Ново бебе и дете започващо детска градина

  • 2 291
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 62
Здравейте,
очаквам второто си дете през Септември, но точно тогава синът ми трябва да започне детска градина.Бих искала да попитам случвало ли му се е на някого подобна ситуация и как е постъпил?
Притеснява ме това, че може синът ми се почувства прогонен заради новия член на семействотои, да намрази градината още от самото начало.Чудя се да не би да реши, че се опитваме да се отървем от него, за да сме с бебето и разни подобни мисли породени от ревността, която ще изпита в тази нова ситуация.Знам, че не е добре да се случват много нови неща наведъж за едно дете и не искам да го объркам още повече.Разбира се ме притесняват и болестите, които ще започне да носи от детската градина,а удома ще има новородено.Чудя се как да постъпя най-добре.
Благодаря ви!

# 1
  • София
  • Мнения: 38 490
Ами как - живей си живота и не се притеснявай.
Но непременно отдели поне един ден в седмицата, в който да сте сам с баткото. Или поне следобед след градината.

# 2
  • Мнения: 677
Мога специално да кажа за болестите от яслата и градината. Когато се роди малката, баткото още нямаше 2 години. Не го спрях от ясла, скъсваше се да боледува. Само един път зарази малката, когато тя беше на 3 месеца. В яслата изкара и шарка, и вирус с повръщане и незнам още какво, но не я зарази. Това е до късмет, дали ще се заразяват едно друго. И моите боледуват, но никога заедно и никога от едно и също. Опитвай се, когато бебео спи да отделяш внимание на баткото, мвоите много се ревнуваха. Трябваше им много време да свикнат едсин с друг. сега са на 3 и на 5 и като едно цяло.. Късмет!!! bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 860
Отложи малко градината, според мен. Май има опция за отлагане до 90 дни, без да губиш мястото - за яслата със сигурност е така, за градината - провери, не знам. Или пък ЛЛ да напише една бележка за 2-3 седмици. Хубаво е бати да си е с вас, да дойде в родилния дом да вземе бебето, да започне да участва в отглеждането. Иначе и според мен може да се почувства "изгонен".
А болести ще носи, та ако можеш да кърмиш, ще е добре. Но бебетата не се разболяват така лесно, поне по мои наблюдения.

# 4
  • София
  • Мнения: 409
Здравей,
напълно те разбирам и не мисля че са маловажни въпросите, които те вълнуват. Аз чакам трето дете. Първите ми две са с разлика от 2 години. Започнах да подготвям големият от рано, първо, да спи сам, защото по това време спеше с мен, да се храни по - самостоятелно, да махнем памперса и др. Реших да не го пускам на ясла а направо да тръгне на градина, понеже се страхувах от вирусите които ще носи. Мисля че не се справих по най добрият начин имаше страшна ревност между двамата и още е така, разбира се в по- лек вариант. Най трудно ми беше когато големият се събуждаше нощно време и искаше да го гушна, а аз през това време кърмих малкият и не можех.
Сега чакам трето дете и горе долу ме вълнуват същите въпроси. Обяснила съм на децата, какво да очакват и как се случват нещата. Смятам да ги спра и двамата от детска градина за около месец, поне бебето да стане на 1 месец. Ще ги включа в грижите за бебето до толкова до колкото те искат  и могат разбира се.
Ти познаваш детето си най -добре, но появата на нов член в семейството, няма как да не му се отрази. Подготвяй го още от сега, ако имате кукла можеш да му покажеш някои неща , как бебето ще спи и т.н. за да свиква. Моята препоръка е да го пуснеш с месец закъснение на ясла, дори и да ти се струва че понася всичко добре и не му се отразява. Много често първите деца се чувстват детронирани от новия член на семейството. Очаквай да регресира, да започне да се напишква например или ще иска много от нещата които правиш на бебето да се случват и с него.

# 5
  • Мнения: 62
Искрено благодаря на всички за отговорите!
Разбира се всичко се решава според ситуацията, но на мен също ми се иска да бъдем подготвени колкото е възможно и да преминем по-леко през този труден период.Още от сега съм се заела с някой навици на сина ми, който ще го направят по-самостоятелен и ще ни олеснят, когато у дома има и бебе.За сега излезе и един вариант да тръгне на градина сега през април за 2-3 месеца и после през септември пак, но поне вече на познато място и в по-позната ситуация и може би ще е разбрал че там е място за игра, ане е отлъчен Simple Smile...трудно е,но също смятам че все ще се справим, нямаме избор Simple Smile

# 6
  • Мнения: 149
Здравей tifius . Изказвам мнение само от моя си опит с леката разлика, че когато малката ми дъщеря се роди голямата си ходеше на градина. Всички ми казваха спирай я от градина ще носи болести. Не я спрях и до сега не съжалявам. Само в деня на изписването дойде да вземе бебето. И на другия ден си беше на градина. Но още от забременяването ми тя си знаеше, че те ГОЛЕМИТЕ (тя и баща и) трябва да ходят на работа, а за момента работата на мама е да гледа бебето,  за да порасне и после и то на работа (ясла). Но някак си после като се прибираше от градина бебето и беше още по-мило, защото както тя казваше "Липсваше ми да мирише на сладко и на ако". Но така се получи че тя сама си измисли задължения към бебето, които и до момента прави с радост. Ти си решаваш, но в един момент не е лесно с две наведнъж, поради факта, че големите уж големи, но понякога не разбират, че мъничето има непрестанна нужда от грижа, големите точно в този момент се сещат, че имат нужда от теб и понякога става така че "Еее ти гушкаш само бебето, а на мен не обръщаш внимание, понеже сменяш памперс, а другото иска нещо си"

Всяко дете е различно и различно приема промените. А появата на бебче е нещо голямо. Говори му. Шом има вариант да тръгне по-рано, пусни го. Ще е свикнал. Може пък в градината да му хареса. Там ще има много повече развлечения и радости, от колкото у дома, когато от умора и т.н шъткаме на голямите, че бебео спи и т.н.

# 7
  • Мнения: 62
Благодаря много за споделения опит.За сега решихме да тръгне Септември с неговата си група и всичко да е по реда си,а все някак си ще свикнем всички с всичко ново Simple Smile

# 8
  • Мнения: 5 513
Мога да кажа само за градината.Понеже е първа група е хубаво да тръгне наравно с другите.Децата се адаптират и всяко си търси мястото и другарчетата.Това отнема месец и половина, а при някой и повече,но другите деца все пак ги отразяват и контактуват с тях.
Ако тръгне след месец два другите ще са адаптирани, ще са са господари на ситуацията и на детето може да му е трудно да спечели приятели,да си намери мястото в групата...
Може да ходи до обяд,да го водите закусил и по късно,да го вземате първи...

# 9
  • София
  • Мнения: 477
по-добре гледачка Wink Ние нямаме нито едно разболяване на баткото, което да не се е предало на бебето. Равносметката от средата на септември до сега са 2 пъти чревен вирус, 2 пъти антибиотици, 1 път в болница и 3 пъти бронхиолит - за малкия. Бил е здрав има няма 2 седмици общо. Дано на никой не се случва това, но е хубаво да имате варианти

Общи условия

Активация на акаунт