МНОГОДЕТНИ МАМИ

  • 126 633
  • 769
  •   1
Отговори
# 495
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Не мога да ги събера и затова минавам на градски вариант с повдигаща седалка. 

# 496
  • Мнения: 170
Моите 2 по-големи са с такива седалки, но без ограничител newsm78, а ползвам колана , който си е на колата;третото е в столче.И трите ги събирам спокойно на задната седалка, макар че най-голямата ще прави единадесет.Ако на нея махна седалката и другите веднага ще искат, така че заради тях и тя си я ползва без да има особена нужда Laughing

# 497
  • София
  • Мнения: 12 269
Pepsilight при мен най-широката част на столчетата е реално основата, така че няма проблем да се ползва и нагоре докогато има нужда, а засега ми е и удобно. Едното е че колана минава откъдето трябва, а другото е че при дълъг път като заспят има къде да се облегнат леко настрани. Самите столчета могат да се разглобяват и да се ползва само долната част като повдигаща седалка.
Какви са изискванията по законодателство за кг и ръст? При мен каките са 133-137 см и 35-39 кг.

# 498
  • София
  • Мнения: 1 555

Какви са изискванията по законодателство за кг и ръст? При мен каките са 133-137 см и 35-39 кг.
До 150 см, трябва да са с повдигаща седалка, кг и години няма цитирани в закона. Само см са важни.

# 499
  • Мнения: 8 143
В моята кола за малката ползваме все още такава седалка с петточковите колани (много нависоко е последната дупка водач), после могат да се махнат те и на облегалката да се ползва улея за колана на колата, а като се махне облегалката има т.н. ограничител за колана (колан с ухо)...току що навърши 6г, висока 123см, с яке се закопчават безпроблемно коланите.

При мъжа ми седалката е такава при нея се ползва колана на колата с улей на облегалката, която се вдига нагоре при порастване на детето.

Моята ми е по-удобна (засега), детето само си слага коланчетата, аз само закопчавам и разкопчавам. Сложено е на средната задна седалка с пълноценен триточков колан (в предишната кола беше двуточков и столчето стоеше встрани), а до нея сядат двамата батковци Simple Smile и двамата да са й подръка.

# 500
  • Мнения: 8 143

До 150 см, трябва да са с повдигаща седалка, кг и години няма цитирани в закона. Само см са важни.
Wink почти - моя син беше 146см 37кг (нещо беше напухкавял и му личеше, отскабна после Wink) и имахме спор с полицай - показах му класа на столчето, че не е безопасно да го возя при тези килограми в съответния клас, той се съгласи. (на столчето в колата, на което седеше малката в този момент, си пишеше - клас II и III, т.е. 15-36кг.)
Скрит текст:
Чл. 137б.(Нов. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0-за деца с тегло под 10 kg;
2. група 0+-за деца с тегло под 13 kg;
3. група I-за деца с тегло между 9 и 18 kg;
4. група II-за деца с тегло между 15 и 25 kg;
5. група III-за деца с тегло между 22 и 36 kg.

# 501
  • Варна
  • Мнения: 11 340
peneva_a, във вашия случай полицаят не е бил много в час, затова се е съгласил.  Peace Столчето ви не е било подходящо за килограмите на детето, но това не значи, че, формално погледнато, не е трябвало да бъде със седалка тип booster. Всъщност, едва ли го е мерил на височина, така че 146 см. лесно могат да се отчетат като 150.  Wink
Иначе основанието за ползване на столче задължително при деца с ръст до 150 см. е в чл. 137в от ЗДП:

Скрит текст:
Чл. 137в. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето, в съответствие със:
1. класификацията по чл. 137б, ал. 1 - за системите за обезопасяване на деца, одобрени в съответствие с чл. 137г, ал. 1, т. 1;
2. данни от производителя за височината и максималното тегло на детето, за което е предназначена системата за обезопасяване на деца, одобрена в съответствие с чл. 137г, ал. 1, т. 2.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

# 502
  • София
  • Мнения: 1 555

До 150 см, трябва да са с повдигаща седалка, кг и години няма цитирани в закона. Само см са важни.
Wink почти - моя син беше 146см 37кг (нещо беше напухкавял и му личеше, отскабна после Wink) и имахме спор с полицай - показах му класа на столчето, че не е безопасно да го возя при тези килограми в съответния клас, той се съгласи. (на столчето в колата, на което седеше малката в този момент, си пишеше - клас II и III, т.е. 15-36кг.)
Скрит текст:
Чл. 137б.(Нов. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0-за деца с тегло под 10 kg;
2. група 0+-за деца с тегло под 13 kg;
3. група I-за деца с тегло между 9 и 18 kg;
4. група II-за деца с тегло между 15 и 25 kg;
5. група III-за деца с тегло между 22 и 36 kg.
Да, права си за категоризацията на столчетата си се посочват килограмите.
Аз имах предвид следващия чл. 137в, който казва, кои деца трябва да използват т.нар. "системи за обезапасяване":
Скрит текст:
Чл. 137в. (Нов. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
Честно казано не знам какво се получава, когато детето няма още 150 см, а пък е над 36 кг. Ето като цитирания твой случай... Малко е параграф 22. Но по-скоро си мисля, че трябва да е само с повдигаща база, за да може коланът да не минава през врата му.

П.П. Извинете ме, че се повторих с chokolina.  Hug

# 503
  • Мнения: 8 143
Скрит текст:

До 150 см, трябва да са с повдигаща седалка, кг и години няма цитирани в закона. Само см са важни.
Wink почти - моя син беше 146см 37кг (нещо беше напухкавял и му личеше, отскабна после Wink) и имахме спор с полицай - показах му класа на столчето, че не е безопасно да го возя при тези килограми в съответния клас, той се съгласи. (на столчето в колата, на което седеше малката в този момент, си пишеше - клас II и III, т.е. 15-36кг.)
Скрит текст:
Чл. 137б.(Нов. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0-за деца с тегло под 10 kg;
2. група 0+-за деца с тегло под 13 kg;
3. група I-за деца с тегло между 9 и 18 kg;
4. група II-за деца с тегло между 15 и 25 kg;
5. група III-за деца с тегло между 22 и 36 kg.
Да, права си за категоризацията на столчетата си се посочват килограмите.
Аз имах предвид следващия чл. 137в, който казва, кои деца трябва да използват т.нар. "системи за обезапасяване":
Скрит текст:
Чл. 137в. (Нов. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
Честно казано не знам какво се получава, когато детето няма още 150 см, а пък е над 36 кг. Ето като цитирания твой случай... Малко е параграф 22. Но по-скоро си мисля, че трябва да е само с повдигаща база, за да може коланът да не минава през врата му.
П.П. Извинете ме, че се повторих с chokolina.  Hug
То на повдигащата база пише килограмите Simple Smile

# 504
  • Варна
  • Мнения: 2 036
И двете момчета се возят още с коланите на столчетата, макар че баткото е със стол 9-36кг. Не знам дали мога да сложа един от големите столове по средата и да го свържа с колана, който идва от тавана (колата ни е комби). Не ми е много ясно как се ползва този колан.

# 505
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Цитат
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
Доколкото разбирам от текста, повдигаща седалка се ползва само при условие, че детето се вози на предна седалка. Нали не бъркам?

# 506
  • София
  • Мнения: 12 269
Деца над три години и под 150 см, заемат седалка, която не е предна. Тоест седят отзад поне според мен.

# 507
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Деца над три години и под 150 см, заемат седалка, която не е предна. Тоест седят отзад поне според мен.

Точно така. Peace

# 508
  • София
  • Мнения: 1 555
Цитат
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
Доколкото разбирам от текста, повдигаща седалка се ползва само при условие, че детето се вози на предна седалка. Нали не бъркам?
Това го бистрихме преди време в друга тема и тогава имаше разногласия по въпроса, но все пак да си кажа аз как го разбирам  Embarassed.
Разковничето в тази алинея за мен е текстът в червено, т.е. тук се налага правило за колите, в които няма столчета, колани и т.н. - "системи за обезопасяване". То в такива деца под 3 г. не се превозват, а тези над 3г. и под 150 см. са задължително на задна седалка.
А в личните ни коли, където сме задължени да имаме системи за обезопасяване могат и да са на предна седалка със съответното столче и колан/и.

# 509
  • Мнения: 8 143
...А в личните ни коли, където сме задължени да имаме системи за обезопасяване могат и да са на предна седалка със съответното столче и колан/и.
Само допълвам - с изключена въздушна възглавница за малките (има си знак и на седалките и на таблото странично до жабката, което се вижда при отворена предна врата).

Общи условия

Активация на акаунт