Бихте ли се върнали в България?

  • 196 132
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 5 710
Не става въпрос за политически коректност, а че се приема, че хората не се делят на раси, а се говори за един общ човешки вид, който има различни етнически характеристики. Дори научно погледнато не се говори за раси, въпреки че така сме учили в училище.
Хората с различен цвят на кожата ги наричаме тъмнокожи или цветнокожи.

Това са две различни неща.
В науката биология видът е краен таксон. В рамките на нашия вид няма други в рода ни ( всички са измрели) т.е сме Хомо (от род) Сапиенс ( вида ни).
От там насетне има подвидове, разновидност или раса има и антропологични типове. Физическа антропология се изучава във всички биологични специалности ( даже в Харвард)  и е много важна наука, за да се остреля така на ангро:-) И от гледна точка на еволюционната биология, палеоантропологията, но и от гл. точка на съвременното многообразие на раси и антропологични типове на вида ни.

А етнос и раса не са еднозначни понятия. Етносът е повече културно-социално понятие, не биологично. Всяка етническа група може да е съставена от различни подраси и антропологични типове, хомогенност някаква може би е запазена само при евреите примерно. Ето например ние сме българки (един етнос) , обаче ще ви се завие свят колко расови типове има в България. Орди дипломанти кръстостват с метър и мастило държавата (вкл. и аз съм участвала лично в антропоморфно изследване на две села:)

Човешкият вид ,като част от природата е разделен на три огромни раси - екваториална, европеидна и кавказка. От там насетне следва една мега-каша, която е плод вече на някаква друга тема.

Но да се отрича наличието на раси е странно. Просто трябва да си или неинформиран или нещо замъглен в политкоректността, за да не видиш разликата между един китаец и един австралиец. Чисто морфологично.

В момента науката е дори още по-напреднала от метърчетата и  определят генетично антропологични типове. Имам приятел, който изпрати в Щатите ДНК, за да изследват принадлежността му, че много искаше да се изрови колко процента евреин е.  Laughing

Извинете за отклонението, но ми се искаше да се отличат нещата. Peace

# 436
  • Мнения: 9 904
Имам приятел, който изпрати в Щатите ДНК, за да изследват принадлежността му, че много искаше да се изрови колко процента евреин е.  Laughing


и аз имам таква приятелка, трябва да питам докъде е стигнала. Тя твърди навсякъде, че е шотландка, ама такъв вид има, че най-накрая не издържах и я питах откъде са й корените. И като започна - майка, родена в Палестина, натирена към Египет, там я намира мъжът й - турски германец, па се заселват в Глазгоу накрая. И приятелката ми сега се чуди какво още ще й открият, примерно малко еврейско.
друга, покриваща се, от Дерби, да речем, обаче родата й идва от поне 6 азиатски мюсюлмански държави от Пакистан през Ирак до Сауди.

как ги наричате по вашите държави циганите, защото само gypsies го разбират всички от първия път?

# 437
  • Мнения: 5 710
Да върна темата към първонаалната и същност.
В момента забелязвам нещо много интересно. Заради ниските цени на нефта много хора от месеци са без работа, и ...помощта за безработни има времеви граници. Особенно трудно е в семейства, в които само единият е работил. Имаме познати, които продават всичко и се връщат в България, за да изкарат кризата...лошото е че не са един и двама. Още по-лошото е, че не се вижда края на кризата. а това са високо квалифицирани специалисти.

Та връщането в България може да има и др причини

Сега прочетох това, че намаляването на цените на нефта води до безработица в Щатите.
Аз мисля, че е точно обратното- страна с работеща икономика получава тласък от по-евтини суровини ( това всъщност го четох в един анализ за това как ниските цени на горивата се отразяват на различни държави производители). И Щатите не само че не забавят темповете, ми ги забързват. Докато други направо спряха. Интересно ..

# 438
  • Мнения: 2 885
Нещата в Щатите хич не са розови.

Не си спомням скоро така да съм си вдигала кръвното.
Звъни ми близка днес, която ми плаща ежемесечната такса към Бг мобилен оператор. Явно номерът ми е нарочен в списък и при условие, че не използвам номера 10 месеца в годината, се опитват да ме скубят вече 2ри път с малка сума над таксата. Октомври месец и сега за декември пак. Няма как да си направя онлайн профил, т.к. пращат номер/парола за потвърждение, а аз нямам вкл. роуминг. На място с лична карта да подам жалба - т.е. чак август месец. Дотогава всеки месец що да не крадат по лев-два?!
Да се връщаме ли? Друг път.  Twisted Evil

# 439
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 795
Да върна темата към първонаалната и същност.
В момента забелязвам нещо много интересно. Заради ниските цени на нефта много хора от месеци са без работа, и ...помощта за безработни има времеви граници. Особенно трудно е в семейства, в които само единият е работил. Имаме познати, които продават всичко и се връщат в България, за да изкарат кризата...лошото е че не са един и двама. Още по-лошото е, че не се вижда края на кризата. а това са високо квалифицирани специалисти.

Та връщането в България може да има и др причини

Сега прочетох това, че намаляването на цените на нефта води до безработица в Щатите.
Аз мисля, че е точно обратното- страна с работеща икономика получава тласък от по-евтини суровини ( това всъщност го четох в един анализ за това как ниските цени на горивата се отразяват на различни държави производители). И Щатите не само че не забавят темповете, ми ги забързват. Докато други направо спряха. Интересно ..
В Тексас за последните 12 месеца над 250000 са останали без работа, тенденцията продължава. Ниските цени на нефта спират добиването му. Подобно е положението и в Албърта, Канада

# 440
  • Мнения: 774
В Близкия Изток положението е същото. Масово фирми затварят, кредити се остават неизплатени, скъпо платената работна ръка си заминава.. Всичко заради ниските цени на петрола.

# 441
  • София
  • Мнения: 537
Темата явно се поизчерпа. Аз обаче ще я съживя с въпрос.
Детето е на 7, мислим да се връщаме, обаче какъв вариант има да я вземат на у-ще в Бг според вас?

# 442
  • Мнения: 28 591
Темата явно се поизчерпа. Аз обаче ще я съживя с въпрос.
Детето е на 7, мислим да се връщаме, обаче какъв вариант има да я вземат на у-ще в Бг според вас?
Ами от септември може да си почне в първи клас, говори ли български?

# 443
  • София
  • Мнения: 537
Темата явно се поизчерпа. Аз обаче ще я съживя с въпрос.
Детето е на 7, мислим да се връщаме, обаче какъв вариант има да я вземат на у-ще в Бг според вас?
Ами от септември може да си почне в първи клас, говори ли български?
Говори, ние сме от скоро в ЮК.

# 444
  • Мнения: 28 591
Смятам, че и сега биха го взели, у-щата се борят за всяка бройка, но за детето ще е по добре да си започне отначало...

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  Образованието в България е задължително до 16 години, няма как да има проблеми с тръгването на детето на училище.

# 446
  • SF
  • Мнения: 21 243
Взимат си я на училище отвсякъде. Може и по средата на годината да се включи.
В UK взеха в училище 10-годишната дъщеря на моя приятелка, без да знае никакъв английски. Справила се е. Вече е на 13.

# 447
  • София
  • Мнения: 537
Благодаря за отговорите момичета  bouquet

# 448
  • Мнения: 5 462
Взимат си я на училище отвсякъде. Може и по средата на годината да се включи.
В UK взеха в училище 10-годишната дъщеря на моя приятелка, без да знае никакъв английски. Справила се е. Вече е на 13.
От България в УК  е едно , а съвсем друго е от УК в България .

# 449
  • SF
  • Мнения: 21 243
Добре де. Сигурно е така. Много неща са други в Англия и в България. Този пост, написан така, не е много полезен.
Къде е по-сложно и проблемно взимането в училище?

Общи условия

Активация на акаунт