потребителски кредит и фалшив подпис от страна на съпруга

  • 4 202
  • 1
  •   1
Отговори
  • Затънтена някъде зад дувара
  • Мнения: 154
здравейте!Преди около 1 год разбрах ,че бившият ми съпруг е теглил потребителски кредит и се е подписал на мястото на съпругата без мое знание.От тук нататък съм подала жалба до прокуратурата за съставяне на неистински документ и чакам .Вие имате ли представа как се случват и доказват тези неща.Предварително ви благодаря,като уточнявам че кредита е теглен по време на брака без мое знание и сега ме водят съдлъжник а поради спиране на плащанията от негова страна е станал изискуем.

# 1
  • Мнения: 2 450
Няма значение дали си знаела мисля, ако е било по време на брака, ти си солидарен длъжник по закон. Даже и да докажеш, че те е подписал, няма да ти помогне.

Законната солидарна отговорност на съпрузите за задължения, поети за задоволяване нуждите на семейството, възниква по силата на нормата на чл. 32, ал. 2, така също и на чл. 36, ал. 2, на основание брачната връзка между съпрузите. В правната теория[2], тази солидарна отговорност се обяснява с наличието на особено законно представителство между съпрузите за правните им действия по задоволяване нуждите на семейството, а и като „обратната страна на съпружеската общност“[3]. По силата на закона, макар задължението да е поето от единия съпруг, без упълномощаване, съгласие или дори знание за поемането на определено задължение, поето за задоволяване на семейните нужди, то  другият съпруг се явява солидарно задължен по него. Такива солидарни задължения на съпрузите са например както задължения към доставчици на битови услуги – за вода, енергия, така и за наеми на семейното жилище, потребителски кредити, заеми, а според съдебната практика и други сделки на по-голяма стойност, с цел закупуване на имот (ипотечни кредити за жилище).

Общи условия

Активация на акаунт