Испания

  • 66 228
  • 803
  •   1
Отговори
# 315
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Вади се европейска здравна карта от сегуридад сосиал.Важи за общността и доколкото знам е с валидност една година.

# 316
  • ES
  • Мнения: 2 172
Тук имаш тархета санитария, а за извън Испания, като си ходиш в Бг, ти издават европейска такава, но от доста хора съм чувала, че като искат да я ползват в Бг ги гледат като 6 лв. на цяло

# 317
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Вади се европейска здравна карта от сегуридад сосиал.Важи за общността и доколкото знам е с валидност една година.

Две години. Поръчва се по телефона и ти я изпращат по пощата.

# 318
  • Spain
  • Мнения: 3 750
моми4ета я кажете каква карта за телефон мога да си купя в бг , с интернет .... тук съм на водафон , за обаждания ще ми свърши работа но интернета ми излиза скъпо да го плащам на ден. преди време ми беше дошло едно менсахе 12е на ден в 4ужбина (датос ,ямадас и смс инлимитадос - за деня ), май има и някаква тарифа 5 е на ден, при вси4ки положения ще се обаждам на водафон да разпитам , но ме интересува нещо ако мога да си купя в бг.
БГ МАГАЗИН ВАЛЕНСИЯ до посолвтвото ... да си знаета  Mr. Green защото аз не знаех Mr. Green ...и не гледах... пробутали са ми някаква гранясало старо сирене , аз не гледах какво ми слага защото си пазарувах , като се прибрах видях 4е има 5мм жълта капа  Wink...доста време ще да е стояло .вси4ко друго което купихме беше добре , но вси4ко беше фабри4но упаковано...така 4е гледайте ! ако купувате от там

# 319
  • ES
  • Мнения: 2 172
Ада, щом си на Водафон роумингът ти е включен в тарифата, ако не си с някоя много стара тарифа разбира се. Докато си в Бг можеш да се обадаш както на испански, така и на бг номера, приспадат ти се от тарифа планата ти за ямади. Същото важи и на мобилния нет. Пак лично изпробвано.  Peace Обади се преди да тръгнеш да ти потвърдят, дали тарифата ти включва и роуминг.
Съжалявам за сиренето. В наше село има магазин за бг хранителни стоки и оттам купуваме само сирене и чат-пат вафли. Много съм доволна от качеството. Но е и вярно, че има доста залежали стоки... Rolling Eyes

# 320
  • Мнения: 7 325
И ние сме на такъв тарифен план без роуминг та, потвърждавам думите на Гери. В България не сме го пробвали лично ( познат го използваше ) но щом във Франция и Германия работи, трябва и в Бг. да работи.
А за залежали стоки магазина на Хункера е много зле. Случвало се е мъжът ми да пазарува от там и винаги ми носеше по нещо с изтекъл преди месеци срок. Много се ядосвах. В един от испанските магазини там също има български стоки, ама той уж да отиват парите при нашенец. Веднъж ми донесе едни солети със седем месеца преминал срок на годност и реших да пускам динунция в сайта за защита на потребителите. После се отказах, а трябваше да пуска. Страшен мизерник. При толкова поток дето минава от там, не му прави чест да продава негодни стоки и да трие етикети.

# 321
  • Мнения: 99
blue-green те в каталуня кастеляно не искат да говорят ти английски искаш  Laughing. Преди доста години съм била свидетел как в държавна институция не обслужиха двойка инглета имащи претенции да им се говори на техният език. Може и да са се променили нещата от тогава.

Явно има промяна  Simple Smile  Днес в едната институция говореха и то доста добре, но ми направи впечатление, че бяха по - млади хора. Аз естествено, се бях подготвила да се справям като в нямите филми.

Pettina23, мисля, че няма да преизчисляват майчинството в България. На място, в НОИ София - февруари 2013, след запитване дали ще изчислят майчинство в зависимост от осигуровките в друга европейска държава ми беше отговорено, че това няма как да стане и получаваното майчинство ще е минимално, ако е в БГ.
Възможно е, естествено да са се променили нещата.

Има гореща телефонна линия, номерът се намира на сайта на НОИ и там могат да ти отговорят, ако се обадиш (дано това все още е така, защото е удобно).

# 322
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
По принцип по младите хора в Испания поназнайват английски.Някои даже, доста добре.Особено хората учили в английски училища.
Твоя пост ми напомни думите на  двама мои клиенти.Дъщерите  им учат медицина в България.Едната  в Плевен. Другата във Варна.Възмутено ми обясниха, че извън университета не им  говорят английски .Нито хазяите, нито по заведенията, магазините,  обществения транспорт,  полиция и други държавни органи.
Опитах се да им обясня, че по мое време чуждестранните студенти,  учеха заедно с нас.След успешен едногодишен курс за изучаване на български в ИЧС (институт чуждестранни студенти) София.Там придобиваха прилично ново на български, което усъвършенстваха в периода на следването си в дадено висше учебно заведение.Но те си държаха на своето, че трябвало да им се говори на английски, защото плащали такси.


Официален език на Испания е кастеяно,  колкото по бързо го научиш, толкова по комфортно ще се чувстваш.
Лично аз,  говоря само на кастеяно с чужденци,  които не са туристи.
А на испанци,  живеещи в България само на български.

Обикновено  пазарувам в два български магазина и в двата са много коректни.Шом наближи времето за изтичане на срока на даден продукт го пускат на намаление, а ако не успеят да го продадат се изхвърля.
Преди няколко дни бях във Витория.Осранах очарована от магазина на Рефан. Купих скраб за лице, маска и  сапун,  ок са си.


Последна редакция: чт, 21 юли 2016, 20:15 от sl

# 323
  • Мнения: 382
Здравейте,момичета!😊
 Мъжът ми работи една година в испанска транспортна фирма.Осигуряван е.В момента напуска и са му казали,че може да се регистрира на испанската борса и 4 месеца да получава парична помощ.
 Това вярно ли е и ако да-какво трябва да направи той? ☺
 

# 324
  • Мнения: 7 325
Вярно е да. За една година работа може да вземе 4 месеца паро. Обаче на третият месец ще трябва да дойде и да се подпише. Тряба да иде в социал сегуридад.

# 325
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Здравейте,момичета!😊
 Мъжът ми работи една година в испанска транспортна фирма.Осигуряван е.В момента напуска и са му казали,че може да се регистрира на испанската борса и 4 месеца да получава парична помощ.
 Това вярно ли е и ако да-какво трябва да направи той? ☺
 
От написаното се разбира, че напуска фирмата, а не, че му е изтекъл договора.
Ако напуска по собствено желание.   баха волунтария   мисля.  че  не може да взема паро.

# 326
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Вярно е да. За една година работа може да вземе 4 месеца паро. Обаче на третият месец ще трябва да дойде и да се подпише. Тряба да иде в социал сегуридад.
При напускането от фирмата работодател ще му дадат документи за напускане със данни по котизацията. С тези документи трябва да се яви в бившото ИНЕМ за да го запишат и да му изплатят полагаемото му се паро. Само че, ако се върне в България може да има проблеми тъй като трябва да се явява на определено време в ИНЕМ (бившо) като търсещ работа. И ако го потърсят и не е на лице може да стане разправия.

# 327
  • España
  • Мнения: 342
Здравейте,момичета!😊
 Мъжът ми работи една година в испанска транспортна фирма.Осигуряван е.В момента напуска и са му казали,че може да се регистрира на испанската борса и 4 месеца да получава парична помощ.
 Това вярно ли е и ако да-какво трябва да направи той? ☺
 
От написаното се разбира, че напуска фирмата, а не, че му е изтекъл договора.
Ако напуска по собствено желание.   баха волунтария   мисля.  че  не може да взема паро.


Така е, ако подпише baja voluntaria губи правото да получава паро.

# 328
  • Мнения: 7 325
Аз предполагам, че договора му е изтекъл и ще му дадат документи за паро, а той ще им остави финикитото и ваканцията. Обикновено така правят в транспортните фирми.
Всичко е въпрос на договорка.

# 329
  • Мнения: 382
Мъжът ми ще напусне по собствено желание.Договорът е за 6месеца е изтекъл.Той има още 6месеца стаж в същата фирма,при същите осигуровки.Има един месец прекъсване,тогава на практика си беше напуснал.
 От отговорите ви разбирам,че има право на борса само ако е съкратен.Какво означава финикито и ваканционни?Какви документи трябва да му дадат за борса?Те ощетяват ли се по някакъв начин ако го съкратят?

Общи условия

Активация на акаунт