Защо в България има толкова груби и злобни родители и деца?

  • 24 791
  • 419
  •   1
Отговори
# 405
  • shumen
  • Мнения: 18 180
Моето не бърка нито в моята,нито в чужда чанта.Веднъж отвори шкафчето на едно друго детенце и му обясних тогава,че така не е хубаво и оттогава не е правил така повече.На заведения рядко го водя и гледам да е с детски кът,за да се заиграе,а аз да мога да изпия едно кафе на спокойствие дето се вика.

# 406
  • Мнения: 4 292
И после Andariel ми обяснява за социални правила Simple Smile Всички по правили трябва да сме възпитани, с добри обноски, уважителни, ама не сме. Приспособяваме се към света около нас или го сменяме с друг, но нашите си " общоприети" правила няма как да ги наложим на другите.
 По улицата има хвърлени боклуци, малки деца псуват като каруцари, майки по площадки си чоплят семки и плюят на земята, в заведенията деца крещят и се гонят. Против моите разбирания, но е част от заобикалящия ни свят.

# 407
  • Мнения: 4 292
.

Последна редакция: сб, 02 яну 2016, 18:35 от Zoι

# 408
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, че има плюещи майки и псуващи деца не е оправдание моите деца да псувват и плюят. Утре тяхното поведение няма да бъде оправдано с това, че комшийката оп детската площадка люпи семки, а детето й  псува. Всеки си носи отговорност за поведението и няма как да си измива ръцете с другите, защото утре няма другите да носят отговорност за него. То е като с неграмотността - това, че учителката навремето не си е свършила работата по ограмотяването на Иван на никого не му  дреме, защото аз виждам Иван как пише, а не правя оценка на учителката му. Или като в приказката "ако твоите приятели тръгнат да скачат през прозореца и ти ли ще скочиш?". а  в същото време "и другите плюят и псуват, защо и аз да не го правя". Общоприетите правила съществуват и ако питаш възрастните и децата, те ще ти ги издекламират. Много добре знаят кое е приемливо и кое не, и много добре ги спазват, когато видят зора с външната регулация.

# 409
  • Мнения: 4 292
Andariel, как умело ги извръщаш нещата, браво на теб! Никъде не казвам, че щом някой си хвърля боклука трябва и аз да го правя, напротив! Това, че ти си възпитана и хвърляш в коша, няма да промени останалите, които не са възпитани.
 

# 410
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, ще ги прромени, ако хвърлянето на боклука в коша стане ценност като правило и се вгради в социалните правила. Аз си  спомням в моето детство как дори не си помисляхме да хвърляме хартийки и всякакъв боклук на улицата, защото винаги се намираше някой минувач да направи укорителна физиономия или директно да ни направи забележка. Такива правила или са трайно традиционно установени в обществото, или се налагат отвън чрез административни мерки, най вече глоби. В един момент дали чрез смръщения поглед на минувача, дали при поредната глоба, след достатъчно взаимодействие, детето или възрастният започват да възприемат правилото като част от естественото си поведение. на това психолозите му казват от екстериоризация към  интериоризация, т-е-  в началото има външна регулация или външна саморегулация (говори сам на себе си какво трябва да направи) човек започва да се саморегулира вътрешно и в един моментдори няма нужда да се саморегулира.

# 411
  • Мнения: 4 292
Опитай се да погледнеш укорително или да направиш забележка на някой невъзпитан тийнеджър, който си хвърля празната кутия от цигари на улицата и внимавай, че може и някой шамар да отнесеш, освен псувни.

# 412
  • София
  • Мнения: 62 595
а преди това този тийн е получил посланието, че всичко му е разрешено, като се започне от мама и тати. Дорис пише за дресировка. в голяма степен приучаването на хората към определено поведение е много близо до дресировката, работи на ниско ниво - награда и санкция.

# 413
  • Мнения: 438
Цитат
Това, че има плюещи майки и псуващи деца не е оправдание моите деца да псувват и плюят. Утре тяхното поведение няма да бъде оправдано с това, че комшийката оп детската площадка люпи семки, а детето й  псува. Всеки си носи отговорност за поведението и няма как да си измива ръцете с другите, защото утре няма другите да носят отговорност за него.

Андариел, това, тотално противоречи на това.

Цитат
В един момент дали чрез смръщения поглед на минувача, дали при поредната глоба, след достатъчно взаимодействие, детето или възрастният започват да възприемат правилото като част от естественото си поведение.


Ами, ако правилото е това, че няма правила Wink

# 414
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма противоречие, нещата са логически и практически свързани. Аз съм интернализирала правилата и няма нужда някой да ме санкционира за плюене на семки в градинката или хвърляне на боклук на улицата, защото дори да се случи да направя някое от описаните неща, то е твърде рядко, все пак не съм светица.

Тъй като хората сме социални примати, макар от най-висшия вид, няма как да има правило, че няма правила. дори в семейството има правила и едно от първите правила е спазването на съответната йерархия - възрастни-деца. Когато няма правила хората започват да изперкват и в един момент по естествен път започват да се намират хора, които да надвият и да започнат да измислят и налагат правила. мозъците ни са така устроени, че трябва да има последователност, няма начин.

# 415
  • Мнения: 11 466
Опитай да покажеш неодобрението си за нечие поведение в Америка и може да не стигнеш до следващата пресечка.
Търпимостта и толерантността на обществото е в пряка зависимост с разрешението за свободно продаване на оръжие.  Mr. Green

# 416
  • Мнения: 9 407
Права си Дорис, ама телевизията у нас в Немцията и преди в Българията все дава репортажи как някой американец застрелял я 20-30 минувачи или 20-30 деца в някое училище, как полицията в град Х пък застреляла няколко чернокожи и протестите срещу това. Та Америката не я давай за пример. Защо не дават такива репортажи за немец застрелял съседите си, или французин и т.н.
Не е вярно, че немците позволяват всичко на децата, позволяват, дотолкова, доколкото това не пречи на околните. Бебето може да си лази по пода, детето да си лудее, ама като нанесе щета, веднага се заплаща - дали ще е джоба или застраховката за щети, плаща се и няма хър-мър. Никой не казва, дете е. Тогава мама и тати да извадят парите.

# 417
  • Мнения: 4 292
Deni, явно не я разбра Дорис, тя точно това казва, което гледаш и ти в репортажите  Wink

# 418
  • Мнения: 9 407
Надявам се, че си права Zoi.

# 419
  • Мнения: 7 325
На мен ми се струва, че всички сме на едно мнение, ама говорим на различни езици. Нито на защитниците на по свободно поведение им е приятно да им се рови в чиниите, нито другите възпитават децата си като войници.

Общи условия

Активация на акаунт