Бихте ли се върнали в България?

  • 2 860
  • 66
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 208
Има моменти,когато ми е мъчно за България,но засега не мислим за връщане.Семейството ми е с мен,засега се справяме криво-ляво...,човек не може да има всичко Simple Smile  bouquet

# 61
  • Мнения: 769
Не мога хи4 да се съглася с постинга на Ленилаф  Crossing Arms

Не искам да спамвам темичката, хубава е, ама нещо почнах да се ядосвам.
Излиза, че България е егати гетото. Счупени плочки, навъсени хора ... и тн.
Много от нещата, които казвате са истина, но да не забравяме, че България е страна пред присъединяване към ЕС.

България не е гето,но макар и да се говори за присъединяване към ЕС сме на светлинни години разстояние от нивото дори и на най_изостаналите държави 4ленки. Crossing Arms Нека не се заблуждаваме,4е влизането в СъЮза Ще преобрази страната като с вълШебна пръ4ица и Ще направи от нея китна и приветлива държава_модел. Naughty


За здравната система -  и аз така мислех, че здравната система е пълен провал, но последните ми преживявания в Бърза помощ тук ( разказвах за отчаянието ми скоро и как виех от болка и се молех да съм в Пирогов в този момент), избирането на личен лекар тук, както и факта, че на свекърва ми й дават час за рентген на крака й в края на април, а жената се гърчи от болка и аз й давам български волтарен, защото тука е с рецепта ме карат наистина да се замисля дали в БГ системата е толкова кофти.

Не съм 4ела за твоите здравословни проблеми ( съжалявам за тях  Confused ),но да се твърди,4е в Пирогов е по_добре отколко в някоя тукаШна болница ми зву4и като виц,наистина. Joy hahaha Joy С това разбира се не твърдя,4е тук здравната система е перфектна.
БаЩа ми е лекар в Бг и имам доста близки,които работят в сферата на здравеопазването ( а и ли4ен опит ) и знам на какво дередже е българската здравна система. #Cussing out Въпреки това  да под4ертая,4е в България има много кадърни и опитни лекари,които заслужават възхиЩение. Материалната база оба4е е под всякаква критика. Thinking
СъЩо така с4итам,4е наШата родна практика да си самопоставяме диагнози,да си самопредписваме лекарства и да се самолекуваме е безкрайно поро4на.  ooooh! След като тук  изискват рецепти за някои лекарства явно има резон в това. В крайна сметка аптеките не са плод зелен4уци. Crossing Arms

За раждането - и в България се раждат деца , а жените които ги раждат и тях майка ги е раждала, така че не е чак толкова  страшно да родиш там.

Да така е, и в България се раждат деца ( ние нали оттам идваме Wink) както и на о_в Тимбукту,но при положение,4е имам възможност да избирам хиляда пъти бих предпо4ела да родя тук. А ти?

За цената на имотите мога да кажа само , че в града , в който живея наемите почват от 800 евро, при заплата около 1000.. Слава богу живеем в собствена къща, иначе наистина не знам какво бихме правили. Къщата ни е струвала около 200 000 евро и е строена 14 години. Тоест, нещата изобщо, ама изобщо не са по-лесни по отношение на имотното притежание.

Ами това обобЩение мисля,4е е валидно за цял свят.Навсякъде наемите са високи,жилиЩата са скъпи, съпоставени със средната заплата. И въпреки това хората могат да си правят планове за закупуване на собствено жилиЩе и да ги осъЩествяват. Имам много млади колеги под и около 30 години,които изплаЩат жилиЩни вноски.
Я да помислим в Бг колко хора могат да си позволят да закупят собствен имот при цена от 30 000 или 50 000 евро например. И какви лихвени проценти прилагат банките  Twisted Evil

Да не говорим, че , за да се държат над водата ( кола, апартамент и тн) хората се завъртат в един безумен кръг на изплащания, заеми и тн. придобивки на ситемата, което лично според мен е ужасно. Избщо не знам как спят спокойно с  кредитните си карти и поредицата вноски месечно.

Това съЩо е световна практика и не виждам как ина4е 4овек би могъл да се сдобие с жилиЩе и кола ако не на изплаЩане (освен ако не си Парис Хилтън)  Crossing Arms Мисля,4е е по_добре парите ми да са в банка тук и да мога да си контролирам разходите,плаЩайки с кредитна или дебитна карта отколкото Бурканбанк в Бг,макар,4е и там все пове4е се използват електронните варианти за разплаЩане.

Нещата, които  си заслужават емигриране според мен са
респект към закона
бюрократична уреденост
чистотата
висока стойност на  човешкия живот

С това 4асти4но съм съгласна,изклЮ4вайки последната подто4ка,особено след слу4илото се с малкия Томазо Онофри,но поне 4овек може да се надява,4е са ги хванали и Ще ги осъдят  Praynig ( не,4е детенцето Ще го върне някой  #2gunfire )

И последно, никой няма да направи нищо , за да ни върне, защото никой нищо не ни дължи. Изобщо не се изживявам, като някаква превилигирована, по-смела, по-успяла и тн част от българското общество, на която държавата и обществото й дължи да се доказва,  да постига нещо, за да благоволя аз да се върна.

Никой не трябва да прави неЩо,заЩото е длъжен на нас или за да ни връЩа. Naughty Мисля,4е идеята е,4е държавата трябва да се оправи заради хората,които живеят там и плаЩат данъци а не полу4ават ниЩо в замяна. Crossing Arms

Продължавам да работя за  България,живеейки в Италия и  нямам никакво
намерение да допринасям за увеличаванеот на брутния продукт тук.
Дано продължа да го правя и занапред.  Praynig

Мога само да кажа,4е се радвам за теб и това,4е работиШ за Бг,но при положение,4е живееШ предимно тук се 4удя как може да не си заинтересована от тукаШния БВП ( нали от това зависи и как живееШ,т.е стандарта ) Shocked

И последно, снаха ми в София получава 2 пъти повече пари от мен ( а аз получвам над средното за тукашните условия).

Ако ми дадеШ конкретен пример с определен пост и цифри ( приблизително,разбира се) Ще ме убедиШ. Ина4е позволи ми да се съмнявам. Crossing Arms


Много се извинявам че се намесвам (без да съм настояща емигрантка), живяла съм в Италия и не само там, сега съм си в България и работя трета година с италианци и изобщо не мисля, че италианците са много по-добре от нас!! Това са ми го казвали и ми го казват ежедневно самите италианци!
Не оспорвам нито един от проблемите в Б-я, ама не приемам да се твърди , че Италия е много уредена държава - със смешник политик като Берлускони, или с факта че за една регистрация губиш 1 седмица в куестура - само дребни примери давам... Всички италианци около мен са казвали, че Б-я и И-я си приличат, ама по проблемите!
Иначе, че красотата и богатствата на Италия са безкрайни - напълно съм съгласна!!

# 62
  • Мнения: 5 475
Лично аз винаги ще се чувствам емигрантка и чужденка в САЩ, макар и да имаме известни материални придобивки. Тук не се усещам себе си, т.е. не съм в хармония със своето аз. Това ми води депресии и усещане за безизходица понякога.

  И аз се чувствах така в САЩ,макар,че имах законен престой,направих шеметна кариера...погледнато отстрани си бях "уредила живота"!На мен лично не ми допадна тази държава и това е!В Италия се чувствам много по-добре и макар да има неуредици. Европа си е Европа! Simple Smile

изобщо не мисля, че италианците са много по-добре от нас!! Това са ми го казвали и ми го казват ежедневно самите италианци!
Не оспорвам нито един от проблемите в Б-я, ама не приемам да се твърди , че Италия е много уредена държава - със смешник политик като Берлускони, или с факта че за една регистрация губиш 1 седмица в куестура - само дребни примери давам... Всички италианци около мен са казвали, че Б-я и И-я си приличат, ама по проблемите!

А по отношение на това дали Италия е по-добре от България,мисля ,че е смешно дори  да се говори!
  Не можеш да сравняваш страна от Г8  с  България! Shocked
  Като българка и на мен много ми се ще някога това да е възможно,но едва ли ще е скоро!
  Италия има много бюрократични проблеми,но мисля ,че всяка страна ги има повече или по-малко.
 Аз самата съм икономист и много добре си давам сметка,че сега е период на икономическа криза,но не само тук,а в световен мащаб!  А за това коя страна е "уредена",зависи с какъв аршин мериш!
  Има хора ,за които е много "уредено "и в Мозамбик!(да ме простят за сравнението!)
  И не мисля,че има кой знае колко общо между проблемите тук и тези в България!
 

# 63
  • Мнения: 2 959
Даря, а съпругът ти/ като чужденец, пребивавал вече 9мес в БГ/ как приема живота си у нас?

# 64
Даря, а съпругът ти/ като чужденец, пребивавал вече 9мес в БГ/ как приема живота си у нас?
Калида, задаваш интересен въпрос... Интересен, защото и аз още се чудя. Днес мъжът ми мести дивана в къщи и успя да одраска страхотно душемето, защото естествено много е да се иска дивана да е гумиран отдолу, и имаше доста некрасиви думи да каже по адрес на майсторите тука. У нас всичко е ново, засега живеем при наще след неуредици с хазяин. ( И това не ми се беше случвало отдавна Sad Все пак новите легла вече са се разковали, сифона в банята мирише. новите шкавове са се надули от влагата... Направено е, ама все не като хората, все да се довършва и ремонтира. Това ни влудява. Купувам дрехи на децата, които се разпадат на първото носене, не всички разбира се, но като ти се случи един, два пъти и незнаеш какво да купиш, а цените много пъти са като в Щатите. И много други работи, като пътищата, боклука, грозотията, и най-вече това отношение на безразличие...
За него стимул е Университета, има много будни студенти и добра колегиална среда. А и той е човек на приключението, обича да пътува, има готино чувство за хумор, обича да се среща с хора, а и българите му допадат, чувства се у дома тука, хората го приемат много добре, и като знае езика, прави впечатление. Сега и Бански учи Joy
Но незнам долкото ще издържи на глупостите, да не си говорим че Благоев не е София, и ако останем да даваме децата тук на училище ше имаме голяма дилема, защото ще трябва паралелно да учат и по двете системи на образование...Неизвестните са много при нас... та така нямам конкретен отговор, защото и ние още се ориентираме в обстановката.

# 65
  • Мнения: 2 959
Бяхме си добре там, много добре сме си и тук.
Обичаме и двете страни, но предпочитаме да живеем в България!
Дивиана, за теб кой беше стимула да се върнете в БГ и колко дълго го вземахте това решение? Вие вече 1год правите в БГ как я приемете след 6год емигрантски живот в СА, свикнахте ли с БГ начин на живот, преодоляхте ли страха от сблъскването с БГ действителност по отн- е на здравеопазването и сигурността? Защото на Даря все още и правят впечатление голямите разлики с живота в САЩ.

Даря, благодаря за откровенният отговор.
И на теб, и на Дивиана Ви стискам палци да успеете.

# 66
  • Мнения: 456
Отговарям директно на въпроса , макар че в друга тема вече го казах . В никакъв случай не бих се върнала - всеки ден се благодаря, че я напуснахме. Няма място за обсъждане според мен защо, как така, ама нали е родина и т.н... Нито аерогарите са затворени , нито самолетите и автобусите са спряли да работят Wink. Всеки прави своят избор - моят е да живея извън България.  Grinning Grinning Grinning

Общи условия

Активация на акаунт