Синьо лято или (не)очаквана ваканция по немски - Тема 189

  • 55 840
  • 722
  •   1
Отговори
# 660
  • Germany
  • Мнения: 1 581
Да споделя за мигрената, че съм жесток случай.
Имам доказана мигрена, два пъти в месеца получавам пристъпи. Преди траеха около 2-3 дни, в последните години продължават повече от пет дни. Когато съм с криза не мога да понасям нищо и никого, пия по 16930 хапчета на ден, с надеждата нещо да помогне и нищо не помага, но си качвам адреналина на n-та степен от кофеина в таблетките. Тук ми изписваха Ибупрофен 1000, без никакъв ефект при мен, иначе го дават като мощно обезболяващо и Томапирин за мигрена, и от него абсолютно никакъв ефект. Само хората, които са преживели мигрена знаят за каква болка става дума. Преди време споделих с доктора на дъщеря ми за мигрената, и той след като ми прегледа предишните изследвания и след подробен разговор ми препоръча най-новото и модерно лечение с триптани. Който иска може да се информира тук https://de.wikipedia.org/wiki/Triptane
Изписа ми три хапчета пробно, като действието на една таблетка е 24 часа, посъветва ме да ги взимам в изключително редки случаи, когато съм със силна болка.
Нямах абсолютно никакви очаквания, защото съм минала през какво ли не, и не бях открила облекчение. Обаче тези лекарства работят, след половин час аз съм съвсем нов човек. От състояние, че не мога да стана от леглото и да си отворя очите от болка минавам в съвсем различно, отваряш очи без страх, ведър и щастлив си. Затова съветвам всеки с мигрена да обсъди това лечение с лекарите си, може да има ефект. Лекарите не го споделят много, защото е скъпо лечение, 12 таблетки излизат около 40-50 евро. Благодарна съм за цял живот на този доктор, защото ме спаси от жестоко страдание. Могат да се купуват само с рецепта.

# 661
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 865
Долормин по принцип дават без рецепта. Ето това е лекарството

Скрит текст:

Аз в последно време си купувам аспирин, който също много помага, ето и неговата опаковка. Разтваря се обаче във вода и така се пие

Скрит текст:

# 662
  • Мнения: 3 595
Тук ми изписваха Ибупрофен 1000, без никакъв ефект при мен...

Леле, на мен ми изписаха 600 или 800 (не помня вече) заради един проблемен мъдрец и бях като надрусана след това, представям си с 1000…  Shocked

Долормина обача все не ми помага за нищо, имах за болки при цикъл и още един и без ефект.

# 663
  • На зелено
  • Мнения: 660
и аз пиех Ибупрофен 800 /по рецепта и нужда/ беше предписан задължително с хапчета за стомаха. А относно Долормин, в началото на пребиването ми тук си купих от последното за главоболие /не ми действа/. По-късно търся хапчета за месечният период при дамите и пак ми дават Долормин. Аз, ей така  Crazy Казвам си, че тази жена ме бъзика и ми дава хапче за глава. В момента, в който й казвам, че това хапче го имам за глава и не действа, поглеждам към рафта и виждам няколко вида  Joy просто започнах сама да се смея. Наистина не знаех, че под същата марка/име има за различни цели. Blush

# 664
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Аз не съм от страдащите от мигрена, но покрай кърмещи и бременни се наложи веднъж да проверявам едно лекарство по телефона в Ембриотокс и лекарката на телефона даде ценният съвет, тези, които си знаят, какво им помага и имат предписано лекарство, още като започнат да усещат пристъпа, да вземат съответното лекарство, а да не чакат и да се мъчат до като станат нетърпими болките.

# 665
  • Немция
  • Мнения: 6 951
Относно българското у-ще- на нас не ни е в непосредствена близост, но не ни е и много далеч, може една година да жертваме половин събота там. В нашия случай смятам да посещаваме бълг.у-ще другата година, когато синът ми ще е във 2 клас в немското. Решихме така, тъй като българският му е много доминантен все още, говори си български все едно е израснал в Бг, чувства се българче на този етап, макар че е роден и израсъл в Германия. Дотук- окей, но немският не му е все още така богат, както българският, не обича да му чета на немски- едва отскоро се съгласява на немски прочит. Искам тази година да напредне писмено и говоримо с немския, не искам на този етап българската азбука да конкурира немската, така преценявам според детето и мисля, че сме взели правилното решение.

Въпрос към майките с по-големи деца, ходили в Немско в първи клас- в класа на моя първокласник се дават задачи с думи по картинки, които трябва по свое усмотрение да изпишат и тъй като има разминаване с това, което чуваш и това как се изписват думите, можете да си представите за какъв правопис става дума. Grinning Чуденката ми е дали грешно изписаните думи трябва да се коригират... Една друга майка от класа на сина му също се маеше да поправя или не, какъв е смисъла на това упражнение? Сблъсквали ли сте с подобна "дилема"? Wink

# 666
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Благодаря ви, момичета. При мен не става въпрос за мигрена, а само за информация питам, защото мъжът ми замина за Германия,  но не взе никакви по-силни болкоуспокояващи, та да е подготвен какво да търси, ако недай си Боже му потрябва. Но и тези за мигрена ще ги имам предвид, защото аз също получавам от време на време. Sad

# 667
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 865
Бибит, моята учителска душа много страдаше от тази метода, защото смятам, че веднъж заучена грешно дума си остава винаги грешно заучена. Обаче ни обясниха на родителската, че не трябва да ги поправяме и не трябва да се месим, защото децата така се учели. Един вид така помнели механично, а после се оправяли сами. Аз от време на време поправям, не мога да се сдържа Embarassed Не смятам за много правилна тактиката, ама тук така ги учат. Confused

# 668
  • Немция
  • Мнения: 6 951
Гея, благодаря за бързия отговор! Hug Вчера не поправих нищо, тъй като под изписаните от Бибитко думи учителката бе отбелязала "усмивка" под тях, тоест резултатът я е удовлетворил, но у дома детето дописа още 2 думи и заедно "бухщабирахме" правилно поне тези думи.

# 669
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 865
Ти ако искаш си го учи правилно, така ще напредне, ама иначе това им е методиката Sick

# 670
  • Мнения: X
Да, при по-новата школа немски начални учители това е метода - в 1 и 2 клас правописните грешки са невидими. Резултатът е грешно запаметено изписване на ключови думи и проблем с правописа до много късно. Сърбам тази попара сега с големия синковец. Ако попаднете, обаче, на по-възрастен учител, нещата стоят по друг начин - правописните грешки се поправят (но при оценяване не се смятат), обръща се внимание на това и децата се справят в пъти по-добре с правописа по-късно. С двамата по-малки е такъв случая и съм страшно щастлива от този факт.

# 671
  • Germany
  • Мнения: 8 007
И на нас ни казаха на родителската среща да не ги поправяме, но и аз като Гея смятам, че веднъж научена грешно дадена дума, след това е много трудно да се промени и смятам да коригирам  Peace

# 672
  • Мнения: 224
След като веднъж думата е научена грешно, много е трудно после отново да се научи правилно като е отлежала. Методите на по-новата школа даже вече на места в Байерн се отричат. На първата родителска среща се постави този въпрос и отговорът беше - да, грешките трябва да се поправят, стига да не се стресира детето прекалено от това. Детето ми сега е във 2ри клас и винаги, от самото начало, нашата учителка поправяше грешките в клас, но със зелено, а не с червено. За домашните - проверявах у дома и после заедно пишехме правилно думата, даже и по няколко пъти.
Резултат - сега е на едно от първите места по правопис в класа, знае къде и как може да има "подводен камък" в някоя дума.
При нас също българския е много силен, въпреки че детето е родено тук. Научи се да чете на български на 4 и половина и после с немския всичко стана много бързо. Двата езика прекрасно се допълват.  В 1ви клас се научи да пише ръкописно на български и сега във 2ри, немските ръкописни букви не са налага да ги упражнява, веднага всичко се получава.
Точно заради богатството на езика детето ходи на занималня след училище, на четене на книжки в библиотеката, на балет, на спорт. Там научава без да усети много нови думи.

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 09:53 от blabla7

# 673
  • Мнения: 9 440
Аз лично при домашни поправям всички грешки, но детето  си пише домашните вкъщи. Сега е 3 клас, в клас пише с грешки и на контролните това се отразява. Примерно, учителката е дала сложни думи за изписване и научаване вкъщи. Детето ги е научило, но на писмената работа допуска грешки в обикновените думи. Затова я карам да чете книги на немски, та поне четейки да вижда изписаниите думи. Трудно е.

# 674
  • Мнения: 9 052
Според учителката правописа на синковеца бил добре, сега борим някои неща от граматиката.
Не съм поправяла грешки. Но пък съм накупила всякакви тетрадки и се опитваме всеки ден да прави х 1 страница от немски, английски, математика . И това не ми остава време да проверявам, но гледма страниците да са направени и тетрадките изписани ...
Колко ми е правилна стратегията ще видим.

Какво ще правите през есенната ваканция?

При пътуване на юг дали ще има проблеми по границите ?

Общи условия

Активация на акаунт