Проблеми с бъбреците, пикочните пътища и пикочен мехур - тема 26

  • 125 934
  • 960
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 25
Здравейте на всички, изчетох някои от темите още докато бях бременна, тъй като в 20г.с. откриха на бебчето ми хидронефроза на ляв бъбрек,който се оказа и двоен. Диагнозата се потвърди и на втора ФМ направена в МБАЛ "Надежда". На първата ФМ размерът беше 11мм, на втората вече беше 20мм. Там ме посъветваха след раждането да се консултирам с доц. Буева и това и направихме, когато малкия беше на 2м.(10.02.17). Доц. Буева ни прати на сцинтиграфия в Алексадровска болница и ние успяхме да запишем час за след месец. Така на 10.03 направихме сцинтиграфията на малкия без укойка, мина безпроблемно и на резултатите се видя, че левия бъбрек фукционира на 48% и съответно десния на 52%. Там ни казаха, че няма за какво да се притесняваме, въпреки че има редукция на паренхима. След това трябваше да занесем резултатите на доц.Буева, но успяхме да запазим час за май месец, но аз и се обадих по телефона и казах какво е заключението от сцинтиграфията и тя каза, че това са добри резултати. Когато отидохме на прегледа пак погледна малкия на ехографа и размерите на хидронефрозата вече бяха 3,78/3,40 и детето е с мегауретер, който е и доста нагънат, но не стана дума за операция или други изследвания, каза само че ще следим на 3-4 месеца. Така ние се успокоихме и не сме водили детето при други лекари, понеже тя каза и че в не малък процент децата го израстват, а и той до сега не е правил инфекции. Сега обаче съм доста притеснена, тъй като миналата седмица бяхме на профилактичен преглед с ехограф и доктора като го видя веднага каза, че е за операция, от което ние със съпруга ми останахме доста изненадани, а и се изказа доста крайно за доц. Буева и работата и. Вчера бяхме на друг ехограф при позната на свекърва ми, която измери хидронефрозата и за щастие няма промяна там, но и тя е на мнение, че е по-добре да се оправи от сега този проблем с уретера, като така щял да се оправи и бъбрека. Според нея трябвало да се разшири евентуалното стеснение на уретера и това е, но тя все пак не е специалист, а това което чета тук за изваждане и прибиране на уретера много ме плаши и искам да попитам някоя от вас имала ли е подобен проблем, който се е разминал без операция? Утре ще водим детето на уролог тук в Бургас, който не е детски, но е познат и искам да видя какво ще каже и къде ще ме насочи да отидем за второ мнение. Засега от вашите коментари съм се насочила към др Минова и евентуално др Пеев, а онзи ден писах и на др Джинович, но още чакам отговор. Извинявам се за дългия пост, но имам нужда от насоки от някой, който е минал вече по този път, и да кажете според вас можем ли да изчакаме с еветуална операция, понеже много се притеснявам детските уролози да не кажат веднага операция, а реално да не се налага.
Хубав ден от мен! Simple Smile

# 691
  • Мнения: X
 Изчакай отговора на др.Джинович.

# 692
  • Мнения: 5 531
Здравей, аз лично също не мисля, че трябва да разчиташ на мнението на доц.Буева. Добре си се насочила към д-р Минова в Пирогов. На д-р Джинович пиши по-упорито, той ще ти отговори. Не разчитай само на единично изпратено писмо. Пиши му , ако е необходимо всяка вечер. Проучи какви са ти възможностите и за ТЕЛК, защото сумата която би получила, ще ти е от пмощ, ако се наложи операция, и особено ако решиш да е в Сърбия. Бъди упорита и с ТЕЛКАа Сумата се изплаща до 1 г. назад, тъй като заболяването на детенцето ти е вродено. Желая ти успех, да намериш най-доброто решение за теб и детенцето ти, да не се плашиш, защото имаш нужда от трезва мисъл. Ние тук винаги сме на разположение, ако имаш нужда.

# 693
  • Мнения: 25
Много благодаря за бързите отговори, със сигурност ще изчакам отговора на др Джинович и ще направим няколко консултации ако трябва с наши лекари, тъй като според мен не е спешен случая на този етап и надявам се да не стане. За ТЕЛК пак от тук научих, че му се полага, за което също ще разпитам. Забравих да спомена също, че другата половина на бъбрека, която не е засегната фукционира и е със запазен паренхим, дали това ще бъде от значение за нашите лекари се чудя, а вчера му пуснах стерилна урина, която излезе чиста. Тези дребни може би неща ме обнадеждават, че може да се разминем, но ще видим какво ще е мнението на лекарите. Отново благодаря за бързия отклик, ще продължавам да ви следя, тъй като от вас научих доста и се надявам и някой с подобен случай, ако има желание да сподели как са се развили нещата при тях. За сега се опитвам да не изпадам в паника, дано и да не се стига дотам:)

# 694
  • София
  • Мнения: 1 178
Аз съм съгласна с Меричерии за Буева. Тя винаги е за изчакване. Ако детето е с мегауретер, това няма да се самоизлекува. Аз бих се доверила на Момчилов, той не "реже" просто ей така. Моето детенце е с 2 операции и винаги урината му е била стерилна. Това е добре, но не е повод да се отлага операция. Не изчаквай, за да не се увредят бъбреците.

# 695
  • Бургас
  • Мнения: 240
И аз подкрепям двете мнения за Буева. Тя беше тази, която настояваше да изчакваме при лоши кръвни показатели, лоша урина, отслабване на детето и много влошено общо състояние. Послушах Момчилов, направихме операцията на 37 ден с тегло под 3кг, при положение, че е роден 3360гр. Желая Ви здраве от сърце!
 

# 696
  • Мнения: 25
hmhm точно това ми казаха и нашите лекари, единия дори каза, че ако не направим нищо ще си загуби бъбрека, но на него нямах много вяра понеже според него не било важно да се измерва хидронефрозата и сцинтиграфията била пълна глупост, та по скоро се притесних когато изчетох мненията във форума, и това че почти няма детенце без операция, от което ми се свива сърцето, но ако се наложи ще направим всичко, което е необходимо само да е добре бебешока.
Ани много съжалявам, че така се е наложило при вас, надявам се сега детенцето ви е добре. А вашият проблем какъв беше?
Ние се доверихме на доц. Буева, понеже е едно от "светилата" тази сфера, но явно е трябвало да потърсим и друго мнение.

# 697
  • София
  • Мнения: 1 178
hmhm точно това ми казаха и нашите лекари, единия дори каза, че ако не направим нищо ще си загуби бъбрека, но на него нямах много вяра понеже според него не било важно да се измерва хидронефрозата и сцинтиграфията била пълна глупост, та по скоро се притесних когато изчетох мненията във форума, и това че почти няма детенце без операция, от което ми се свива сърцето, но ако се наложи ще направим всичко, което е необходимо само да е добре бебешока.
Ани много съжалявам, че така се е наложило при вас, надявам се сега детенцето ви е добре. А вашият проблем какъв беше?
Ние се доверихме на доц. Буева, понеже е едно от "светилата" тази сфера, но явно е трябвало да потърсим и друго мнение.
Хидронефроза -4-5 степен на левия бъбрек, няма паренхим, оперирахме на 3 мес, функционира слабо, 1-2 степен - на другия, оперирахме го 8 години по-късно. Добре е детенце Simple Smile
Операциите са необходимото зло. По принцип мегауретерите не увреждат бъбреците, но трябва корекция

# 698
  • Мнения: 25
Много се радвам, че е добре детенце, дано лошото е зад гърба ви. Да кажа само, че баща ми е на 54г. и миналата година разбра на профилактичен преглед, че задържа урина в двата бъбрека и никога не е имал проблеми освен камък в бъбреците преди 2-3г. Не знам коя степен се води понеже не са му казали да взима мерки, но мисълта ми е , че явно не винаги е нужно да се стига до операция, но може би тези случаи са рядкост. А за корекцията на мегауретера тук ми обясниха, че можело да се направи някаква интервенция при която не се реже, а се вкарва нещо през уретрата и се разширява стеснението. Някой чувал ли е дали се прави или е само варианта с изваждането и прибирането?

# 699
  • Бургас
  • Мнения: 240
При моето дете проблемът беше, че левия бъбрек още преди раждането беше 7 см. В следствие на задържана урина. Родих в Бургас и преведоха детето в София веднага, поставиха катетър, но след като урината беше изтекла всъщност почти не беше останало нищо от паренхима. Буева настояваше да чакаме да проработи, но за 36 дни този бъбрек не отдели и капка урина, а детето беше много зле - не ядеше, показателите му бяха стряскащи. Тогава Момчилов каза, че ни местят в Пирогов и ще направи операция. Всичко мина добре и сега имам едно прекрасно, слънчево и много добро дете на 5г. Simple Smile

# 700
  • Мнения: 25
Не искам да си представям през какво сте преминали, но се радвам че всичко е минало успешно и това е зад гърба ви. Пожелавам на всички дечица да не стъпват повече в болница никога занапред!   Praynig

# 701
  • Бургас
  • Мнения: 240
Не искам да си представям през какво сте преминали, но се радвам че всичко е минало успешно и това е зад гърба ви. Пожелавам на всички дечица да не стъпват повече в болница никога занапред!   Praynig
Така е, трудно беше! На Вас също пожелавам здраве и много търпение! Вярвайте, че всичко ще бъде наред! Simple Smile

# 702
  • Пловдив
  • Мнения: 3 229
Корекция на мегауретер в Бг се прави с две операции - извеждане на уретер отпред на коремчето и когато с времето се свие до определен размер, тогава се прибира отново в бъбрека. От операция 1 до операция 2 минават месеци, при някои и повече. Успех и много кураж! Всичко е поправимо!

# 703
  • София
  • Мнения: 1 178
Много се радвам, че е добре детенце, дано лошото е зад гърба ви. Да кажа само, че баща ми е на 54г. и миналата година разбра на профилактичен преглед, че задържа урина в двата бъбрека и никога не е имал проблеми освен камък в бъбреците преди 2-3г. Не знам коя степен се води понеже не са му казали да взима мерки, но мисълта ми е , че явно не винаги е нужно да се стига до операция, но може би тези случаи са рядкост. А за корекцията на мегауретера тук ми обясниха, че можело да се направи някаква интервенция при която не се реже, а се вкарва нещо през уретрата и се разширява стеснението. Някой чувал ли е дали се прави или е само варианта с изваждането и прибирането?
Мисля, че зависи от причината, затова лекарят ще прецени. Аз познавам няколко дечица, които са лекувани по този начин.

# 704
  • Мнения: 25
Момичета много ви благодаря отново за вниманието и съветите. Днес сме на уролог да видим и той какво ще каже и къде ще ни насочи и се моля  за добри новини доколкото е възможно.
Хубав ден на всички! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт