Коледа 2015 - 2

  • 67 382
  • 566
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 10 872
Направих Лешникови линцер сладки.

Преди малко забърках виенските коледни бисквити от първа страница и следобед ще ги пека.

# 256
  • Мнения: 659
lulumba, моля за рецептата за анасоновите луни! Убих се да я търся. Благодаря!

# 257
  • Мнения: 13 549
lulumba, моля за рецептата за анасоновите луни! Убих се да я търся. Благодаря!


Анасонови луни
Продукти:
250 г брашно
100 г + 200 г пудра захар
120 г масло
2 жълтъка
1 ч.л. бакпулвер
щипка сол
2  с.л. млян анасон
немлян анасон
3-4 с.л. ром

Брашното се пресява, добавят се бакпулвера, щипката сол и мления анасон. Разбърква се добре и се прибавя 100 г захар, пак се разбърква. После идва ред на жълтъците (цели) и маслото. Омесва се тесто, увива се в домакинско фолио и се пъха в хладилник за минимум 2 часа. След това се вади и се изчаква малко да се отпусне. Разточва се на кора и се изрязват луни. Пекат се на 170 градуса, като се следи само да им се зачервят връхчетата. Ставата буквално за минути, така че трябва да се внимава. И са мнооого крехки. След като изстинат напълно се покриват в горната част с глазура от разбитата 200 г захар с рома. Ако нямате ром, спокойно може да се замести с коняк. Поръсва се с немлян анасон.

# 258
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Приключих със сладките. Вместо жълъдчета обаче оформих елхички. Остава само баклавата.



Скрит текст:

Последна редакция: сб, 19 дек 2015, 15:50 от Джемма

# 259
  • София
  • Мнения: 11 709
Другарки мили, да ви питам.. да започнали за слепвам линцерите  със сладко или ми е рано още   newsm78
Днес, ще метна баклавата. Довечера. Да престои няколко дни изпечена да поеме добре маслото, че моята е с много масло и после ще я заливам, някъде около 22.12 мисля, аз.. мда.

# 260
  • Мнения: 1 517
Аз ги слепих снощи. Баклава правя за НГ, та днес ще приключа с една поръчка- http://www.oetker.bg/bg-bg/rezepte/r/leshnikovi-biskvitki-za-koleda.html

# 261
  • Мнения: 13 191
Искам да Ви попитам за арменските сладки доста меко ли трябва да е тестото и като отгризна ми се вижда сякаш са по мазни.Пише да се овалват топли,а така поеха от пудрата захар и лепнат.
И моите станаха мазни. Има наистина нещо нередно в рецептата. Не ми харесват така. Много е 1 ч. ч. олио на 3 ч. ч. брашно. Тестото наподобява това на галета, а там на 1/2 ч. олио се слагат 2 1/2 ч. ч. брашно. Смятам да направя нови арменски сладки, но по рецепта с мая.

# 262
  • Мнения: 6 718
Джемма, много красиви елхички.  Hug
Марчева, сподели, моля те, твоята рецепта за баклава. Благодаря!  Hug

Аз метнах едно тесто за напуканите сладки в хладилника, варя тиква за тиквените меденки от "И да похапнем" (има я и на първа страница, в раздела "нови сладки"), ще пробвам днес и аз арменските сладки. И най-накрая тези дни ще направя и шотландските маслени бисквити (мисля така беше името  newsm78 ), а, и меденките на Джемма трябва да направя. Позакъснях тази година със сладките, ама нещо още не ми е коледно.  Sad То празника ще мине, на мен още ми мирише на море.  Joy

# 263
  • София
  • Мнения: 11 709
Джемма, много красиви елхички.  Hug
Марчева, сподели, моля те, твоята рецепта за баклава. Благодаря!  Hug

................Позакъснях тази година със сладките, ама нещо още не ми е коледно.  Sad То празника ще мине, на мен още ми мирише на море.  Joy
................. Joy Joy и на мен и на мен.
Споделям баклавата, ама упреци не искам, защото това си е моята баклава. Така си я правя още от ....от преди 105 години.  Wink Мама.... я правеше с 400 г масло, аз понамалих малко.
1 пакет кори - ами  в момента са сръбски и били тънки, ама може и Бела, разбира се
350 масло - разтопено
300 г смлени на едро орехи.
ако желаеш сложи  и ванилия, но аз тук я пропускам, както и канела. Обичам аромата на хубавото масло.
Всяка кора обилно намаслявам, и на две- три  места ръся обилно орехи до изчерпването им.
Нарязвам на ромб или тесни правоъгълници и понеже ми е останало масло го изливам навсякъде.
Пече се на 170-180 градуса до хубаво зачервяване.
Задължително трябва да престои няколко дни за да поеме хубаво от аромата на маслото. Ухае чудесно
Сироп:  Горещ в/у студена баклава - 800 мл вода + 600 г захар + 1/4 лим. киселина разтворено с малко водичка. Оставям да ври около 10 мин. Заливам, загръщам, увивам и оставям на хладно. Те, това е. Елементарно е.

# 264
  • Мнения: 3
Здравейте прекрасни момичета,
От поне 3 години ви чета, но така и не се престраших да пиша. Благодарение не тази уютна темичка, вече всичките ми приятели очакват коледните си подаръци с нетърпение. Превърнах се в "майстор" сладкар в очите им. А съм толкова далеч от вашите красоти!
 Обичам коледа и не ми липсва желание за сладкоправене  Grinning
Добре че се срещнах с един проблем, че да се усмеля да пиша..... Embarassed
Не мога да намеря рецептата за едни Мини щоленчете, които пекох миналата година и много се харесаха. Мога да поясня, че рецептата беше с масло и се правеха едни фитилчета които после се режат на прачета(по-къси фитилчета) и се слагат две едно до друго, а третото върху тях. Ох... ще е цяко чудо, ако някой ме разбере Laughing
Но имам надежда, вие сте невероятни! bouquet
Ще се радвам да ги открия, ако не имам доста богат избор! Wink

# 265
  • Мнения: 6 718
Darishko, по описанието ми приличат на мини щолените на Лабрекс. На първа страница ще откриеш рецептата като "Сладки мини щолени" на Лабрекс.  Peace Ето и линк: http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=297129.msg … 97245#msg17297245

Марчева, благодаря!  Hug Моята рецепта е подобна, но със 150-200 гр масло. Peace

# 266
  • Мнения: 3

     Fortuna  bouquet Много благодаря!!!
      Точно тези са!
Ето и една снимка на моите сладки от миналата година! (Ако успея да я кача Laughing)

# 267
  • Мнения: 58
Чета ви неизменно, момичета - така се зареждам   Hug

Правих меденките на Джули(4 дози), линцерите на Наталина и Меломакарона(1 доза - излязоха мноого  Shocked)

Прегледах първа страница и видях, че има две рецепти за гръцките сладки, но са доста различни от тази, по която аз работих, затова си позволявам да я публикувам:

# 268
  • Мнения: 154
Привет!
Днешния ден посветих на правене на сладки, защото през седмицата изостанах.
С това се занимавах днес
Пълнени марципанени талери
Скрит текст:

Маслени орехови кошнички на Джемма
Скрит текст:

и Шоколадови звезди с капучино, но без снимка   Simple Smile
А тези са от предните дни
Анасонови луни, които направих в тавата за рохличките
Скрит текст:

Меломакарони
Скрит текст:

и локумките на Джемма
Скрит текст:

Darishko, аз не виждам снимката.
Еми03, а аз от Меломакароните направих двойна доза, цяла вечер само с тях се занимавах  #Crazy
Джемма, прекрасни елхички  Heart Eyes

# 269

Общи условия

Активация на акаунт