ЧУВАЛИ ЛИ СТЕ ЗА ШАРКА 5(или нещо подобно)

  • 18 894
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте Мамчета.
Сина миЖорко е на 10 м. Онзи ден започна да вдига Т, отначало 38 - 38,5. Но изведнаж прз нощта вдигна 40, без кашлица и хрема, но го хвана разстройство. След лекуване с Панадол, нашата педиатърка ни изписа Зинат.
На третия ден вече нямаше Т и след третия прием на Зинат му се появи обрив по телцето и зад ушите, по крайниците нямаше нищо. Педиатъркат каза ,че е може би шарка 5.
НЯКОЯ ОТ ВАС ДА И СЕ Е СЛУЧВАЛО НЕЩО ПОДОБНО ИЛИ ДА Е ЧУВАЛА за такава шарка?

# 1
  • Мнения: 46 513
Такъв ли беше обривът?

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да и двете ми деца изкараха такова нещо и в същото време деца наоколо и тогава четохме за
шарка пет. Педиатрите трудно го диагностират защото обривите минават много бързо. Също така забелязахме, че деца които бяха имонизирани с тримовакс го изкарах без температура. До колкото си спомням обривите някакси се появяваха и след час изчезваха и се появяваха на друго място. Също така е около бебешка възраст.

# 3
Да, но няма по краката и ръцете и не толкова много по главата.
Опасно ли е?
Моля кажете каде да прочета за това?

# 4
  • Мнения: 1 586
Това е шарка No. 6, или още известна като розеола. Безобидна е, с доживотен имунитет. Пусни сърч за roseola  в google и ще намериш много страници за нея.

# 5
  • Мнения: 46 513
Да, но няма по краката и ръцете и не толкова много по главата.
Опасно ли е?
Моля кажете каде да прочета за това?

Същото изкара и дъщеря ми, Розеола е, както пише Andrea$- безобидна  Peace

# 6
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Гого също я изкара, и то след варицелата на брат си. Аз си мислех, че и той кара варицела, но не - докторката каза, че това е тридневна бебешка шарка или т.нар. розеола. Гадни са първите 2-3 дни с висока Т.
В линка, който е пуснала Никол има инфо за розеолата Simple Smile
А ето и още малко:
http://www.health-nexus.com/roseola.htm

# 7
  • Мнения: 46 513
Радвам се, че вече има и бг лекари, които я разпознават, защото аз не попаднах на такива  Rolling Eyes даже миналата седмица мъжа ми имаше един работа с някакъв кожен лекар и го попитал защо в България не я признават, а той му отговорил, че такава шарка няма  Naughty Laughing

# 8
  • Мнения: 1 586
...даже миналата седмица мъжа ми имаше един работа с някакъв кожен лекар и го попитал защо в България не я признават, а той му отговорил, че такава шарка няма  Naughty Laughing

 Laughing hahaha

Да се чуди човек да се смее ли или да плаче...

# 9
  • Мнения: 4 915
Дъщеря ми изкара тази шарка - Розеола.
Три дни висока температура, на 4 и 5 ти ден - ситен обрив по тялото. Не пи преди това никакви лекарства, дори Панадол. Педиатърката я диагностицира по обрива и клиничната картина на 4тия ден.
Характерно се разболяват деца на 6-36 месеца. Кара се леко, обикновено децата са в настроение и не губят апетит. 

# 10
  • ново
  • Мнения: 5 962
Радвам се, че вече има и бг лекари, които я разпознават, защото аз не попаднах на такива  Rolling Eyes даже миналата седмица мъжа ми имаше един работа с някакъв кожен лекар и го попитал защо в България не я признават, а той му отговорил, че такава шарка няма  Naughty Laughing

И аз като Никол не попаднах на лекар, който познава тази шарка #Cussing out. Миналата година, точно два дни преди рожденния си ден я изкара и дъщеря ми. Личната лекарка каза, че е обрив от някаква храна, кожната каза - някаква алергия ooooh!. Пълно объркване Crazy.
Добре, че във форумите има мами, които са преживяли какво ли не, та поставиха правилната диагноза на детето Peace, та се поуспокоихме.

# 11
  • Хасково
  • Мнения: 995
Ние това го изкарахме миналата година точно по това време.
Симптомите бяха същите като вашите и като изби обрива педиатърката веднага каза, че става дума за въпросната шарка. И ни обясни, че докато не избие обрива не може да се каже, че е това, била безобидна.

# 12
  • Мнения: 17 407
5-тата шарка и розеолата са две различни  заболявания Peace

# 13
  • Мнения: 46 513
5-тата шарка и розеолата са две различни  заболявания Peace

Кажи де, коя е 5-тата шарка  Confused

# 14
  • Мнения: 2 575
5-тата шарка и розеолата са две различни  заболявания Peace

Кажи де, коя е 5-тата шарка  Confused

аз не знам кой номер шарка е - 5 или друго, но както всички по-горе са казали - дааа, Розеола - нищо страшно. И ние я имахме на година и 3-4 месеца по Гергьовден - 3 дни висока Т и после обрив и това е !!!
Не се притеснявай хич Laughing

# 15
  • Мнения: 17 407
Педиатърът е поставил диагноза и тя е 5-та болест, а не розеола. ПЕтата болест се нарича още erythema infectiosum- диагностицира се по специфичния обрив по лицето. Изгражда се доживотен имунитет, не е опасна.

# 16
  • Мнения: 46 513
Педиатърът е поставил диагноза и тя е 5-та болест, а не розеола. ПЕтата болест се нарича още erythema infectiosum- диагностицира се по специфичния обрив по лицето. Изгражда се доживотен имунитет, не е опасна.

Обривът само по главата ли е?

# 17
  • Мнения: 17 407
Обривът е по лицето- във вид на пеперуда, и по крайниците- мрежовиден.

# 18
  • Мнения: 46 513
Обривът е по лицето- във вид на пеперуда, и по крайниците- мрежовиден.

Нищо не разбрах, нали на това дете обривът е по тялото и зад ушите, без крайниците- erythema infectiosum или Розеола?

# 19
  • Мнения: 17 407
 НЕ сме нито педиатри, нито инфекционисти. Друг е въпросът, че  диагноза не се поставя само от описание, още по-малко във форума. Позволих си да коментирам първия постинг на авторката, в който питаше конкретно за 5-та болест. ДАли е 5-та, или 6-та болест ще каже лекарят, който е видял детето, освен това клиничната картина не е задължително да бъде като по учебник Peace

# 20
  • Мнения: 1 586
НЕ сме нито педиатри, нито инфекционисти. Друг е въпросът, че  диагноза не се поставя само от описание, още по-малко във форума. Позволих си да коментирам първия постинг на авторката, в който питаше конкретно за 5-та болест. ДАли е 5-та, или 6-та болест ще каже лекарят, който е видял детето, освен това клиничната картина не е задължително да бъде като по учебник Peace

Педиатърът е казал, че "може би" това е петата шарка, но очевидно симптомите са на шестата шарка. Както сама казваш, петата шарка започва с обрив по лицето, който липсва в конкретния случай. Вместо това се наблюдава характерният обрив за шестата шарка. Сега какво, нямаме право да се усъмним в номерацията на педиатъра ли? Simple Smile Когато клиничната картина не е като по учебник, как според теб само по обрива педиатърът ще определи шарката без изследвания? Simple Smile

# 21
  • Мнения: 17 407
Не съм казала, че педиатърът е прав. Това за клиничната картина важи за всички заболявания. ФАкт е, че се изземват функциите на  лекарите от хора, нямащи нищо общо с медицината. Ако лекар напише нещо в този форум , думите му се приемат с недоверие и съмнение. Не искам никого да обидя и не се заяждам!

# 22
  • Мнения: 48
Не се притеснявай. Моето детенце също изкара нещо такова на 11м. Всичко протече много бързо и обрива не засегна крайниците, а беше само по тялото, челото даже и в окосмената част на главата. Много бях притеснена, защото не знаех какво точно е това, а за дребна шарка ми се струваше много рано. За 3 дни премина всичко Laughing

# 23
благодаря на всички.Жорко вече е добре и обрива изчезна.Много ме успокои информацията,която ми дадохте.

# 24
  • Мнения: 6 390
цитирам се от тази тема, че не ми се пише всичко отначало  Wink
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=78393.0

Здравейте,
оказа се че моята 14.месечна дъщеря е болна от тази болест, днес отидохме при педито, защото сутринта се беше обринала цялата по коремчето и гръбчето, и малко на буските, 3.вечери подред вдигаше Т. между 38/39 без никакви други симптоми, не кашля, няма хрема, през деня беше малко кисала, и не си играеше вкъщи много, седеше на дивана / обикновенно хвърчи от едната стая в другата нон стоп/ . Отидохме и педи изслуша, прегледа и каза / това е така наречената Шеста болест, а аз  Shocked за пръв път чувах за такава, а тя жената 5.х ми обясни, че е една от най срещаните детски болести, но за възрастни няма никаква опастност от зараза, и аз пак  Shocked като не съм чувала за тази толкова разпостранена болест  Embarassed ooooh! не се лекува, сама отшумява, само за сваляне на Т. се дават необходимите лекарства.
http://www.skinatlas.com/RUSSIAN/rosinfantum1_ru.htm

Написах насам натам по форума, и само др. Birdie можа да ми отговори, и Nadi n ме успокой на лс, че и те са изкарали наскоро тази болест  / в Канада/ bouquet

Не намерих инфо никъде в форума, нито в Гугъла/на бг език/ за Шеста болест/Розеола инфантум

Затова искам да споделя с вас инфото което научих днес

The full list of the original exanthems is:

    * First disease = Measles or rubeola
    * Second disease = Scarlet fever
    * Third disease = Rubella or German measles
    * Fourth disease = Filatov or Dukes disease
    * Fifth disease = Erythema infectiosum (slapped cheek syndrome)
    * Sixth disease = Exanthem subitum or roseola infantum
http://www.patient.co.uk/showdoc/40000396/

    *Първа болест-Морбили
    *Втора болест-Скарлатина
    *Трета болест-Рубеола-вид инфекциозно заболяване.
    *Четвърта болест-Скарлатиниформен тип рубела-Филатов-Дюк вариант.
    *Пета болест-Инфекциозен еритем
    *Шеста болест-Розеола инфантум-внезапен екзантем-Най-честата от детските екзантеми протичащи с температура (висока в повечето случаи) и дължаща се на Херпес-вирус тип 6. Именно тази форма дава т.нар. "херпангини". Често се изявява и като-температура без фокус,неспецифичен обрив, Ебщайн-Бар негативна инфекциозна мононуклеоза.


Тези шест болести са най-честите заболявания в детската възраст ( изключвайки редки други патологий) които дават съчетанието-температура-<->обрив и за тях мислим най-напред

От цялата ситуация извода ми е че тази толкова популярна болест тук, е почти неизвестна за пределите на Бг 
Искам да попитам, карали ли са я вашите деца тази Шеста болест, и главно чували ли сте за нея във вашата страна newsm78
   
а тук има още една тема Wink
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3823.0

# 25
  • Мнения: 2 575
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78

# 26
  • Мнения: 953
Мисля че ние сме я карали , придружена с херпангина. На 8 мес и имаше обрив и силна температура която трая 3 дни и след това всичко изчезна. Заведох я на лекар и ми казаха, че обрива е алергична реакция, а явно не е бил.

# 27
  • Мнения: 6 390
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78
Здравей Asinka,
да ти кажа честно и аз не разбирам твоето питане  newsm78
Цитат
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде?
Когато дъщеря ми беше болна, съм питала във форума, никой не благоволи нищо да сподели с мен, общо взето отговорите бяха че не са чували за розеола, в гугала нищо не намерих и тн... стига че се повтарям  Laughing
Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
да виждам, радвам се  Wink виждам че има и такива който за пръв път чуват Wink
Съжалявам че не можем да се раберем  Wink
Не виждам нищо лошо в моя постинг, така съм виждала и чуствала положението тогава, зъжалявам ако не си съгласна, нямам намерение да опровергавам,доказвам или обяснявам защо така мисля.
Поздрави

# 28
  • Мнения: 46 513
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78

Тя пише, че е копирала поста си от друга тема, другата тема е от подфорум Родители в чужбина, където е питала в кои държави по света я признават като болест.
Поне аз така разбрах  Blush

# 29
  • Мнения: 6 390
Да , май тук е станало недорузомението, питането ми е вече няколко месеца старо, и затова с Асинка не сме се рабрали, живея извън бг, и нашето педи се опитваше да ми обясни, че детето ми е болно от едва ли не най често срещаната бебешка шарка, но аз бях чувала само за първите три шарки, 4., 5. и 6. нямах и представа че ги има, затова бях питала веднага майките във форума за тази розеола, но никой не ми обърна внимание, в смисъл само майки който и те нищо не знаеха  ooooh!
Разрових се и намерих инфо за тези шест болести, постинга ми е единствено с цел информация, затова споделих и тук, въобще се нямам за много знаеща по здравните въпроси, дори напротив, надявам се само че мога да помагна на други нуждаещи се  Peace

# 30
  • Мнения: 97
Мисля че и ние сме 2-ри ден с такава шарка 6,лекарката каза че за ден-два ще отшуми но детето ми е отпаднало само се гуши,сънлива е ,неиска да ходи,само хленчи.Трябва ли да се притеснявам.Четох всичко което сте написали,  всички казват че протича без проблеми а с нас защо е така не знам.Много съм притеснена.

# 31
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мисля че и ние сме 2-ри ден с такава шарка 6,лекарката каза че за ден-два ще отшуми но детето ми е отпаднало само се гуши,сънлива е ,неиска да ходи,само хленчи.Трябва ли да се притеснявам.Четох всичко което сте написали,  всички казват че протича без проблеми а с нас защо е така не знам.Много съм притеснена.

Повечето деца го карат много леко, но има и такива, които го карат тежко.

# 32
Не се притеснявай Жорко също беше много кисел, непрекъснато мрънкаше за всичко,нямаше никакъв апетит и първите 2дни повръщаше.След това получи и разстройство,което мина за 2-3дни.Обрива се появи на 2 ден след пиковата температура и след още 2 дни изчезна.Общо взето всичко мина за 4-5 дена и ако знаех за какво става дума от начало нямаше толкова да се притеснявам.Може при някои деца да минава без тези симптоми,но при нас беше така.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 493
И ние сме с тази шарка...
изкарах си акъла стея температури... от вторник вечерта запозна да ги вдига. В четвъртък сутринта беше за последно. През деня спа пет часа и половина (!?!? Dizzy Face) и след това нищо! И вчера следобяд й се беше появил обрив в областа на памперса. Реших, че е нещо като подсеченко или подобно, въпреки че беше нетипично. Вечерта докато я къпехз абелязах, че цялата - гръб, лице, корем, ръце, крака, че и стъпалата са в този обрив. Звъннах на педи - алергия... Сега като изчетох всички теми ще й пикая на алергията... с извинение за грубия израз, но много се ядосах.

Имам няколко въпроса, но малко предистория -  вчера се бяхме събрали у една приятелка тя с дете колкото моето 1,4г., едно бебе на почти 2 месеца и едно на 7,5м... Та дали може да сме заразили и бебетата? Мая малкото дори не го е докосвала, по-голямото май го пипна един два пъти... с най-голямото играха и се биха така че за него съм почти сгурна, че сме го заразили.... Колко време е инкубационния период? (май ми се мерна 7-14 дни, така ли е?) Какви може да са последствията за малките бебета, ако са се заразили?

# 34
моята джипка каза че не е заразна,тъй като причинител е херпесния вирус,който си стои латентен в организма и при определени условия(неизвестни) става болестотворен

# 35
  • София
  • Мнения: 2 493
е нали тоя херпесен вирус трябва да сме го гепили от някъде...? херпесът е заразен

# 36
  • у нас
  • Мнения: 660
Здравейте и от мен.Искам да попитам мамите,чиито деца са преболедували от Розеола.Моята дьщеричка направи подобен обрив миналата седмица,но беше само по корема и гръбчето.Преди това ми вдигна за 2 дена Т около 38.7.Обрива изчезна за 2 дена,но успоредно с него избиха и гъбички в устата и.Възможно ли е да сме изкарали Розеолата или това е нещо друго.Според докторката и,това е алергия,а за гъбичките каза,че са афти(но аз съм убедена,че не са).Изписа ни хомеопатия за "афтите".
Ох извинете,че постинга ми стана малко объркан. Embarassed

# 37
  • Мнения: 6 390
Lorexa
напълно възможно е  newsm78 въпреки че пишат по сайтовете че е шарка до 3.годишните може и затова в лека форма да я е минала боболечката
а алергия към какво може да е  newsm78

# 38
  • София
  • Мнения: 8 280
Да се отчетем и ние сме с РОЗЕОЛА.
Снощи прочетох темата (търсех тема за обриви по корема и гърба, мислех, че са от храна).

Пуснах и по съвет google-то и излезе инфо и на "почти бг"(руски сайтове, ... ето един със снимки).
http://www.skinatlas.com/RUSSIAN/rosinfantum1_ru.htm
и от:
http://en.wikipedia.org/wiki/Roseola
http://www.drreddy.com/shots/roseola.html
http://kidshealth.org/parent/infections/bacterial_viral/roseola.html

Ето на кратко:
Сравнително лека шарка, бързо се развива и преминава
инкубационен период 7-14 дни
висока температура без причина до 40-40.5 (може да се плучи и температурен гърч), подържа се 3-5 дни
след спадане на температурата (може и по време на нея) се появяват обриви, които могат да преминат и за няколко часа иначе до 2 дни
Причинител: херпесни вируси номер 6 и 7

Ето нашата картина на развитие:
1 ден (четръртък): висока температура, през ноща до 38.6
2 ден (петък): сутринта нямаше, но след обяд се качи до 39.6, придружено с разпройство и отказ да се храни
3 ден (събота): неразположение, но иначе деен
4 ден неделя): неразположение, но иначе деен
5 ден (понеделник): неразположение, но иначе деен, мислехме, че вече е ОК, но към 19ч. видяхме обрив по цялото телце, и гръб нямаше по крайниците и главата към 21ч. се появих аи по вратлето и по брадичката. ПРОЧЕТОХМЕ С ТАТИ посоченото по-горе и "поставихме диагноза"
6 ден (вторник-днес): сутринта обрива едва се виждаше, но все пак отидохме при педиатъра (да потрърди "диагнозата" и ли да я отхвърли). Като и разказах за развитието тя каза "... има една шарка # 6...(знаеше) ... няма  карантина, не сте заразни... спокойно Simple Smile "

Последна редакция: вт, 02 май 2006, 13:56 от Desem

# 39
  • Мнения: 1 586
Розеолата се предава по въздушно-капков път през инкубационния период и първите дни на проявата на болестта, като след избиване на обрива се счита, че детето вече не е заразно. Счита се също, че бебета до 6м. не боледуват от розеола (или се случва изключително рядко), поради предадените от майката антитела.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 493
Andreа$ много благодаря за това инфо. много е успокоително за мен, защото се бях притеснила доста!

Общи условия

Активация на акаунт