Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 52 187
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 592
Моята дъщеря, каза, че няма проблем с математиката също, но те имаха преди да започне семестъра математика за изравняване на ниво. Освен това На сайта на техническия в Берлин има он лайн курс за изравняване на нивото по математика. Все пак дъщеря ми е много на ти с математиката дори я обяснява на гаджето, които също учи в Германия

# 46
  • София
  • Мнения: 18 059
big_67, в унитата въпросните  курсове са преговорни, а не изравняващи. Тоест ако някой е с пропуски, не вярвам с този курс да ги запълни. На бързи обороти се минава през материала, учен в среден курс в съответната провинция. Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 13 164
Здравейте,

Бих искала да попитам мамите, чийто деца са завършили езикова гимназия и учат технически науки. Достатъчна ли е подготовката по математика от училище или е необходимо допълнително обучение?
Има разминаване в програмите по математика на немското и българското училище. Трябва да се направи изравняване на материала. При дъщеря ми интегралите се оказаха проблем. В България се учат в университетите, а в Германия - в училище. Наложи се да ѝ ги преподаваме по скайп. Тя не беше ходила на изравнителен курс. Добре е да се знае какво се очаква да са научили в училище.

Русалке, въпросните интеграли ги разнищихме за един следобед. Ако преподавателят е добър и студентът разбира немския му (все пак това е първият досег), би трябвало курсът да е достатъчен.

# 48
  • София
  • Мнения: 18 059
Моята девойка се беше записала на такъв курс, но не отиде, предпочете този по програмиране, тъй като там разминаванията с нашата система са много по-големи... В нашите часове по информатика в ЕГ общо взето не се научава кой знае какво, дори и когато децата са с такъв профил. И макар самата тя  на математика да не е ходила, сподели, че нейна позната от предишен випуск  е била на такъв Vorkurs и особена полза в посока овладяване на съвършено нов материал  за нея  е нямало. Peace Въпросното момиче при идването си по Коледа в БГ оправило просто с два-три урока съответните несъответствия.

# 49
  • София
  • Мнения: 11 718
Синът ти какво си е избрал? Има ли квоти, какъв е бил минималният бал минали години?
Изпаднал е в размисли от известно време и за специалност и за втората матура.А времето минава...

Русалке вероятно ще го приемат,но да е в добър университет.

# 50
  • Мнения: 487

 Хвърлям по един поглед в темата от време на време. Сега вече по-редовно.
Гледам да не се меся в избора на девойката. Не съм решила за себе си да насърчавам или да обезкуражавам.
Една огромна част от мен не иска да се разделяме, друга част съзнава, че е егоистично. Embarassed
За това я оставям сама да реши, да се бори и да се справя. Вярвам, че ще се случи най-доброто за нея и за всички ни. Искам само да е щастлива и в безопасност. Това е.
Мойта дъщеря в последно време се лута,дали в Германия(което й беше най-голямото желание) или в България да кандидатства.Аз съм за Германия,но ще я оставя сама да реши.Смятам че децата учещи в чужбина получават не само качествено образование,но придобиват друг поглед над нещата от живота,придобиват увереност,самостоятелност и дори манталитета им се променя.Дъщеря ми каза,че иска да работи в България.Казах й ,че ще бъда щастлива това да стане,но нека да се изучи в чужбина.Вече не съм сигурна ,обаче кое е правилно.Излиза ,че даваме всичко да изучим децата си,......за да ги изпратим накрая далече от нас.   Вече сериозно започвам да се притеснявам за обстановката в Германия,във връзка с бежанския поток и невъзможността по някакъв начин да се контролира този процес.Ако я приемат в България и Германия ще падне голяма чуденка.
Нагърбила се е с тежка задача.Хем учи теми за прием в България,хем гони оценки за Германия.Не съм я виждала така да чете през всичките години в гимназията.Казва,че тези,които ще кандидатстват в България нищо не учат в училище,защото не им трябва бал.Ходят на уроци по химия и биология  и учат само по тези предмети.Тези ,които ще кандидатстват в Германия учат само за оценки в училище и го карат доста лежерно.
Мойта дъщеря иска да хване две дини под една мишница,затова й е много трудно.Трябва да настига тези,които от две години ходят на уроци по биология и химия и са минали вече повечето от въпросите в конспекта.От нейния клас почти всички ще кандидатстват в Германия,но повечето ако ги приемат в България ,ще предпочетат да останат тук.Става дума  за медицинските специалности –стоматология ,медицина и фармация.
Иначе за ДСД-то беше  спокойна до тази седмица,но сега виждам,че започна леко да се притеснява (тази година за първи път ДСД ще се проведе в Парк хотел Москва,защото хотел Родина е в ремонт). Преди две седмици  я попитах дали е подготвена за този изпит и дали не се нуждае от някакви уроци,а тя ми отговори,,Ти пък мамо,какви уроци,аз за какво съм учила 5 години''. Не знам какво знае по немски,защото бъкел не разбирам,но тя твърди ,че много добре ги подготвят.Поне по немски и математика попаднахме на страхотни преподаватели.

# 51
  • Мнения: 592
big_67, в унитата въпросните  курсове са преговорни, а не изравняващи. Тоест ако някой е с пропуски, не вярвам с този курс да ги запълни. На бързи обороти се минава през материала, учен в среден курс в съответната провинция. Peace

Не претендирам за точност, но така го нарича моята девойка и може би така се превежда

# 52
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Бланка, със сигурност проблемът с немския идва  основно от термините, които са типични за нейната специалност и няма как да бъдат учени в училище.

Да се готвиш да кандидатстваш в България и Германия в една  учебна година  е абсурдно, защото принципът на прием е абсолютно различен. Ще се получи свръх претоварване резултат под въпрос.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 365
Аз пък мисля, че точно с термините няма проблем, защото те и на български едва ли ги знаят Peace Просто ги научават направо на немски. Така в един момент започват да говорят на българо-немски за специфични неща.
При нас е точно така  Joy, все моля за превод  Embarassed

# 54
  • Варна
  • Мнения: 3 245
mami21 Мисля, че си права. Освен това обаче, понеже в нашето училище биология и химия се учат на немски само по една година, ми се струва, че трябва да намерим някакъв учебник поне основните понятия от средното образование да погледне.

vale3000 на какво хоро се е хванала дъщеря ти  Hug Тя къде предпочита да учи - тук или в Германия?

# 55
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Извинявайте за глупавия въпрос, но кандидатстването в Германия не е ли е само по документи? Т.е. копия и преводи на дипломи, мотивационно писмо и разни други документи, кандидатстване за общежитие и такива неща? Щото аз като завършвах, ако е имало приемен изпит за даден университет, то той е бил като предварителен тест, но далеч не всяка специалност и всеки уни го имаше, бяха единици и то май само за медицинските науки. Та моите съученици нямаха проблем да си готвят изпитите в Бг и едновременно с това документите за Германия... И папки за ДСД правехме, и плакати, и германци имаше във всяка от комисиите...
Та мисълта ми е, вече с изпити ли се кандидатства за студентство в Германия или бумащината сее увеличила яко и вече няма как да си разкъсаш вниманието между двете неща?

За термините, основните от училище на немски ми стигнаха, останалото научих в последствие (започнах в немския факултет на ТУ, след първия месец-два вече никой не се е занимавал да ни превежда на бг, защото с нищо не ти помага, ти и на бг не го знаеш нещото в детайли  Peace).

# 56
  • Варна
  • Мнения: 3 245
chrissy Ако се кандидатства за специалност без квоти, то няма проблем. Обаче за медицинските специалности ти трябва диплома над 5,90 + евентуално тест, ако се изисква от университета. Това означава, че трябва да се учи здраво по всички предмети в училище и то не само в 12-ти клас. А пък който се готви за TMS, вече трябва сам да се подготвя и то здраво.

Какво писа и vale3000, децата, които кандидатстват в БГ медицина готвят само темите по биология и химия, не залягат толкова над другите предмети. Голяма част от тях се и отказаха да се явяват на ДСД, взеха само ДАФ.

Въобще смятам, че трябва да се насочат усилията само към най-желания вариант. Според мен следването в Германия е по-трудно от аналогичното в България и затова Германия като резервен вариант не ми се струва разумно. Пък за медицината резултатите излизат средата на август за абибесте, и края на септември за 60%-вата квота. Дотогава ако си бил приет в България, е трябвало да запишеш и да платиш такса. Но ако предпочиташ да следваш в България и не си приет тази година, аз лично бих посъветвала да се изчака една година и да се кандидатства отново тук. 

# 57
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
О, значи много се е променило явно, защото аз като кандидатствах в Бг, влизаше оценката от цялата диплома (или предмети), умножена по 2 и изпитите по 4, нещо такова.

TMS какво е, аз се сещам само за съкращение на някакво Mittelstufe / Mittelschulreife?

# 58
  • Мнения: 1 064
В нашата гимназия се държи на всички предмети и пълно отличие в дипломата се изкарва доста трудно, дъщеря ми не успя. Примерно имаме 5 по някаква измислена логика, 5 по биология... По биология се изкърти да учи, но не мръдна от 5 нагоре, и никой не й направи компромис. Не мога да си представя, че на този зор можеше да ходи и на кандидат-студентски подготовки за България...  ooooh!
Обаче има и друг вариант - нейни съученици от не-ДСД групата го приложиха: залегнаха на английския и кандидатстваха в Германия с английски.

# 59
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
При нас само по химия минавахме метър, че ни беше класна. Иначе в паралелка математика и физика ни къртеха от анализи по литература, защото се чудеха да пускат ли за нас матурите или не и учителката много държеше да изучим и незадължителния материал за другия профил  #2gunfire, нямаше отърване с тия безкрайни Христо Смирненски, Яворови и Йовкови, това е най-загубеното време от живота ми...  #Cussing out Разбира се, литературните анализи на Атанас Далчев силно ми помагаха да координирам в последствие производството на турбини за самолети или да сключвам договори за такива, спор няма...

Оплаках се.  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт