БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 54 159
  • 765
  •   1
Отговори
# 585
  • Sofia
  • Мнения: 26 408



Doli, лесен ли е този морковен кекс. Дай рецепта ,ако обичаш. Гледам по турските сериали много често е част от менюто им. Grinning
Рецептата си е моя,но се оказа сполучлива и често го правя...
3 яйца,
1ч.ч.захар/може и кафява,но не от тъмната/,
1ч.ч.настъргани моркови/аз ползвам пулпата след като направя фреш от тях/,
100гр.разтопено масло,
1ч.ч.брашно с набухвател или брашно+бакпулвер и малко сода,
настъргана лимонова или портокалова кора,ванилия,малко канела,по желание - карамфил,инд.орехче.
Бъркам с миксер,сместа я пека в тавичка с хартия,пече се в загрята фурна на 200 за 10мин и на 180-170 до финал,за 25-30мин.Още топъл го поливам с разтопени бонбони лакта.

Може да се направи и като мъфини.
Днешния го направих с типово брашно,много пухкав и ароматен стана,вече е на 1/2  Wink

# 586
  • Мнения: 904
Doli, Morena, благодаря ви! Морена ,твоята заливка каква е?

# 587
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Морена ,твоята заливка каква е?
Далина, има я в рецептата, като украса съм я броила. Simple Smile

# 588
  • Мнения: 5 742
Реших да направя този път млечна баница с юфка. Досега винаги съм я правила с кори и съм купувала пакети от 400 грама. В рецептите които четох, за да се ориентирам за количеството на юфката, пише 200 грама. Много малко ми се струва. Да не би да имат предвид домашна такава, защото тази която аз купих ми прилича на натрошени и леко запечени кори за баница.

# 589
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Реших да направя този път млечна баница с юфка. Досега винаги съм я правила с кори и съм купувала пакети от 400 грама. В рецептите които четох, за да се ориентирам за количеството на юфката, пише 200 грама. Много малко ми се струва. Да не би да имат предвид домашна такава, защото тази която аз купих ми прилича на натрошени и леко запечени кори за баница.
Ако добре те разбрах... Купешката и домашно приготвената юфка изглеждат еднакво - начупени кори, но не просто за баница, а за юфка - по-дебели са от купешките фино точени за баница.
Или сложи повече юфка (то си зависи и от съда, който ще ползваш...), или намали течността.  Simple Smile

# 590
  • Мнения: 2 152
200 грама домашна юфка са направо достатъчни за 1 л мляко Joy

# 591
  • Мнения: 5 742
Реших да направя този път млечна баница с юфка. Досега винаги съм я правила с кори и съм купувала пакети от 400 грама. В рецептите които четох, за да се ориентирам за количеството на юфката, пише 200 грама. Много малко ми се струва. Да не би да имат предвид домашна такава, защото тази която аз купих ми прилича на натрошени и леко запечени кори за баница.
Ако добре те разбрах... Купешката и домашно приготвената юфка изглеждат еднакво - начупени кори, но не просто за баница, а за юфка - по-дебели са от купешките фино точени за баница.
Или сложи повече юфка (то си зависи и от съда, който ще ползваш...), или намали течността.  Simple Smile
Нищо дебело не виждам в тази юфка, за мен са си натрошени кори за баница. Ще взема да купя още един пакет.
200 грама домашна юфка са направо достатъчни за 1 л мляко Joy
Чудна е домашната юфка, ама няма вече кой да ми я прави.

# 592
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Тя и онази в магазина се нарича "домашна юфка".  Wink

# 593
  • Мнения: 3 020
Морена, нямам ядки в момента, с какво да ги заменя лешниците? И маслото/олиото в грамове ли да го измеря или в мл.?
Става въпрос за последната ти пусната рецепта Simple Smile

# 594
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Здравейте!
Преди години моята майка правеше печени орехи, на които кафявата люспица падаше и те изглеждаха съвсем бели. За съжаление, тогава не попитах как ги прави.
Скоро срещнах в нета същите орехи, но не запомних в коя тема и дали във форума и уж ги записах  ooooh! Дали не се накисваха във вода... Някой има ли идея как се правят? Ще бъда много благодарна.

# 595
  • Мнения: 7 848
Да не би да ги е овалвала в разбити белтъци?

# 596
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Морена, нямам ядки в момента, с какво да ги заменя лешниците? И маслото/олиото в грамове ли да го измеря или в мл.?
Става въпрос за последната ти пусната рецепта Simple Smile
Щастлива, щом нямаш ядки, пропусни ги изобщо, макар да са важни за вкуса. Но за текстурата не са от значение, не са на брашно, а на едро, затова няма нужда да ги заместваш с нещо непременно.
Мазнината я измери в грамове, ако имаш везна, ако не, не им се втилявай толкова.  Hug

# 597
  • Мнения: 211
Здравейте,
Ще правя крем пита, даже взех нишесте ванилия, но се сетих, че кремът  се прави с брашно, прясно мляко и жълтъци, а белтъците се разбиват на сняг и се запичат отгоре... Та въпросът ми е мога ли да направя крема с нишесте (вместо брашното), прясно мляко и жълтъци?...

# 598
  • Мнения: 2 152
Не виждам проблем

# 599
  • Мнения: X
Може да добавиш жълтъци и масло към него да го обогатиш . Става по -вкусно.

Общи условия

Активация на акаунт