Испания

  • 66 204
  • 803
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 172
Здравейте момичета!... обмисляме да се местим и ние...
 ...Голямата е на 9 год. (3 клас), а малката е на 4 год. Най-много ме притеснява голямата и записването й в уч-ще. Ще й е трудно...

Аз съм от скоро тук и децата ми са малки, НО само искам да споделя - запознах се с една българка, дошла тук с дъщетя си когато е била на 8. Детето се е адаптирало бързо и безпроблемно. В момента е на 20 години, учи в университета, много съм я разпитвала за времето в  което е дошла, започнала училище без дума испански, без приятели и т.н. и ми е разказвала, че децата в училище са и помагали, учителите също и няма никакви лошо спомени от това време...така че, хващай самолета и тука, че колкото повече порастват децата, толкова по-бавно ще се адаптират. Моите са на 3 и 5 години и се вижда черно на бяло как малката заговори набързо с местния акцент и миналата учебна година, за 6 месеца учене в училището, казаха, че говори така, че не може да се разбере, че не е тукашно дете, а голямата...и трябваше малко повече време....

Къде е мъжа ти...къде ще се местите  Crazy аз за втори път питам...ама пусто любопитство  Flutter Outta Joint Laughing

# 16
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Здравейте момичета!... обмисляме да се местим и ние...
 Здравейте... моя мъж (с който нямаме брак) работи в Испания и сме решили и ние да се местим при него с децата. Голямата е на 9 год. (3 клас), а малката е на 4 год. Най-много ме притеснява голямата и записването й в уч-ще. Ще й е трудно. Не знам дали ще мога да й помагам с уроците - не знам езика. Вие които сте от дълги години - кажете как е обучението там? Изискват ли прекалено много, имат ли много домашни, как изпитват и учат въобще? Много съм притеснена и съм на кръстопът. Но знам, че тук в България става все по-зле и по-трудно. Благодаря, че ме изслушахте.  Peace
Тук децата тръгват на училище в годината, която навършват 6.,а малката трябва да бъде в инфантил, което,  не е задължителни, но повече от желателно. Там са от 3 до 6.Ако не знаеш езика, няма как да и помагаш по испански и социални и природни науки. Ако знаеш английски можеш да я запишеш я билингуе, Така поне социални и природни ще са на английски. Ще остане само испански език.Математиката в ясна.Музиката също, Религията е по желание.
Опита ми с дъщеря ми показва, че ако родителят нв работи в къщи с детето, обяснения, задачи, упражнения, децата се движат около средното ниво.Ако това те задоволява не е необходимо да помагаш ако детето знае езика..Говоря за примария, когато у децата трябва да бъдат изградени навици и мотивация за учене.
Ако не знае, ще му е трудно поне докато придобие някакъв речников запас.
Децата които не покриват минимума от знания повтарят годината.Това е често срещано явление явление.Испанците го намират за нещо напълно нормално.По рано можеше да се повтаря само на четни години, втори, четвърти...но го направиха за всички.
Има занимални по математика и испански, два пъти седмично по един час, но са платени.

Изпитването е писмено под формата на тестове или контролни.За училищата билингуе, имат изпит за ниво на всеки две години.Дъщеря ми е в билингуе с английски и изпита се провежда и   оценява от само от  представител  от Кембридж.Учителят им по английски няма право на мнМнениесертификатите се правят в Англия и пристигат в началото на следващата учебна година Ежедневно им дават  домашни.Имат 3 срока, като поставят срочни оценки за знания и друга за поведение. Оценките за знания са по десетобалната система, а за поведение са буквени.
За адаптация на по големи дечица нямам наблюдения.Децата на моя приятелски кръг или са родени тук или са дошли   като бебета.Всички са посещавали инфантил и говорят перфектен кастеяно без грам акцент.Дори и по между си предпочитат да говорят на кастеяно.Ако сте в област със свой език. Ще е още по сложно.
Не съм наясно как стоят нещата с издаването на НИЕ. Чета из форумите, че доста са затегнали нещата, ако нямаш брак може би ще е по сложно.
Ако бащата на детето е на трудов договор не би било проблем да се извадят здравни карти на децата с акта им за раждане, но ако нямате брак, не знам дали ще може да извади на теб.

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 19:28 от sl

# 17
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Много благодаря за отговорите.  Със сигурност ще имам още въпроси.
При нас положението е сложно. Ние нямаме брак с моя мъж. Преди 10 год. бяхме в Испания. Там голямата се роди, но се прибрахме, когато тя беше на 5 год. Тогава се роди малката и се мъчехме - буквално, да живеем тук в България. Моя мъж замина тази година да работи. Има труд. договор. Не искаме да сме разделени и затова обмисляме да заживеем там. А това е много важно решение - това ще е последното ни местене. Аз, моя мъж и голямата ни дъщеря имаме НИЕ, само малката няма. Голямата си има Либре де Фамилия.
Ще сме в Албайда, Валенсианска област.  Peace

# 18
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Преди 10 години нямаше НИЕ, а пермисо де трабахо, което беше временно и се подновяване  при определени условия.Изтекли  тархети де ресиденсия са невалидни.Ако НИЕ е от онези, които не разрешават работа на трудов договор(куента ахена)  трябва да се сменят с новите, които са с размер на кредитна карта.За тях същи правят въртели.Либро де Фамилия не е акт за раждане.Партида де насимиенто се вади от регистро сивил, където е регистрирано детето и важи три месеца.Ако сте имали здравни карти те вече са изтекли Вече не дават здравни карти на хора без трудов договор. Освен ако съпругът или съпругата има такъв.Децата също се водят на социалния номер на работещ родител.Нещата нямат нищо общо със ситуацията преди 10 години.

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 20:50 от sl

# 19
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Разбирам... нищо не съм знаела както трябва...  Blush Blush Blush
Имаме зелени листи, който им викаха бяла карта. Благодаря ти за разяснението slPeace

# 20
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
От юли 2012 има промяна в реда и изискванията за издаване на NIE - има го на страницата на испанското Външно. Не е зле твоят мъж да разучи конкретно във вашия град/комунидад какво ще искат. Просто на различните места различно прилагат новите разпоредби. Тук при нас са страшно стриктни, държат буквално за буквите и запетайките, а другаде са доста либерални. Затова поискахме да ни напишат какви точно документи трябва да представим и това доста ни помогна, когато отидохме, за да извадим NIE за мен - като член на семейството. Защото когато поискаха още някои неща, показахме списъка с това, което те самите са ни дали. И след това нямахме проблеми.

# 21
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Повечето списъци завършват с изречението Институцията си запазва правото да  изиска и друг документ, ако прецени,  че е необходимо.
Преди месец ходих за едно трамите... Върнаха ми поне четири, пет неща от приготвените по списъка  документи, но ми поискаха документ, за който в списъка пише, че ако дам разрешение да проверят в базата данни на съответната институция не е необходимо да го представям..Бях подписала разрешението, но де оказа, че с точно тази институция нямат интернет достъп.

# 22
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Проблем за адаптация няма да има от страна на децата. Сина ми беше на 13-14г. когато дойдохме (сега е на 28) и не знаеше ни една испанска дума. Адаптира се за около половин година и проговори перфектен испански, за разлика от мен дето го учих с години още от България. С училището се наложи сам да се справя поради различията в материята и аз вече не можех да му помагам.
НИЕ винаги е имало, само че начина на вадене се промени няколко пъти. Проверете на място какво се изисква, защото за всеки район е различно.

# 23
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222

НИЕ винаги е имало, само че начина на вадене се промени няколко пъти. Проверете на място какво се изисква, защото за всеки район е различно.
Преди 2007 само  НИЕ беше без всякаква стойност, В началото на 2007, излезе нов закон, според който граждани, на страните членки на европейския съюз, няма да имат ресиденсия, а НИЕ.За всички останали страни е необходима. .Имах НИЕ,  година преди да получа пермисо де трабахо.Но то нe ми даваше нито прави на престой,нито право на работа.Изискваха пермисо де ресиденсия и пермисо де трабахо.Адвоката ми го извади, за да си оправдае дебелия хонорар.Не ми послужи за абсолютно нищо.На всякъде ми искаха тархета де ресиденсия.Добре че имах розов лист,  че съм внесла документи за разрешително за работа и съм на изчакване, та не съм имала проблеми с престоя. Не всяко пермисо де ресиденсия разрешаваше работа по трудов договор или автономо.Примерно съпругите на чужденците с първа ресиденсия получаваха само ресиденсия без право на работа. .Когато се наложи през 2004 родителите ми да останат повече от три месеца, защото имах сериозни здравословни проблеми след раждането им извадих временно НИЕ,  което послужи  единствено за да не им бият черни печати на връщане..През 2007 решиха да дойдат да живеят при мен.Извадих им зеления лист с НИЕ,  но само за легален престой.Те бяха различни от временните НИЕ,  които имаха през 2004.
К А Т И за Валенсия до колкото знам в училище всичко е на валенсиано.Но.по точно ще ти отговорят момичетата които живеят в тази област.

Последна редакция: ср, 07 окт 2015, 18:00 от sl

# 24
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Благодаря Ви момичета за отговорите. Сега е ред тогава на моя мъж. И се надявам да нямаме тревоги. Пак ще пиша...  Peace

# 25
  • Мнения: 107
Радвам се как се раздвижи темата  Hug

Успех на всички   bouquet

# 26
  • Мнения: 7 325
За голямата не се притеснявай, ще научи езика много бързо, ама на малката ще и е по трудно. Не знам дали си я пускала на градина в България, но тук ще е в училище. Моята дъщеря е на 4 и е в 2 инфантил. Тия дни щях да снимам учебника и по четене да се консултирам с приятелките ми аз ли съм прекалено тъпа или това което учат е прекалено сложно.

# 27
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Малката все още ходи на градина, голямата е на уч-ще, а аз съм на работа. Те първа си оправяме нещата за Испания.
Но тук е много леко в градината. Не е кой знае какво.

# 28
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987

НИЕ винаги е имало, само че начина на вадене се промени няколко пъти. Проверете на място какво се изисква, защото за всеки район е различно.
Преди 2007 само  НИЕ беше без всякаква стойност, В началото на 2007, излезе нов закон, според който граждани, на страните членки на европейския съюз, няма да имат ресиденсия, а НИЕ.За всички останали страни е необходима. .Имах НИЕ,  година преди да получа пермисо де трабахо.Но то нe ми даваше нито прави на престой,нито право на работа.Изискваха пермисо де ресиденсия и пермисо де трабахо.Адвоката ми го извади, за да си оправдае дебелия хонорар.Не ми послужи за абсолютно нищо.На всякъде ми искаха тархета де ресиденсия.Добре че имах розов лист,  че съм внесла документи за разрешително за работа и съм на изчакване, та не съм имала проблеми с престоя. Не всяко пермисо де ресиденсия разрешаваше работа по трудов договор или автономо.Примерно съпругите на чужденците с първа ресиденсия получаваха само ресиденсия без право на работа. .Когато се наложи през 2004 родителите ми да останат повече от три месеца, защото имах сериозни здравословни проблеми след раждането им извадих временно НИЕ,  което послужи  единствено за да не им бият черни печати на връщане..През 2007 решиха да дойдат да живеят при мен.Извадих им зеления лист с НИЕ,  но само за легален престой.Те бяха различни от временните НИЕ,  които имаха през 2004.
К А Т И за Валенсия до колкото знам в училище всичко е на валенсиано.Но.по точно ще ти отговорят момичетата които живеят в тази област.

Може би твоето НИЕ е било такова. Моят пръв документ (във формата на карта, като българските ни лични ни карти сега) съдържаше НИЕ и право за  работа (тоест право на резиденсия) Валидността му беше 1г. след което се обновяваше  за 5г, като представиш договор за работа и следващото обновяване беше за постоянно. НИЕто на сина като малолетен, беше прикрепено към сроковете на моето, като номера на НИЕ се запазва за цял живот. През 2007 ги смениха със зеления лист и са за постоянно (не фигурира никаква дата за срок на валидност на документа, но в него се споменава, че е за постоянен престой). През 2012 имаше нови изисквания и може би някакви промени в документа, но тях вече не ги зная, защото моя си е валиден и не ми се разправя с бюрократщина. Но това са минали времена все пак и сегашните новопристигнали не ги засяга.

# 29
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
.Говорим за едно и също нещо, но преди 2007 се наричаше тархета де ресиденсия.Всички чужденци, които не са граждани на страна от европейския съюз.  са с такива.Преди 2007. И комунитариусите бяха с тархета де ресиденсия, но синя на цвят..
Не знам дали помниш невероятните опашки пред единствената екстранхеро за комуникация Мадрид.Беше една малка сграда до метро Вирхен де Ла Рока и опашките опасваха целя квартал.Чакаше се с дни.
Предполагам ще се съгласиш с мен,че с изтекло пермисо де трабахо. не можеш да започнеш работа, да си купиш телефон ма линия, да си отвориш банкова сметка  ма резиденте., не можеш да поднови тархета санитария нищо. ,  че де факти имаш НИЕ на тархетата. което ще се запази и за подновената
Отгоре на картата пишеше ресиденсия.Да тя включваше същото ние, коеро ми бяха издали преди това.И да тя беше за една година и за да се поднови трябваше поне  за половината от разрешеноя за работа да са плащанни осигуровки.Смяната беше бавен и тромав период, в който старото пермисо е изтекло, а новото не е дошло.В тази ситуация, ако решиш да пътуваш извън страната трябваше да се вади пермисо де регресо.
Примерно ако имаш пермисо де трабахо куента ахена., а искалш да станеш аутономо.Трябва да смениш тархетата. Но ние си оставаше същото.Ако пък имаш ресиденсия за студент, които също бяха сини, не можеш да работиш, въпреки, че тархетата има  същото  НИЕ
Преди да вземе  испанско гражданство, ресиденсията. на дъщеря ми беше вързана за тази на баща и.Нейната беше само пермисо де ресиденсия също с НИЕ,  но на задната страна където се упоменава кое по ред разрешително е и за какъв вид договор или работа е, или дали постоянно или временно. Та на нейната ресиденсия пишеше но оториса трабахар, както предполагам е пишело и на ресиденсията на сина ти, докато е бил непълнолетен.
НИЕ,  което ми извади адвоката,. който движеше документите ми по рехиме хенерал,  беше на бял лист А4,  на който се удостоверяване,  че хефатурата на полицията ми дава НИЕ.

Процедурата по узаконяване преди 2007 беше сложно и тромава. Имаше само три начина. И трите достатъчно мудни и бавни. Рехиме хенерал  Ако министерио де трабахо разреши, трябва да ходиш до България, за да ти сложат работна виза в бг паспорт и после вече ти дават пермисо де трабахо,Това беше най трудния начин, особено за Мадрид. За земеделски райони беше по лесно, но проблема беше, че можеш да работиш само в областта от където е издадени пермисо и само отрасъла за който е разрешителното поне докато вземеш първо подновяване.Вторият беше аррайго, разарешаваха хората да се узаконят, ако можеха да докажат, че са влезли в Испания преди определена дата.В повечето случаи даваха пермисо де трабахо.Но имаше и откази, които можеха да се обжалват в 40 дневен срок.И Третия беше да се подпише беак с испанец или с човек, който вече има пермисо де ресиденсия, там изискваха някакъв период на съвместно съжителство и не съм много наясно.

Между другото НИЕ означава нумеро де идентификасион де екстранхеро и сам по себе си не осигурява автоматично разрешение за работа.Българите,  които се легализираха 2007 благодарение на факта, че България вече е член на общността получиха НИЕ с право на работа само като аутиномо.За куента ахена имаха мораториум за една или две години.В зеления лист или карта само пише,  че е записан в регистъра на чужденците комунитариуси в Испания.
Когато чуя някой да се оплаква колко трудно и сложно е сега българин да вземе НИЕ, ме хващат нервите.Трудно, трудно, колко да е трудно?Сравнено със ситуацията от края на 90 те, направо си е песен....Тога освен всичко за да излезеш от България и визи искаха, а знаем и как се даваха.

Последна редакция: чт, 08 окт 2015, 17:46 от sl

Общи условия

Активация на акаунт