Излишен ли е 12-ти клас?

  • 19 410
  • 444
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 122
И аз като авторът тук:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=5078821

смятам, че 12-ти клас е абсолютно излишен. Според мен трябва да се премахне и може би да остане само в разните профилирани гимназии, както беше преди. Макар че и там е излишен.
Спомням си, че в моя 12-ти клас почти нищо не се учеше и наистина се забравяше наученото. А аз нямах търпение да завършвам вече. В това, да завършиш средното си образование на цели 19 години, няма нищо нормално.
А когато отидох в университета ми се щеше да съм на годините на някои от колегите ми - само 17, но учили в непрофилирани училища.
За да не се съкращават учители(или каквато и да е друга причината), се губи ценното време на безбройно много млади хора.

Последна редакция: чт, 29 окт 2015, 19:39 от Сирена

# 1
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много, много тенденциозен текст.
С много некоректни допускания. Спрях на 3-тото къмто средата на текста.

# 2
  • Мнения: 54 425
Също съм на мнение, че е излишен.
Пълнолетни хора нямат работа в училище.
Ако искат висше, да учат, ако не, да работят.
Аз съм учила до 11 клас, по мое време нямаше 12.
На 17 бях студентка, декември съм родена. Wink

# 3
  • Мнения: 14 478
 Излишен е , разбира се. Седят в училище разни моми и момци за женене и дремят по пейките с по една смачкана тетрадка в джоба и пушат, вместо да вземат и да свършат нещо.

# 4
  • Мнения: 2 190
Засега се колебая, защото не знам учебните програми, дали наистина учат нови неща или преговарят стари.
Иначе аз бях до 11-ти клас, но последната година УПК (специални предмети) + Мат и БЕЛ, та реално си бяха 10 и 1/3.

# 5
  • Мнения: 21 455
Авторът е позакъснял с няколко години. Новият Закон за предучилищното и училищното образование беше приет преди около две седмици, а преди това неговият проект беше подмятан поне 3-4 години.
Да не говорим, че в написаното има някои неточности.
"По-добре да се върнем към българската национална традиция - училище 11 години"
И аз, като biborana съм учила в ЕСПУ с УПК до 11- ти клас, но и тогава имаше дванадесетгодишно обучение - в техникумите учеха до четвърти курс.
Глупостите за наркотиците и забравената математика изобщо няма да ги коментирам.

# 6
  • Мнения: 25 611
Реално погледнато и 11 клас е излишен.
Моето мнение е, че трябва решителна реформа в образованието. Да се учи до 10 клас, матури и диплома. За тези 10 години да се учи един разумен минимум, като акцентът на обучението пада не върху зазубрянето (и още по-бързото забравяне) на излишни факти, а върху развиване на мисленето, любознателността, умението на учащите се да намират и извличат нужната им информация. Различните предмети да подхранват интереса на децата, да ги стимулират да научават повече, а не да ги отблъскват или отвращават.
След дипломирането в 10 клас, който не иска да учи повече, да отива да работи. Тези, които искат да продължат нататък, отиват в 11 и 12, а защо не и 13 клас, но вече на ниво колеж - подготвителна степен за университетите. Там вече да се изучават по-задълбочено предметите, които ще са им нужни в университета. Профилирано, по желание, кой колкото може да поеме. Общообразователните предмети да се сведат до минимум - БЕЛ, история, нещо друго за обща култура. Който ще кандидатства с математика, да я изучава здраво, на останалите не им е нужно чак толкова високо ниво. Същото и за физиката, химията, биологията...
По този начин хем децата ще наблягат върху това, което ще им е нужно по-нататък, хем няма да си губят времето с глупости, хем родителите няма да харчат излишни пари за частни уроци, хем и университетите няма да реват, че студентите им са неграмотни и не знаят елементарни неща.
В университета няма вече да учат математика, физика, химия и подобни (това слиза в колежа), ще учат специални предмети, но на съвременно ниво, не по учебници и с преподаватели от средата на миналия век.
Дали ще стане? Никога! Не и у нас!
Причината? Няма да има нужда от частни уроци. А това е един отлично развит бизнес, пуснал дълбоки корени в самото министерство.
Пък и университетите нямат за цел да обучават специалисти, те имат по-важна задача - да играят ролята на социални грижи за отдавна изпаднали зад борда преподаватели.
Никой от системата на образованието няма полза от добро средно образование. Даже и част от родителите ще бъдат против, защото гледат на частните уроци като признак за елитарност.

# 7
  • Мнения: 2 927
      И за мен е излишен. В друга тема някой се пошегува, че за момичетата 12 клас е подготовка за бала - пробни, прически, маникюр, гримове, избор на тоалети. За момчетата (съдейки по моето и съучениците му) е времето да си вземаш шофьорските книжки, като за целта отсъстват от училище. И аз станах шофьор на 18, но часове по теория и кормуване в учебно време нямаше.
 
Авторът е позакъснял с няколко години. Новият Закон за предучилищното и училищното образование беше приет преди около две седмици, а преди това неговият проект беше подмятан поне 3-4 години.
     Жалко, ако 12-тия клас продължава да го има. А кога децата получават основно образование според новия закон и съществува ли изобщо?

# 8
  • Мнения: 40 922
Не е непременно излишен. За много хора може и да е, не отричам, но има и ползи.
- Мисля, че 12 клас беше въведен за да може нашата система да съответства на тази в ЕС, респективно да приемат децата да следват (нали искат академични справки).
- 11 клас е напрегнат и не остава време хем за гонене на диплома, хем за подготовка и явяване на SAT, IELTS, TOEFL, DSD и каквото там, хем за изкарване на шофьорска книжка. А така с този по-лежерен 12 клас децата могат да свършат доста важни неща
- Не е вярно, че забравят всичко. Забравят неориентираните и немотивираните. Едно дете с ясна цел само ще има възможност да задълбае и да усъвършенства избраните дисциплини.
- Да заминават в чужбина на 18 навършени години е доста по-удобно отколкото да се изпращат навън само непълнолетни деца.

# 9
  • Мнения: 21 455
     Жалко, ако 12-тия клас продължава да го има. А кога децата получават основно образование според новия закон и съществува ли изобщо?

Основно образование се получава с успешното завършване на седми клас.
Иначе е предвидена възможност средно образование да се завършва в десети клас.

# 10
  • Мнения: 54 425
За 11 клас и аз бях писала, че не трябва да е задължителен.
Но пък няма да са на 18 г.
Как ще работят?
Да стоят и да бездействат (ако не искат да учат) пак не е опция.

# 11
  • Мнения: 2 927
Основно образование се получава с успешното завършване на седми клас.
Иначе е предвидена възможност средно образование да се завършва в десети клас.
    Това означава ли, че се опитват да наподобят колежите, като разделят средното образование на два етапа?  Моят син завърши основно образование в девети клас, поне това са оправили.

# 12
  • Мнения: 11 911

Основно образование се получава с успешното завършване на седми клас.


Дали при тази промяна изпитите за кандидатстване в средни училища ще обхванат и досегашните, в които се влизаше в VІІІ клас, много се чудя.
Малко ми е странно изпити за фризьорски техникум, например.

# 13
  • Мнения: 21 455
Основно образование се получава с успешното завършване на седми клас.
Иначе е предвидена възможност средно образование да се завършва в десети клас.
    Това означава ли, че се опитват да наподобят колежите, като разделят средното образование на два етапа?  Моят син завърши основно образование в девети клас, поне това са оправили.
Не знам дали наподобяват колежите, но да - средното образование е разделено на първи и втори гимназиален етап. Съответно 8-10 и 11- 12 клас.

# 14
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Мисля, че като цяло трябва да се измени целият учебен курс. Напълно нови програми, с предвидена и съкратена продължителност за по-напредналите. Страшно губене на време и скука в час за такива деца и риск да "назаднат", вместо да се развиват с подходящите за тях темпове.

Общи условия

Активация на акаунт