Законна ли е продажбата на реплики?

  • 8 177
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 516
Поръчах си обувки от случаен сайт и не четох текста, който е под линия. Цените бяха като на оригинали (и понеже уж са останали само по 1-2 номера - в намаление), затова не се усъмних, сега случайно го забелязах.
Поръчката ми я потвърдиха в петък по телефона, без да уточнят, че са реплики.
Не отричам, че грешката, че не съм видяла текста е моя и искам да съм коректна, т.е. бих платила транспортните разходи и да върна стоката.
Но ако този тип продажба е незаконна няма да го направя.
Рових, но не намерих категоричен отговор.
Ако някой е наясно, нека пише...

# 1
  • Мнения: 5 060
Ако са брандирани с известната марка или със съставно име на оригиналното, не е законно. Но в противен случай и аз не съм запозната.

# 2
  • Мнения: X
Не съм наясно със законовото положение, но е факт, че всички онлайн сайтове за продажба са бъкани с ментета. ooooh! На границата митничарите уж ги спират, ако / като ги хванат.

Обаче, ще изразя големите си съмнения по отношение на нещо, написано от теб (ако правилно съм те разбрала) - ти се чудиш дали да плащаш обратната доставка и т.н., но мен, ако питаш, никой няма да ти приеме рекламацията. Най-много, като чуят, че затова им се обаждаш / пишеш, да те блокират... Confused

# 3
  • Мнения: 46 516
Ако са брандирани с известната марка или със съставно име на оригиналното, не е законно. Но в противен случай и аз не съм запозната.

Според снимките са брандирани, дори за тези, които аз поръчах са ползвани снимките на оригинала  Crazy

Обаче, ще изразя големите си съмнения по отношение на нещо, написано от теб (ако правилно съм те разбрала) - ти се чудиш дали да плащаш обратната доставка и т.н., но мен, ако питаш, никой няма да ти приеме рекламацията. Най-много, като чуят, че затова им се обаждаш / пишеш, да те блокират... Confused

Изпратени са до офис на куриер, т.е. ще са там, докато аз или те не си платят транспортните.

# 4
  • Мнения: 919
А защо не пишете на фирмата-производител на оригиналната стока? Те обикновено вземат мерки за да защитят марката си.

# 5
  • Мнения: X
Изпратени са до офис на куриер, т.е. ще са там, докато аз или те не си платят транспортните.

Е, тогава няма какво да го мислиш. Peace

# 6
  • Мнения: X
Наскоро някъде из медиите се говореше, че световните дизайнери се разправяли с китайците и искали да съдят китайски сайтове, че продават реплики на техни модели и точно ги представят със снимки на оригиналните. Не случайно има акции на митниците, където конфискуват стоки- реплики.

# 7
  • Мнения: 2 141
Ох, преди две години така си купих едни "маркови" обувки и чанта за 280лв дойдоха увити в найлон. Чантата пластмасова (не се шегувам), а обувките картонени Laughing пих една студена вода и... все още съм обект на подигравки от мъжа ми ooooh!
Вече не си пазарувам от БГ сайтове, а само от чужди.

# 8
  • Мнения: 46 516
А защо не пишете на фирмата-производител на оригиналната стока? Те обикновено вземат мерки за да защитят марката си.

Там са всички производители...
Сайтът е съвсем публичен и си пише най-долу - всички стоки са реплика Crazy ако не е законно, все някой да е забелязал досега, затова се чудя дали не е допустимо, щом само са обявили, че са ментета. Въпреки че се съмнявам.

# 9
  • Мнения: X
На каква стойност ги поръча и на коя марка?

# 10
  • Мнения: 46 516
Кецове Converse - редовна цена пише 90 лв., на намаление 35 лв.

Наказателния кодекс намерих това:

Чл. 172б. (Нов - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) (1) Който без съгласието на притежателя на изключителното право използва в търговската дейност марка, промишлен дизайн, сорт растение или порода животно, обект на това изключително право, или използва географско означение или негова имитация без правно основание, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева.

Силно се съмнявам, че са уведомили всички, които са притежатели на правата.

# 11
  • Мнения: 3 031
Напоследък забелязвам, че има много реплики на Конвърс. Във фейсбук съм попадала на 3-4 страници, които ги предлагат на подобна цена.

Не може ли просто да им ги върнеш?

# 12
  • Мнения: 46 516
Това се чудя. Да отида, да платя 10 лв. транспорт и да им ги върна или просто да се обадя по телефона и да им кажа, че дейността им е незаконна и да се оправят с куриерите и пътните.

# 13
  • Мнения: 3 031
По-скоро им се обади. Подвела си се по уж намалението, което реално го няма, защото никога не са стрували 90 лева.

# 14
  • Мнения: 46 516
И аз натам клоня...

Общи условия

Активация на акаунт