм се на името Андреа/я за бъдещата ни дъщеричка, но не знам кое би звучало по-добре на български. На латиница името ще се изписва Andrea, но дилемата ми е как да бъде на кирилица.

Благодаря предварително.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 365
Андреа, много ми харесва

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И двете ми звучат еднакво чалгарски, затова никое от двете.

# 3
  • Мнения: 10 874
Андреа. Heart Eyes Много харесвано от мен име.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 365
Преди много модерни бяха Андреа-ните. Имам поне 5 познати с това име. Сега е андреа, кратко и ясно

# 5
  • Мнения: 45
Лиляна, не съм питала дали ви звучат чалгарско или не... ако нямаш какво да кажеш по темата, ще те помоля да не пишеш.

# 6
  • Мнения: 186
Андреа, с Андрея редовно се обръщат към един познат Андрей и ми е мъжко някак.
С А е по- нежно и благозвучно.

# 7
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Андреа!

# 8
  • Мнения: X
Въпросът касае само изписването - звученето на български и в двата случая е еднакво.
Изпишете го АндреЯ, така се пишат подобните имена на български език.

# 9
  • Мнения: 8 912
Гласувах за Андреа, точно заради изписването на латиница. Но както и да я запишете, вероятно масово ще се произнася Андрея, поне у нас.
Харесването ще го пропусна.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, не съм питала дали ви звучат чалгарско или не... ако нямаш какво да кажеш по темата, ще те помоля да не пишеш.

В темата ти има чудене как би звучало на български:
... не знам кое би звучало по-добре на български. ...
В този смисъл, аз отговорих как ми звучи на мен.
Но щом този смисъл не те интересува, предвид, че не само аз свързвам това име единствено и само с чалгата, ОК.
Детето е твое, ти решаваш с какво ще свързват името му хората в България.

А по повод окончанието на името - винаги ще трябва да уточнява с какво завършва и често ще го грешат.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 658
Андрея.
Другото ми стои претенциозно и нетипично за българския език.

Имам племенница с това име, родителите го избраха с посланието да й се случат всички хубави неща в живота, от А до Я Simple Smile

# 12
  • Мнения: 21 526
Лиляна, не съм питала дали ви звучат чалгарско или не... ако нямаш какво да кажеш по темата, ще те помоля да не пишеш.

В темата ти има чудене как би звучало на български:
... не знам кое би звучало по-добре на български. ...
В този смисъл, аз отговорих как ми звучи на мен.
Но щом този смисъл не те интересува, предвид, че не само аз свързвам това име единствено и само с чалгата, ОК.
Детето е твое, ти решаваш с какво ще свързват името му хората в България.

А по повод окончанието на името - винаги ще трябва да уточнява с какво завършва и често ще го грешат.

  Всуе се морИш. Пак хубаво, че не е Глория.


  АндреЯ като женско на Андрей е по-правилно и по-малко ще се бъркат хората.

# 13
# 14
  • Мнения: 4 841
Правописната и правоговорната логика на българския език повеляват името да се изпише и произнесе АндреЯ.
Друг е въпросът, доколко изобщо е благопожелателно да се нарече момиче с име, което значи "мъжествен"  Sunglasses  Неслучайно името се разпространява като женско едва през 20 век, преди това хората все още са си спомняли и значението на имената, и са го употребявали само като мъжко. Малко е като да кръстиш мъж "Женствен"  Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт