проблем с катетър/торбичка и още няколко въпроса

  • 11 952
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 27 175
Здравейте,
Искам да попитам нормално ли е това което се случи относно торбичката на катетъра.
Днес следобяд дойде един хирург и постави катетър на баба ми. Обясни ми какво да правя и пр. Не е някаква кой знае каква философия.
За първи път се сблъсквам с катетри и не знам и кой да питам. Аз си гледам баба ми, тя е на възраст вече жената, сложиха и пейсмейкър в Св. Екатерина в София преди няколко месеца и като цяло е добре.
Та за какво иде реч.
Краката и се бяха издули срашно (от таза надолу), пълни с вода, има си такова заболяване от много години, но от доста време (2 години) краката и не бяха текли, а от 2 седмици насам почнаха да текат и състоянието стана нетърпимо, вече не можеше да става без моя помощ и едвам, едвам ходеше от насъбраната тъканна течност и прибегнахме до катетъра. От днес почна да пие по 2 бр. фурантрил. Един сутрин и един вечер.
Надяваме се до 5 дена да има резултат и течът от крайниците да спре и да се нормализират какво си бяха преди. Когато това стане един кожен лекар ми каза да си намаже кожата на краката с една гъста бяла течност (не знам как се казва, но бележката е у мен, ще помоля утре аптекраката да ми каже), която не се продава готова, а се прави по поръчка в специализирани аптетки и после след ден се взима. И този мехлем успокоявап порите и образно казано ги запечатвал.
Въпростите са ми следните

1. Кардиоложката на баба ми каза, че не е проблем първите 5 дена да пие по 2 фурантрила, но ме е страх да не се обезводни, тъй като не пие чак толкова много вода (днес е изпила 1 л. преко сили). Няма и апетит.
Но хапва по една ябълка и по 5, 6 мандарини. Пие си обаче по две чаши прясно мляко. Утре ще и приготвя и лека супа.
А знам, че фурантрила изкарва калия от организма, не е ли опасно? Послед след тези първи 5 дена ще мине само на 1 фурантрил на ден, но трябва да си го пие до живот дет се вика.
Какво да пие/хапва богато на калий и дали така е добре?

2. И специално за торбичката. Доктора ми обясни как се сменя самата торбичка, макар че ми каза, че те са за многократна употреба и не е длъжно всеки път да я сменям. Та днес като вмъкна катетъра и веднага потече. Самата торбичка виси от леглото върху балатома. И си беше сухо. След 7 ч. торбичката (вместимост 2 л.) се бе напълнила точно по средата на индикатора за 1 л. и беше направила локвичка?! Добре де тези торбички не би трябвало да изпускат урина нали така? Странно... Нагоре е сухо, явно или има дупка в торбичката или и аз не знам какво става. Дали някоя от вас е имала сходен случай? Дали пък от самата тежест, понеже торбичката се бе наклонила и тапичката която се изважда за да се изхвърли събраната урина беше затисната върху балатома и дали от там не е капело по малко течност не знам. Просто се чудя и не знам дали да не сменя цялата торбичка с нова (купих две)?
Също така искам да попитам дали се продават някакви специални непромокаеми торбички с дръжки в които да се пусне самата торбичка на катетъра и да си стои там и когато баба ми се оправи и почне да ходи да си я държи нормално с ръка, а не да стиска самия маркуч и да тегли/влачи торбичката или дори да я вдига пак е дискомфортно.
Още се чудим дали след две/три седмици да и махнем катетъра или да си остане с него (знам, че на всеки месец се сменя), но това зависи и от резултатите...

Благодаря ви. Simple Smile

# 1
  • SA
  • Мнения: 3 196
Привет!
Не знам доколко би ти помогнало мнението ми, но да кажа какво ми идва на ум.
За фурантрила - така е, при продължителната му употреба се губи доста калий и може да се стигне до ниски нива в организма. Обикновено го назначават в комбинация с някакъв калиев препарат ( калиев хлорид, панангин и др.), особено ако се приемат едновременно и лекарства за сърдечна недостатъчност. Предполагам кардиологът на баба ти трябва да ви назначи такова, ако ще пие фурантрил месеци и години наред.
Иначе се продава калиева сол, която може да се използва вместо обикновената сол, като източник на калий. От храните - доста калий има в тиква, картофи, кисело мляко, банани, броколи, спанак и др.
За катетъра и торбичката, не можах да разбера много какъв е проблема, но урина не трябва да изтича от тази торбичка. Може да не е била плътно прикрепена към края на катетъра и оттам да е имало пропускане, а може и самата торбичка да е скъсана някъде.
А самата торбичка, вместо да лежи на пода, може също да я поставите в някаква малка пластмасова кофичка, с размери колкото да я побира. Така хем ако има пропускане, няма да изтича урина на пода, хем баба ти може да я носи лесно, ако реши да ходи из жилището.
Също не разбрах - тези отоци по краката, в резултат на заболяване на кръвоносни/ лимфни съдове ли са, или причина е сърдечната недостатъчност?
Колко време да остане с катетър - ако се стигне до положение, в което може да ходи и да стига до тоалетната поне през деня, мисля че няма смисъл да стои този катетър. Вечер може да се слага памперс, за да не става. Но пак зависи как ще се чувства самата тя и дали такива ставания няма да са голямо усилие за нея.
Иначе катетъра е улеснение до някаква степен, но си е чуждо тяло и с времето може да възникнат инфекции на пикочните пътища, или раздразнение с неприятни симптоми.
Дано се подобри състоянието на жената скоро!

# 2
  • София
  • Мнения: 27 175
Мерси Simple Smile
В резултат на заболяване на лимфните съдове е. Закърняване на кръвносните съдове.
Това е от 80 те години още. Баба ми имаше тумор и изчистиха много неща от коремната кухина. После я облъчваха на кобалт и това + една развита инфекция от червен вятър доведоха до това състояние на краката и и лимфните възли. Нещо като слонска болест на краката има...
Но протекоха сега наскоро и за това сложихме катетъра да се източи хубаво и да спре теча от краката. Може би ще го махнем след месец/два, ще видим какво ще е положението.

Иначе заедно с фурантрила баба ми пие Паматон. Това лекарство познато ли ви е? От Токуда и изписаха това да го пие винаги с фурантрила. Може би то е лекарство подобно на панангина?

А относно торбичката по-късно днес ще видя какво е положението и дали самата торбичка е пукната леко някъде и от там изпуска или в основата си не е прикрепена добре за самия катетър...

# 3
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, Паматон е калиев препарат, така че баба ти всъщност приема калий.
Разбрах за краката, за съжаление явно няма как проблема да се отстрани напълно.

# 4
  • София
  • Мнения: 27 175
Така е за съжаление, цял живот ще си е така...
Но ние това си го знаем и тя е свикнала отдавна и се справя... Проблемът е този теч/отводняване от краката да спре и да посмали килограмите там, за да може пак да си ходи (то тя винаги ходи трудно, но сега си е истинска мъка).
Ами добре тръгна пък да видим... От сряда почна с фурантрила и общо изхвърли 1 л. за деня, а за днес/четвъртък изхвърли 1.2 л. Говоря само за торбичката, а отделно поне още по толкова отече от краката тия два дена. Още няколко подобни дни и би трябва да се отводни доста и течът да спре.
Ще видим, уфф.

Апропо искам да ти препоръчам една бабина рецепта, а и за всички останали, които четат темата.
Изключително силна и направо животоспасяваща (да не разправям сега легендарни случаи)

Мед, лимон, бадеми и индрише и всичко това се смесва (хубаво е ако има Чопърче) и се куса. Малко е гадничко на вкус (баба ми го харесва ама аз никак), но дава големи сили. 2009 г. изкарах една много, много тежка вирусна бронхопневмония и това нещо ме възроди и ми помогна адски много, както и много други подобни случаи съм слушал ама след като го изпитах на мой гръб вече смело мога да го заявя. Simple Smile

# 5
  • SA
  • Мнения: 3 196
Благодаря за препоръката!
На мен ароматът на индрише даже доста ми харесва.
Имам някакви спомени от детската ми възраст, че баба ми приготвяше някаква подобна смес с индрише и срещу кашлица, съдържаше и локум даже.  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1
zdraveite .bashta mi e s katetar. ot njakolko mesetza neprekasnato teche pokrai katetara na varha na penisa tochno tam otkadeto izliza samijat katetar. Njamam reshenie na problema, a i lekarite sashto .Bashta mi e  neprekasnato mokar. Ako moje njakoi da mi pomogne sas savet .Blagodarja
___________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: сб, 13 фев 2016, 17:02 от AnMary

# 7
  • София
  • Мнения: 135
Здравейте! Попаднах случайно на темата. Баща ми е от 8години е с постоянен катетър, като в началото слагахме такъв дето се сменя всеки месец, но от няколко години ползваме силиконов катетър - сменя се на 3месеца. Относно торбичките понякога се пукат и всичко става в урина много неприятно но като цяло не би трябвало да пускат постоянно. Вечер си слага торбичката в една малка кофа с дръжка.

Общи условия

Активация на акаунт