МНОГОДЕТНИ МАМИ

  • 126 187
  • 769
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 500
Мами, темата е дъвкана вече, но понеже имам в момента точно такъв проблем , моля за помощ. Мами от София (понеже по спомен всяка община сама решава за себе си) за трето дете винаги ли е 0лв.таксата в детскаградина/ясла и фактор ли колко от децата ми са едновременно в градината и че баткото е третокласник?
Просто от този месец трябваше да ползвам отстъпката за многодетно семейство, а си ме таксуваха средният с 50% отстъпка от таксата и малкото 18,40лв за 9 дни за м.октомври По спомен точно той трябва да е с 0лв такса.
Благодаря на отзовалите се!

# 256
  • София
  • Мнения: 12 238
Третото дете е без пари, независимо дали по-големите са ученици. При мен до миналата година каките бяха в 1 и 2 клас, малката в ДГ и не плащах нищо за нея. При нас касиерката си беше запозната с наредбата и нямаше нужда от обяснения. Каза, че каките пак са ми деца няма значение, че не са в ДГ вече. Така че ако нещо само си разпечатай наредбата и я занеси. Имаше нещо обаче, че трябва да се представи акта за раждане на третото дете и мисля от следващият месец вече важеше намалението, може да провериш и това. Не съм сигурна, но мисля, че децата трябва да са под 18 г обаче и трите.

# 257
  • Мнения: 500
Наредбата я четох и там нямаше изисквания колко от децата ми трябва да са в Одз-то едновременно. Понеже днес плащах таксите, ми се стори че сумата не е ок. Споделих им , че вероятно има грешка и да проверят.Сега чакам да се обадят . Дано не ми се налага да се занимавам дълго с този казус.
Най-голямото ми е на 9г. Актовете за раждане ги подадох в края на септ. Да не говорим, че малкото/третото ми е на 2г.вече , а те се правеха на разсеяни та си плащах досега като поп.

# 258
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Аз останах с впечатлението, че всяка детска градина решава автономно. Първо казаха, че не може, а после ни казаха да донесем молба. Баткото е 1 клас, по-малкото е първа група в градината, а малката е на 3 месеца. За предния месец платихме за средното 12,80 Peace Казаха, че един ден за бебка няма да плащаме.

# 259
  • Мнения: 8 082
Аз останах с впечатлението, че всяка детска градина решава автономно. ....
От общината зависи. В София при 3 деца второто е на 25% такса, третото без такса, независимо дали и трите са в градинска възраст и още по-малко в едно ОДЗ. (моите са двама ученици и една девойка на градина, на моя колежка една ученичка, младеж в градина и "бебчо" на ясла и не са в ОДЗ а самостоятелни градина и ясла при такива такси)

# 260
  • София
  • Мнения: 12 238
Наредбата е общинска, не зависи от ДГ. Мисля, че ДГ не са на минус, защото си получават нужната дотация от общината и във връзка с това Елена я пишеха, че винаги е била на ДГ и никога не им искаха извинителна бележка, когато е болна  Simple Smile

# 261
  • Мнения: 9 721
Бъркате се, защото формата, която ви дават да попълните е неправилно формулирана. Предполагам, че е нарочно. Там пише, да се декларира броя на децата, които са в градината и да се предостави акт за раждане на всяко от тях. Обаче, всъщност в наредбата или в закона (тук ще ви заблудя), си пише, че третото е безплатно, независимо дали другите подещават ДГ.

# 262
  • Мнения: 500
Аз още отдавна информативно отидох при касиерката да питам дали ми се полагат тези отстъпки и защо като се роди малкото/третото старата касиерка ме върна, че чак когато бебето влезе при тях чак тогава да подавам за отстъпки. Тогава (при новата касиерка) се бях подготвила, бях си записала по кой член и алинея какво точно пише и т.н.  Тогава ми намалиха на средния таксата на 50 % под предтекст, че бил първото дете в градината и затова получава отстъпката за първо дете, дрън-дрън. Пак ок, че и това ми намалиха де. Замълчах си. Сега четох, информирах се уж, че и това не е било ок. Четох, че третото не плаща такса в детските градини на София и хоп- ето начислили ми такса за 9дни 18 и нещо си. Е как бре хора? Дей таз логика? Иначе се опитваше да ми обясни нещо си. Само отсякох, че съм в течение и от други многодетни майки имам друга информация и да си направят справка, а после да ми кажат какво ще бъде занапред.
Не са огромни сумите, но ме дразни фактът, че не си правят правилно справките и ако си замълча, така ще си остане. Не обичам никак, ама никак да си мълча Mr. Green

# 263
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 419
За София (а май и за повечето градове) работите стоят така:

Трето (и „нагоре“) дете в многодетни семейства се освобождава от такса за ДГ - това гласи наредбата за вътрешния ред, не я знам общинска ли е, каква ли. Същата наредба определя таксата за второто дете на 25% от пълната такса. Виж, за първото (когато са 3+) не съм наясно как ще да е, защото от моите само 2 са в ДГ (едното е на ясла, а другото е трета група в едно и също ОДЗ).

НО има нещо съществено. На повечето места освобожаването от такса и намалението на таксата за второто дете не става автоматично, а трябва да се подаде молба (заявление, декларация или каквото щеш там). Обикновено е свободен текст, но някои заведения си имат образец. Хич да не се правят на невинни! #2gunfire

# 264
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
Таксите са по наредбата и са за всички градини в София. За второ намалението е 75%, а за трето -100%, независимо кое дете в коя градина е и дали се засичат в градините. Нашата кака е е 5. клас, сега средната е в друга гтадина на 5 години, а бебка утре прави 9 месеца. Искаха ни удостоверение за сем положение. Таксата се намаля от деня, в който се подава заявлението.
За трето дете купоните за държавната детска кухня също са с 50%намалени.

# 265
  • Мнения: 500
Подадох заявление заедно с актовете за раждане и декларацията за сем.полож., всичко необходимо. Но нещо им са неточни сметките и сега трябва да се занимавам да им диря аз информацията. Все едно съм единствената многодетна майка.
А да, да не говорим, че тези документи трябва всяка учебна год. да се подават.

# 266
  • София
  • Мнения: 3 116
Подадох заявление заедно с актовете за раждане и декларацията за сем.полож., всичко необходимо. Но нещо им са неточни сметките и сега трябва да се занимавам да им диря аз информацията. Все едно съм единствената многодетна майка.
А да, да не говорим, че тези документи трябва всяка учебна год. да се подават.

Не е трябвало изобщо да плащаш каквото и да било за малкия. Naughty Подала си необходимите документи, тяхна работа е да ги заведат към общината или там каквото трябва да се направи.

Аз подадох еднократно тези документи, не са ми искали всяка година.

# 267
  • Мнения: 9 721
На мен всяка година ми ги искат. Заявление + три акта за раждане.
Първото дете също ползва намаление от 25%.

# 268
  • Мнения: 11 607
И аз като sweetkids_mama съм подавала само 1 път документи и до края на детската градина не са ми искали нищо друго. Това е за всяко дете.....Защото за Сами смятахме, че те си знаят, но ни казаха, че трябва пак да попълним молбата и актовете за раждане.......

И копирам поста на Кабо Алма от фейс групата -

ПРАЗНИК! ПРАЗНИК! ПРАЗНИК!
smile emoticon

Празник на "Пълна къща" на 13.12.2014 г., от 11 до 14 ч.
в залата на 51 СОУ (Район Красно село, ул. Софийски герой 28)!

Как да участваш?
1. Изпращаш на лични съобщения на @Десислава Разсадова имената и възрастта на децата. Желателно е да се посочи и общо семейно име за децата, с което да бъдат извикани от Дядо Коледа за раздаването на подаръците.
2. Ако си се записал в списъка за празника при @Десислава Разсадова, заделяш 15 лв. от семейния бюджет и или ги изпращаш на сметката на Асоциация Родители в УниКредит Булбанк (BG62 UNCR 7630 1015 4992 05 - с пояснение "За празник на Пълна къща"), или ги даваш на място на @Цвета Брестничка срещу разписка. Ако си се записал в списъка, се задължаваш да платиш вноската от 15 лв., дори и да си възпрепятстван да дойдеш на празника.
3. Строяваш цялата челяд да рисува за изложбата на детски рисунки - участието няма конкурсен характер, така че всеки художник е еднакво велик.
4. Приготвяш нещо вкусничко, с което да участваш в кулинарния конкурс и да подпомогнеш изхранването на всички гладници на празника (няма нужда да е в несметни количества - всеки носи горе-долу колкото за едно семейство, като цяло се получава изобилно и разнообразно).
5. Вземаш всичко гореизброено + доброто си настроение + цялото си търпение и посвещаваш неделята на 13.12. от 11 до 14 ч. на това да се запознаваш и забавляваш с други луди като теб.

# 269
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 419
Документите се подават само веднъж. Децата не се раждат отново всяка година, за какво им е цялата тая бумащина. Жалко, че се налагат такива разправии.

Впрочем, миналата година, когато Никола се роди, почти никой от ДГ не беше и разбрал, че съм била бременна и че имаме и трето дете. Аз пък от своя страна не бях наясно, че ни се полага такова намаление (лъв ми съвсем вятър го вее...). Но госпожата на малката ми щерка ни засили да подаваме заявление (за 25%) и пр., за което съм ѝ много благодарна.

Преди 2 седмици, когато Нико тръгна на ясла, пак от ДГ ни подсетиха да подадем молба за освобождаване от такса. Те удостоверенията за раждане ги имали. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Мамо Цоцоланке, благодаря за информацията! Аз се осведомих от ФБ групата (благодаря, че ме приехте!) и още не съм споделила с „половинката“, за да решим ще участваме ли. Hug

Общи условия

Активация на акаунт