ГРАДИНАРСТВО - моето хоби 17

  • 91 137
  • 800
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 622
Здравейте, градинарки!  Hug

Я кажете има ли рози за сянка  Thinking. Двора ми не е голям и на всичко отгоре има плътна сянка от асми. ММ ги оряза така хубаво на пролет, а те пак се сгъстиха страшно много. Освен да се опитам да се преборя с него да махне някой от по не хубавите сортове. Crazy

# 16
  • гр. София
  • Мнения: 4 775
Здравейте на всички, чета отдавна темата. Досега в градина нищо не съм засаждала, отглеждам доста цветя в саксии в къщи. Бих искала обаче да попитам как мога да засадя дюла и липа в градина? Трябва ли задължително да купя дръвче, няма ли друг начин особено за дюлата? Искам да намеря хубава, едра и ароматна дюла и от нея да си захвана, а от готовото дръвче не знам какво ще излезе....

# 17
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
Супер си!!! Heart Eyes Пеперомията е! Само е с по-дебели и къси шушулки Laughing
Ох, щастливото ми бобче май не е щастливо, за да капе така Confused

Сега се поразрових навътре и намерих умрели спаружени шушулки с черен край Shocked
А на някой хубави шушулки има черни петънца. Може ли да е бобова болест?

И бяла паяжина намерих. Shocked

пише, че е нормално да падат листата през зимата, може при теб да е дошла по-рано  Peace
паяжина или памуклийка? ако е второто ... Tired

Здравейте на всички, чета отдавна темата. Досега в градина нищо не съм засаждала, отглеждам доста цветя в саксии в къщи. Бих искала обаче да попитам как мога да засадя дюла и липа в градина? Трябва ли задължително да купя дръвче, няма ли друг начин особено за дюлата? Искам да намеря хубава, едра и ароматна дюла и от нея да си захвана, а от готовото дръвче не знам какво ще излезе....

как смятате да "захванете" дюля? има начин с присадка/калем, но аз познавам много малко хора, които го могат. не е работа за всеки.  Peace

липата не е добра идея за двор. пуска много издънки и ще е проблем  Peace

# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
От семка пък съвсем нищо няма да излезе Simple Smile Овошките се ашладисват на друга подложка. Единствен вариант е някой да ти ашладиса на дръвче пъпка от дюлята, която ти е харесала.
В разсадниците за овошки отглеждат добри дръвчета и дават подробна информация за приблизителен вкус, за особености, за време на узряване. Довери им се Wink
Ние така си купихме дръвчетата и не сгрешихме. Имаме по няколко сорта от вид, които узряват по различно време. И от дюлята съм много доволна.

# 19
  • гр. София
  • Мнения: 4 775
st. Dobri, не смятам нищо, затова питам....  Peace Не знаех, че липата пуска издънки.  Thinking

Ljuboznatelna, благодаря за разяснението. Ще потърся в разсадник. Вие от кой разсадник сте купували дръвчета? Нищо не съм купувала от разсадници и не знам към кой да се ориентирам....... Може ли препоръки?

# 20
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз съм от Пловдив и няма да ти свърша работа Simple Smile Но ако някой от Пловдив иска дръвчета - от разсадника в Брани поле, и от Аграрния до Беломорски. В Брани поле агрономът изключително подробно обяснява за височина, устойчивост на болести, време на зреене и вкусови качества.

# 21
  • гр. София
  • Мнения: 4 775
Все пак благодаря, Любознателна!  Hug
Някой от София с отзиви или препоръки за разсадник?  newsm78

# 22
  • на дъното
  • Мнения: 1 547
Здравейте! Може ли  някой да ми отговори на въпроса?Преди 2 седмици засадих в сандъчета луковици на нарцеси и лалета (нали уж на есен се засаждат ) а те взеха че почнаха да растат  newsm78 поляла съм ги най-много 2 пъти. Нормално ли е,аз ли згафих нещо,на пролет дали ще цъфнат? Помагайте  Praynig

# 23
  • Мнения: 11 368
Благодаря за новата тема!

# 24
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Малко е раничко, все пак лятото свършва на 22 септември  Simple Smile  Аз моите нарциси не вадя (в земята са), но се случва при по-топла зима да излязат още през февруари. После студа ги задържа до времето за цъфтеж.
Ако се питаш какво следва - и аз не знам, но ми е любопитно.

# 25
  • Мнения: 4 300
Аз не съм много запален градинар и досега не съм се разписвала в темата, но човек и добре да живее му идва до главата някой проблем. Тази пролет засадих три кипариса в градината, до една стена- мястото е в общи линии сенчесто, сутрин пече за няколко часа, 3 максимум. Не бях сигурна, че ще се захванат, тъй като на самите дръвчета пишеше полусянка- слънце, а и не бяха хич малки, около 1.5 м височина. Сега, 6 месеца по късно едното взе да сдава багажа, странното е че от трите то е сравнително най на слънце ( снимка) :
Скрит текст:

Чудя се има ли смисъл да го изкопая, да разширя дупката около корените, да насипя хумус и по добра пръст и да го върна обратно, или ще е излишна работа?

И втори въпрос, някой има ли опит с гледането на японска камелия?

Благодаря !

# 26
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Корените на иглолистните не трябва да се разбутват, затова по-добре не си прави този труд. Като го извадиш огледай почвата - задържа ли вода, има ли някакви строителни отпадъци. Ако имаш път към някоя агроаптека, занеси им клонче, за да проверят дали не става дума за гъбично заболяване.

# 27
  • Мнения: 4 300
Благодаря за отговора! Агроаптека за съжаление не знам да има ( не съм в България), но почвата там е доста камениста и нищо чудно да се задържа вода. Т.е. по добре да пробвам да огранича  поливането и да наблюдавам как ще се развие?

# 28
# 29
  • Мнения: X
Привет и благодаря за темата!

Да изкажа и аз възхищението си от градината на маце
Особено много харесвам жълти и оранжеви цветя
Точно в тази гама планирам да се пробвам напролет - рудбекия, невени, турти като за начало

Сега ми се върти един въпрос
Като се орежат едногодишните наесен, разравя ли се после пръстта, за да се извадят корените им, или се иставят да изгният до пролетта и се надяваме да станат на хумус?

И относно моравата
Как я торите?
Аз ръсих тор с една чашка, уж равномерно, но сега се вижда как на места съм пропуснала и е станала на петна от недобре изглеждаща трева сред другата, която наистина се съживи и изглежда страхотно

И последно
Четох, че сега може да се засади невен, за да цъфти рано напролет
Вярно ли е това?

Общи условия

Активация на акаунт