Отказ за изплащане на болничен

  • 3 554
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 577
Здравейте!

Надявам се някой да ми отговори на някои въпроси.
Миналата година имах разпореждане от НОИ за отказ на изплащане на болничен.Бях напуснала работа и след това занесох болничен за гледане на дете до 18 год,възраст.Мислех ,че в срок от 30 дни след прекратяване на договора имам право на изплащане на болничен.Тогава се наложи и аз предадох такъв.

В момента си работя ,близо година от случая.Осигурена съм на пълна заплата ,8 часов раб.ден.Юли месец тази година отново взимам болничен и до днес той не ми е изплатен.Взлезнах в сайта на НОИ-отново октказ!!!
Сега вече не разбирам каква е причината.

Отказа от миналата година има ли някаква давност? Той не е ли само за болничния за ,който се отнася? Притесних се на личната лекарка да не са й направили проблем.Аз не й споменах за напускането ми.
Понеделник ще се обадя до НОИ ,но се надявам някой да се включи за съвет.

# 1
  • Мнения: 7 779
изчакай още малко де. поне до към 15.09

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Взлезнах в сайта на НОИ-отново октказ!!!

Съвет може да се даде,ако знаеш причината за отказа.Не пише ли нещо около болничния?Ако не,трябва да разбереш какъв е проблема и да го отстраниш.Залагам,че е грешка на фирмата-нещо при попълване на приложенията около болничния ти.
Каква е била причината за отказа от мин година?Отказа от мин година не касае този ти болничен

# 3
  • Мнения: 9 991
Знам че събота и неделя и празниците не ги плащат, ако ще и в болница да си лежала. Първите 3 дни са за сметка на работодателя. Защо сама си ги внасяш болничните? Това не е ли работа на работодателя?

# 4
  • Мнения: 577
Работодателя ги внася.Причината е това разпореждане от миналата гидина.Основанието за него е че след като съм напуснала мога да си гледам детето и не нужен болничен.Аз така го разбирам.Имаш право на обезщетение само ако самия ти се разболееш.Явно е някакво нарушение и това е причината да не ми изплатят и този болничен.

# 5
  • Мнения: 6 214
Взлезнах в сайта на НОИ-отново октказ!!!

Съвет може да се даде,ако знаеш причината за отказа.Не пише ли нещо около болничния?
Аз от болднатото разбрах, че точно си пише "отказ".  newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 4 548
Не са ли ти пратили писмо с отказа? Там си пишат съвсем точно кой член и алинея са причина за отказа. Не може да има общо с предишния отказ. При мен веднъж се случи да ми откажат изплащане, защото заплатите ни ги дават преди края на месеца, а болничния беше някъде откъм края му. Основанието беше,  че ми е изплатена заплата за периода на болничния и не може и болнични да ми се дават. Друг е въпросът, че работодателят си ми ги удържа следващия месец парите. Така си останах и без болнично обезщетение и без заплата за периода на болничните. Най-голямата простотия беше, че писмото за отказ го получих чак след 3 месеца при положение, че датата му на издаване от НОИ беше 2 седмици след установяване на нарушението. Къде е отлежавало още 2 м. не знам. Оказа се, че има и срок за обжалване на отказа, който е май 2 седмици - не помня вече, но си го пишеше в писмото. Веднага се обърнах към работодателя си и ми обясниха откъде е проблемът и че ще направят връзка с НОИ за решаване на всички случаи като моя. Аз реших да не ги чакам, за да не изпусна срока, и лично подадох молба в деловодството на НОИ за отпадане на отказа. Точно след 2 дни си получих парите.
При всички положения искай повече инфо за причините за отказ - после говори с работодателя си.

# 7
  • Мнения: 6 214
И аз мисля, че не може да е без причина. 100% има някаква неточност някъде. Едва ли някой седи и от време на време си избира на еди си кой болничния да не се изплаща. Както си мислят повечето хора.  Grinning

# 8
  • Мнения: 9 991
На мен ми се струва да не чете стария отказ, и да го мисли за втори. Виж му датата, ако има такава. Днес трябваше да се е обадила.

Общи условия

Активация на акаунт