Какво искат работодателите?

  • 12 602
  • 149
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте Simple Smile Въпроса, който съм задала: "Какво искат работодателите?" ми е много важен в момента, защото от известно време си търся работа. Надявам се да се получи дискусия по темата.  newsm10
Въпросът е към всички работодатели, човешки ресурси и мениджъри, които участват в процеса на наемане на персонал. Какви качества (лични, професионални....) бихте желали да притежава кандидата, който веднага бихте наели?
пример: - да е с добро образование от престижен университет;
- или да е скромен и тих, да не се бърка много в работата на шефа и да си гледа само своите задължения;
- такъв, който няма големи амбиции и иска възможно най-малко пари;
- такъв, който ще дава идеи и помага със съвети за развитието на фирмата (разбира се според образованието си);
- или уверен и нахакан, тип "всичко мога" ;
ИЛИ....................................
Темата за мен е важна и ще ми бъде много интересно да прочета вашите отговори!
Благодаря на всички включили се! Simple Smile   bouquet  newsm51

# 1
  • Мнения: 5 060
Интересна тема, на която няма еднозначен отговор. Но моите наблюдения са, че работодателите търсят своя огледален образ. Ако са добре образовани, интелигентни, креативни, дейни, то търсят същите качества и в служителите. Ако "развиват" бизнес без необходимите компетенции, често грешат в избора на качествен и кадърен персонал, не го уважават и ценят и така колелото се завърта в грешна посока и по някое време инерцията му се изчерпва.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 349
Работодателите все повече занижават критериите си при избора защото просто няма кадри. Тези с добро образование бягат в чужбина.  ooooh! ooooh!

# 3
  • Мнения: 19 012
последните години си е трудно
или хората, които стават за нещо по документи и на интервю, искат много пари
или същите тези се оказват след като ги наемеш, че не могат да свършат никаква работа

# 4
  • Мнения: 2 461
Брей, няма коментари...
И мен живо ме интересува отговора на този въпрос.
При нас работодателя търся какъвто и да е човек, който:
* да не е конфликтен
* да не отсъства, да не взима болнични
* да няма големи претенции
* да не иска голяма заплата ( визирам над 1000 лв)
Няма значение: трудов опит, образование,години,пол.

# 5
  • Мнения: 8 883
Зависи от позицията, за която търсим човек.

Ако е по-ниска позиция, търсим хора, които са отговорни и които имат желание да се развиват.
Не са ми по вкуса такива, които правят нещо, за да отбият номера и се плъзгат по повърхността  Peace За мен такъв човек е в тежест, защото прекият му ръководител не може да му има доверие и ще трябва да инвестира допълнително време да върши и неговата несвършена работа или некачествена такава.

Ако е за по-висока позиция, аз лично очаквам задълбочена експертиза и разбиране на това, което прави.

При всички случаи очаквам проактивност винаги и съзнателност. Също така търся и т.нар. soft skills - умение да общува с хора, да се държи адекватно в различни ситуации, да бъде премерен като поведение и т.н.

За съжаление наблюденията ми са, че качеството е доста ниско - много трудно намираме хора - последната година взехме и освободихме около 5 човека.

# 6
  • Мнения: 873
И аз това се питам напоследък, особено след едно интервю на което бях и което по-скоро приличаше на теоритичен изпит. Това, което ме питаха почти не кореспондираше с описаните от тях изисквания в обявата. Имаше и писмена част. Харесаха ми писмената част, харесаха ми CV-то,което 1 към 1 отговаря на длъжностната характеристика на предлаганата позиция. В интервюто си позволиха да питат за личния ми живот. Беше уморителна 2 часа сесия  ooooh!
Накрая, обаче, им казах, че и аз имам въпроси. Въпросите ми бяха свързани с възможностите за развитие и заплащането. Нищо особено, но мисля, че ги изненадах с това, което им поисках. Като им казах каква заплата очаквам, съвсем ми стана ясно, че няма да се получат нещата. Понеже знам, че работното място се дотира от общински бюджет, а там всички знаем какви заплати предлагат. Парите никак не отговарят на високо квалифицирана работа (когато преди 10 години започнах същата работа в една друга община, заплатата ми беше колкото на портиера, но тогава ме успокоиха, че съм начинаеща и бла-бла), а в кариерата се расте с връзки. Добре тогава, питам аз, защо имат толкова високи изисквания към кандидатите, като знаят, че не могат да си позволят човек с опит, тесен специалист?
Както и да е, казаха, че ще ми се обадят с оферта след една седмица. Горките, те не знаят ли, че аз знам, че с общински пари не се лавира-колкото-толкова!
Обадиха ми се след 10 дни. Хъката-мъката, решили, че ще търсят човек на по-ниска позиция и ми пожелаха успех. Вярно е, че когато ми се обадиха по телефона да ме поканят на интервю, ми бяха казали, че има възможност да променят решението си в последния момент и ме питаха дали бих се съгласила. Отказах! И все пак ме излъгаха, защото видях, че са подновили обявата, за която кандидатствах, т.е. "моето" място е още свободно! Естествено, щеше да е унизително да ми кажат, че не могат да ми предложат исканото заплащане, защото са голяма компания, с медийно присъствие, известни личности в управителния съвет! Ами тогава да ми бяха казали, че са намерили по-подходящ кандидат и това е!

По принцип си имам работа и не ми беше на зор това място. Обаче, реших да си направя експеримент. Др.път съм решила да отговарям с: "Както кажете, така ще работя! Да, съгласна съм на 600лв., даже са ми много...." Ааааама, ХА! Twisted Evil

# 7
  • Мнения: leet
На мен ми се е налагало да провежда интервюта и честно казано, първото впечатление ми е много важно. Имала съм кандидати с много сходни автобиографии, добри качества, но си избрах човек, който ми стана симпатичен. Разбира се, ако не отговаряше на критериите, които моята фирма има, нямаше да го вземем.
Иначе е много индивидуално кой какви кандидати търси, всичко зависи от профилът на фирмата/предприятието, в което се кандидатства и няма обща формула.
При нас беше важно да е комуникативен, грамотен и с добра дикция. Естествено всичко допълнително е плюс, но не сме залагали на образование, опит и прочие, защото работата при нас е такава, че или ставаш или не ставаш, пък ако ще и 20 дипломи да имаш.

# 8
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
На мен ми се е налагало да провежда интервюта и честно казано, първото впечатление ми е много важно. Имала съм кандидати с много сходни автобиографии, добри качества, но си избрах човек, който ми стана симпатичен.

Ето това е субективен фактор при подбора на служители, който играе важна роля и за него няма точна формула.
Темата е интересна. Дано се включат повече хора от човешки ресурси и да споделят информация. Peace

# 9
  • Мнения: 18 558
Интересна и полезна тема.
В тази връзка искам да споделя тези въпроси, зададени ми от ЧР "Мислите ли скоро да имате деца" ?, "Какъв ви е семейния статус"? -и това са първите два въпроса, които ми се зададоха от настоящият ми работодател. Няма образование,къде,какво, казах две-три думи и това е.
Не знам какво е оказало влияние да ме вземат-мисля, че и аз съм им станала сиптачина, Grinning или може би заради магистратурата ми по PR, тъй като мястото изисква доста комуникативност и контакти с хора или пък си беше чист късмет.
Знам,че за тях сигурно е важно, щом и ме накараха да подпиша декларация, че ако забременея веднага ще ги уведомя и ми пуснаха срочен д-р за 1 година/сигурно за да могат да си опекат работата/, и все пак ми е интересно какво очакват да им кажеш? И ккави са тези декларации, те ми обясниха, но така и не разбрах, каква и е целта на тази декларация?
Иначе по темата е много субиктивна-има сериозни работодатели, ценящи кадрите си, искащи да наемат можещи, креативни и умни хора. Има и такива, които искат роби, слуги, подлизурковци, тихички и просто изпълнителни.Има и такива, които си правят каквото си знаят, отнасят се зле, не им е важно друго освен да им работиш за малко пари ако може и да си траеш.
Ами на 26 години съм, след няма и месец се омъжвам, сигурно искам да имам деца, ама че са интересни...!!
Просто ми е интересно наистина.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 15
Здравейте!  Simple Smile Чета всички мнения и са ми много полезни!  newsm44  bouquet Надявам се още хора да се включат.
По-конкретен въпрос, който също искам да задам е: При проведено интервю за работа за каквато и да е позиция (и сфера на работа), как решавате, че това е ТОЙ- вашият нов служител: от всички кандидати за позицията при сходен опит и дори образование?  newsm78 newsm51

# 11
  • Мнения: 95
Интересна тема.
И аз съм водила интервюта. Хора всякакви- някои нахакани и самоуверени - като им зададеш практически въпрос- чак ти става леко конфузно, че ги питаш нещо толкова елементарно за тях- но няма как. И се оказва, че не могат да сметнат две+две. Други, притеснителни, започват да се извиняват, че не са имали време да се подготвят- червят се, но тръгват по пътя на логиката и в крайна сметка смятат две + две (това показва, че човека има логична мисъл и дори за момента да няма нужните знания - може да запази спокойствие в непозната среда и да потърси решение. А знанията се придобиват с времето)
Няма значение нахакан ли е или скромен- ако има качествата, необходими за работа, ако мисли, стигаме до фактора колеги. Зависи за какъв "предварителен екип" става на дума. Дали човека ще пасне. Все пак, важно е да има разбирателство.
Например млада нахакана, самоуверена 25 годишна мацка няма как да пасне в колектив на 35-45 годишни жени с шеф мъж. Ще я изадат с парцалките- колкото и да е умна и оправна, и ще я обвинят за любовница на шефа. И двете страни ще са недоволни- и тя - че е онеправдана, и те- защото са убедени в правотата си. Но ако момичето е скромно- върши си работата и има уважение към по- възрастните- ще се впише.
Измислям си ги в момента- но общо взето така стоят нещата. Гледаш СВ, знания/ или оправност в непозната ситуация- зависи/ и дали се вписва човека в екипа.

# 12
  • Мнения: leet
Нарша, ако трябва да гледам критерии, опитът натежава - винаги. Аз лично нямам доверие на образователната ни система и за мен опитът е много по-ценен. Това обаче е в моята сфера. Ако търсят лекар, счетоводител или някакъв тесен специалист, там се тръгва от образованието. Съгласна съм, че трябва да пасва и на екипа, не е само за годините. Аз почнах на 23 в моята фирма, а всички бяха над 30, но не съм имала проблеми с това, нагодихме се. Навсякъде е различно и шефът трябва да вземе под вниматие и мнението на останалите си служители.

# 13
  • Мнения: 1 129
Аз съм на 26 и съм сред екип от 35-55 годишни жени с шеф - мъж.  Вписах се благодарение на това, че не съм нахакана, нагла и арогантна. Меп-84 е права. Винаги има оглеждане и преценяване на новия човек. Обаче има и чисто женска злоба на някои места и може би е добре да поговорим и за този фактор /при мен такова нещо нямаше/.
На интервюта съм била и мога да разкажа за 2 от тях.
1-вото - малък град в СЗ България,баба ми отскача дотам понякога, държавна служба. Още при подаване на документите  ме питаха къде ще спя. Ама точно така, без промяна цитирам. Казах, че имам имот в града, това е истина. На самото интервю това им беше първият въпрос, както и серия от лично естество. Изобщо не се коментира работното място и качествата за него.
2-рото беше в друг град за подобна позиция. Разликата беше от земята до небето по отношение на всичко. Питаха ме какво бих правила ако доволен човек донесе кутия с бонбони за благодарност, какво бих сторила ако агресивен индивид скочи на бой, какво когато имам много работа, а работното време свършва. Говорихме за предишния ми опит и с какви впечатления съм от предишния си екип.
Впоследствие избраха друг човек, но и досега съм благодарна на хората, че се отнесоха по същество, а не ме питаха за мен самата с цел клюки и да ме "подразберат", понеже само за чували за мен ( в малкия град всички се познават/познаваме).
За сегашната ми работа интервю нямаше, предложиха ми я направо, а с някои от хората сме работили заедно и преди. Изкуших се и попитах тогава шефа си как вижда моето бъдеще в своята компания и с какво точно бих могла да бъда полезна, учуди се, не очакваше. Отговори ми.

# 14
  • Мнения: 829
Питаха ме какво бих правила ако доволен човек донесе кутия с бонбони за благодарност, какво бих сторила ако агресивен индивид скочи на бой, какво когато имам много работа, а работното време свършва.

Ти какво отговори? Въпросите ми допаднаха, искам да сравня с това, което бих казала аз, ако не е лично.

Общи условия

Активация на акаунт