Трапезата за Бъдни вечер

  • 53 751
  • 316
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6 395
Аз ще имам много работа тази седмица, та готвенето съвсем отпадна  ooooh! ooooh! Ще вземем салати, ядки, готови сърми, и най-много някоя малка питка да омеся. Няма кой ни да готви, ни да яде , а мразя храна висяла в хладилника. Само тримата с детето ще сме.  За Коледа ще взема рибно филе за мен/или сьомга или треска/, аз месо не обичам, а на мъжът задълже пържолите в гювеч, ама пак ще са 2-3 котлета макс.



Сега като чета кой колко готви, направо се чудя, всичко ли изяждате и за колко дни, колко хора  Shocked Shocked Shocked не е ли по добре по 1 манджа със салата ама да е свежо всеки ден и да не се хвърля храна .  newsm78  Като ги гледам по празниците юрнали се всички с едни чували да пазарят все едно война иде, пък и да готвят ли готвят......после в най добрият вариант за на дегазин и разни ензими или в пирогов масово преяли и препили. Много ме дразни тоя манталитет да се набухаш до повръщане по празниците.

Миналата година не си намери почти дружки да пия едно кафе на бъдни вечер. всичко от 7 часа, като заседнаха пред тия ти ми фурни и бълват ли бълват.......все едно полк ще хранят  Joy Joy

Последна редакция: нд, 20 дек 2015, 11:09 от Звезден^Прах

# 166
  • Мнения: X
Може ли рецептата за пълнени чушки с булгур?

 Искам да попитам от форума взех една рецепта за "добруджанки", тя не става да замести питката за бъдни вечер, нали?

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Дбруджанките нали са с кисело мляко... това, ако държиш да е постна питката.
Аз съм правила питката с кисело мляко и става по-добре от постната, ама пък содата се усеща и не ни е харсва, в който и да е вариант.  Sad

# 168
  • София
  • Мнения: 11 987
На Бъдни вечер ще сме 10 човека, на Коледа на обяд 15. Няма как да не готвя като за един полк.
Освен това имам син в сравнително ранен пубертет, но висок 190 см. Ами яде момчето, много яде.

# 169
  • София
  • Мнения: 11 706
.............................



Сега като чета кой колко готви, направо се чудя, всичко ли изяждате и за колко дни, колко хора  Shocked Shocked Shocked не е ли по добре по 1 манджа със салата ама да е свежо всеки ден и да не се хвърля храна .  newsm78  Като ги гледам по празниците юрнали се всички ................
.......................
Е, как на една манджа да ги държа баш на Бъдни вечер и  Коледа, та аз ще имам 15 човека на вечеря двама от които са натурални англичани,  та се чудя какво да ги правя и как ще ги окадя хубаво с тамян за Бъдни вечер,  щото те са католици и по друг начин празнуват. Една манджа...за кой по напред. Едната част от менюто тази година го поръчах на кетъринг, някои разядки и да ми опечат пуйката,  но другата си е от мен. Една манджа....хм.. newsm78

# 170
  • Мнения: 6 713
Е, и аз готвя няколко ястия, макар че сме четирима с малката. Peace Приготвям в малки количества, за да се изяде, нищо не хвърлям.

# 171
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Само тримата с детето ще сме.  ...


Сега като чета кой колко готви, направо се чудя, всичко ли изяждате и за колко дни, колко хора  Shocked Shocked Shocked не е ли по добре по 1 манджа със салата ...
  Сама си го казала - ти за трима, друг за 5ма (моя случай, децата ни са 3), трети....
Останалото е кой как разбира и спазва традициите.
Казвах тук в темата - ние не постим но на Бъдни вечер хапваме постно и в бройка според традицията... и вкусно според вкусовете ни.
Още казвах, че не готвя на следващия, че и на по-следващия ден - празник е... и дояждаме с кеф, защото са ни вкусни манджите.  На Бъдни вечер хапваме по малко от всичко, не е задължително да се натъпчем и не се нагрванваме на юруш...
 Simple Smile

# 172
  • София
  • Мнения: 11 706
.......................
Още казвах, че не готвя на следващия, че и на по-следващия ден - празник е... и дояждаме с кеф, защото са ни вкусни манджите.  На Бъдни вечер хапваме по малко от всичко, не е задължително да се натъпчем и не се нагрванваме на юруш...
 Simple Smile
Ми, да ти кажа с удоволствие си дояждам постните сърми, пък и салатата с боб, пък и ако остане и питка, а тя винаги ми остава. .. мда и от Коледа ми остава храна, нищо й няма, даже като преседи зелето е много по-хубаво.

# 173
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 453
 Hug  Хареса ми идеята за содена питка със сушени домати,заради това че
много ги  тача и съм си донесла от  Истанбул,накиснала съм определено количество
в зехтин,риган,чесън,розмарин.Но  ще я направя за Йордановден.
Ние слагаме на Бъдни вечер на нашата трапеза това-
лозови сърмички
зелеви с праз,гъби и люта сушена чушка,леко опърлена на котлона,и много джоджен
боб салата-мешан,и бял,и червен,
разядката на Лулу-тука от форума съм я взела-божествена
тиквеник
ошаф
содена питка0много обичат моите мъже такава
маслини с лук и царевица,това може да се поднесе и топло,и студено
пълнени сушени чушки с боб
и плодове,мед,лук,чесън,орехи,ядки,вино и ракия,и сладките,които
съм научила пак от този форум да правя.

Моля споделете рецепта за колачета и за зелник с праз и кисело зеле.
Колачета или кравайчета не знам да правя.
Към по-горните мнения за готвенето на този празник-свят ден е и
самото готвене е празнично,не обикновено.А постните ястия  като престоят-
по-вкусни стават.Например една година направих сърми-зелеви с булгур,леща
и маслини-е след два дена-нямаше такава вкусотия,а и на постните манджи слагам
повече мазнина,те носят такава.
Весели и топли празници на всички ! Hug

# 174
  • Мнения: 1 329
За моята трапеза, тъй като ще бъдем сами с мъжа ми само, съм намислила да приготвя

1. Содена питка
2. Зелеви сарми с праз и орехи
3. Боб със зеле
4. И няколко салати

Содената питка, която правя за първи път, се получи доста сполучлива затова давам линк към нея

Плетена содена питка

# 175
  • Мнения: 2 289
При нас всичко се изяжда. Рядко ядем постно, и тези са ни любими рецепти и вкусове. На 25-ти на обяд нищо не е останало вече. Никога не изхвърлям храна, това у дома е тема табу.

# 176
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Ние на 25 на обяд сме при едната баба, на 26 при другата, та вечерите им хапваме от бъднивечерните ястия.  Simple Smile

# 177
  • Мнения: 5 861
Здравейте! Simple Smile Тъй като няма да готвим постни ястия за Бъдни вечер, бихте ли ми препоръчали добър кулинарен магазин в София, от който можем да си закупим гозби за предстоящия празник (сарми, чушки, евентуално боб и т.н.)? Не е проблем и да е с предварителна заявка. Важното е да готвят вкусно и качествено, което май вече е рядко срещано за кулинарен магазин. Rolling Eyes Преди сме купували от Кенар, но последните години качеството (по-специално около празниците) е направо ужасно. Благодаря! bouquet

# 178
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Фантастико имат пълна оферта, но колко ще е вкусно не мога да гарантирам.  Случвало се е да взимаме от топлата им витрина храна- доволни сме оставали.  Освен да пробвате...

# 179
  • Мнения: 5 861
И над това ще помислим, благодаря ти за идеята. Peace

Общи условия

Активация на акаунт