Бихте ли се върнали в България?

  • 196 143
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 645
  • SF
  • Мнения: 21 243
Не бих разчитала някой да ми носи подарък от чужбина, като знам какъв е вкусът на тези, които са заминали, а и какви са им възможностите. Ключодържател, гумен часовник, пластмасово портмоне.... ми не, мерси!
Хубав подарък от чужбина ми донесе сестра ми - дрехи от една много готина марка, но тя знае, че аз си я харесвам и си я нося. Когато пътувам в чужбина, пълня куфарите с нея. Малко е скъпичка, за да се надявам, че човек може да накупи подаръци и да раздаде тук на приятели.
Иначе разни сувенири и дрънкулки не искам. Нито искам тениски от Н&М. Някой ще мъкне багаж и ще харчи пари.... Радвам се на магнитчета и даже си ги поръчвам на всеки, който пътува.
Това с подаръците е стара мода от соц времената, когато се радвахме на всичко - от дъвки до дънки. Сега багажът в самолета струва пари и ако не е нещо много специално, не мисля, че трябва да се товари излишно.

Освен това евтини фланелки, които тук няма да погледнем дори, но човекът, който идва насам, трябва да подари 15, вече си става сериозна сума.
Сега през лятото моя приятелка похарчи поне 50 евро за магнитчета,  моливници, химикалки и гривнички с променящи се цветове. Искаше и някакви чаши да носи, ама аз не й дадох. Казах й, че ще им се счупят дръжките.

# 646
  • Мнения: 2 450
Аз пък винаги нося магнитчета, повечето ми приятели си колекционират, лепим си ги по хладилниците, то си е традиция.

# 647
  • Мнения: 28 598
Оффф, Софи!  ooooh!
Жената се опитва да каже, че няма да тръгне да си проси подаръци, а може да си ги набави сама, ако нещо й трябва. Никой не казва, че ще върне подарък. Ама ти не - и да иска, и да не иска все е крива. Какъв е този негативизъм, какво е това чудо!
Даааа точно това искам да кажа, не чакам приятелите си да се видим заради подаръци, дори ми става неудобно ако носят...няма да им кажа че и аз мога да си ги купя...много ясно! Simple Smile Но знам, че не съм им само аз приятелката в България....и ако трябва да помъкнат за всекииии..... ooooh!
Магнит ако донесат ми е изключително приятно....може би и те го знаят, защото ги лепим вече отстрани на хладилника...
отпред няма място hahaha
Магнитите и те вече са си бая сума...но дори и ние като пътуваме винаги си взимаме и за нас Joy

# 648
  • Мнения: 211
Другите остават "задръстени българи", спрели във времето, вторачени в куфарите на приятелите си, жадни за помощи и подаяния завистливи използвачи...
 

Това къде и как се втренчени си е техен избор. Повечето изобщо нямат нужда от подаяния и пак са завистливо сторачени.
Случвало се е на летището не можеше багажа да се събере в една кола и единия от куфарите взеха с друга кола. Този в който имаше неща за тях. Ами на други яден куфара беше преровен до шушка да си търсят "техните" неща и всичко , което им беше харесало беше "разпределено" и подредено вече. Имаше и неща за други приятели...
Не става въпрос за хора имащи нужда от подаяния, а хора, които си мислят, че друг има нещо повече и по-интересно от тях и го гледат в ръцете да вземат.
Сбъдваща реакция има, да , но и неприятното чувство и спомена си остава .



О, то да бяха само подаръците.
Направо пари съм им давал щото нямаха.
Проблемът после е, че бързо свикват с получаването и се надяват че пак ще има парички.
Пък и най-нахално си искат по заобиколен начин доста сериозни суми.
И като не дадеш, ти си лош !
Те така.

п.п.
На „приятели“ една стотинка не съм дал де, само на роднини съм давал.

# 649
  • SF
  • Мнения: 21 243
Една така живяла в стая и душкабина в кухнята. Обаче работела в къщата на някакви богаташи и се снимала непрекъснато из двора, в басейна, по диваните, как готви, сервизите, в банята, с кучето, с БМВ-то... Качвала във ФБ, събирала лайкове. После като си дошла тук, всички й се разсърдили, че не е бутнала в куфара по един часовник или поне парфюм, за да не й заемат място.
Оттам идва и някакво объркване. Едните демонстрират просперитет, а всъщност работят в мола, други се оплакват от тежък български живот, дакото пият кафетата и пазаруват в мола.

# 650
  • Мнения: 8 163
Едните демонстрират просперитет, а всъщност работят в мола, други се оплакват от тежък български живот, дакото пият кафетата и пазаруват в мола.
Laughing Смешно ми е, макар да знам много добре, че демонстриращите несъществуващ просперитет вероятно са единици, докато пиещите кафе и пазаруващите в мола са доста повече.

# 651
  • Мнения: 6 303
В България имате значително по-големи отпуски!

Интересно ми е какви са отпуските в Канада, защото в България по закон са 20 работни дни годишно.

# 652
  • Мнения: 7 171
В България имате значително по-големи отпуски!

Интересно ми е какви са отпуските в Канада, защото в България по закон са 20 работни дни годишно.

Зависи от местоработата. Моята е 20 дни платен отпус, 2 "персонални" дни, платени, и още пет работни дни, които може да вземаш по часове, за гледане на болно дете или друг близък роднина, отново платени. Освен това имаме и десетина празници (изброила съм ги по-горе). Имам и платен болничен.
Доста бизнеси са с по-лоши условия, но по-големите фирми са горе-долу така.

# 653
  • Мнения: 6 303
В България ми се струва, че няма да намериш частна фирма, в която да имаш 27 работни дни отпуска. Само при държавните служители е различно, но и на тях Бойко отдавна им оряза отпуските, още при предишния си мандат. По Кодекса на труда се полагат 20 дни, като много често хората и тях не могат да си вземат.

Та значи, не си права по отношение на това, че в България отпуските били по-големи. Аз не знам дори дали не са най-малките в Европа.

Не говоря за отпускът по майчинство, който наистина е може би един от най-дългите в света - 3 години; а за редовният годишен отпуск. Пък от този по майчинство почти никой не ползва трите години и дори и двете, защото само първата година е платена според заплатата ти - обезщетението е 90% от заплатата. През втората година е по 340лв на месец, а третата не е платена изобщо, само се зачита за трудов стаж.

# 654
  • Мнения: 2 450
В България ми се струва, че няма да намериш частна фирма, в която да имаш 27 работни дни отпуска. Само при държавните служители е различно, но и на тях Бойко отдавна им оряза отпуските, още при предишния си мандат. По Кодекса на труда се полагат 20 дни, като много често хората и тях не могат да си вземат.

Та значи, не си права по отношение на това, че в България отпуските били по-големи. Аз не знам дори дали не са най-малките в Европа.

Не говоря за отпускът по майчинство, който наистина е може би един от най-дългите в света - 3 години; а за редовният годишен отпуск. Пък от този по майчинство почти никой не ползва трите години и дори и двете, защото само първата година е платена според заплатата ти - обезщетението е 90% от заплатата. През втората година е по 340лв на месец, а третата не е платена изобщо, само се зачита за трудов стаж.


Грешно ти се струва. Доста от IT фирмите имат стандартно 25 дена отпуска към социалния пакет плюс допълнителни дни ако си правил овъртайм (освен че се плаща овъртайма ест). Доста са си ни отпуските хич да не е, като сложиш и официалните празници съвсем. С канадци съм работила на който му беше интересно, там имат 10 дена отпуска годишно и над някакво ниво на израстване  спират да им плащат овъртайм, но има  дават още 5 мисля(може и 10 да бяха)  дена отпуска, та не им излиза икономически изгодно и доста отказват да ги повишават.

# 655
  • Мнения: 3 887
Подтикната от друга тема, а и като завърнала се, зачетох темата.
Никак не е грешно, няколко са само фирмите с пакет и адекватно заплащане за овъртайм. Няколко са въвели и работа от вкъщи (единици всъщност). Всичко останало е по кодекс-20 работни дена платен годишен отпуск, като повече от 10 на куп не може да се взима.

# 656
  • Мнения: 6 303
Подтикната от друга тема, а и като завърнала се, зачетох темата.
Никак не е грешно, няколко са само фирмите с пакет и адекватно заплащане за овъртайм. Няколко са въвели и работа от вкъщи (единици всъщност). Всичко останало е по кодекс-20 работни дена платен годишен отпуск, като повече от 10 на куп не може да се взима.

И аз така знам и въобще не съм чувал за българска фирма, която да плаща овъртайма. А пък хем да ти плащат овъртайма, хем пък да ти дават и дни отпуск за него направо граничи с ненаучната фантастика. Не знам сега, може и да има такива IT фирми, но не мога да повярвам да е масова практика.

# 657
  • Мнения: 8 163
Зависи от клаузите в договора, но поне тук като пише, че ти се плаща за извънреден труд, наистина ти се плаща. По закон си задължен да докладваш извънредния си труд и по закон те са задължени да ти го платят.

При висшестоящия персонал нещата стоят по съвсем различен начин. Те нямат право на извънреден труд, но пък получават големи годишни бонуси.

Условията, определящи продължителността на годишния платен отпуск се определят от работодателя, а понякога са плод на преговори при наемането на служителя. В предишната фирма през първите две години имах право на 5 дни платен отпуск + 2 седмици около Коледа и НГ, когато фирмата не работеше + официалните празници. От третата до петата година вече имах право на 10 работни дни. Плащаше ми се извънреден труд.

В сегашната фирма съм с неограничен платен отпуск и имам право да взема наведнъж до 3 месеца sabbatical, но през тях не бих получавала заплата. Само ще ми пазят мястото и ще ми върви здравната застраховка. Само за тази година вече съм с една седмица ползван платен и още 3 седмици заявен и одобрен платен отпуск.

# 658
  • Мнения: 6 303
Зависи от клаузите в договора, но поне тук като пише, че ти се плаща за извънреден труд, наистина ти се плаща.

О, в Канада не се и съмнявам, че е така, но тук в България - не е. Тук всъщност по закон извънредният труд въобще е забранен, освен ако не се касае примерно за отстраняване последиците от някакъв катаклизъм, природно бедствие, размирици и т.н. Справка - КТ. Ама както е забранен, така е доста разпространена практика и не ми е известно някъде да се плаща, не знам нито една такава фирма.

Раздел II.
Извънреден труд

Определение и забрана
Чл. 143. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
(2) Извънредният труд е забранен.

Скрит текст:
Допустимост по изключение
Чл. 144. Извънреден труд се допуска по изключение само в следните случаи:
1. за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ;
4. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;
5. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време;
6. (нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на усилена сезонна работа.

# 659
  • Мнения: 8 163
Не знаех, че в БГ извънредният труд е забранен. Има логика обаче. Едно, че така е по-изгодно за работодателите. И второ, че има риск от злоупотреби.

Но от друга страна това не е честно спрямо служителите. Защото далеч не всеки би киснал в офиса да джитка игри на служебния комп, а после да си докладва извънреден труд. Много хора превиват гръб с часове след изтичане на работното време, а за това не се плаща.

Общи условия

Активация на акаунт