Бихте ли се върнали в България?

  • 196 003
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 195
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Е нали имаш трудов договор, а той се регистрира в бюрото по труда...малко ми се губи как се сменя така сумата  newsm78

Лесно. В трудовия договор пише 400, осигуряват те на 400. Останалите ти се плащат под масата, даже не  като бонуси(щото бонусите също се плащат данъжи върху тях). Има го този феномен все още  в по-малките градове главно и за по-нискоквалифицирани позиции. Една приятелка в Русе е така, минимална по документи 700-800 реална, работи 12 часа дневно 6 дни седмично, и ако иска да вземе отпуската си трябва да решава, ако вземе само 10 дни й се плащат на реална заплата, ако вземе всичките 20 - на каквато я осигуряват. Обаче това далеч не е навсякъде. Аз винаги съм била осигурявана на реална заплата, даже и като студентка на половин работен ден като бях.
Относно чалгата, за щастие отшумява като феномен всъщност. Все по-малко са дискотеките и кръчмите, където се пуска такава музика, на последните им концерти на Пайнер никой не отиде, и самите певачки се преориентират към поп.
За манталитета, то си е до средата, покрай мен кифли не виреят твърде. Не е чак толкова черно положението, но не е и розово естествено.
Това значи, че работникът служителя е наясно с "конспирацията", т.е. Подписвайки такъв договор се е съгласил на тези условия...въпросът ми е защо после го играе на жертва, като всъщност е участник в престъпление, наречено документна измама.

Ако мислиш, че в чужбина договорите са различни. Например уговореното е Х, в зависимост от постиженията, на края на определен период получаваш или не бонус. Няма как бонусът ти да е гарантиран, т.к. Зависи от много неща....и като работодател в Бг мога да кажа, че ако нещо не ми е осчетоводено като хората, напр дадени пари на ръка, накрая аз им плащам данъците....

# 196
  • Мнения: 659

Това значи, че работникът служителя е наясно с "конспирацията", т.е. Подписвайки такъв договор се е съгласил на тези условия...въпросът ми е защо после го играе на жертва, като всъщност е участник в престъпление, наречено документна измама.

Ако мислиш, че в чужбина договорите са различни. Например уговореното е Х, в зависимост от постиженията, на края на определен период получаваш или не бонус. Няма как бонусът ти да е гарантиран, т.к. Зависи от много неща....и като работодател в Бг мога да кажа, че ако нещо не ми е осчетоводено като хората, напр дадени пари на ръка, накрая аз им плащам данъците....
Да, и работникът носи вина, разбира се, обаче нали ако не се съгласи, работодателят ще му каже "прав ти път, за мястото чакат още N на брой човека". Хората трябва да работят нещо и често нямат избор, защото голяма част от частния сектор е сив и работодатели, които ще предложат коректни условоя просто не се намират. Работила съм 4 години в България, различна неквалифицирана работа. Никога не съм получавала договор, а когато веднъж попитах, почти ми се изсмяха. Сега нещата са може би малко по-добре, поне някакви осигуровки вървят. Нямам приятел от БГ, работещ в частна фирма, който да се осигурява на реална заплата, обаче. Ако настъпи промяна, тя, според мен, няма да дойде от работодателя или от служителя, а трябва да е резултат от затегнат контрол и спазване на закона. Ама това са дебри дълбооки и много фактори и хора са навързани като свински черва.
А договорите в чужбина (моята чужбина тука) са такива, че каквото получиш, включително бонусите за постижения, извънредните часове работа, абе всичко, се декларира и се плащат всички видове осигуровки и данъци върху тях. Пари "на ръка" шефът не дава и плаща данъци само върху собствените си доходи.
Поздрави.

# 197
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
veilet, пожелавам ти всичко с мъжа ти да се оправи.  bouquet, но не съм съгласна с теб относно здравеопазването в Германия. Не мисля, че има смисъл да давам конкретни примери, темата е за друго, това е само аспект от нея.

Но прочети за хората, които в Бг се борят с тежки заболявания - какво и колко им поема касата, как не може да се извърши процедура, защото зайкупените лекарства за месеца са свършили и прочие и прочие... И ми кажи после колко пъти ти се е случило в Германия лекарството да "свършва" всеки месец... Това е кошмар някакъв, не го пожелавам на никого.

Успех в борбата ви.  bouquet

# 198
  • SF
  • Мнения: 21 167
Тук покриването на част от заплатата е излязло от сивия сектор и е станало някак "на светло", легално и реално.
Като ходя по интервюта, съвсем безцеремонно ме предупреждават, че много добре съм била знаела, че така било в целия бранш по принцип. Никой не бил осигурявал на реалната заплата - глупави пари, които отивали за данъци. И нямат никакви притеснения, че аз може да съм от данъчните, от проверяващите, че може реално да не търся работа при тях.
Всъщност служителят се съгласява с такъв договор, за да има просто договор. Иначе не приема условията и не започва работа в тази фирма. Но къде си търси фирма с други условия, след като "Така е в целия бранш и вие това добре го знаете..."  Thinking
Имам приятелки, които живеят в Белгия и Холандия. И двете ми споделиха, че техните белгийски и холандски приятели масово отваряли фирми в България заради ето тези възможности за евтини разходи за служителите.
Аз затова го посочих това със заплащането като проблем. Ако това се случва на едно-две места, изобщо не бихме го дискутирали в тази тема.

# 199
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775

Това значи, че работникът служителя е наясно с "конспирацията", т.е. Подписвайки такъв договор се е съгласил на тези условия...въпросът ми е защо после го играе на жертва, като всъщност е участник в престъпление, наречено документна измама.

Ако мислиш, че в чужбина договорите са различни. Например уговореното е Х, в зависимост от постиженията, на края на определен период получаваш или не бонус. Няма как бонусът ти да е гарантиран, т.к. Зависи от много неща....и като работодател в Бг мога да кажа, че ако нещо не ми е осчетоводено като хората, напр дадени пари на ръка, накрая аз им плащам данъците....
Да, и работникът носи вина, разбира се, обаче нали ако не се съгласи, работодателят ще му каже "прав ти път, за мястото чакат още N на брой човека". Хората трябва да работят нещо и често нямат избор, защото голяма част от частния сектор е сив и работодатели, които ще предложат коректни условоя просто не се намират. Работила съм 4 години в България, различна неквалифицирана работа. Никога не съм получавала договор, а когато веднъж попитах, почти ми се изсмяха. Сега нещата са може би малко по-добре, поне някакви осигуровки вървят. Нямам приятел от БГ, работещ в частна фирма, който да се осигурява на реална заплата, обаче. Ако настъпи промяна, тя, според мен, няма да дойде от работодателя или от служителя, а трябва да е резултат от затегнат контрол и спазване на закона. Ама това са дебри дълбооки и много фактори и хора са навързани като свински черва.

Хората трябва да умеят да продадат себе си. Работя от1989. Осигурявана съм на реална заплата. Е как при мен е ставало, при теб не. Ти като страна от договора го подписваш, ако решиш да играеш не по правилата това е твой избор и малко нагло е да виниш др за това.
Това със затегнатия контрол го остави, ти като страна в договора го нарушаваш и искаш на всеки договор да има контролен орган  newsm78

# 200
  • SF
  • Мнения: 21 167
Нагоре вече ти обясниха как и защо става това, ако искаш ги разбирай, ако искаш повтаряй, че са кофти страна от договора.
В условия на безработица обществото се държи по друг начин.
Освен това тук има значение дали си търсен специалист или търсиш неквалифицирана работа. И не, не започвай със съветите "повишете си нивото, завършете право, МИО или медицина". Това не може и не иска да го направи всеки.
Аниматор с Оскар за киноефекти ще се продаде по различен начин от бариста в Коста кафе, какъвто и аз, и ти можем да станем за 1 седмица обучение и четене на блогове в интернет.
Да, тук в България всички са част от сивата, заспала, буксуваща икономика, ако изобщо мога да използвам думата икономика. Всички! И.... Какво да ви кажа, елате си в България, за да станете част от тази каша?!! Ми не.

А и тези, които подписват договори за заплата Х, а получават някак двойно, изобщо не се държат като жертви. Половината от тях се ядосват, а другите са горди, че са прекарали тъпата държава.
Но да, във форума, ако имат настроение пишат, че това не е редно и че мечтата им всъщност е да плащат 100К данъци на година.

# 201
  • Мнения: 659
Titina, какво да ти кажа, една 16-17 годишна сервитьотчица си е точно жертва и работодателят, виждайки нуждата и от работно място и липсата на опит, се смята в абсолютното си право да прецака и системата, и сервитьорката/продавачката/чистачката (всичките съм аз), като освен това смята, че много му е длъжна тази тъпа девойка, защото, нали, благоволил е да я вземе. Това за мен,  да кажем, че го играя жертва и е единичен случай, хаха. Обаче нито е редно, нито е единичен случай.
А Esmee го е казала много хубаво. Само ми стана любопитно, наистина ли не осъзнаваш мащаба на проблема, или тука просто така си пишем да се почешем (не че е лошо и това, де, трябва си явно). Cheers.

# 202
  • Мнения: 374
Хората трябва да умеят да продадат себе си. Работя от1989. Осигурявана съм на реална заплата. Е как при мен е ставало, при теб не. Ти като страна от договора го подписваш, ако решиш да играеш не по правилата това е твой избор и малко нагло е да виниш др за това.
Това със затегнатия контрол го остави, ти като страна в договора го нарушаваш и искаш на всеки договор да има контролен орган  newsm78

И аз не мога да се сдържа. Всички сервитьори, продавачи, шивачки и строители и пр. заслужават да работят при нормални условия. Те не избират свободно да са в "конспирация" с работодателя, те биват изнудвани от него. Защото когато в бранша ти и в обзора на мястото, на което живееш, друго не се предлага, какво правиш? Защо в държавата, в която живея, хората не приемат работа "на черно"? Защото има една минимална помощ от държавата от 800 Евро, която ти гарантира физическото оцеляване. В България такова нещо няма.

# 203
  • Мнения: 659
Хората трябва да умеят да продадат себе си. Работя от1989. Осигурявана съм на реална заплата. Е как при мен е ставало, при теб не. Ти като страна от договора го подписваш, ако решиш да играеш не по правилата това е твой избор и малко нагло е да виниш др за това.
Това със затегнатия контрол го остави, ти като страна в договора го нарушаваш и искаш на всеки договор да има контролен орган  newsm78

И аз не мога да се сдържа. Всички сервитьори, продавачи, шивачки и строители и пр. заслужават да работят при нормални условия. Те не избират свободно да са в "конспирация" с работодателя, те биват изнудвани от него. Защото когато в бранша ти и в обзора на мястото, на което живееш, друго не се предлага, какво правиш? Защо в държавата, в която живея, хората не приемат работа "на черно"? Защото има една минимална помощ от държавата от 800 Евро, която ти гарантира физическото оцеляване. В България такова нещо няма.

Хаха, как бе, в България добрият, мил работодател-избавител и благодетел ти дава пари "на ръка"! Трябва да се оценяват високо такива работодатели и да се целува тази ръка! Все пак после нали лошата държава му взима данък върху тези пари, от тази ръка.

# 204
  • загубено
  • Мнения: 6 487


И аз не мога да се сдържа. Всички сервитьори, продавачи, шивачки и строители и пр. заслужават да работят при нормални условия. Те не избират свободно да са в "конспирация" с работодателя, те биват изнудвани от него.

Напълно съм съгласна с теб  Peace
Но ако те не си потърсят правата ,няма кой да го направи вместо тях.
Това не е БГ патент и в Щатите го има.
Кога ще се променят нещата в БГ ако всички си натискаме столчетата и топлото място?
И опираме пак до оцеляването.Ами не оцеляват а живуркат и се носят по течението.
По лесно е някак си.
Знаеш ли колко е лесно да викаме в група колко са лоши работодателите.
И колко от тези викащи,като ги посочиш по име и ги питаш какви точно искания имат
не казват. И не не ги е страх,защото част от тях имат и др алтернатива но в стадото
е ок.
Работодател съм в Бг но никога не съм крила данъци Peace

16-17 год сервитьорка не и е мястото там а в у/ще  Peace
И ако не знаме какво да прави да попита мама и татко.

Правата са ни дадени по конституция и кодекс.
Дали ще ни цакат и ние ще си мълчим е избор .

# 205
  • Мнения: 374


И аз не мога да се сдържа. Всички сервитьори, продавачи, шивачки и строители и пр. заслужават да работят при нормални условия. Те не избират свободно да са в "конспирация" с работодателя, те биват изнудвани от него.

Но ако те не си потърсят правата ,няма кой да го направи вместо тях.
Това не е БГ патент и в Щатите го има.
Кога ще се променят нещата в БГ ако всички си натискаме столчетата и топлото място?

Да, на теория. Как да си потърсят правата обаче 1000та жители на село X. в Родопите, на 60 км. от най-близкия град, в което единственият работодател освен общината е шивашки цех, предлагащ работа за 250 лв за 6 дни в седмица, 10 часа на ден. Ако той вземе да затвори и отвори в съседната община, те остават на препитание от тютюн, което познай дали им носи повече. А те също имат деца в училище и болни родители на лекарства, по-скъпи от пенсиите им. Е, когато този цех затвори, те имат наистина още един избор: нелегални берачи на маслини в Гърция. Далече от децата. Това е жестоката реалност, а не идеалистичната теория.

# 206
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не всички са шивачки и не всички живеят на 60км от града, нека не преувеличаваме. И ако за тези 0,001% от населението са даденост и двата фактора, тогава го разбирам в краткосрочен план, да, но нека видим и останалите 99,999%.

С моята специалност нямаше да получавам кой знае какви суми в България, затова избрах да дойда където съм. Има и друга реалност. Не си вързан за Родопите, Плевен или Шумен.

# 207
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Готови са да отидат берачи на маслини в Гърция (пак на черно), но не са готови да кажат не, има кодекс на труда, има норми...по тях ще работим.
После работодателя им е виновен.

Не разбирам каква е целта, да се получава гарантиран доход от държавата ли? Иначе са какви ги споменаваш тези 800 Евро? И за да се получава се дават пари, т.е. Всеки си плаща данъците...а в България се съгласяваш да ти се регистрира договор с нереална сума, не само, ме се съгласяваш, ами го и подписваш.
И не ми давай моля те примери със себе си, не си мерило...щото аз има примери за хора, дето работят и си плащат данъците на получаваните от тях суми.
А 17-18 годишната сервитьорчица трябва да е на училище, и за да работи трябва разрешение от инспекцията по труда...
Все някой ви е виновен, я бранша, я някой друг...вие вършите престъпление (подписването на документ с невярно съдържание е престъпление според НК) после работодателя ви е виновен...

# 208
  • Мнения: 374
Не всички са шивачки и не всички живеят на 60км от града, нека не преувеличаваме. И ако за тези 0,001% от населението са даденост и двата фактора, тогава го разбирам в краткосрочен план, да, но нека видим и останалите 99,999%.

С моята специалност нямаше да получавам кой знае какви суми в България, затова избрах да дойда където съм. Има и друга реалност. Не си вързан за Родопите, Плевен или Шумен.

Останалите 99% (които са много далече от 99 но както и да е) също имат своите житейски обстоятелства. Един е безработен от една година, помощите са свършили, и за неговите качества не се избиват 20 работодателя. Друг има две деца в гимназията и не може и два месеца да стои на помощи. Трети има болни родители, които не иска да гладуват, ако ще и той да бойкотира работодателите с гладна стачка. Животът в България е лесен само 1ния процент IT и банко-производен персонал.

# 209
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
В България не вдички са ИТ и банкови служители.
А за др всеки си прави изборът. Това, че имаш болни родители, ученици, си е само извинение.
Българинът е готов да отиде черноработник някъде, вместо да си мръдне гъза и да се релокира на др място в България...ами как, ще си развали рахатлъка.

Общи условия

Активация на акаунт