Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 532
Здравейте мами,
искам да  споделя притесненията си и да питам как се постъпва.
На мен съвсем скоро ми престои раждане(термина ми е на 24).Чета тук,а и на други места как е хубаво новороденото да се сложи на гърдата,колкото се може по-скоро,да суче на поискване,да не му се дава биберон,както и вода...т.н.
От друга страна разбирам практиката в родилния дом,в който ще раждам е че бебета не стоят в стаята при мамите,а отделно,носят ги само на 3 часа,не и през нощта.Дават им вода,а дори и АМ.
И вече ме обзема безпокойство..нали е много лесно детенцето да се откаже от гърдата при положение,4е му е даван биберон и т.н. и т.н.
Вие успешно кърмещите,как беше в родилния дом?
Може ли всичко това да ми попречи да кърмя???
много ви благодаря  bouquet
не знам дали бях ясна..дано ме разберете..

# 1
  • Мнения: 1 771
За тези три дни няма да е фатално, но е вярно, че бебетата малко по трудно свикват от биберона в родилното с гърдата, но няма място за притеснение. Щом искаш да кърмиш чети сега Библиотеката на форума, за да си подготвена за различни ситуаций, че в началото може и да не можеш да се добереш до форума.
Поздрави за решението ти и успех Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 4 242
Би било хубаво да имаше избор за родилния дом Wink
Нямам опит в това, тъй като бебата си беше при мен, кърмех когато искам (което значи почти постоянно, за да стимулирам лактацията), не взимах вода и добавка, все неща които даваха на мамите.
Дано нямате проблеми! Леко раждане и прекрасни мигове с малкото ангелче!
Ако не дай Боже възникнат проблеми сме насреща! Grinning

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Ако имаш възможност, поискай да ти носят бебето по-често и го дръж по-дълго при теб, така съкращаваш времето, в което то е в ръцете на сестрите. Помоли ги да не го дохранват, ако можеш вземи си помпа с теб и изцеждай и това да му дават, ако толкова държат..И при първите признаци на препълване - задължително оставяш бебето да суче докато то само пусне, иначе става омагьосан кръг. Виж в библиотеката темите за сънливото бебе - това се среща често, запомни доколкото можеш няколко трика да го държиш будно за да суче.
Леко раждане и успех!

# 4
  • Мнения: 340
Не се притеснявай предварително и не си усложнявай живота да спориш в родилното с акушерки и сестри. Щом си мотивирана да кърмиш успешно и си прочела всичко за кърмене на поискване, недаване на вода и чай и т.н. със сигурност ще се справиш!

Аз давах на моя син АМ първата седмица, после кърма от шише още 4 седмици и накрая пак успях да го науча да суче.  Продължавам да го кърмя.  Така, че важното е само желание да имаш.

Леко раждане и пиши ако случайно имаш проблеми, ще помагаме с удоволствие!

 Hug

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Както са казали момичетата, ако можеш да избираш между болници (не знам колко и какви родилни домове има в Русе) - нека бебето да е при тебе.
Ако болницата няма такава практика, и нямаш познати сред персонала, които да ти ударят едно рамо, е малко вероятно да ти го сложат на гърдата веднага след раждането, ще се наложи да отложиш това за след като излезнете от наблюдение, т.е. чак в стаята.
Ако имаш връзки - опитай да говориш предварително поне да ти носят бебето по-често, ако не може да стои при теб.
Евентуално можеш да говориш с бъдещия педиатър предварително да издаде бележка за пред персонала на родилния дом бебето да не се храни с АМ под някакъв предлог (фамилна предразположеност към алергии, например) - не е съвсем коректно, но щом желанието ти е бебето да е само на кърма, е някакъв вариант.

Леко раждане и спокойствие - даже да не се наредят нещата според желанието ти, вярвам, че ще се справиш с кърменето.

# 6
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Моето бебе също беше при мен, но пък аз бях неинформирана достатъчно и по съвет на акушерките давах вода. Когато се прибрахме вкъщи, една седмица дохранвах с АМ. Но след това увеличих кърмата и тя сама се отказа от вода и АМ.
Леко раждане и успех!

# 7
  • Мнения: 35 961
нямаш място за притеснения - беба не беше с мен 6 дни, много често се случваше да я взема за кърмене нахранена, но у дома всичко се нормализира
леко раждане!

Последна редакция: вт, 21 мар 2006, 16:37 от bubanka

# 8
  • Мнения: 1 559
   И моите притеснения бяха такива преди да родя - за следващия път ще имам предвид идеята на Бу за фамилна обремененост с алергии Wink  Доколкото знам, в Русе има само един родилен дом и няма как да избираш къде да родиш Confused Опитай да задържаш за по-дълго време бебчето при теб - примерно около час-час и половина, така след час и половина - два  пак ще е при теб да папа Simple Smile
   Моят дребчо седмица беше в кузьоз и не можех да го кърмя (несъвместимост на лекарствата, които се налагаше да пия, с кърменето), но с изцеждане (макар  и на празно в началото) млякото ми дойде и поддържах лактация. А щом бебко си папа на поискване кърмата бързичко се регулира спрямо нуждите му Grinning
   Леко и безпроблемно раждане!  bouquet Като се прибереш от родилния дом, ще реорганизираш кърменето спрямо нуждите на бебчето и всичко ще е наред Grinning щом си мотивирана и имаш нужната информация, ще се справите чудесно!

# 9
  • София
  • Мнения: 2 686
Майчета, а когато става въпрос за секцио? Там периода, в който няма да виждам отначало бебето е доста по-голям. Изчетох всичко по въпроса, но пак се притеснявам дали ще успеем с кърменето. Ще съм благодарна за още някой-друг съвет за положителна нагласа.

# 10
  • Мнения: 670
Първия ден в болницата дават на бебетата 5- 10 мл  Misc Baby Bottle Адаптирано мляко. Втория ден 15- 20 мл. Мисълта, че Ния ще остане гладна ми беше достатъчен стимул да я слагам на гърдите си. В края на втория ден имах коластра. Ния беше при мен по цял ден, но на гърдите я слагах на приблизително 3 часа, просто защото спеше много. Към полунощ вземаха бебенцата от стаите ни и може би са им давали АМ през нощта, но това не пречеше на Ния да си суче с удоволствие. Като се върнахме в къщи нямаше добавки, кърмата беше единствената ни храна, и все още е основното ястие на Ния  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 737
Да, може да попречи, аз за това следващия път няма да раждам в същата болница!

# 12
  • Мнения: 4 915
Майчета, а когато става въпрос за секцио? Там периода, в който няма да виждам отначало бебето е доста по-голям. Изчетох всичко по въпроса, но пак се притеснявам дали ще успеем с кърменето. Ще съм благодарна за още някой-друг съвет за положителна нагласа.

Бях секцио и с дренаж 3 дни, дадоха ми бебето на 3-тия ден - дотогава е била само с биберони хранена.
Засука веднага от гърдата и отказа от този момент биберона - плюеше АМ, не искаше да суче от шише. Така че нищо не е "предопределено".

Малко повече упорство и търпение, а и бебчо ще се усети къде му е по-приятно и вкусно.  Wink

Съвет - като ти дават бебето - веднага на гърдата. Ще е гладно и може в началото да се поизнерви, че АМ не му се излива в гърлото без усилия, но ще се научи да суче, не губят толкова бързо инстинктите си.
Предполагам, че от болницата ще ти дават и шише с Ам, но правилото е - винаги и максимално дълго - на гърдата.
Прочети за правилните пози, захапката на бебето, преглъщането. Най-трудно ще ти е сигурна да го разбуждаш, ако е поспаливо - пощипвай го по раменцата и по вратлето.

Аз си бях разпечатала статии за първите кърмения от "Библиотека" и си ги носех като полезно четиво в болницата.

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами може да попречи, но едва ли непоправимо.Все пак потърси в Русе болница - приятели на бебето, ако не наистина поискай да не хранят бебето с АМ.

# 14
  • Мнения: 35 961
Майчета, а когато става въпрос за секцио? Там периода, в който няма да виждам отначало бебето е доста по-голям. Изчетох всичко по въпроса, но пак се притеснявам дали ще успеем с кърменето. Ще съм благодарна за още някой-друг съвет за положителна нагласа.

аз раждах секцио и дечо не можах да го видя само първото денонощие, но както писах по-горе - след прибирането у дома не е имало проблем

# 15
  • Мнения: 739
не мисля, че може да откаже бебето от сученето. Не го носят през нощта, за да си починеш малко от раждането и да имаш сили, защото с прибирането  вкъщи започват приключенията.
Дават им АМ, защото още не е слязла кърмата. Четох, че и само капки коластра ще са му достатъчни, но никой не се съобразява с това там. Доколкото знам в Майчин Дом бебетата са при вас, но не знам подробности.
Когато ми караха моето да суче, яростно си лапаше ръкавичките милото, явно гладно  hahaha. Много ми стана мило като се сетих. Слагах му ръкавички, за да не се издере с ноктите.

# 16
  • Мнения: 3 161
Може, да. Не да ти провали напълно кърменето, ако си решила твърдо да кърмиш, но може да обърка нещата в началото, да ти се появи запушване, рагади, да се обърка сукателният рефлекс на бебето. Всичко това обаче е преодолимо, не се шашкай излишно.

Виждам, че повечето са се опитали да те окуражат, и кураж си трябва, но в същото време не бива да се подценява важността именно на първите дни за бебето (и за майката). Ако имаш алтернатива - проучи я. Ако раждаш с уговорка - говори предварително с лекаря си. Ако болницата предлага ВИП стаи и дава да си вземеш бебето при теб - аз лично не бих си спестила тези пари.

Аз питах на курса за бременни дали слагат бебето на гърдите на майката веднага след раждането, и акушерката обясни, че в началото имала такова желание, ама много майки били шокирани и не искали, и тя се отказала - давала само ако майката изрично поиска. Така че отстоявай исканията си и не се оставяй да те минават на конвейр.

# 17
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Нищо не може да ти попречи. И три дни да не ти го дадат (което не е така никъде, казвам го просто хипотетично), пак ще кърмиш, ако имаш желание и воля.  Peace

# 18
  • Мнения: 532
Благодаря на всички за мненията,
надявам се и силно вярвам,че ще се наредят нещата по най-добрия начин.
Смятам да изисквам,защото наистина няма как да получиш без да поискаш.Уговорка с лекар нямам,но имам позната акушерка.
Лошото е че всички са толкова убедени в правотата на методите си,за там 3 часа и вода "ти искаш бебето да стои гладно ли" и тем подобни глупости,че...
Дано всичко мине безпроблемно та да не стоя повече от 3 дена в болницата,да се прибера у дома и да се гледаме както искаме.
ВИП стаи има(2 на брой),но не се плащат допълнително(поне регламентирано) и казват че е до късмет да си в такава.В тези стаи бебчетата са при теб.Току виж съм изкарала късмет Praynig
Искам да ви кажа,че сте ми голяма упора.Тук около мен няма никакви близки и роднини които да помагат/пречат при отглеждането на малкото човече,но мисълта за форума и особено кърмаческия ме кара да се чувствам доста по-уверена.
Благодаря Hug

# 19
  • на Север
  • Мнения: 503
за 3 дни, нищо не може да се обърка и да ти попречи да кърмиш. Ако имаш някакъв проблем, ще настоявяш да ти обяснят или да ти оставят бебето повече от предвидения половин час. В нашата стая иамше 2 мами, които едвам си събуждаха бебетата и вермето като свърши бебетата не бяха яли. Помолихме сестрата да им ги остави още малко време и тя нямаше нищо против Wink

# 20
  • Мнения: 3 926
Зъхи, има места, където и три дни не ги дават Sad Тяхната кожа - правят секцио с пълна упойка и носят бебето на третия ден. Ама хайде да не разводнявам и спамя Wink Иначе си права Hug
Аз раждах секцио и бебето ми го дадоха 24 часа след раждането. Дори първият път като я взех беше нахранена, но след това си висеше по 40 минути на цица. Първите два пъти дадох добавката, защото колкото и да бях чела не можех да си представя как тази малка душица ще се нахрани от мен. Та и двата пъти тя повърна добавката и аз казах повече да не ми дават. И така до края тя си сучше през деня от мен на 3 часа (на толкова ги дават) и само нощното в 1 часа й е било адапте в отделението. Като се прибрахме нямаше никакъв проблем - ядеше си като пич, че и нощем си се будеше.

# 21
Майчета, а когато става въпрос за секцио? Там периода, в който няма да виждам отначало бебето е доста по-голям. Изчетох всичко по въпроса, но пак се притеснявам дали ще успеем с кърменето. Ще съм благодарна за още някой-друг съвет за положителна нагласа.
И двата пъти раждах секцио. Първият път ми го дадоха чак на 5-тия ден (пиех антибиотици), а вторият път - на 3-тия ден. И двата пъти кърмих, всъщност продължавам да кърмя малкия Grinning С малко упоритост кърменето след секцио не е трудно Peace

# 22
  • ПАЗАРДЖИК
  • Мнения: 651
Не се притеснявай предварително за такива неща. Аз също раждах в болница, в която режимът е същия. Момиченцето ми се роди малко - 2350гр, 45 см и се водеше недоносена. Не ми я даваха в стаята и ми забраняваха да я кърмя, защото била много малка и бързо се уморявала. Шест дни не ме пуснаха при нея, въпреки че си беше напълно здрава, но резултатите от моите изследвания не бяха излезли и не ме допускаха в отделението. На 6-ия ден започвах да влизам за да я храня с адапте, въпреки че имах мляко, но то пък, изцедено не било стерилно и както и да е, започнах да я кърмя на 10-ия ден, когато ни изписаха. И до сега се кърмим без проблем. Проблемите ни са по-скоро с другите храни, защото си реве за цица и това е. Та исках да кажа, че при нас хранеха бебетата преди да ги раздадат на майките, а с майките са по 1 час и ако не спяха, преяждаха. Успех  bouquet

# 23
  • Мнения: 1 771
Майчета, а когато става въпрос за секцио? Там периода, в който няма да виждам отначало бебето е доста по-голям. Изчетох всичко по въпроса, но пак се притеснявам дали ще успеем с кърменето. Ще съм благодарна за още някой-друг съвет за положителна нагласа.

Не знам на коя болница си се спряла, но мисля, че навсякъде дават бебетата и при секцио.  Не съм чувала някъде да не ги дават на майките. Ако има някакъв проблем с майката може би тогава не ги дават.
Аз съм раждала със секцио и само в реанимацията не ми го даваха. Иначе от следващия ден вече бяхме заедно, дори можех да го оставям при себе си извън графика.

# 24
  • Мнения: 304
Зъхи, има места, където и три дни не ги дават Sad Тяхната кожа - правят секцио с пълна упойка и носят бебето на третия ден.

Дори и на 4-я в АГ Варна. Гърдите ми се подуха още на втория ден, но ми беше отказано да ми донесат детето за кърмене, въпреки че бях във ВИП отделение и си плащах. #Cussing out Не можело, от детското отделение не давали, дрън -дрън.. Twisted EvilДва дни започна едно цедене, каналите ми не можеха да се отпушат, нито с помпа, нито на ръка.Вдигнах температура, тресеше ме. Започнах веднага лецитин и зелеви комреси.  Чаках с нетърпение 4-я ден. Когато най накрая го донесоха, детето ми засука веднага, но заспиваше на втората минута първите дни. Нямаше жълтеница, просто се уморяваше. Бибероните бяха с огромни дупки и млякото направо и се изливаше в гърлото. На всички майки носеха по 40 мл добавка. Караха ни да ги теглим на всяко хранене и ако детето не беше изяло 30 гр кърма, да даваме добавка. На четвъртия ден сутринта я закърмих(вече в моята стая), но не успяваше да изсуче много, но затова пък аз лъжех, че изяжда заветните 30 гр и естествено връщах добавката и водата.  Последните три дни, когато вече детето беше при мен я държах непрекъснато на гърдата и спяхме заедно в леглото. На втория ден вече сучеше успешно. Но ако не бях изчела библиотеката предварително, можеше и да не успея да се справя.
jkaterina ще се справиш, щом си подготвена предварително и знаеш, какво да направиш. Успех.

# 25
  • Мнения: 2 282
Има начини за справяне с всичките трудности! Има една тема... Бу, защо не е в библиотеката? ейй, не помня как се казва, но беше за това кой как се е справил с проблемите. Вярно, че нищо ново не казва, ама ако знаеш колко обнадеждаващи разкази има...

С две думи: и аз съм от тия със секциото и късното даване на бебето. Цедиш, пиеш течности, чакаш си бебето, а като дойде най-сетне си много мила с акушерките. Вариантите са два - или да ти го носят по-начесто (което е трудничко, не може само с твоето бебе да се занимават), или да ти го носят първо и да го вземат последно. Аз казвах: ами тя току-що се събуди, сега започваме да се храним, неко я задържа още мъничко, или директно обяснявах, че сега се учим - тя да суче, аз да кърмя (зависи от акушерката) ... и като ме забравят се случваше да остава до следващото хранене. А в повечето случаи откарвах по час и половина с бебето при мен с тая политика, което си е напълно достатъчно. А, да - отказвах добавката и не давах водата.

Разпечатай си основни неща от Библиотеката - пози, какво се прави за отпушване на каналите, кърмене при сънливи деца и с жълтеница, малко вдъхновяваща литература Simple Smile Много помага!

Леко и бързо раждане!  Hug

И още нещо - в началото наистина е трудно. Малко мами са успели без проблеми от първия път. Обаче после... после става прекрасно - лесно, приятно, полезно и евтино. Само трябва да преживееш първите трудности.

Общи условия

Активация на акаунт