В детска градина или в училище да бъдем предучилищна на 6 години

  • 22 284
  • 180
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 298
Поради факта, че детето ми е ПУК в училище, ще кажа че представата да седят 40 минути на чин е безумна.
Няма такова нещо. Часовете са ориентировъчно по 30 минути. Но никой не ги връзва да седят на чина през цялото време.
Именно подготвително - тук е разковничето , подготвят ги да станат ученици без стреса от 1 клас.
Интересно ми е как смятате , че едно дете са научава на концентрация. Със сигурност не само с игра или само с възрастовото му порастване.
Нещата се тренират бавно и постепенно. За децата разликата между ДГ и Училище е огромна.
Като започнем от самообслужването, триенето на дупе, не напомнянето та стигнем до там, какво научават.
Аз съм твърдо ЗА Пук в училище ако има вариант детето да се взема на обяд или ПУК да е целодневен.

# 46
  • София
  • Мнения: 44 229
Чак пък толкова драматично.
В ДГ също пишат чертички и имат занятия.
В ДГ в 3 и 4 група никой не им бърше дупетата, нито им напомня да пият вода или да ходят до тоалетна...
Но имат повече игра, имат храна, стоят цял ден (то и в у-ще има вариант и за занималня, но не навсякъде), а да и сънят... има деца, които все още спят 3-4 група тях не ги виждам какво правят в у-ще.
И стесът 1 клас не е чак толкова голям и за деца идващи от детската, вероятно малко по-защото имат да свикнат на някои нови порядки, но нищо страшно.

# 47
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Ние също сме предучилищна в училище, поради прекалено късно проговаряне отложих сина си с една година от първи клас и по съвет на педагозите от детската градина го записах в училище.Наистина има голяма разлика, въпреки че и на детска ходеше само до обяд и много му харесваше, и на мен също и допадаше колектива, който работеше с него.Но в училище се учат да  седят на чинове,имат часове-по 30 минути точно и още други неща,които ги няма в ДГ.И да,децата ще бъдат в пъти по-подготвени психически за първи клас от децата,които са в ДГ.В нашата група са 11 деца,което също е много хубаво, защото с по-малко деца може на всички госпожата да обърне повече внимание.В нашето училище има и целодневна ПУК като там децата си имат и легла и които имат нужда си поспиват на обяд.

# 48
  • Мнения: 8 298
Angel_Dust поради факта, че имам 4 приятелски семейства с деца 1 клас. Ще кажа , че личното ми наблюдение не е в положителна посока.
При нас пък, ченгели не пишат.
Така казано някой порядки е много хубаво. Но научаването на тези порядки в рамките на 2-3 месеца , отнемат половината учебна година. И после....що стана Twisted Evil

Изключително доволна бях от ДГ. Тоест това не е повод детето ми да е в училище.

# 49
  • София
  • Мнения: 44 229
Те ченгели и в първи клас пишат.
И... що точно стана?
Синът ми си кара подготвителна в градината, в класа имаше и  деца идващи от детски и деца идващи от училищни ПГ, някаква гигантска разлика нямаше и да е имало точно за 2-3 месеца се изравняват нещата, в смисъл ако едните знаят да четат и пишат, другите не предварително. С порядките се свиква за седмица-две (има и изключения, но те са именно такива), като цяло децата са лесно адаптивни.


Естествено редно е всеки да си прецени лично на неговото дете, според индивидуалните му нужди и развитие къде ще му е по-добре.  Но драма някаква велика няма  нито при единия, нито при другия вариант.

Последна редакция: чт, 19 ное 2015, 16:50 от Angel_Dust

# 50
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
В училище също не пишат ченгели, само у дома му ги дават за домашно логопедката и ресурсната учителка, даже вече буквички ръкописно почнахме да пишем, като гледам нещата в ДГ там ги пишат тези неща, но нашата ПГ са 5 и 6 годишни и само 2-3 деца ще са първи клас догодина и затова не ги карат да пишат всички.
Иначе ние имаме само 1-2 приятелски семейства с първокласници тази години отишли от ДГ в училище, те ми споделиха че децата им са били доста среснати в началото, но след 2 месеца вече са по-спокойни.

# 51
  • Мнения: 2 156
При нас не всички часове са 30 минути. С приложните предмети прекарват по-дълго, а за тези, за които се изисква концентрация, се предвижда по-кратко време. Стриктно, със звънеца, е от първи клас нататък.

# 52
  • Мнения: 10 547
Да започнем с това че, в предучилищната, независимо къде ситуирана, няма часове- има ситуации.
Ситуацията е нерегламентирана като продължителност и зависи от много фактори, основният са децата.

# 53
  • Мнения: 873
Глас за ПГ в училище:
-Няма обеден сън;
-Децата са по-малко като бройка-22 срещу 40 в ДГ. Обръща им се повече внимание;
-Детето свиква с обстановката. Виждала съм първолачета да плачат на 15.09. и да отказват да минат под венеца;
-Няма храна от стола, наистина, но поне за тази 1 година контролирам какво да яде, защото аз го слагам в раницата;
-Няма целодневна грижа, но пък имаме време да сме заедно, да ходим на логопед, ако трябва и имаме по-голям избор на свободни часове;
-Самите учители на ПГ в у-ще казват, че децата там напредват по-бързо, 50-60% постъпват четящи в 1-ви клас;
- В Правилника на у-щето пише, че деца от тяхната ПГ се приемат с предимство в Първи клас;
-Родителят има повече време и възможност да се ориентира в избора на учител за Първи клас.

Голямата ми дъщеря, заедно с още 3-4 приятелчета, изкара 1 година ПГ в у-ще. Родителите на нейните връстници, които останаха в ДГ, казваха, че има разлика-нямали навици за учене, бебета били, не ги пращаха по състезания .
Малката също ще кара 2 години, защото ДГ, в която е приета, крайно не ми допада-40 деца, педагози с морално остарял подход към децата, лоша база, луда директорка, безкраен рекет.

# 54
  • Мнения: 873
Темата ми е интересна и това е запис от мен, за да я следя.
НО имам едно питане, набор 2011, януари от кога се водят предучилищна? Другата есен ли?  newsm78
Да  Peace Ние сме м. 10.2011г. Вече съм подала документи  Wink

# 55
  • Мнения: 6 618
Enidi, детето ти няма да има навършени 5 г. и ще е пук-че, така ли? това означава, че ще тръгне в първи клас на ненавършени 6 г. ли?

# 56
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Предучилищната в училище може да се кара две години. Ние в момента сме в чуденка дали да пуснем каката догодина  (ще бъде на 6) първи клас. За сега клоним да я оставим предучилищна.

# 57
  • Мнения: 6 618
А през тези 2 години еднаква ли е програмата или има пук 1 и пук 2?

# 58
  • Мнения: X
А през тези 2 години еднаква ли е програмата или има пук 1 и пук 2?
Би трябвало да е различна. Все пак предучилищната подготовка е задължителна от петгодишна възраст.

# 59
  • Мнения: 10 547
А през тези 2 години еднаква ли е програмата или има пук 1 и пук 2?

Зависи какви групи имат. Ако са две отделни- пет и шестгодишни си учат по съответните учебници за възрастовата група. Ако са смесени, се учи по тези за четвърта група.

Общи условия

Активация на акаунт