МНОГОДЕТНИ МАМИ

  • 126 462
  • 769
  •   1
Отговори
# 285
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Аз имам същите притеснения, но при нас пък средното дете непрекъснато търси внимание и се получава, че няма как да не му го даваме. Най-голямото е по-самостоятелно, но е първи клас и го взимам на обяд. Искам или не, цял следобяд сме заедно - обядваме, пишем домашни, споделяме си . Бебка е на 3 месеца и ми е все в ръцете, но тя е лесна и не създава проблеми Simple Smile средното е на 3,5 и си ходи на градина. Но гледам да ги вкючвам в мои занимания - сега правихме коледни сладки ( генерална репетиция), рисуваме заедно, гледам с него детски понякога докато приспивам беба..и така Simple Smile Мисля, че е достатъчно Peace
Понякога отиваме на разходка само със средното и е много добре за всички. Хем  на баткото са му глупави площадките и не го мъкнем с нас, хем цялото внимание е за номер 2 Heart Eyes

# 286
  • Мнения: 744
При нас пък голямото е с най-малко внимание. Ходи на детска по цял ден, а малките са по цял ден с мен. Като се прибере вечер баткото пак няма много време за него, защото се заиграват всичките заедно(по-скоро двете по-големи, но и малкото все след тях ходи, радва им се, гледа ги и им се пречка понякога) и времето лети, бързо идва време да слагам малките по леглата, та чак след това вече мога да обърна индивидуално внимание на баткото и то пак само колкото да вечеря, да се приготви за сън и да му почета някоя книжка.

# 287
  • Мнения: 170
Мерси Simple Smile, ще се обадя.

Аз имам един многодетен проблем. Без да осъзнавам, май не обръщам достатъчно внимание на средното дете. То хем е интровертно от една страна, хем от друга голямото е първи клас, много се занимаваме, хем малкото ми е все в ръцете, а таткото постоянно работи, няма как да ме отмени, а и понеже работи от вкъщи, средното е в ДГ, за да не му пречи. Мисля, да започна да си го взимам на обяд и да си се занимаваме, докато голямото се прибере.
Споделете опит.


И при нас е същата история.Само, че най-малкото е на 1,8 год и отнема цялото ми време.Много е палаво и не мога и за минути да го оставя.Внимание за по-големите има само по време на следобедния сън, но той не е много.Тогава уча с най-голямата, че нещо я помързява и за средното(на 6 год) изобщо не остава време.Гледа да привлече внимание с бели, с тръшкания....''отрицателно внимание''.Втория срок каката ще е другата смяна и по-ще имам време за втори номер, ама не трябва да е така.Отделно двете по-големи искат да си играят, пишат заедно ,но най-малкото все им пречи, взема нещата, къса, хвърля и те вземат да се настройват отрицателно към него Thinking

# 288
  • Мнения: 9 784
И моето третото на 18 месеца е същото. Където и да седнат да пишат големите, то изниква от нищото с химикалка в ръка, надрасква им работата и бяга.

# 289
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
При нас близнаците са обсебващи цялото внимание вечер след градина. Матиас е този ,който търси повече внимание- реве, тръшка се често, мрънка...Абе като влезне в серия трудно се издържа. Арлина е по-уравновесена, при нея няма кризи и тръшкане. Дребната е на 1 г. и 2 м.- по цял ден съм след нея, прибираме кубчета, играчки/основно аз, де/. Тя е спокойно дете и се заиграва сама доста успешно. Вечер като се приберат каката и баткото настава една еуфория. Алекс пищи от къф, пълзи след тях, играят заедно ,борят се..страшна веселба. След вечеря големите лягат, а дребното до 22- 23 ч. продължава с игрите и обиколките. През почивните дни задължително излизаме някъде, защото не ни се получава да сме у дома. Разходка в парка, някой детски клуб, пазаруване. Няма кой да помага и общо взето навсякъде сме комплект с децата. На моменти е доста изнервящо, но се стараем да не се ядосваме.
Опитваме се да даваме внимание по равно и на тримата. На моменти ми се струва, че пренебрегваме малката когато близнаците са у дома, но на този етап няма друг вариант.

# 290
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Аз имам същите притеснения, но при нас пък средното дете непрекъснато търси внимание и се получава, че няма как да не му го даваме. Най-голямото е по-самостоятелно, но е първи клас и го взимам на обяд. Искам или не, цял следобяд сме заедно - обядваме, пишем домашни, споделяме си . Бебка е на 3 месеца и ми е все в ръцете, но тя е лесна и не създава проблеми Simple Smile средното е на 3,5 и си ходи на градина.
това все едно аз съм го писала, като изключим разликата в половете и това , че при мен най-големия е 4-ти клас.

# 291
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Оф нещо хич не се справям напоследък .... не са ми високи критериите, незнам дали е от многото ни деца или от мен или период  newsm78 ще напиша тук може съвет да дадете

По-прости неща битовизми: мръсна къща; едното дете (на 5г) ходи 1 седмица без част от униформата си на училище, загубил я, незнам къде е ; другото дете (на 8г) вчера без яке на училище забравихме го в къщи и не можех да се върна да го взема

По съществени: забравих за концерт на 11г дете вчера; тази сутрин пък за празненство на 5г в училище; костюм да зашия за коледно тържество на 8г в училище; две деца едновременно говорят и искат внимание....


# 292
  • София
  • Мнения: 16 208
За мен единственото спасение да не изтърва/изпусна нещо е Календарът в телефона, с по минимум два алърта: единия 1 ден, другият 1-2 часа преди събитието.

# 293
  • София
  • Мнения: 12 250
И аз от една година съм с гугъл календар, записвам си всичко и се синхронизира и на телефона и напомня. Иначе забравям редовно.
За къщата и аз се изнервям на моменти, искам да си наемем жена да помага, но половинката не обича външни хоре да влизат вкъщи и затова почна той да чисти още повече...

# 294
  • София
  • Мнения: 3 120
И аз съм заникъде без подсещанията на телефона. Embarassed При теб, GI, може и да е период.....явно си се претоварила и умът ти "услужливо" забравя, за да не прегрееш.  Hug

Скрит текст:
Да доразвия темата, тъкмо мислех да пиша тези дни. Не успявам да се организирам с почистването на апартамента ни. Не говоря за стандартната прахосмукачка, нея я отмятаме редовно. Обаче се натрупват разни скрити мръсотийки, които изискват по-сериозно и трудоемко почистване и постоянно ги отлагам. Че нямам време, нямам. Не знам дали децата могат да са ми извинение, защото вече определено не ме натоварват толкова, колкото преди. Но дори и когато ми е сравнително по-нормален графикът, си намирам друга работа, само и само да не се заема с това. Имам периодични приливи на ентусиазъм, когато отделям по няколко часа и слагам това-онова в ред, но си трябва редовна поддръжка, защото се зацапва до следващия изблик. За жена/фирма за почистване обикновено не стигат парите.

Ще се радвам да споделите как си организирате почистването у дома. Нещо ми куца в организацията, наясно съм с това. Сигурно има начин да се държи чисто, без да се стига до необходимостта от огромни трудоемки бригади.

# 295
  • София
  • Мнения: 12 250
Аз лично не успявам и не се справям. Половинката се включва по-сериозно с чистенето, ако зависи от мен ще стане бардак. Но не виждам как мога да променя нещо. Сутрин излизаме в седем и половина, прибираме се в шест и половина с децата и тепърва почвам да готвя. Докато хапнем, погледнат нещо за училище, става време за къпане и лягане, а на мен тепърва не ми се чисти основно, достатъчно ми е да зареда съдомиялната и да пооправя.
Уикендите пък имат допълнителни занимания и домашни и ако седна и основно да чистя, то почивните дни ми стават по-натоварващи и от работните. Мъжът ми обикновено поприбира нещата, мие под, пуска прахосмукачки, мие банята, но пак се натрупват неща като кухня, прозорци, преподреждане на гардероби,а и имаме смяна на спално бельо, редовните н на броя перални и сушилни и тн итн. В момента на детските легла има струпани поне 4-5 перални дрехи от последните два дни, които съм успяла по нощите да ги пусна първо перална, после сушилня, но не съм стигнала да ги прибера в гардеробите.
Опитвам се напоследък да включвам повече децата, но и те имат много домашни и са натоварени и при тях ще стане също, че ако трябва и в домакинските задължения да помагат по-сериозно уикенда ще може само да учат и да чистят.. Аз честно казано през учебно време друг вариант освен някой да помага с чистенето не виждам, но засега не мога да убедя половинката. Проблемът не е финансов при нас. Купих си и слоу кукър с идеята да се готви през деня, защото и това ми е проблем дали навреме ще стане вечерята като тепърва почвам да готвя когато се прибера...

# 296
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Записвам си имам огромен календар в кухнята с колона за всеки член на семейството. Но ето тия неща не съм ги записала и така.

Явно ми е период и имам нужда от почивка.
Иначе на мен отдавна ми е ясно, че имам нужда от чистачка, готвачка и секретарка да организира календарите на децата, а и шоф^р ще е добре.

Aila аз съм си в къщи 3 дни в седмицата(плюс уикенда); успявам с прането долу-горе и регулярното чистене с мъжа ми.

Друго се чудя колко и какви извънкласни занимания имат децата? Чудя се дали да не огранича максимум по х на дете? И колко да е това х? Споделете опит?


Досега не съм органичавала, но моите деца са от тези които искат да правят и много се струпаха.

# 297
  • София
  • Мнения: 12 250
За допълнителните занимания, ние малко се оляхме този срок, но следващият ще има реорганизация.
Тъй като и двамата работим , три от работните дни са записани на допълнителни занимания в училище от 17 до 18. Вторник са на шах, сряда на сръчни ръчички, където майсторят различни неща, а в четвъртък на йога. Отделно вторник и четвъртък ходят на плуване в училището, но по обяд, по този начин поне то отпадна, като ангажимент и водене след училище. В понеделник след училище са на спортна гимнастика в НСА, от 6 до седем и половина и се прибират чак в осем. В петък са си до пет, но пък в събота са на курс в СМГ по математика от 10:30 до 12:30, след това на роботика от 2 до 4. В неделя са на кънки от 11 до 12 в Зимният дворец.
Роботиката беше по желание на едната близначка, другата също прояви желание, но вече не искат много да ходят. Платен е обаче целият първи срок и ще го изкарат, след това ще отпадне.
Математиката е отчасти по наше настояване и отчасти за едната по нейно желание, засега продължават и с вторият модул. Спортната гимнастика е по тяхно настояване, миналата година отказахме да ги водим защото е час и половина и отнема много време, но склонихме тази за веднъж седмично. По цяла вечер се правят вкъщи стойки на ръце, цигански колелета, шпагати и мостове...
Шаха и сръчните ръчички, както и йогата също са им интересни, но може би и едно от тях може да отпадне. За плуването аз лично държа да ходят, като един от най-подходящите спортове, особено предвид, че по цял ден са на чиновете. Те могат да плуват вече и като цяло им харесва, не им допада това, че губят от голямото междучасие по обяд.
Кънките отново са по тяхно желание, безплатни са по програма за развитие на спорта и се събраха повече дечица от класа, където се забавляват много. Малката напоследък обаче май не ходи с такова желание напоследък и би ще спре. Тя ходи на всичко от горното без математиката и роботиката.

# 298
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Ох, болните ми теми - почистване на къщата и занимания на децата...
Ние постигнахме съгласие за помощница, но ни е неудобно да пуснем човек у дома, преди да приведем къщата в някакво що-годе прилично състояние. Наскоро се разделихме с голяма част от бебешките вещи и дрехи, които бяхме струпали в един ъгъл на апартамента. Остава да намеря място и на безбройните подправи, подправченца и готварски джуджурии, които са завладели плота в кухнята и надявам се скоро да си намерим и подходящата жена.

За заниманията:
Баткото ходи на плуване, шах и фехтовка в училище през седмицата. Събота и той е на математика в СМГ, покрай това се е надъхал и се налага да го водим по всички състезания, които се провеждат за неговата възраст. Засега не ме ангажира много с този си график, но мрънка, че иска да ходи на айкидо и роботика, за които ще се налага да го водя специално.
Дребосъчка ходи в градината на плуване, английски, латино и народни танци. Ангажиментите ми към тези занятия са да ида в края на учебната година на концерт или открити уроци. Но сега иска да ходи на балет, за който пак аз ще съм ангажирана като развозвач.
Та ще се опитам от януари да вмъкна и допълнителните желания, но не ми се мисли какво ще е, когато и номер три започне да има претенции за заниманията си.

# 299
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Системата FlyLady ми помогна много да поддържам дома в приличен вид.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт