Болен от шизофрения тормози наша близка

  • 4 974
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 291
Здравейте, реших да се посъветвам с Вас, защото не можем да намерим решение на проблема. Леля ми живее в Ямбол и отглежда 97 годишната ми баба. На етажа до тях живее момче на около 20 години с майка си. Той е болен от шизофрения. Нарочил е леля ми. Постоянно я пресреща и я заплашва. Миналата година влязал в тях /доста е пълен и едър/ и я набил, изкъртил вратата.Тя цялата в синини и пълен стрес. Мъж няма около тях. Почти всеки ден я пресреща и я стресира. От районното казали че нищо не могат да направят, защото е болен и защитен от закона - нещо такова. Направиха желязна врата. От няколко дни положението е нетърпимо. Тя не смее да излезе, но трябва да пазарува..Какво да правим Sad ( положението изглежда без изходно. Тя реве по телефона - но как да й помогна - аз съм в София..

# 1
  • Мнения: 1 267
Мързи ги полицаите да се занимават. Да си подаде жалба в съда. И да си извади медицинско в Съдебна медицина.
Да си намери свидетели, щом е опасен - мястото му не е на свобода.

# 2
  • Мнения: 19 012
Ако бие и кърти врати не е защитен от закона

# 3
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
От районното казали че нищо не могат да направят, защото е болен и защитен от закона - нещо такова.
Не вярвам да не могат да направят нищо. Май са искали да отпратят жената и да не се  занимават с шизото.

# 4
  • Мнения: 445
Не може да няма начин да се защити. Майката на момчето какво казва по случая? Той само с твоята роднина ли е агресивен?

# 5
  • Мнения: 22 036
Ако това, което казваш е истина полицията няма как да откаже намеса при подадена и подкрепена с доказателства жалба. Полицията не е орган, който да решава дали едно лице е отговорно за действията си или не. Мисля, че лелята може да завеге гражданско дело.

От друга страна бих продала жилището и купила друго, защото това ще продължи с години. Насилственото въдворяване е много трудно нещо.

Тя опитала ли се е да говори с майка му? Ако си взима лекарствата предполагам, че нещата ще се оправят.

# 6
  • Мнения: 1 291
Майка му сякаш отрича, че е болен, защитава го. Гледала с укор леля ми като й казала, че положението не е на добре. Пие хапчета. Но агресията се отключва в някои моменти, а си е набелязал леля ми. Бил се съблакал във входа гол. За съжаление не си е извадила медицинско тогава. Трудно е да се намери решение в малък град като Ямбол. Тя се страхува да мръдне от вкъщи.
Тези дни е починала баба му - тя била на страната на леля ми, но от тогава съвсем е превъртял и няма кой да го спира. 

# 7
  • Мнения: 140
Не можели нищо да направят... пълни глупости  ooooh!
Майка ми работи в психиатрична клиника и ми е казвала, че при такива случаи се подава жалба и такива болни, които са опасни насила ги карат в психото с линейка и полиция. Ама как може такова нещо, направо нямам думи.. Да, човека е болен, но все пак е опасен за околните щом е набил леля ти. Нали все пак за това са тези клиники - да се лекуват такива хора.

# 8
  • Мнения: 1 291
Психиятрията в Ямбол са я затворили доколкото разбрах

# 9
  • Мнения: 1 844
При следваща проява отново викате полиция.
Отново и отново - колкото е нужно.
Ако има посегателство, не дай Боже, този път незабавно си изкарайте медицинско.
Няма защита от закона върху шизофреници, особено пък опасни за себе си и другите.
Ще го вкарат за принудително болнично лечение, ще имате няколко седмици рахат. Би следвало да се върне в по-добро състояние, но ако в последствие отново спре да си пие хапчетата, нещата ще се повторят. Съответно пътят е същият - полиция, принудително лечение и тн.
Жалкото е, че явно близките на болния, не са по-адекватни от него. Те са тези, които следва да го насърчават да си взима медикаментите редовно. Няма ли някакъв начин да се поговори човешки с майка му и да й обясните, че е нейна отговорност да се погрижи за сина си, в противен случай му вреди още повече - ще го разкарват по полиции и болници, а едва ли иска това за детето си. Представете й една страшна картинка, по този начин може да реши да съдейства - не заради вас / вие не я интересувате/, а заради доброто на сина й.

# 10
  • Мнения: 24 467
По Закона за здравето има предвидено и принудително лечение.
Да се обърне писмено към прокуратурата с копие от жалбата /сигнала до МВР и ВКП /върховна касационна прокуратура/, за да не се ослуша поредният дребен чиновник пак.

Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.

Чл. 156. (1) Задължителното настаняване и лечение на лицата по чл. 155 се постановява с решение от районния съд по настоящия адрес на лицето, а в случаите по чл. 154 - от районния съд по местонахождението на лечебното заведение.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2010 г., в сила от 31.07.2010 г.) Задължителното лечение се осъществява в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и центрове за психично здраве, в психиатрични отделения или клиники на многопрофилните болници и в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.

Чл. 157. Задължителното настаняване и лечение може да бъде поискано от прокурора, а в случаите на чл. 154, ал. 3 - и от ръководителя на лечебното заведение.





# 11
  • Мнения: 6 833
Вече са те посъветвали, задължително полиция и жалба. А в този блок други съседи няма ли, да се намесят да помогнат на леля ти?

# 12
  • Мнения: 1 267
Пак повтарям - жалба в Съда. Да, полицията така действа, гледа да те откаже. Колкото аз или мои познати да са опирали до нея, все едно и също.
До колкото това да продаде апартамента, заради него стойността на имота няма да е реална.
Леля ти явно не може сама да се оправи, нямате ли мъже роднини?

# 13
  • Мнения: 445
вече са ти отговорили, но да кажа и аз - сигнал до районен прокурор
имам съсед, който обаче няма роднини, случва се да влезе в такъв епизод, единстевния ни ход е този.

# 14
  • Мнения: 140
Психиятрията в Ямбол са я затворили доколкото разбрах
Тогава мисля, че се кара в най-близката в друг град. Не оставяйте така нещата, подайте си жалба. При подадена такава няма как да не ви обърнат внимание. Просто на полицаите тогава не им се е занимавало и затова са ви казали, че не могат нищо да направят. Все пак не става жената да живее в постоянен страх и да не смее да излезе навън, а и вие - близките й постоянно да се притеснявате.

Общи условия

Активация на акаунт